David Deida: Prostá pravda

David Deida: Prostá pravda

Email Tisk

prost 200V anglickém originálu je tato kniha známá jako Blue Truth… Bavilo mne pátrat po emočním původu toho výrazu „modrá pravda“. Blankytná, průzračná, ryzí pravda. Pravda tak jednoduchá, že nad ní stojíme v úžasu. Prostě PROSTÁ.

 

 

A musím říci, že tato kniha se autorovi velice povedla. Ve zkratce shrnuje téměř všechna zákoutí lidské duše: láska, oddanost práci, milování, vztahy, touhy, sex, smrt… Někdy jsou to slova něžná a všeobjímající, jindy máte pocit, že do vás autor šije, no… jak to říct… až nešetrně.

V každé jeho knize je vše

Protože to je u nás už několikátá kniha v pořadí od stejného autora (v originále ale byla jedna z jeho prvních, vydaná už v roce 2004), mohu srovnávat. Ano, dostala jsem i dotaz, kterou knihou má člověk začít, když chce Davida Deidu pochopit. Doporučila jsem asi tu, která tu byla jako první, a sice Cestu pravého muže, ale možná je to zvyk a úcta k prvotině. Začít můžete téměř jakoukoliv, snad kromě Cesty vášně, která je příliš divoká. Ve všech knihách jsou rozvíjena stále stejná témata, základy jsou stejné, ale co se mění – a co je čtenářsky nesmírně vzrušující – jsou detaily! Detailní zabíhání tu sem, to onam, ale autor si vždycky v každém tématu najde něco nového, nový nápad, novou odnož svých vlastních myšlenek, a rozvíjí je dál. Sám je objevitelem přirozené moudrosti.
A chápu, že ve svých spisovatelských začátcích mohl mít dojem, že právě objevil vše, a svou knihu pojmenoval po té průzračné a blankytné pravdě – ono toho tady je totiž víc než dost a je to moudré psaní, které vám vystačí až do konce života. Pokaždé v něm totiž najdete něco nového a dosud nepoznaného. V některých pasážích opravdu vypadá jako titul, který David Deida zamýšlel jako poslední nebo finální. Myšlenky jsou tak hluboké a syrové, že jsem si často říkala, že Prostá pravda je kniha, která se mi ze všech jeho dosud vydaných čte nejhůře, nejvíc těžce.
Na druhou stranu byly chvíle, kdy mi pohladil moje naivní a romantické ego toužící po… Ááách, rozplynutí se! No, která z nás by to neznala. Alespoň někdy.
Takže někdy se čtenářka romantičtějších mravů rozplývá nádhernou představou, že… (je bohyně?)
„Pokud váš mužský partner redukoval život na problémy, řešení a projekty, zahrňte ho svou ženskou energií. Jako monzun, jako oceán vlhkého světla, vymáchejte tělo vašeho partnera v rozkoši; ponořte svého partnera do hlubokých vod lásky, z nichž není úniku. Hluboká intimita nespočívá v tom, že dostanete, co chcete, nebo že oba uděláte ústupky, ale v tom, že darujete největší dary své sexuální podstaty. Všimněte si své povrchní mužské potřeby řešit nějaký problém, nebo naopak své povrchní ženské potřeby spojit se s partnerem na emocionální úrovni, a místo toho zkuste nabídnout své nejhlubší srdce a otevřete se úplně jako celý přítomný okamžik.“

