Letní slavnosti staré hudby letos ve znamení špičkové interpretace, nápaditého programu a skvostných historických sálů
Reklama
Banner
Banner

Letní slavnosti staré hudby letos ve znamení špičkové interpretace, nápaditého programu a skvostných historických sálů

Email Tisk

SlavnostStareHudby perexUnikátními místy s neopakovatelnou atmosférou, jež snoubí světskou krásu, pohnutou historii i duchovní tradice, se od 14. července do 6. srpna rozeznějí podmanivé tóny již patnáctého mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby. V tradičně bohatém a dramaturgicky objevném programu, jehož motto letos zní Slasti a milosti, mohou posluchači najít dva základní prvky, ze kterých hudba po staletí čerpá: svět duchovní tvorby a koloběh pozemských radostí i strastí. Druhou zřetelnou dramaturgickou linií, korespondující s letošními oslavami Roku české hudby, je uvedení řady děl autorů českého původu, kteří se proslavili v cizině, a naopak německých autorů narozených v Českých zemích.

Mimořádné hudební zážitky slibuje například vystoupení renomovaného souboru Echo du Danube, který v zámku Troja představí skladby psané pro kdysi populární drnkací nástroj pantaleon, v podání virtuózní hráčky Elisabeth Seitzové. V kostele Panny Marie Sněžné vystoupí světoznámé skandinávské pěvecké Trio Mediæval, které má na repertoáru středověké balady, vokální polyfonii evropských zemí i současné skladby. Rudolfovu galerii na Pražském hradě roztančí španělská Accademia del Piacere s programem Barroco y flamenco a závěrečný večer ve Španělském sále Pražského hradu bude patřit velkolepému česko-francouzskému projektu Grácie a majestát, jenž na pódium jako hosty domovského Collegia Marianum přivede vynikající francouzské pěvce Isabelle Druetovou a Alaina Bueta. Více informací na www.letnislavnosti.cz

SlavnostiStareHudby ban

V průběhu sedmi hudebních večerů se obecenstvo může nechat unášet výjimečnou hudbou, komponovanou s úmyslem dopřát posluchači pocit slasti, v němž se estetický princip elegance pojí s duchovním rozměrem milosti. Slavnostní zahájení proběhne 14. července v krásném prostředí zámku Troja. Německý soubor Echo du Danube, který na Letních slavnostech s úspěchem vystoupil již v roce 2009, představí barokní raritu – rozměrné psaltérium pojmenované po svém výrobci a slavném dobovém hráči Pantaleonu Hebenstreitovi. „Psalterium bylo v minulosti velice oblíbeným nástrojem, obdivoval ho mimo jiné i francouzský král Ludvík XIV. Jeho popularita v 18. století vzrostla dokonce natolik, že můžeme mluvit o jakési evropské 'pantaleon-mánii'. I díky tomu vznikalo pro tento nástroj po celé Evropě množství skladeb, z nichž ty nejlepší představíme našim posluchačům,“ vysvětluje Markéta Semerádová, ředitelka Letních slavností staré hudby. V průběhu večera zazní skladby německých, francouzských a italských autorů, jako jsou Antonio Caldara, Georg Philipp Telemann a Marin Marais, z nichž mnohé nebyly v České republice dosud uvedeny.

Druhý festivalový koncert, Nocturne, se uskuteční 16. července v kostele Panny Marie Sněžné a jehož program je věnován tradici jednohlasých a vícehlasých zpěvů v nočních modlitbách církve ve 13. století. Renomované norské vokální Trio Mediæval představí program vystavěný na polyfonickém repertoáru souvisejícím s dobovou hudební produkcí v katedrále Notre-Dame v Paříži. Doplní jej i modlitby, žalmy, antifony a hymny ze slavné rukopisné sbírky Speciálník královehradecký.

Honosné prostředí Rudolfovy galerie Pražského hradu rozezvučí 22. července temperamentní Accademia del Piacere. Soubor pod vedením gambisty Fahmi Alqhaie vystoupí s pulsujícím tanečním repertoárem, který posluchače na pár hodin přenese na jih vášnivého Španělska. Program s názvem Barroco y flamenco sleduje neprobádanou oblast vzájemných vlivů mezi historickou podobou španělského flamenca a vývojem barokní hudby na iberském poloostrově.

