Letní slavnosti staré hudby letos ve znamení špičkové interpretace, nápaditého programu a skvostných historických sálů

Letní slavnosti staré hudby letos ve znamení špičkové interpretace, nápaditého programu a skvostných historických sálů

Email Tisk

SlavnostStareHudby perexUnikátními místy s neopakovatelnou atmosférou, jež snoubí světskou krásu, pohnutou historii i duchovní tradice, se od 14. července do 6. srpna rozeznějí podmanivé tóny již patnáctého mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby. V tradičně bohatém a dramaturgicky objevném programu, jehož motto letos zní Slasti a milosti, mohou posluchači najít dva základní prvky, ze kterých hudba po staletí čerpá: svět duchovní tvorby a koloběh pozemských radostí i strastí. Druhou zřetelnou dramaturgickou linií, korespondující s letošními oslavami Roku české hudby, je uvedení řady děl autorů českého původu, kteří se proslavili v cizině, a naopak německých autorů narozených v Českých zemích.

Mimořádné hudební zážitky slibuje například vystoupení renomovaného souboru Echo du Danube, který v zámku Troja představí skladby psané pro kdysi populární drnkací nástroj pantaleon, v podání virtuózní hráčky Elisabeth Seitzové. V kostele Panny Marie Sněžné vystoupí světoznámé skandinávské pěvecké Trio Mediæval, které má na repertoáru středověké balady, vokální polyfonii evropských zemí i současné skladby. Rudolfovu galerii na Pražském hradě roztančí španělská Accademia del Piacere s programem Barroco y flamenco a závěrečný večer ve Španělském sále Pražského hradu bude patřit velkolepému česko-francouzskému projektu Grácie a majestát, jenž na pódium jako hosty domovského Collegia Marianum přivede vynikající francouzské pěvce Isabelle Druetovou a Alaina Bueta. Více informací na www.letnislavnosti.cz

SlavnostiStareHudby ban

V průběhu sedmi hudebních večerů se obecenstvo může nechat unášet výjimečnou hudbou, komponovanou s úmyslem dopřát posluchači pocit slasti, v němž se estetický princip elegance pojí s duchovním rozměrem milosti. Slavnostní zahájení proběhne 14. července v krásném prostředí zámku Troja. Německý soubor Echo du Danube, který na Letních slavnostech s úspěchem vystoupil již v roce 2009, představí barokní raritu – rozměrné psaltérium pojmenované po svém výrobci a slavném dobovém hráči Pantaleonu Hebenstreitovi. „Psalterium bylo v minulosti velice oblíbeným nástrojem, obdivoval ho mimo jiné i francouzský král Ludvík XIV. Jeho popularita v 18. století vzrostla dokonce natolik, že můžeme mluvit o jakési evropské 'pantaleon-mánii'. I díky tomu vznikalo pro tento nástroj po celé Evropě množství skladeb, z nichž ty nejlepší představíme našim posluchačům,“ vysvětluje Markéta Semerádová, ředitelka Letních slavností staré hudby. V průběhu večera zazní skladby německých, francouzských a italských autorů, jako jsou Antonio Caldara, Georg Philipp Telemann a Marin Marais, z nichž mnohé nebyly v České republice dosud uvedeny.

Druhý festivalový koncert, Nocturne, se uskuteční 16. července v kostele Panny Marie Sněžné a jehož program je věnován tradici jednohlasých a vícehlasých zpěvů v nočních modlitbách církve ve 13. století. Renomované norské vokální Trio Mediæval představí program vystavěný na polyfonickém repertoáru souvisejícím s dobovou hudební produkcí v katedrále Notre-Dame v Paříži. Doplní jej i modlitby, žalmy, antifony a hymny ze slavné rukopisné sbírky Speciálník královehradecký.

Honosné prostředí Rudolfovy galerie Pražského hradu rozezvučí 22. července temperamentní Accademia del Piacere. Soubor pod vedením gambisty Fahmi Alqhaie vystoupí s pulsujícím tanečním repertoárem, který posluchače na pár hodin přenese na jih vášnivého Španělska. Program s názvem Barroco y flamenco sleduje neprobádanou oblast vzájemných vlivů mezi historickou podobou španělského flamenca a vývojem barokní hudby na iberském poloostrově.

SlavnostiStareHudby

Accademia del Piacere

Na hudební výpravu na jih Evropy zavede návštěvníky i další z koncertů. 28. července se v zámku Troja představí portugalský soubor Sete Lágrimas. V programu s hravým názvem Tururu farara ožije mapa světa hudebními střípky, jež jsou zachycením lidských osudů a emocí a výrazem lásky, víry, veselí i smutku. Tenoristé a umělečtí vedoucí souboru Filipe Faria a Sérgio Peixoto poukáží na provázanost hudby 17. století s lidovou tradicí, ať už v domácím prostředí či v zámoří.