prost 1


Pro koho je tato kniha?
Pro každou ženu… protože ženy obecně více tíhnou k prožívání reality tak, jak ji popisuje David Deida. Protože tady opět autor pomáhá ženám rozklíčovat své emoce a porozumět jim. Nedávat si za vinu pocity vzteku, bezmoci či snad dokonce závisti, ale naučit se z nich poučit. Vzít si to, co nabízí, a eliminovat jejich ničivou sílu. To je i důvod, proč bych knihu doporučila i mužům. I oni přece nejsou bez emocí.
A všem, kdo právě nyní touží po nějaké bohaté a kvalitní krmi pro svou duši, pro svůj duchovní rozvoj. Kdo stojí na nějaké životní křižovatce a mají pocit, že jsou jako lidská bytost v tomto světě naprosto ztraceni. A v neposlední řadě každému zamilovanému člověku, protože v takovém rozpoložení je vnímání a pochopení této knihy notně ulehčeno. Je totiž o tom „zamilovat se do svého vlastního života“. Jediné mínus pro někoho, kdo čte podobnou knihu poprvé, mohou být části, kde se autor opravdu rozohní a stojí si za svou pravdou, která vám třeba nebude tolik po srsti…. Ale doporučuji takové pasáže přejít s ledovým klidem, je možné, že se k nim za pár měsíců či dokonce let vrátíte a plně je pochopíte. Výborně se při této četbě vzpomíná na svůj život a zpětně si uvědomuji vlastní plusy, mínusy, chyby i dobré tahy.
David Deida je považován za jednoho z nejpřevratnějších a nejprovokativnějších duchovních učitelů současnosti. Jeho učení a knihy o radikálně praktické spiritualitě hluboce ovlivnily směr našeho duchovního a sexuálního růstu.
Jeho knihy byly přeloženy do více než pětadvaceti jazyků a stávají se doporučenou literaturou na univerzitách, workshopech a v mužských i ženských skupinách po celém světě. Jako cenný zdroj duchovní transformace a posvátné sexuality ho cituje mnoho dalších autorů.
Nakladatelství Synergie vydalo v češtině další čtyři bestsellery Davida Deidy – Cesta pravého muže (2011), Cesta vášně (2012), Když jde o muže (2013) a Cesta nespoutané ženy (2013), Intimní splynutí (2014) a připravuje několik dalších. David Deida také pořádá workshopy duchovního růstu a posvátné blízkosti zaměřené na probuzení mysli, těla i srdce.

Autor: David Deida
Originál: Blue Truth
Přeložil: Michal Strenk
Originál vydalo: Sounds True, Inc, 2004
Vydání první
ISBN: 978-80-7370-341-7
Vydalo: nakladatelství Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com, 2014
Hodnocení: 99 %

( 0 hlasů )


 

Rozhovor

Smola a Hrušky: „Chceme spraviť československý hit, ktorý prevalcuje obe republiky“

200rozSkupina Smola a Hrušky zabáva obecenstvo svojou veselou ska-punk popovou muzikou už od roku 1996. Ako sa majú a čo chystajú, aké sú ich sny, to sa dozviete v tomto rozhovore. Ponúka veľa nových a zaujímavých informácií, ktoré nie sú je len...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Jana Eyrová po sto letech?

Rozlet Gemmy Hardyove 200I takový by mohl být název knížky Margot Liveseyové „Rozlet Gemmy Hardyové“. Ale není, a ani nemůže být, nejen proto, že její hrdinka Gemmy se narodila přesně o sto let později od vydání tohoto kulto...


Literatura

Na scénu přichází Crew2 č. 42!

Crew 200Nové a nabušené číslo jediného českého magazínu, který se věnuje komiksové tvorbě, Crew2, láká hlavně na novou „literární“ sérii Mezi řádky, ale rozhodně si pošmáknete i na dalších laskominách…

 

...

Divadlo

Zlínské divadlo čeká vernisáž i Thálií ověnčené představení Úplné zatmění

ZATMENI ZLIN PEREXSobota 24. října bude pro Městské divadlo Zlín významná. Budou se tady totiž konat dvě pěkné a významné akce - od 18 hodin se ve foyer divadla uskuteční slavnostní vernisáž výstavy prof. Jindřicha Štre...

Film

Reportérka

repor 200Reportérka (2015)  je nová televizní minisérie České televize, která se od 1.února 2015 vysílala v České televizi na Čt1 vždy od 20 hodin. Tři díly daly nahlédnou do prostředí novinářské profese. Jednotlivé díly líčí pokaždé zajímavý příběh podle skute...