SlavnostiStareHudby

Accademia del Piacere

Na hudební výpravu na jih Evropy zavede návštěvníky i další z koncertů. 28. července se v zámku Troja představí portugalský soubor Sete Lágrimas. V programu s hravým názvem Tururu farara ožije mapa světa hudebními střípky, jež jsou zachycením lidských osudů a emocí a výrazem lásky, víry, veselí i smutku. Tenoristé a umělečtí vedoucí souboru Filipe Faria a Sérgio Peixoto poukáží na provázanost hudby 17. století s lidovou tradicí, ať už v domácím prostředí či v zámoří.

24. července vystoupí v Tereziánském sále Břevnovského kláštera trio v neotřelém složení soprán, kladívkový klavír a klasicistní harfa ve hvězdném obsazení Bauwien van der Meer, Richard Egarr a Masumi Nagasawa. Program s názvem Milostný struny hlas dá nahlédnout do hudebního salonu počátku 19. století. Interpreti provedou posluchače dílem vrcholného představitele českého hudebního klasicismu a raného romantismu J. L. Dusíka, jež staví do spojení se skladbami J. Haydna.

Vystoupení polského barokního souboru Orkiestra Historyczna představí hudbu významného raně-barokního skladatele H. I. F. Bibera, rodáka ze Stráže pod Ralskem, který před odchodem do Salcburku působil ve službách kroměřížského arcibiskupa Karla Liechtensteina Castelcorna. 30. července v kostele sv. Šimona a Judy zazní program složený z Biberových sonát pro různé příležitosti, doslova Od krčmy k oltáři.

Svou třítýdenní pouť za historií české a evropské hudby zakončí Letní slavnosti staré hudby v honosném stylu. 6. srpna ožije ve Španělském sále Pražského hradu velkolepě koncipovaný francouzsko-český projekt Grácie a majestát, který připomene 250. výročí úmrtí francouzského skladatele Jeana-Philippa Rameaua, ale také významnou tuzemskou hudební událost, jíž byla pražská korunovace Karla VI. českým králem. V podání špičkových francouzských sólistů Isabelle Druetové a Alaina Bueta a barokního orchestru Collegium Marianum zazní vedle Rameauovy tvorby i orchestrální skladby a árie z oper slavných barokních skladatelů J. J. Fuxe, J. D. Zelenky či J. C. F. Fischera.

Letní slavnosti staré hudby oslavily v tomto roce vedle 15. výročí ještě jednu významnou událost. Ředitelka a zakladatelka Letních slavností Markéta Semerádová byla v březnu oceněna francouzským Řádem umění a literatury (Ordre des Arts et des Lettres) v hodnosti Rytíř za šíření francouzské barokní hudby a kulturního dědictví Francie.

SlavnostiStareHudby Semeradova

Markéta Semerádová

V průběhu posledních 15 let se v Praze díky jejímu úsilí představily hvězdy jako Philippe Jaroussky, Claire Lefilliâtre, Jean-François Novelli, Arnaud Marzorati, Bruno Cocset, Damien Guillon a Bertrand Cuiller. Ve spolupráci s renomovaným Festivalem v Sablé byla uvedena celá řada jedinečných koncertních i divadelních projektů, například v podání La compagnie l’eventail, La fabrique à théâtre, Stradivaria či Le poême harmonique.

Vstupenky je možné je rezervovat a zakoupit online na www.letnislavnosti.cz. Ve festivalové pokladně na adrese Maďarského kulturního střediska v Rytířské ulici č. 27 a v síti Ticketpro byl předprodej zahájen od 21. května. Již tradičně pořadatel nabízí množstevní slevu 4+: při zakoupení vstupenek na 4 a více akcí bude poskytnuta 20% sleva z ceny každé vstupenky. Systém slev a bonusů výrazně rozšiřuje program pro členy klubu Collegium! (podrobnosti na www.letnislavnosti.cz). Pořadatelé nabízejí také slevy ve výši 10 % studentům a seniorům.

Pořadatel Collegium Marianum – Týnská škola
Spolupořadatel Nadace Collegium Marianum
Festival se koná pod záštitou primátora hl. m. Prahy Tomáše Hudečka a starosty Městské části Praha 1 Oldřicha Lomeckého.
Festival se koná pod záštitou České komise pro UNESCO.
Festival je členem European Early Music Network.
Koncerty 22. 7. a 6. 8. se konají ve spolupráci se Správou Pražského hradu v rámci cyklu Hudba pražského hradu.

