David Deida: Prostá pravda

David Deida: Prostá pravda

prost 200V anglickém originálu je tato kniha známá jako Blue Truth… Bavilo mne pátrat po emočním původu toho výrazu „modrá pravda“. Blankytná, průzračná, ryzí pravda. Pravda tak jednoduchá, že nad ní stojíme v úžasu. Prostě PROSTÁ.

 

 

A musím říci, že tato kniha se autorovi velice povedla. Ve zkratce shrnuje téměř všechna zákoutí lidské duše: láska, oddanost práci, milování, vztahy, touhy, sex, smrt… Někdy jsou to slova něžná a všeobjímající, jindy máte pocit, že do vás autor šije, no… jak to říct… až nešetrně.

V každé jeho knize je vše

Protože to je u nás už několikátá kniha v pořadí od stejného autora (v originále ale byla jedna z jeho prvních, vydaná už v roce 2004), mohu srovnávat. Ano, dostala jsem i dotaz, kterou knihou má člověk začít, když chce Davida Deidu pochopit. Doporučila jsem asi tu, která tu byla jako první, a sice Cestu pravého muže, ale možná je to zvyk a úcta k prvotině. Začít můžete téměř jakoukoliv, snad kromě Cesty vášně, která je příliš divoká. Ve všech knihách jsou rozvíjena stále stejná témata, základy jsou stejné, ale co se mění – a co je čtenářsky nesmírně vzrušující – jsou detaily! Detailní zabíhání tu sem, to onam, ale autor si vždycky v každém tématu najde něco nového, nový nápad, novou odnož svých vlastních myšlenek, a rozvíjí je dál. Sám je objevitelem přirozené moudrosti.
A chápu, že ve svých spisovatelských začátcích mohl mít dojem, že právě objevil vše, a svou knihu pojmenoval po té průzračné a blankytné pravdě – ono toho tady je totiž víc než dost a je to moudré psaní, které vám vystačí až do konce života. Pokaždé v něm totiž najdete něco nového a dosud nepoznaného. V některých pasážích opravdu vypadá jako titul, který David Deida zamýšlel jako poslední nebo finální. Myšlenky jsou tak hluboké a syrové, že jsem si často říkala, že Prostá pravda je kniha, která se mi ze všech jeho dosud vydaných čte nejhůře, nejvíc těžce.
Na druhou stranu byly chvíle, kdy mi pohladil moje naivní a romantické ego toužící po… Ááách, rozplynutí se! No, která z nás by to neznala. Alespoň někdy.
Takže někdy se čtenářka romantičtějších mravů rozplývá nádhernou představou, že… (je bohyně?)
„Pokud váš mužský partner redukoval život na problémy, řešení a projekty, zahrňte ho svou ženskou energií. Jako monzun, jako oceán vlhkého světla, vymáchejte tělo vašeho partnera v rozkoši; ponořte svého partnera do hlubokých vod lásky, z nichž není úniku. Hluboká intimita nespočívá v tom, že dostanete, co chcete, nebo že oba uděláte ústupky, ale v tom, že darujete největší dary své sexuální podstaty. Všimněte si své povrchní mužské potřeby řešit nějaký problém, nebo naopak své povrchní ženské potřeby spojit se s partnerem na emocionální úrovni, a místo toho zkuste nabídnout své nejhlubší srdce a otevřete se úplně jako celý přítomný okamžik.“