24. července vystoupí v Tereziánském sále Břevnovského kláštera trio v neotřelém složení soprán, kladívkový klavír a klasicistní harfa ve hvězdném obsazení Bauwien van der Meer, Richard Egarr a Masumi Nagasawa. Program s názvem Milostný struny hlas dá nahlédnout do hudebního salonu počátku 19. století. Interpreti provedou posluchače dílem vrcholného představitele českého hudebního klasicismu a raného romantismu J. L. Dusíka, jež staví do spojení se skladbami J. Haydna.

Vystoupení polského barokního souboru Orkiestra Historyczna představí hudbu významného raně-barokního skladatele H. I. F. Bibera, rodáka ze Stráže pod Ralskem, který před odchodem do Salcburku působil ve službách kroměřížského arcibiskupa Karla Liechtensteina Castelcorna. 30. července v kostele sv. Šimona a Judy zazní program složený z Biberových sonát pro různé příležitosti, doslova Od krčmy k oltáři.

Svou třítýdenní pouť za historií české a evropské hudby zakončí Letní slavnosti staré hudby v honosném stylu. 6. srpna ožije ve Španělském sále Pražského hradu velkolepě koncipovaný francouzsko-český projekt Grácie a majestát, který připomene 250. výročí úmrtí francouzského skladatele Jeana-Philippa Rameaua, ale také významnou tuzemskou hudební událost, jíž byla pražská korunovace Karla VI. českým králem. V podání špičkových francouzských sólistů Isabelle Druetové a Alaina Bueta a barokního orchestru Collegium Marianum zazní vedle Rameauovy tvorby i orchestrální skladby a árie z oper slavných barokních skladatelů J. J. Fuxe, J. D. Zelenky či J. C. F. Fischera.

Letní slavnosti staré hudby oslavily v tomto roce vedle 15. výročí ještě jednu významnou událost. Ředitelka a zakladatelka Letních slavností Markéta Semerádová byla v březnu oceněna francouzským Řádem umění a literatury (Ordre des Arts et des Lettres) v hodnosti Rytíř za šíření francouzské barokní hudby a kulturního dědictví Francie.

SlavnostiStareHudby Semeradova

Markéta Semerádová

V průběhu posledních 15 let se v Praze díky jejímu úsilí představily hvězdy jako Philippe Jaroussky, Claire Lefilliâtre, Jean-François Novelli, Arnaud Marzorati, Bruno Cocset, Damien Guillon a Bertrand Cuiller. Ve spolupráci s renomovaným Festivalem v Sablé byla uvedena celá řada jedinečných koncertních i divadelních projektů, například v podání La compagnie l’eventail, La fabrique à théâtre, Stradivaria či Le poême harmonique.

Vstupenky je možné je rezervovat a zakoupit online na www.letnislavnosti.cz. Ve festivalové pokladně na adrese Maďarského kulturního střediska v Rytířské ulici č. 27 a v síti Ticketpro byl předprodej zahájen od 21. května. Již tradičně pořadatel nabízí množstevní slevu 4+: při zakoupení vstupenek na 4 a více akcí bude poskytnuta 20% sleva z ceny každé vstupenky. Systém slev a bonusů výrazně rozšiřuje program pro členy klubu Collegium! (podrobnosti na www.letnislavnosti.cz). Pořadatelé nabízejí také slevy ve výši 10 % studentům a seniorům.

Pořadatel Collegium Marianum – Týnská škola
Spolupořadatel Nadace Collegium Marianum
Festival se koná pod záštitou primátora hl. m. Prahy Tomáše Hudečka a starosty Městské části Praha 1 Oldřicha Lomeckého.
Festival se koná pod záštitou České komise pro UNESCO.
Festival je členem European Early Music Network.
Koncerty 22. 7. a 6. 8. se konají ve spolupráci se Správou Pražského hradu v rámci cyklu Hudba pražského hradu.

Za laskavé podpory
hlavního města Prahy, Ministerstva kultury České republiky, Městské části Praha 1, Státního fondu kultury ČR, Správy Pražského hradu, Polského institutu v Praze, Francouzského institutu v Praze, Velvyslanectví Španělska, Česko-německého fondu budoucnosti, Portugalského velvyslanectví v Praze, Institutu Cervantes v Praze, Velvyslanectví Nizozemského království v Praze, Maďarského kulturního střediska, Nadace Collegium Marianum a regionu Katovice.

