Léčivky i vydry
Banner

Léčivky i vydry

lecivkyavydry 200

Indiáni z ústeckého muzea se odebrali do věčných lovišť a než se uskuteční další velký projekt věnovaný první světové válce, připravilo muzeum pro své návštěvníky další, menší výstav. Protože začíná léto, jsou věnovány přírodě. Tu první ocení zejména ti, kdo se zajímají o bylinky, ta druhá je věnována tajemné dámě vod a mokřadů.


Výstavka Léčivé rostliny a jejich dvojníci byla připravena ve spolupráci s ostravským muzeum. Na panelech jsou vylisované rostliny a k léčivým jsou přiřazeny ty, které mají podobné listy či květy, doplněné popisy. Muzeum využilo i prostory chodby a u vchodu je umístěn „jízdní řád“ ke sbírání bylinek. Na něm pak přehledný popis co se kdy sbírá. Je to velmi dobrá přehledná pomůcka nejen pro ty, co se tomu chtějí věnovat, ale rady tam najdou i ti, co se tomu věnují. Vždyť dnes se sbírá okolo 200 druhů rostlin, v minulosti jich bylo na 800. Také o znovuobjeveném česneku medvědím se návštěvník dozví, že nať se používá v dubnu-květnu, kdežto jeho cibule v srpnu a září.  Nedílnou součástí výstavy jsou i staré herbářské knihy i vybavení lékáren na počátku 19 století. Uvidíte také speciální nádobky na pijavice, které se hojně k léčení používaly.

lecivkyavydry 1
Po načerpání informací z botaniky očekává návštěvníky fauna. Ta tajemná dáma z vod a mokřadů je vydra a té je věnována celá expozice pod názvem ČUS VYDRUŠ . Vydry jsou chráněné a jen to je zachránilo před úplným vyhubením. Už i v okolí Ústí nad Labem u řeky Labe a u říčky Bíliny si tato noční, velmi plachá stvoření našla své domovy. Ale stále existují lidé, kteří je považují za škodlivé a neváhají je chytat do želez, protože jim žerou ryby. Ale vydřin jídelníček je pestřejší, jak ukazuje právě tato výstava. Život vyder je zachycen na dvaceti panelech, jejichž obrázky a texty připravily děti od 11 let. Velice vtipně na nich glosují vydřin život už před narozením „taťkovy spermie závodily v mamče, kdo z koho“.

lecivkyavydry 3

Dovíte se, že po 60 dnech přechází malá vydřata na jinou stravu či „naše skvělá matka nás každou noc učila, jak schovat a do křoví se zašít. Kdyby přišel nepřítel a třeba nás sežrat chtěl. Učila nás noc co noc, bylo toho na nás moc“. Těch vtipných a někdy i peprných hlášek je tam celá řada „zas kus řeky vytuněnej“ a jistě u nich strávíte hodně času, ale stojí to za to.  Jeden z panelů je pak věnován, Jak člověk vydrám škodí „Co jsme my, budete i vy“. A také „Konec vyder v Čechách“ s apelem, že ten kdo tuto výstavku shlédl, se nebude takhle chovat -  doufám.

lecivkyavydry 2Na akci se podílel Český nadační fond pro vydru i program Nizozemského království. Pokud výstavky chcete navštívit, tak ta o bylinkách trvá do 31.7 a o vydrách do 21.8.

Foto z výstavy: autorka

www.muzeumusti.cz


 


Literatura

Bulat Okudžava v tvorbě našich umělců

Okudzava perexBrněnský muzikant a filmový dokumentarista Jiří Vondrák sestavil poutavou knihu o jednom z nejznámějších ruských písničkářů a básníků: Bulat Okudžava: od Nohavici k Provázku. Poprvé tohoto lidm...

Divadlo

Ve zlínském divadle se připravuje Dokonalá svatba, hrát se bude i na Silvestra

Dokonala svatba 200Po premiéře Evžena Oněgina začali zlínští herci v polovině října zkoušet situační komedii Dokonalá svatba od současného britského dramatika Robina Hawdona pod režijním vedením mladého tandemu Michaela Dole...

Film

GANGSTER KA, mrazivý příběh gangstera, který tu opravdu řádil

Gangsterka perexJiž za necelé dva  týdny, přesně 10. září, vstoupí do kin první část filmu GANGSTER KA. "Nečekejte nějakou autobiografii zločince Radovana Krejčíře. Není to film o Krejčířovi. Je to film inspirovaný realitou a mými knihami Padrino Kr...