Ponořte se do fascinujícího světa ryb

Ponořte se do fascinujícího světa ryb

co-ryba-vi 200Etolog Jonathan Balcombe napsal knihu nazvanou Co ryba ví?, ve které vyvrací mýty a přináší spoustu zajímavých informací.

 

 

 

Kniha je rozdělena na šest částí: Nepochopená ryba, Jak ryba vnímá, Co ryba cítí, Jak ryba přemýšlí, Koho ryba zná, Jak se ryba rozmnožuje a Ryba bez vody. Na začátku nechybí předmluva a na konci zase doslov, poznámky, poděkování a rejstřík. Jednotlivé části jsou děleny do menších kapitol a celkově dílo působí přehledně a dělení je logické.

Co ryba ví? vyvrací domněnku, že ryby jsou hloupými stvořeními a věřím, že spousta čtenářů se na ně bude po přečtení dívat úplně jinak. „Hlavním závěrem, který si z tohoto pohledu do mysli ryby můžeme odnést, je to, že ryby jsou myslící jedinci se vzpomínkami, jsou schopny plánovat a rozpoznávat druhé, disponují instinkty a dokáží se poučit ze zkušeností. V některých případech si rybí tvoříi kulturu,“ píše se na straně 190.

Čtení knihy mě ohromně bavilo a nejčastěji jsem u něho žasla a říkala si, že to snad ani není možné. Svět ryb je opravdu fascinující! Z informací co mě utkvěly, mě zaujal například pokus ukazující, jak ryby rozeznávají hudbu nebo zmínka o sumečcích tečkovaných, kteří mají po celém svém těle přibližně 680 tisíc chuťových pohárků. Zrovna u tohoto příkladu se projevil také autorův odlehčený styl a smysl pro humor, kde dodával: „Ač se snažím sebevíc, prostě si nedokážu představit, jaké by to bylo, kdyby celé moje tělo fungovalo jako jazyk. Jsem si ale poměrně dost jistý, že bych chtěl, aby se to dalo i vypnout.“ (str. 61)

Jonathan Balcombe zde dokázal kombinovat odborné informace jak s mnoha svými názory a pohledy a tak také s nejrůznějšími výzkumy a studiemi. Do nich zahrnul také zkušenosti nejrůznějších lidí s jejich domácími mazlíčky – akvarijními rybičkami. Sama jsem jejich hrdá majitelka, s manželem jde o náš velký koníček, a proto jsem byla velmi vděčná za zajímavosti o nich. A smála jsem se, že si s nimi spousta lidí povídá a někdo jim přeje dobrou noc jako my, když jim zhasínáme. :-)

Co ryba ví? je další skvělou knihou z edice Živá příroda nakladatelství Kazda a mě nezbývá než ji doporučit všem milovníkům němých i ostatních tvorů.

Jonathan Balcombe býval ředitelem oddělení pro studium vědomí zvířat v institutu Humane Society Institute for Science and Policy ve Washingtonu. Nyní je nezávislým autorem a redaktorem a přednáší o vědomí zvířat. Je autorem čtyř knih včetně Second Nature (Druhá přirozenost) a Pleasurable Kingdom (Království potěšení) a více než šedesáti vědeckých článků a kapitol knih o chování zvířat a jejich ochraně. Je populárním hostem rádií, objevil se také v televizním kanálu National Geographic a v několika dokumentárních filmech. Píše pro The New York Times, The Washington Post a do dalších periodik. Žije v Ontariu. Najdete ho na Facebooku, můžete ho sledovat i na Twitteru na @Jonthanpb1959 nebo navštívit jeho webové stránky jonathan-balcombe.com.

co-ryba-vi

Co ryba ví?

Autor: Jonathan Balcombe
Překlad: Vendula Hlavová
Žánr: Živá příroda
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2019
Počet stran: 304
Hodnocení: 93 %

https://www.knihykazda.cz/co-ryba-vi/

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: http://www.kultura21.cz/souteze/20214-co-ryba-vi-soutezSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Smutná-Braunová – dva rozhovory v jednom

altKdyž spisovatelka Petra Braunová připravovala křest své knihy Kalvárie, požádala Jitku Smutnou o kmotrovství. Společně zdramatizovaly pasáže tohoto kontroverzního románu o vztazích mezi ženami a Jitka Smutná...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Historický román, jemuž náleží přívlastky: děsivý, mrazivý, dech beroucí

ZlaZena perexPřesně tato slova se mi honila hlavou, když jsem četla historický román Zlá žena Marka Pastora. Navíc byly umocněny informací, že jde o zpracování skutečných událostí, které se stal...


Literatura

Na tuto knihu o velrybách nikdy nezapomenete

Velryby 200V nakladatelství Kazda v edici Živá příroda vyšla kniha s názvem Na svou první velrybu nikdy nezapomeneš od milovníka a také popularizátora přírody Ralfa Kiefnera.

...

Divadlo

NOVÁ SEZONA BALETU NÁRODNÍHO DIVADLA JE V MNOHA OHLEDECH MIMOŘÁDNÁ

narodni divadlo balet 200.Národní divadlo oficiálně vstoupilo do 134. sezony. V rámci slavnostního ceremoniálu v pondělí 29. srpna byl do síně slávy Národního divadla uveden Vlastimil Harapes – emeritní sólista a šéf Baletu Národního divadla, l...

Film

Severský filmový podzim – Ptáci nad průlivem

ptaci 200I v pátek 10. listopadu jsem vyrazila na film v rámci festivalu Severský filmový podzim do pražského kina Lucerna. Tentokrát padl výběr na válečné drama Ptáci nad průlivem, který přibližuje osudy dánských Židů a pokusy o jejich záchranu před běsnícími nacisty.