Za laskavé podpory
hlavního města Prahy, Ministerstva kultury České republiky, Městské části Praha 1, Státního fondu kultury ČR, Správy Pražského hradu, Polského institutu v Praze, Francouzského institutu v Praze, Velvyslanectví Španělska, Česko-německého fondu budoucnosti, Portugalského velvyslanectví v Praze, Institutu Cervantes v Praze, Velvyslanectví Nizozemského království v Praze, Maďarského kulturního střediska, Nadace Collegium Marianum a regionu Katovice.

Partneři
ING, Národní galerie, Galerie hlavního města Prahy, Hotel Constans, Tiskárna Flora, WDLux, Vinařství Baloun, květinářství Metamorphosis

Hlavní mediální partner
Český rozhlas 3 Vltava

Mediální partneři
Harmonie, Respekt, České noviny, Xantypa, Literární noviny, Hudební rozhledy, Opera Plus, Živá historie, Tajemství české minulosti, Národní knihovna České republiky, Psychologie, Rok české hudby


Další informace:
www.s-m-art.com
Lucie Čunderliková

Collegium Marianum
www.letnislavnosti.cz
Monika Nováková

Program
Pantaleon – Nové psaltérium pro barokní Evropu
Pondělí 14. 7. 2014, 20:00; Zámek Troja, U Trojského zámku 1, Praha 7
A. Caldara, G. P. Telemann, M. Marais
ECHO DU DANUBE (Německo)
Christian Zincke – umělecký vedoucí

Nocturne – Středověké noční modlitby v katedrále Notre-Dame v Paříži
Středa 16. 7. 2014, 20.30; kostel Panny Marie Sněžné, Jungmannovo náměstí 18, Praha 1
TRIO MEDIÆVAL (Norsko)
Anna Maria Friman
Linn Andrea Fuglseth
Berit Opheim

Barroco y flamenco – Ke kořenům španělského flamenca
Úterý 22. 7. 2014, 19.30; Pražský hrad, Rudolfova galerie, Praha 1
ACCADEMIA DEL PIACERE (Španělsko)
Fahmi Alqhai – umělecký vedoucí

Milostný struny hlas – Hudební salon počátku 19. století
Čtvrtek 24. 7. 2014, 20.00; Břevnovský klášter, Tereziánský sál, Markétská 1, Praha 6
J. L. Dusík, J. Haydn
Bauwien van der Meer – soprán (Nizozemsko)
Richard Egarr – kladívkový klavír (Velká Británie, Nizozemsko)
Masumi Nagasawa – harfa (Nizozemsko)

Tururu farara – Portugalské baroko a tradiční zpěvy ze zámoří
Pondělí 28. 7. 2014, 20.00; Zámek Troja, U Trojského zámku 1, Praha 7
M. Machado, G. Fernandes, Luís de Milán
SETE LÁGRIMAS (Portugalsko)
Filipe Faria, Sérgio Peixoto – zpěv, umělecké vedení

Od krčmy k oltáři – Biberovy sonáty pro každý čas
Středa 30. 7. 2014, 19.30; kostel sv. Šimona a Judy, Dušní, Praha 1
{oh!} ORKIESTRA HISTORYCZNA (Polsko)
Martyna Pastuszka – umělecká vedoucí

Grácie a majestát – Z barokní Prahy do klasicistní Paříže
Středa 6. 8. 2014, 19.30; Pražský hrad, Španělský sál, Praha 1
J. J. Fux, J. D. Zelenka, J. C. F. Fischer, J.-Ph. Rameau
Isabelle Druet – soprán (Francie)
Alain Buet – bas (Francie)
COLLEGIUM MARIANUM (Česká republika)
Jana Semerádová – umělecká vedoucí


 


Literatura

Tety Radana a Milena vědí o sexu všechno!

OsexuBezostychu perexPři čtení téhle útlé knížky musíte být opravdu ostražití, protože členění textu je malinko nepřehledné. Na stránce je vždycky kus textu a potom pasáže psané kurzívou, jsou tu poznámky v bublinách nebo barevně označené odstav...

Divadlo

Komédia Sladký domov na odozvu slovenského diváka ešte len čaká

Sladky domov 200V priestoroch Mestského divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave sa 5. mája uskutoční premiéra hry v slovenskom preklade Sladký domov od  maďarského autora Györgya Spiróa.

...

Film

Hon: nezištné lži na komunální úrovni

hon jagten 200Obecně vzato jsou skandinávská dramata opředena řadou mýtů. Například, že seveřané točí často filmy o patologických jevech ve společnosti (násilí, alkoholismus, rodinné krize) a že je točí realisticky a bez cíleného uspokojování diváckých oč...