Tiché roky přináší velmi silný a lidský příběh

Tiché roky přináší velmi silný a lidský příběh

Tisk

tiche roky kniha 200Vydání Tichých roků Aleny Mornštejnové se podle mě stalo velkou událostí letošního jara. Po úspěchu autorčiny předešlé knihy Hana není divu a humbuk kolem ní považuji za opodstatněný.

 

 

 

Osobně jsem se na Tiché roky také těšila a byla jsem na ně moc zvědavá. Jak Hanu, tak Hotýlek jsem poslouchala jako audioknihy a autorka na mě rozhodně udělala dojem.

Anotace knihy začíná otázkou „Co všechno nevíme o svých nejbližších?“, která je jejím ústředním motivem. Jedná se o rodinné drama představující osudy mnoha lidí, a to včetně jejich dopadů na ostatní. Jednou vypravěčkou je mladá Bohdana žijící s mrzoutským otcem a nevlastní matkou Bělou. Musí se potýkat s napětím v domě a také ji trápí, že neví nic o své rodině. Druhým vypravěčem je pak Svatopluk Žák, Bohdanin otec. Jde o oddaného komunistu, který celý svůj život zasvětil budování socialismu, ale rodina pro něj znamená taky hodně. Každý vypráví zdánlivě svůj příběh, ale když se protknou, odhaluje se dlouho skrytá pravda…

Budu se už trochu opakovat, ale autorka má podle mě naprosto obdivuhodný a jedinečný styl. Dokáže totiž skvěle vyprávět, umí vykreslit postavy a navíc popsat minulost. U postav jakoby jde i nejde do hloubky, nepotrpí si na nějaké sáhodlouhé nudné popisy, ale čtenář má pocit, že dané postavy i místa dobře zná. Přitom je zde stále prostor pro představivost. Moc se mi líbí, jak dokáže popsat historii. Stačí jí k tomu jen pár řádků, ale ty mají svou důležitost a dokážou přiblížit dobu, kterou si moje generace ani nedokáže představit.

„Přestože komunisté slibovali šťastné zítřky pro všechny — nebo alespoň pro ty, kteří se na jejich budování chtěli podílet, což Svatopluk samozřejmě chtěl a ze všech svých chlapeckých sil dělal —, nešlo si nevšimnout, že okolní svět den za dnem ztrácí na pestrosti a barevnosti. Oblečení šťastných obyvatel se stávalo uniformnějším a fádnějším. Koketní kloboučky byly nahrazeny praktickými šátky, podpatky pohodlnějšími sandály a rozevláté šaty košilemi a kalhotami připomínajícími montérky. Zešedli nejen lidé, ale i ulice, připravené o výrazné štíty obchodů, nazdobené výlohy a jásavé reklamy. Státní obchody mezi sebou přece o zákazníky soupeřit nemusejí, důležitější je připomínat lidu, komu vděčí za život v míru, a tak se ve výlohách místo zboží, kterého stejně moc nebylo, přestože svádět to na válku bylo čím dál tím obtížnější, objevovaly portréty vůdců, úderníků, rudoarmějců a zase vůdců… ozdobené rudými hvězdami, srpy a kladivy. (str. 43)

Tiché roky přináší opravdu silný příběh, který je plný emocí. Ty jsou dávkovány postupně a celek působí v prvé řadě hlavně lidsky. Knihu jsem přečetla na dva zátahy, ale zůstala někde uvnitř mě a jednalo se o velký čtenářsky zážitek. Myslím si, že je Alena Mornštejnová velkým objevem současné české literatury a doufám a věřím, že napíše ještě spousty knih, které se v budoucnu stanou povinnou četbou.

Alena Mornštajnová se narodila 24. června 1963 ve Valašském Meziříčí a vystudovala angličtinu a češtinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. V současné době pracuje jako lektorka anglického jazyka a překladatelka. Literárně debutovala románem Slepá mapa (Host, 2013), který se dostal do užší nominace na Cenu Česká kniha 2014. Pozitivních ohlasů se dostalo i další knize Hotýlek (Host, 2015) a hlavně Hana (Host, 2017). Tento román obdržel Cenu Česká kniha 2018 a stal se Knihou roku 2017 na Databázi knih.

tiche roky kniha

Tiché roky
Autor: Alena Mornštejnová
Žánr: beletrie
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2019
Počet stran: 296
Hodnocení: 95%

Přečíst si můžete také recenzi na audioknihu: http://www.kultura21.cz/mluvene-slovo/19438-tiche-roky-audiokniha-recenze a vyhrát ji můžete zde: http://www.kultura21.cz/souteze/19415-tiche-roky-soutez

https://www.hostbrno.cz/tiche-roky/


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Pavel Křížek: „Sýkorky a veverky si neplatí sociální a zdravotní pojištění.“

Pavel Ochrana fauny Pavel KřížekKřížek je zakladatel organizace Ochrana fauny ČR. Na svém kontě mají lidi z této organizace mnoho zachráněných zvířat a  mnoho dalších  projektů, které se týkají nej...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Vydejte se za Čingischánem s příjemnými Urbanovými

Velka cesta kilem za Cingischanem 200Nakladatelství Jota pokračuje ve vydávání zajímavých cestopisů. Po Busnách nebo příhodách Michala Vičnara jezdícího s „embéčkem“ jsou tu Jana a Daniel Urbanovi, kteří se vydali na Velkou cestu ...


Literatura

Vychutnejte si další trampoty jezevčíka Herkula

jezevcikova kocovina perexNakladatelství Ikar opět pomyslelo na milovníky jezevčíků a naservírovalo jim pokračování knihy Z pohledu jezevčíka z roku 2015, tentokrát s názvem Jezevčíkova kocovina. Nebojte, o alkoholu to nebude, ale trampot si ...

Divadlo

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

perex hvezdyMám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – ma...

Film

Filmový festival inakosti v pěti městech už v březnu
ImageFilmový festival inakosti nabídne v březnu filmy o homosexuální menšině v pěti slovenských městech. Přehlídka startuje 1. března v Žilině, Bytči a Trenčíně. Opomenuta nezůstane ani slovenská metropole, kdy festival mohou diváci na...