Do Číny z pohodlí vašeho gauče
Banner

Do Číny z pohodlí vašeho gauče

couchsurfing v cine 200Nakladatelství Kazda přineslo na český trh další knihu novináře a nadšeného cestovatele Stephana Ortha Couchsurfing v Číně.

 Stephan Orth se po Íránu a Rusku vydal do Číny, aby zde prostřednictvím couchsurfingu, jehož podstatou je spát u někoho doma na gauči, poznal, jak tato supervelmoc funguje. A poznal to málem už při získávání víza, kde raději vše důležité zamlčel.

Na mě nejvíc udělal dojem popis čínského sledovacího systému v podobě aplikace Sezame Credit. Ten na mě působil jak z nějakého špatného sci-fi filmu a opravdu mě mrazilo a naskakovala mi husí kůže. Člověk v něm ztrácí body, pokud například neplatí včas dluhy, jde na červenou, nebo sleduje porno na internetu. A za dobré skutky jde zase body získat. „Celý život podle principu jakéhosi hodnocení bonity, mocný nástroj pro řízení lidského jednání, snížení kriminality, ale také k vynucování nepodmíněné poslučnosti vůči státu," popisuje autor na straně 40.

Fascinovaly mě také popisy různých technických vymožeností a podobných sledovacích prostředí, tak také autorových zážitků. Velmi zajímavou postavou na jeho cestě byla jedna policistka, reportérka internetové televizní show Nora nebo umělkyně Lin nesouhlasící s režimem a bojující s matkou. Všechny tyto postavy mají něco do sebe a dávají dohromady velmi zajímavou mozaiku. Názor si však musí každý čtenář udělat sám.

Couchsurfing v Číně jsem zase zhltla, ale četl se mi o něco hůře méně než předchozí Írán. Ale rozhodně se jedná o zajímavé nahlédnutí pod jednu velkou poklici.

Stephan Orth, ročník 1979, pracoval jako redaktor v dovolenkovém resortu pri redakci Spiegel Online, až se v roce 2016 osamostatnil coby nezávislý novinář. Orth žije v Hamburku, ale procestoval už 70 zemí a čtyřikrát pobýval delší čas v Číně. S couchsurfingem začal v roce 2004. Nakladatelství Kazda již vydalo dvě jeho úspěšné knihy: „Couchsurfing v Íránu“ a „Couchsurfing v Rusku“, za kterou dokonce dostal knižní cenu ITB.

couchsurfing v cine

Couchsurfing v Číně
Autor: Stephan Orth
Překlad: David Krásenský
Žánr: cestopis
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2019
Počet stran: 277
Hodnocení: 88 %

https://www.knihykazda.cz/couchsurfing-v-cine/

Až do 1. března můžete knihu vyhrát v naší soutěži: http://www.kultura21.cz/souteze/20236-couchsurfing-v-cine-soutez


 

Rozhovor

Václav Tobrman: Mám rád rozmanitost

Vaclav Tobrman 200Multiinstrumentalista a zpěvák Václav Tobrman patří mezi nejlepší pianisty České Republiky. V roce 2013 získal třetí místo v soutěži „Pianista roku“ a letos obsadil místo druhé. Přestože působí v několika profesionálních hudebních...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Dagmar Sedlická napsala knihu erotických esejů
ImageCopak to mají v kalhotách? Takový název nese kniha esejů o erotice autorky Dagmar Sedlické. Kniha je dílem zralé ženy, která má k tématu co říci.
...

Literatura

Máte doma malé zahradníky? Tato kniha je přesně pro ně

Moje prvni zahradka 200Nakladatelství Albatros Media vydalo knihu Martiny Drijverové Moje malá zahrádka, ve které zajímavé rady najdou malí i velcí.

 

...

Divadlo

Cybercomics ukazuje budoucnost světa i moderního divadla

cybercomics200Cybercomics je sci-fi román z nedaleké budoucnosti od Egona Bondyho, do kterého se se vším vervou pustilo Slovácké divadlo. Svět mafie a nadnárodních společností vás pohltí a nepustí.

...

Film

Robotická figurka sjednává pořádek

altRobocop je člověk, který byl po těžkém zranění voperován do úplně nového mechanického těla. Při té příležitosti z něj udělali kulkámvzdorného, disciplinovaného… perfektního policistu, který jezdí ulicemi a zajišťuje zákon a pořádek.