Aneta a Luboš Pavlovi: Příběhy Malého Tibetu

Aneta a Luboš Pavlovi: Příběhy Malého Tibetu

Tisk

Maly tibet perexJako zvláštní směs se linou příběhy z této jednoduché knihy vonící dálkami. O minulosti, současnosti a budoucnosti podle obyvatel vesnice Mulbek. Mísí se tu témata od mýtických pohádek, příběhů, až po naprosto nové problémy spojené s moderním a novodobým životem v oblasti MaléhoTibetu. Řekla bych, že je to směs nečekaná, trošku pohádky tisíce a jedné noci, trošku cestopis, který odhaluje ne úplně příjemné stránky dnešního světa.

 

 


„Tato knížka vás vezme na dalekou cestu do Malého Tibetu. Tam v Himálajích leží pro nás středoevropany docela jiný svět. Ale možná někdy máme až idealistické představy o tom, jak tam žijí mniši i obyčejní lidé. A život se rychle mění. Tam, kde ještě nedávno nebyla ani prašná cesta, už dnes po nové silnici proudí desítky aut. Vedle domů z hlíny vyrůstají betonové stavby.“

A takhle nějak bych charakterizovala i tuto knihu. Autor celkem přesně v těchto pár větách shrnul to, že kniha je na první pohled velmi nesourodá směs.

Škodí ji to, nebo je to výhoda?

Tak to je otázka, na kterou si bude muset každý čtenář odpovědět sám. Zprvu se zdá tato kniha taková jemná, milá, něžná, psána podivně kostrbatou stylistikou, jež se velice hodí k tématům, která probírá a k příběhům, jež vypráví. Pak je tu příběh samotného autora, zážitky rodáků, pohádky, jež napsaly a vymyslely místní děti. A to je chvíle, kdy to můžete pojmout dvojím způsobem. Někoho to může rušit, protože ten pohádkový pel je rozfoukám přílišným šlápnutím do reality. Na druhou stranuprávě to autor patrně zamýšlel. Vedle těch hliněných domů postavil betonové stavby současnosti i v této knize.

Je to výhoda, protože tak kniha poskytuje opravdu ucelený a mimořádně zajímavý úhel pohledu na celou kulturu v Malém Tibetu, dívá se do historie, ale také vše prokládá současnou situací. Vybere si tu každý, ten, kdo má raději fakta i ten, kdo má raději pohádky. Je to jedna z mála knih, o které musím říci, že ji nelze shltnout na jedno sezení. Naopak, to by vznikla směs, po které by vás bolelo břicho. Je to čtivo, jež se musí dávkovat po malých částech, po kapitolách. Jinak mi mizelo kouzlo jednoho, překrývalo se druhým a vznikal zmatek.

Možná je to báječná publikace pro čtení po částech, kdy nechcete věnovat knize celý den, ale třeba měsíc, každý den po půlhodince. Na to je zcela ideální, protože téměř co několik stran, to naprosto jiná chuť. Navíc je tu i mnoho možná neznámých slov a tak se velmi hodí slovníček, který autoři zařadili na závěr knihy. (pompa, dzo, dorže, jak, mani, svastika… apod) jsou slova patříci do těchto příběhů stejně jako do životů lidí, o nichž se tu vypráví. Jsou to příběhy nesmírně moudré, nesmírně kruté až na samou dřeň duše a lidského bytí. Budí různorodé emoce. Je to jako jemné ochutnání ze zcela jiného světa, z jiné mentality lidí a donekonečna se vám otvírá množství závěrů, které si z této knihy můžete pro sebe udělat.

Maly tibet

O autorech

Manželé Pavlovi se potkali na pražské DAMU, na katedře autorské tvorby a pedagogiky. Celoživotně se věnují tvůrčí a lektorské práci. Aneta se věnuje malování, divadlu, rozvoji osobnosti a vzdělávání. Vede kreativní kurzy Umělcova cesta, které pomáhají lidem využívat kreativitu jako základní lidskou přirozenost. Luboš napsal již několik knih, divadelních a filmových scénářů.Při setkání s ředitelem neziskové organizace Brontosauři v Himalájích Jirkou Sázelem vznikl nápad sesbírat v oblasti zvané Ladak azvlláště ve vesnici Mulbek, kde Brontosauři v Himalájích působí, laické pohádky, mýty a legendy, a zachytit tradiční rituály. Práci na knize o Malém Tibetu chtěli pojmout zároveň jako výukový program pro studenty školy Spring Dales Public School, díky kterému by se děti více setkaly se svojí kulturou, díky příběhům vyprávěným jejich rodiči a prarodiči, začaly by ji chápat v souvislostech, a v rámci kreativního vyučování by také ony psaly nové příběhy.

Cílem bylo podpořit tradici vyprávění, která už z Ladaku mizí.

Aneta projekt rok připravovala společně s Jaroslavem Novákem, učitelem ZŠ, v červnu roku 2014 dorazila emailem desítka školních prací a následně Luboš v srpnu odjel do Mulbeku pracovat s dětmi. Přestože původní vize procházela změnami, cíle projektu se naplnit podařilo. Zhruba čtvrtinu příběhů v knize tvoří práce studentů. Do knihy se dostalo mnoho zajímavého o tradici vyprávění a důležitosti lidových příběhů pro vzdělávání a o tom, jakým způsobem se lidové příběhy vyprávěly.

Příběhy Malého Tibetu O minulosti, současnosti a budoucnosti podle obyvatel vesnice Mulbek

Autoři: Aneta a Luboš Pavlovi
Vydalo: Maxdorf, s.r.o., Nadace T-Soft Eternity
Rok vydání: 2015
Hodnocení: 80%

www.maxdorf.cz 
eshop.maxdorf.cz/kniha/pribehy-maleho-tibetu


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Lákají nás spíše neznámí autoři“, říká majitel aukční síně Tomáš Hejtmánek


hejtmanek perexV pražské galerii Arthouse Hejtmánek aktuálně probíhá výstava děl sochaře a malíře Milana Beránka. Podařilo se nám vyzpovídat majitele aukční síně, pana Tomáše Hejtmánka. Jaké byly začátky jeho kariéry a jaké lákadlo chystá pro zájem...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Zvířecí encyklopedie tak trochu jinak

 

podivuhodna enc perexNedávno představilo nakladatelství Host novinku ze světa dětské naučné literatury - Podivuhodnou encyklopedii zvířat švýcarské výtvarnice Adrienne Barmanové. Najdeme v ní přes šest set živočichů rozdělených do čty...


Literatura

Vrhněte se s Janem Rádlem do vod První republiky

Inspektor Radl 200Mladý novinář Marek Skřipský přichází s originální retro kriminálkou, která se odehrává v období mezi první a druhou světovou válkou. Kniha Případy inspektora rádla vyšla v nakladatelství Moba. Období První republiky přitahuje i po ...

Divadlo

Drama, detektivka i upírská romance


At vejde ten pravy perexOskar (Oskar Hes) je osamělý chlapec, který žije se svou matkou v paneláku na okraji města. Matka si ho moc nevšímá a ve škole ho šikanují. Jeho život se změní, když se do sousedství přistěhuje dívenka Eli (...

Film

FLIM – festival tibetských filmů a filmů o Tibetu

alt18. – 20. dubna proběhne v pražském kině Aero již 6. ročník festivalu FLIMFestivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu. Letošní ročník oproti předchozím nabídne pohled na tibetskou kulturu zprostředkovaný převážně...