Banner

Poďme sa stratiť v Provence!

Email Tisk

pro 200Juh Francúzska je neuveriteľne krásne a rozprávkové miesto. Každý sa tam chceme raz dostať, niektorí z nás na turistiku, niektorí na filmový festival v Cannes, iných lákajú pláže Azúrového pobrežia. Mnohí z nás by si tam vedeli predstaviť letnú chatku alebo bezproblémový život.

 

 

Sprievodca Toulky po Provence má svoje klady aj zápory, asi ako každá kniha. Určite by som vyzdvihla, že veľmi podrobne rozoberá každú zaujímavosť, ktorá sa nachádza v departementoch Provence. Z každého malebného mestečka je tam zachytené skutočne všetko, nielen najvýznamnejšie pamiatky, ale akákoľvek drobnosť, ktorá je na ňom očarujúca a jedinečná. Často autorka hovorí aj o miestach, ktoré sa pri bežnej návšteve Provence dajú dosiahnuť iba ak si prenajmeme auto, takže si v nej môžu prísť na svoje aj milovníci cestovania na vlastnú päsť.

Kniha opisuje veľmi farbito putovanie autorky po Provence-Alpes-Côte d’Azur. Putovanie po kraji levandulí začína v Departemente Vaucluse, so známymi mestami ako Orange alebo Avignon, cez Marseille a menšie mestečká ako napríklad Saint-Tropez. Sprievodca nás prevedie po Azúrovom pobreží veľmi zblízka a zoznámi nás aj s Monackým kniežatstvom, ktoré leží na východnej časti regiónu Provence.

Najzaujímavejšou časťou publikácie je vždy modrý rámček, v ktorom sú zaujímavé otázky o špecifikách regiónu Provence, zoznamujú nás zábavnou formou o dejinách, osobnostiach, typických pokrmoch alebo o výrobkoch špecifických pre juh Francúzska. Dozvieme sa napríklad či bol Napoleon človek, aký je najdrahší krém sveta, ako údajne zomrel van Gogh (ktorý žil dlhšie obdobie svojho života v Arles) alebo čo je to bujabéza.

pro 1

 

Určite by knižke prospeli väčšie obrázky, pretože tie súčasné nepríliš vyniknú a až tak neosviežujú text, ktorý je formátovaný do dlhých súvislých odstavcov, takže sa kniha ťažšie číta a vníma.

Toulky po Provence nie je v pravom zmysle sprievodca najmä kvôli tomu, že neposkytuje presnejšie mapy oblastí, mapy sú iba v hrubom načrtnuté a pokiaľ sa rozpráva o menších mestách, sú zobrazené iba v rámci mapy Provence. Úvodná mapa je neprehľadná, a preto myslím, že táto kniha je robená skôr informačne o zákutiach a potulovaní sa v neznámejších miestach a nie pokiaľ ideme po prvýkrát do Provence. Vtedy sa nám skôr zíde presná mapa a praktické rady, ktoré sa v tejto knihe nenachádzajú v dostatočnom počte.

Síce v knihe milovník Francúzska nenájde až tak príliš veľa nových informácií, určite mu táto kniha ale otvorí nový pohľad na zákutia Provence a zatúži znova po levanduľových poliach a vôni plodov mora.

pro 2

 

Toulky po Provence

Jaroslava Dvořáková

Vydavateľstvo Fragment

ISBN 978-80-253-2100-3

1.vyd.

2014

Hodnotenie: 50%

http://www.albatrosmedia.cz/toulky-krajem-loiry-pruvodce-ktery-vas-bude-bavit.html


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

GABRIELA KUBENOVÁ

výtvarnice

Kniha:


Daniel Glattauer - Dobrý proti severáku

Kniha Dobrý proti severáku je moderní a vtipnou variací na epistolární román. Emmi Rothnerová chtěla přes internet zrušit předplatné časopisu Like. Kvůli překlepu ale její e-mail dostane Leo Leike. Protože Emmi mu dál posílá e-maily, upozorní ji Leo na její omyl. Začne tak nezvyklá korespondence, jakou lze vést jen s osobou naprosto neznámou. Na tenkém ostří mezi absolutním neznámem a nezávaznou intimitou se oba víc a víc sbližují, až si nakonec musí nevyhnutelně položit otázku: snesly by milostné city, které rozkvetly v e-mailech, osobní setkání? A co by se stalo, kdyby ano? Anotace ke knížce, která psala o jednom e-mailovém omylu a nastartovala neobvyklou korespondenci, mne zaujala a e-knihu jsem hned zakoupila. Opravdu mě nepustila a přehltla jsem ji přes noc, dá se to, je to pro mě velice čtivé a děj má spád. Mám ráda podobná nedorozumění i v opravdovém životě a ne jedno se mi už i přihodilo, takže jsem se do toho začetla a stala se téměř součástí knížky.Po poslední větě nastalo… no tohle? To snad nemůže být konec, to nejde, aby to takhle skončilo, to mi snad ten autor udělal schválně…. Ale bylo to tak, byl to konec, žádné další stránky, žádné další věty a dokonce ani slova nenásledovala…. Tohle se mi u málokteré knihy stane……. Ale za pár měsíců jsem objevila volné pokračování…. „Každá sedmá vlna“, neváhala jsem ani minutu, knihu zakoupila, opět v digitální podobě, ačkoli jsem totální milovník knih, které můžu otevřít a ke které můžu i přivonět, a pro mě bylo to pokračování snad ještě lepší. Takže pokud jste milovníky zamotaných životních příběhu a šťastných konců, dejte se do čtení. Daniel Glattauer (nar. 1960) pochází z Vídně, je spisovatel a novinář. Píše sloupky, soudní reportáže a fejetony. Jeho kniha Dobrý proti severáku se stala bestsellerem, v roce 2006 byla nominována na Německou knižní cenu a byla přeložena do mnoha jazyků a adaptována do podoby divadelní i rozhlasové hry. V Německu se dosud prodalo více než osm set padesát tisíc výtisků. Na přání čtenářů vyšlo pokračování Každá sedmá vlna (2009).

Anketa


Chat s osobností

Hledat

Mimísek 6

Partneři

Z archivu...

Čtěte také...

Edith Piaf: “Lépe žít, než živořit!”

edith piaf autobiografieEdith Piaf. Ikona, nesmrtelná legenda, nepřekonatelná osobnost nejen v oblasti šansonu, ale i v celé historii světa hudebních hvězd. Není snad nikdo, kdo by ji neznal, kdo by neslyšel její silný hlas. ...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

V Palokaski začíná být hodně nebezpečno

noora perexBěhem minulého roku jste mohli v knihkupectvích narazit na novou sérii severské krimi, kde hraje hlavní roli dění ve finském městečku Palokaski. Zatímco v prvním díle se řešilo podivné zmizení studentky Laury, ještě na konci minulého roku jste se m...

Divadlo

Dům jako živá bytost?
ImageCo je to “domov”? Nelehká otázka, viďte? Pro každého z nás tento pojem může představovat něco naprosto odlišného, ale vždy velice osobního. Je to hnízdo, ze kterého jsme, sotva plnoletí, vyletěli vstříc nástrahám života? Nebo možná malá garsonka, ve k...

Film

Filmy v mezích přípustnosti

cen 200O cenzuře již vyšla řada prací, bylo zkoumáno její fungování v totalitních režimech i v demokratických státech. V zásadě lze tvrdit, že jak výrobce, tak distributor filmového (či televizního) díla si osobují právo rozhodovat o konečné podobě výrobku, připo...