Šťastná to kniha!

Šťastná to kniha!

Tisk

babicka host perexDávno, dávno je již tomu, kdy byla Babička Boženy Němcové vydána poprvé. Od té doby se objevila v tolika různých provedeních, že snad ani samotná literární historie nezná jejich přesný počet. A letos vychází znovu. Tentokrát v moderním žlutém kabátě jako součást bohulibého projektu Česká knižnice nakladatelství Host, jehož záměrem je seskládat největší skvosty české literatury do jednoho reprezentativního celku. Tomuto konceptu ostatně odpovídá i grafické zpracování obálek, na nichž můžeme pozorovat obrysy dílků skládačky. V čem je toto vydání Babičky dále specifické?

 


Text se opírá o první edici z roku 1855 a je doplněn o erudovaný komentář profesorky Jaroslavy Janáčkové. Toto poměrně rozsáhlé pojednání (mluvíme zde o šedesáti sedmi stranách) odhaluje mnohé o díle samotném. Například se dočteme, za jakých okolností byla Babička poprvé publikována, čím byla pokroková, jak ji přijala dobová kritika, případně, co stojí za zrodem této knihy. Nutno poznamenat, že se jedná o vysoce odbornou studii, která zřejmě nebude přínosem pro každého. Jestliže se ale zajímáte o literární zákulisí nebo dokonce studujete bohemistiku či jiný příbuzný obor, může se pro vás tento výtisk stát více než dobrým materiálem.


Co naopak ocení běžný čtenář, jsou vysvětlivky v závěru publikace. Ty totiž objasňují řadu archaických a historických pojmů objevujících se v textu. Víte například, jaký význam nesou slova kopist, kopulací, škapulíř nebo pazdeří? Pokud se, podobně jako já, neřadíte mezi onu hrstku vyvolených, jejichž odpovědí je sebejisté „ano“, určitě budete za těchto pár užitečných stránek navíc vděční.


Z grafického hlediska se zde setkáváme s relativně jednoduchým a kultivovaným knižním provedením. Jedinou ilustrací je totiž původní kolorovaná kresba na obálce zobrazující příjezd babičky na Staré bělidlo, jejímž autorem je český malíř Adolf Kašpar (1877-1934). Milovníci „osobitých“ vydání a obrázku milovné děti si tudíž v tomto případě na své nepřijdou. Otázka však zní, zda je čtení Babičky dětskému věku vůbec adekvátní. Osobně si myslím, že v současné době není cílovým čtenářem ani tak student základní školy, jako spíše člověk vyzrálého věku, který již získal určitý životní odstup.

Nuže, co myslíte? Nadešel ten správný čas vypravit na idylický venkov devatenáctého století? Podniknout malý vzpomínkový výlet do dětství? Nechat si vyprávět babiččiny vzpomínky a poslouchat její životní moudra? Anebo se znovu zamyslet nad tragickým osudem bláznivé Viktorky? Myslím, že odpověď je ukrytá v každém z nás…

V závěru bývá zvykem knihu celkově zhodnotit. Babička Boženy Němcové (1820-1862) je ovšem natolik proslulé dílo, že si na jakékoli konkrétní hodnocení netroufám. Dovolím si tedy uzavřít tento článek alespoň slovy dobového literáta Karla Boleslava Štorcha, který praví: “Zapletení, je-li jaké, nastupuje jen v ději epizodickém, k tomu teprve ve druhé polovici spisu. Katastrofa, rozuzlení, kteréž může očekávati čtenář, jest tak všední, tak obyčejné, že zde právě ničím není. A přece Babička vábí od začátku do konce.“

babicka host

Babička
Autor: Božena Němcová
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Host
Edice: Česká knižnice
Editor: Robert Adam
Rok vydání: 2017
Počet stran: 312
ISBN: 978-80-7491-983-1


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

HANKA KŘÍŽKOVÁ: „S úsměvem jde všechno líp…“

Krizkova 200Muzikálová herečka, zpěvačka Hanka Křížková, která momentálně účinkuje v Mamma Mia!, Dracula, připravuje se na znovuobnovenou Carmen je ve svém živlu. Začalo jaro a ona, milovnice květin, všeho barevného a voňavého ožila. Jak přiznává, od jara ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Just Kids o trablech dospívání a osudové lásce Patti Smith

Patti Smith Just Kids

Zpěvačku Patti Smith netřeba dlouze představovat. Dříve než se proslavila v hudební branži, neměla ani tušení o tom, že se jejím osudem stane právě hudba. Chtěla se prosadit hlavně jako básnířka, textař...


Literatura

Jesličky: Staré nové písničky – duchovní písně, které rozšíří vaše kulturní obzory

Jeslicky 200Jesličky (staré nové písničky) je velmi obsáhlé dílo autora Fridricha Bridelia, které vydal Host – vydavatelství, s.r.o., Brno v roce 2012. Úkolem této edice je pohled na rozdílná zpracování duchovních písní z několika úhlů. Najdete tady ucelen...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede inscenaci Anna Karenina, vášnivé drama o lásce a odpuštění

anna karenina200Švandovo divadlo připravuje inscenaci Anna Karenina, věčně živé drama o vztazích, milostné vášni a smyslu života.

...

Film

Příběh Lídy Baarové byl nepochybně mnohem barvitější než samotný Renčův film

lida baarova perexHned na začátku se musím přiznat, že jsem tvůrcům, když připravovali film Lída Baarová, nesmírně fandil. Dobře jsem si uvědomoval, že natočit dobový snímek není žádná legrace, ale současně se dnes nechci pouštět do nějaké sáhodlou...