Banner

Naučme sa, čo je láska

Email Tisk

Umeni milovat 200Klasika psychológie, či filozofie o človeku – Umenie milovať od Ericha Fromma vychádza aj po takmer 60 rokoch v ďalšom vydaní v nakladateľstve Portál.


Čo iné je totiž závažnejšie a aktuálnejšie ako láska? Láska je, či skôr mala by byť základnou témou každého dňa človeka, je obsiahnutá v každom skutku a každej osobe špecifickým spôsobom. Frommov náhľad na lásku je veľmi presný a už desaťročia v ňom ľudia nachádzajú záchranu, pretože človek si lásku často neuvedomuje, nepripúšťa a takmer nikdy ju nechápe.


Napriek tomu, že je ňou nepretržite zasahovaný, nepozerá sa hlbšie a berie lásku ako bežnú záležitosť. Na čo však Fromm kladie dôraz, to je láska ako umenie. Láska, ktorej sa treba učiť je pre množstvo ľudí nepochopené slovné spojenie.


Láska je umenie, hovorí Fromm a ako každé umenie musí mať teoretickú a praktickú zložku, z lásky možno spraviť dokonca vysokú školu, ale len málokto by ju vyštudoval s diplomom. Je to to najťažšie umenie, ktoré však študujeme každý. Prečo sa teda nepozrieť znova do hĺbky na naše vzťahy, na naše rany z detstva a vzťah k nadpozemským silám? V každom postoji, dokonca aj k sebe samému je totiž láska nevyhnutná a potrebná.

Umeni milovat


Erich Fromm nám nedáva žiaden návod ako ľúbiť, iba konštatuje, čo láska naozaj je a v akých formách sa vyskytuje, čo je dôležité spĺňať, aby človek mohol ľúbiť a zamýšľa sa aj nad kapitalistickou spoločnosťou, v ktorej nie je prirodzená povaha lásky velebená, ale skôr utláčaná.

I dnes, toľko rokov po vydaní tejto výnimočnej knihy, nám má čo Umenie milovať ponúknuť. Nie poučku, ale zamyslenie sa nad najkrajším citom, ktorý nám všetkým (raz za čas) nedá spať. Viem, že najviac je v tejto recenzii lásky, ale predsa len jej nikdy nie je dosť :).

Autor: Erich Fromm
Názov: Umění milovat
Preklad: Jan Vinař
Doslov: Petr Rezek
Nakladateľstvo: Portál, s.r.o.
Počet strán: 136

www.portal.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

GABRIELA KUBENOVÁ

výtvarnice

Kniha:


Daniel Glattauer - Dobrý proti severáku

Kniha Dobrý proti severáku je moderní a vtipnou variací na epistolární román. Emmi Rothnerová chtěla přes internet zrušit předplatné časopisu Like. Kvůli překlepu ale její e-mail dostane Leo Leike. Protože Emmi mu dál posílá e-maily, upozorní ji Leo na její omyl. Začne tak nezvyklá korespondence, jakou lze vést jen s osobou naprosto neznámou. Na tenkém ostří mezi absolutním neznámem a nezávaznou intimitou se oba víc a víc sbližují, až si nakonec musí nevyhnutelně položit otázku: snesly by milostné city, které rozkvetly v e-mailech, osobní setkání? A co by se stalo, kdyby ano? Anotace ke knížce, která psala o jednom e-mailovém omylu a nastartovala neobvyklou korespondenci, mne zaujala a e-knihu jsem hned zakoupila. Opravdu mě nepustila a přehltla jsem ji přes noc, dá se to, je to pro mě velice čtivé a děj má spád. Mám ráda podobná nedorozumění i v opravdovém životě a ne jedno se mi už i přihodilo, takže jsem se do toho začetla a stala se téměř součástí knížky.Po poslední větě nastalo… no tohle? To snad nemůže být konec, to nejde, aby to takhle skončilo, to mi snad ten autor udělal schválně…. Ale bylo to tak, byl to konec, žádné další stránky, žádné další věty a dokonce ani slova nenásledovala…. Tohle se mi u málokteré knihy stane……. Ale za pár měsíců jsem objevila volné pokračování…. „Každá sedmá vlna“, neváhala jsem ani minutu, knihu zakoupila, opět v digitální podobě, ačkoli jsem totální milovník knih, které můžu otevřít a ke které můžu i přivonět, a pro mě bylo to pokračování snad ještě lepší. Takže pokud jste milovníky zamotaných životních příběhu a šťastných konců, dejte se do čtení. Daniel Glattauer (nar. 1960) pochází z Vídně, je spisovatel a novinář. Píše sloupky, soudní reportáže a fejetony. Jeho kniha Dobrý proti severáku se stala bestsellerem, v roce 2006 byla nominována na Německou knižní cenu a byla přeložena do mnoha jazyků a adaptována do podoby divadelní i rozhlasové hry. V Německu se dosud prodalo více než osm set padesát tisíc výtisků. Na přání čtenářů vyšlo pokračování Každá sedmá vlna (2009).


Hledat

Mimísek 6

Partneři

Z archivu...

Čtěte také...

Případ otce a dcery – Než přijde mráz Henninga Mankella

mraz perexKomiař Kurt Wallander je neúnavným potíratelem zla ve svém rajonu. Jakmile vyčenichá stopu, neuhne se z ní, doku případ nevyšetří. To je o něm známo. Kvůli tomu, že se tak říkajíc oženil s prací, rozešla se s ním žena. I s dcerou má trošku složitější...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Zuby nehty

zuby200Nejraději si čtu večer před usnutím v posteli. A tak jsem si tam vzala i tuhle knihu, abych si zpříjemnila chvilky těsně před spánkem. Je pravda, že už samotná obálka na mě působila dost děsivě hned na první pohled, i přesto, že je ta kresba na ní jedn...

Divadlo

MILAN KŇAŽKO V DIVADLE NA JEZERCE!

Jezerka Knazko 200Divadelní společnost Jana Hrušínského zahajuje v září v Divadle Na Jezerce již čtrnáctou sezónu přípravou na světovou premiéru bestselleru Evžena Bočka POSLEDNÍ ARISTOKRATKA v režii Arnošta Goldflama. V Divadle Na Jezerce se zároveň...

Film

Zastav se a nepřežiješ: honička plná adrenalinu

zastav a neprezijesFilm Zastav se a nepřežiješ (2006) je originální honička plná adrenalinu. Jde v ní totiž o to, aby měl hlavní hrdina neustále zaděláno na problém, jinak mu selže tělo a zemře.

...