Bee, Schenker: Nestárnoucí tělo

Bee, Schenker: Nestárnoucí tělo

Tisk

nestarnouci telo200Tohle není dieta, milí čtenáři, je to možná stravovací a životní styl, který vám přinese úlevu nejen na těle, ale i na duši. A je to přitom tak jednoduché, jen to je občas proti zažitým konvencím a všem těm rádoby dietním a stravovacím stylům. Z této knihy si odnesete jednoduchý návod pro hubnutí po 35. roku věku, který je ve zkratce o tom, že máte naslouchat potřebám svého těla. Nesnídat, cvičit krátce a tak, aby se budovala svalová hmota. Žádné vytrvalostní a schvacující sporty, pokud vám nedělají dobře.

 

No dobrá, tak jednoduché to nebude, ale můžu vám slíbit, že tuto knihu budete číst s chutí, protože v ní vlastně není vůbec nic, co by i nesportovci bylo úplně proti srsti. Ano, je tu cvičební plán, ale ten je variabilní a postupně si ho můžete poskládat podle sebe. Autorky vám v tom pomohou s grácií sobě vlastní. Ony obě byly a jsou výživové poradkyně a tuto knihu napsaly proto, že jim občas nějaká ta obecně známá a do hlavy vtloukaná rada nepřišla vůbec dobrá. Ba naopak jim přišla kontraproduktivní. A tak se vydaly svou vlastní cestou a dalo by se říci, že objevily přirozené fungování organismu, který se začíná vypořádávat se čtyřicátým rokem svého věku.

V tu dobu opravdu začneme fungovat jinak a je třeba se tomu přizpůsobit. Každý rok je potom znát, či spíše každé desetiletí našeho života a organismus mění své požadavky a mění principy, na kterých funguje.

Je to na jednu stranu děsivé, na druhou stranu je to zde popsáno citlivě a rázně, jasně, stručně – společně s tím, co s tím můžeme dělat a jak si právě toto období užít aktivně a v souladu se svým tělem. Nakonec dojdete k závěru, že většina nepohodlí nebo zdravotních problémů, které v tomto středním věku zažíváme, jsou jen důsledkem nepochopení požadavků našeho těla, které už funguje jinak než ve dvaceti.

A navíc tu jsou ty mýty… Zde jsem vám vybrala zrovna ten o svačinkách… Kdepak!

„Zapomeňte na „nabíjení si baterek“ před cvičením a „dobíjení“ po cvičení. Z konceptu, že po cvičení potřebujete pro přežití extra karbohydráty, vyvstal celý průmysl energetických tyčinek, nápojů a svačinek. Ale tyto myšlenky jsou zastaralé a rozhodně nejsou vhodné k cvičení, které najdete v této knize. Jelikož naše cvičení nikdy netrvají déle než 45 minut, naprosto vám postačí dobře a pravidelně jíst.

Zkuste si jednou za týden cvičit na lačno – před snídaní. Nebo pokud vám více vyhovuje večerní cvičení, nejezte alespoň 4 hodiny před ním. Pomůže vám to přeprogramovat své tělo do tuky spalujícího módu a pro mě osobně je to i osvěžující.“

No a hned ten druhý, o cvičení na lačno. Jen si to zkuste a uvidíte, že to je mnohem víc osvěžující, člověk si po takovém cvičení nejenže raději dá tu snídani nebo pozdní snídani či brzký oběd, ale především se cítíte lehčeji. Pokud jsem si šla zaběhat nalačno, tak jsem se poté cítila hubenější. Je jedno, jestli jsem hubenější byla, to jsem popravdě nezkoumala, ale cítila jsem se tak. Plnější energie, příjemně unavená a se zdravou chutí do jídla.

nestarnouci telo2

Mýtus snídaně je další, který mi ulevil.

„Nadlidsky elegantní Joanna Lumley říká, že dost často nesnídá, jelikož má pocit, že když brzy ráno dodá tělu potravu, to potom začne chtít jíst více a více. ‚Zjistila jsem, že je lepší žaludek neprobouzet, protože pokud bych si dala velkou snídani, měla bych chuť na svačinku v 11 hodin a potom na oběd o třech chodech, pak odpolední sušenku při čaji a nakonec enormní večeři,‘ říká herečka.

Další, kdo stojí v popředí bitvy o nesnídání, je ladná Liz Hurley s tvrzením, že svoji figuru si udržuje díky tomu, že ráno pije jen horkou vodu a občas espreso a jediné jídlo v jejím dni je večeře.