prost 1


Pro koho je tato kniha?
Pro každou ženu… protože ženy obecně více tíhnou k prožívání reality tak, jak ji popisuje David Deida. Protože tady opět autor pomáhá ženám rozklíčovat své emoce a porozumět jim. Nedávat si za vinu pocity vzteku, bezmoci či snad dokonce závisti, ale naučit se z nich poučit. Vzít si to, co nabízí, a eliminovat jejich ničivou sílu. To je i důvod, proč bych knihu doporučila i mužům. I oni přece nejsou bez emocí.
A všem, kdo právě nyní touží po nějaké bohaté a kvalitní krmi pro svou duši, pro svůj duchovní rozvoj. Kdo stojí na nějaké životní křižovatce a mají pocit, že jsou jako lidská bytost v tomto světě naprosto ztraceni. A v neposlední řadě každému zamilovanému člověku, protože v takovém rozpoložení je vnímání a pochopení této knihy notně ulehčeno. Je totiž o tom „zamilovat se do svého vlastního života“. Jediné mínus pro někoho, kdo čte podobnou knihu poprvé, mohou být části, kde se autor opravdu rozohní a stojí si za svou pravdou, která vám třeba nebude tolik po srsti…. Ale doporučuji takové pasáže přejít s ledovým klidem, je možné, že se k nim za pár měsíců či dokonce let vrátíte a plně je pochopíte. Výborně se při této četbě vzpomíná na svůj život a zpětně si uvědomuji vlastní plusy, mínusy, chyby i dobré tahy.
David Deida je považován za jednoho z nejpřevratnějších a nejprovokativnějších duchovních učitelů současnosti. Jeho učení a knihy o radikálně praktické spiritualitě hluboce ovlivnily směr našeho duchovního a sexuálního růstu.
Jeho knihy byly přeloženy do více než pětadvaceti jazyků a stávají se doporučenou literaturou na univerzitách, workshopech a v mužských i ženských skupinách po celém světě. Jako cenný zdroj duchovní transformace a posvátné sexuality ho cituje mnoho dalších autorů.
Nakladatelství Synergie vydalo v češtině další čtyři bestsellery Davida Deidy – Cesta pravého muže (2011), Cesta vášně (2012), Když jde o muže (2013) a Cesta nespoutané ženy (2013), Intimní splynutí (2014) a připravuje několik dalších. David Deida také pořádá workshopy duchovního růstu a posvátné blízkosti zaměřené na probuzení mysli, těla i srdce.

Autor: David Deida
Originál: Blue Truth
Přeložil: Michal Strenk
Originál vydalo: Sounds True, Inc, 2004
Vydání první
ISBN: 978-80-7370-341-7
Vydalo: nakladatelství Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com, 2014
Hodnocení: 99 %

( 0 hlasů )


 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

TEREZA KOSTKOVÁ: K PLNOHODNOTNÉMU ŽENSTVÍ PATŘÍ MUŽ

Tereza Kostkova 200Krásnou herečku a moderátorku Terezu Kostkovou čeká náročný podzim – natáčení seriálu, moderování nového pořadu, představení v divadle. Na tiskovou konferenci FTV Prima v Mikulově dorazila odpočatá...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Tvoje strava je tvůj osud

strava 200Jak snadno se potraviny mohou stát OTRAVINY? Po přečtení této knihy od osvědčené dvojice převelice precizních autorů vám jaksi dojde dech. Jde to snadno. Stačí pár desítek let, dobře zmanipulované stádo lidí, utáhnuté...


Literatura

Povinnost pro příznivce konspirací: Utajené dějiny Spojených států

Utajene dejiny USA perexNakladatelství CPRESS vydalo faktografickou knihu o historii Spojených států amerických kritickým pohledem historika Kuznicka a režiséra Stonea. Ohlédneme se do minulosti až k první světové válce a s knihou skončíme v...

Divadlo

Řádná dávka originality, abstrakce a destrukce v belgickém Springville

altUmíte přesně určit hranice své představivosti? Co je pro vás tak akorát a co je už příliš? Belgické uskupení CAMPO se vás neptá, co zvládnete vydržet, parta z Gentu jen předvádí a neručí za následky (a možné psychosoma...

Film

Duchařina ze Severu

necro200Pokud máte chuť na film ve stylu finského Heavy Trip, Severská filmová zima letos nabízí komediální horor Mrtvé nechte spát. Ponořte se do tajů života po životě za zvuků metalové hudby.

...