Partneři
ING, Národní galerie, Galerie hlavního města Prahy, Hotel Constans, Tiskárna Flora, WDLux, Vinařství Baloun, květinářství Metamorphosis

Hlavní mediální partner
Český rozhlas 3 Vltava

Mediální partneři
Harmonie, Respekt, České noviny, Xantypa, Literární noviny, Hudební rozhledy, Opera Plus, Živá historie, Tajemství české minulosti, Národní knihovna České republiky, Psychologie, Rok české hudby


Další informace:
www.s-m-art.com
Lucie Čunderliková

Collegium Marianum
www.letnislavnosti.cz
Monika Nováková

Program
Pantaleon – Nové psaltérium pro barokní Evropu
Pondělí 14. 7. 2014, 20:00; Zámek Troja, U Trojského zámku 1, Praha 7
A. Caldara, G. P. Telemann, M. Marais
ECHO DU DANUBE (Německo)
Christian Zincke – umělecký vedoucí

Nocturne – Středověké noční modlitby v katedrále Notre-Dame v Paříži
Středa 16. 7. 2014, 20.30; kostel Panny Marie Sněžné, Jungmannovo náměstí 18, Praha 1
TRIO MEDIÆVAL (Norsko)
Anna Maria Friman
Linn Andrea Fuglseth
Berit Opheim

Barroco y flamenco – Ke kořenům španělského flamenca
Úterý 22. 7. 2014, 19.30; Pražský hrad, Rudolfova galerie, Praha 1
ACCADEMIA DEL PIACERE (Španělsko)
Fahmi Alqhai – umělecký vedoucí

Milostný struny hlas – Hudební salon počátku 19. století
Čtvrtek 24. 7. 2014, 20.00; Břevnovský klášter, Tereziánský sál, Markétská 1, Praha 6
J. L. Dusík, J. Haydn
Bauwien van der Meer – soprán (Nizozemsko)
Richard Egarr – kladívkový klavír (Velká Británie, Nizozemsko)
Masumi Nagasawa – harfa (Nizozemsko)

Tururu farara – Portugalské baroko a tradiční zpěvy ze zámoří
Pondělí 28. 7. 2014, 20.00; Zámek Troja, U Trojského zámku 1, Praha 7
M. Machado, G. Fernandes, Luís de Milán
SETE LÁGRIMAS (Portugalsko)
Filipe Faria, Sérgio Peixoto – zpěv, umělecké vedení

Od krčmy k oltáři – Biberovy sonáty pro každý čas
Středa 30. 7. 2014, 19.30; kostel sv. Šimona a Judy, Dušní, Praha 1
{oh!} ORKIESTRA HISTORYCZNA (Polsko)
Martyna Pastuszka – umělecká vedoucí

Grácie a majestát – Z barokní Prahy do klasicistní Paříže
Středa 6. 8. 2014, 19.30; Pražský hrad, Španělský sál, Praha 1
J. J. Fux, J. D. Zelenka, J. C. F. Fischer, J.-Ph. Rameau
Isabelle Druet – soprán (Francie)
Alain Buet – bas (Francie)
COLLEGIUM MARIANUM (Česká republika)
Jana Semerádová – umělecká vedoucí


 
Banner

Rozhovor

M. Nasir KHAN z Bali: Šperky z kokosu, perleti i plodů keřů

sperky200Šperky pro něj znamenají celoživotní zálibu, možnost realizovat se, dává do nich pozitivní energii. Ve svém obchodě na ostrově Bali nabízí M. Nasir Khan stovky originálních šperků, včetně extravagantních mohutných náhrdelníků. Všechny navrhuje a vyráb...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (33)


Literatura

Quiche a koláče

QuichePokud jste tuhle pochoutku ještě nikdy neochutnali, nepekli, tak to rozhodně musíte napravit. A jestli si myslíte, že vás to neosloví, tak jedna věc mě při těch úžasných receptech napadla! Všechny ty náplně se dají skvěle použít i...

Divadlo

DIVADLO TRAMTARIE MÁ ZA SEBOU PRVNÍ PROFESIONÁLNÍ SEZÓNU

div perexUvedením inscenace Jedlíci čokolády Davida Drábka na Letní filmové škole v Uherském Hradišti v sobotu 26. 7. ukončilo nezávislé Divadlo Tramtarie svoji jubilejní 10. sezónu. V sezóně 2013/2014 uvedlo Divadlo T...

Film

Čtyřlístek ve službách krále - krása z pera scenáristů!

ctyrlistek ve sluzbach krale200Do českých kin vstoupil pro některé z našich rodičů, ale nejen pro ně dlouho vysněný filmový snímek Čtyřlístek, který už vychoval dvě generace našich spoluobčanů, ale aspiruje v prohloubení...