Někteří vědci podporují koncept přeskakování snídaně s tím, že její vynechání může znamenat méně zkonzumovaných kalorií, ne více. Němečtí vědci srovnali příjem potravy 280 obézních dospělých lidí a 100 dospělých lidí normální váhy. Účastníci byli požádáni, aby zaznamenávali všechno, co sní během dvou týdnů. U obou skupin velká snídaně prostě jenom přidala na kaloriích, které do sebe za den dostali. Ať už jedli snídani, nebo ne, nemělo to žádný vliv na příjem kalorií ve zbývajících částech dne. Jinými slovy to není vždy tak, že by velká snídaně byla vykompenzována menšími porcemi jídla přes den. Na Cornellově univerzitě bylo provedeno několik studií, které dodaly váhu argumentu, že zřeknutí se snídaně nemusí být nutně špatné – může pomoci hmotnost shodit, nikoli nabrat.“

Obě autorky mají skvělou zkušenost právě s nesnídáním, či spíše počkám si na chvíli, kdy máte ráno doopravdy hlad. Také zhruba čtyřhodinové pauzy mezi jídlem, které byste měli udělat mezi odpoledním a večerním jídlem. Tři až čtyři hodiny jsou přesně tou dobou, kdy se tělo dostatečně vyrovná s předchozím jídlem a začne zpracovávat i tuky a jiné látky, v podstatě čistit ledviny, játra… tím, že neustále něco uzobáváme, tělo nemá šanci se přepnout do režimu, ve kterém může zpracovávat tuky a věnovat se očistě. Podle autorek nejsme tvorové stvoření k uzobávání, popásání se… jsme tvorové stvoření k jednorázovému najedení a potom k době, ve které své jídlo trávíme. Tohle je podle mne velmi zajímavá teorie, která – jak tu je také správně položeno – nemusí vyhovovat všem typům organismů! Není to dogma! – ale stojí za vyzkoušení, protože pro mne je třeba takový způsob stravování nesmírně efektivní a cítím se lépe. Francouzi také sní hodně jídla, ale mají dlouhé pauzy a potom se jídlu věnují v klidu a po delší časový úsek. Ideální! Možná zjistíte, že uzobávání vás unavuje, tloustnete…

A i když jsem si z této knihy nevzala tolik k srdci cvičební plány, vzala jsem si ty stravovací. Možná z Nestárnoucího těla po čase zapomenu polovinu obsahu, ale čtyřhodinové pauzy a vědomí, že když se nasnídám, tak toho za celý den posléze vlčím hladem sním mnohem víc a budu víc v nepohodě, jsem si tu ověřila a ponesu si dál. Je tu mnohem víc tipů pro každého a každý si jistě vybere to své.

O autorkách:

Peta Bee je reportérkou v oblasti zdraví a cvičení. Píše pro The Times, Sunday Times a Irish Examiner. Je editorkou v Athletics Weekly a Running Monthly. Díky svému vzdělání ve sportovní vědě a výživě ráda ověřuje v praxi nejnovější vědecké trendy. Její práce získala mnoho cen, je dvojnásobnou držitelkou výroční ceny pro novináře na volné noze od Medical Journalist's Association. Objevuje se často v televizi a rádiu a je autorkou nebo spoluatorkou sedmi knih včetně Fast Exercise, bestselleru z roku 2014, který napsala společně s Dr. Michaelem Mosleyem, a The Ice Diet.

Dr. Sarah Schenker je registrovanou výživovou poradkyní v oboru výživy a akreditací pro poradenství ve stravování sportovců. Je členkou British Dietetic Association, The Nutrition Society a The Association for Nutrition. Sarah byla přispěvatelkou do bestselleru Fast Diet Recipe Book a pravidelně píše do novin a časopisů jako Daily Mail, Top Santé, Reveal a Glamour. Objevuje se v pořadech jako This Morning, Watchdog a na BBC rádiu. Také pracovala jak výživový poradce pro několik fotbalových klubů Premier League.

 

Autorky: Peta Bee, Dr. Sarah Schenker

Original: The Ageless body

Překladatelka: Markéta Kučerová

Vydání: první

Vydalo: nakladatelství IFP Publishing, www.ifp-publishing.cz, 2016

ISBN: 978-80-87383-51-3

nestarnouci telo1


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

RICHARD TESAŘÍK – „Vášnivý rybář na divadelních prknech“

kali 200Do Divadla Kalich se od února 2015 vrací představení Tajemství od Daniela Landy. Jedním z hlavních představitelů bude i Richard Tesařík, který hraje také v představení Mauglí a Johanka z Arku. Zahrál si ve filmech Kvaska, Musíme si pomáhat či Pelíšky.a ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Detektivka se mísí s romancí: Odražená střela

odrazena strela200O oblibě autorky Sandry Brown u nás svědčí fakt, že román Odražená střela se v lednu dočkal druhého vydání. Prim klade na detektivní linku, která není přímočará, ba nabízí hned několik zajímavých zákrut, romantický příběh ale rozhod...


Literatura

Batman má problémy s ptactvem

batman sovi tribunal 200Scott Snyder (Americký upír) s Gregem Capullem (Spawn), který mimo jiné dělal i obaly k deskám kapel jako Korn nebo Disturbed, dali hlavy dohromady a ...

Divadlo

Legendární titul BASTARD se v Brně vrací v novém hávu

BASTARD 200„Autorská dvojice Merta–Moša je u nás jediná schopná konkurovat zahraničním dílům“, psalo se v roce 1993, poté co proběhla 11. listopadu na jevišti Městského divadla Brno premiéra vizualizovaného oratoria Bastard. Inscenace zaznamenala 201 repríz, s...

Film

Filmy ze střední Evropy

filmy stredni evropy klipPod střechou Maďarského kulturního střediska v Praze se od čtvrtka 25. října do neděle 28. října 2012 pořádá přehlídka Současná filmová tvorba – střední Evropa. Přiblíží zajímavá díla nejen ...