„Balada o lásce mezi nebem a zemí“

„Balada o lásce mezi nebem a zemí“

rytec kameji200V listopadu vydalo nakladatelství Jota kouzelný fantaskní příběh Ivana Fíly Rytec kamejí o síle lásky. Pokud máte rádi pohádky, fantaskní prvky a dokážete ocenit lásku, můžete se do knihy ponořit i vy.O čem to je?

Nu o čem, o lásce přeci! O pocitu tak vzácném a ryzím, který se dá charakterizovat asi jen tak, jak říká sám autor: „nejkrásnější krásno všech krásen.“ Příběh o mocném Čaroději, který stvořil nesmrtelného člověka, o dívce Aitan, která viděla do minulých životů a o Eliasovi, eponymní postavě, který se stane milencem Aitan.

Kdo je autorem?

Ivan Fíla je filmový režisér, scenárista a pedagog. K jeho nejvýznamnějším dílům patří filmy Lea a Král zlodějů, oceněné na mnoha prestižních mezinárodních festivalech. Lea získala mimo jiné nominaci na Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný film a Evropskou filmovou cenu, Král zlodějů byl v širší nominaci na Oscara a získal cenu za nejlepší evropský scénář. Mezinárodní úspěch mu otevřel cestu do Hollywoodu, kde na pozvání Stevena Spielberga napsal pro Studio DreamWorks a producentku Wendy Finerman (Forrest Gump) scénář The Betty Schimmel Story. Kromě hraných filmů natočil pro zahraniční televize dokumentární filmy Margarete Buber-Neumann – Německý osud, Kroky v labyrintu, Václav Havel – Česká pohádka, Hitler – Vyděrač, Mlha, Joschka Fischer a další. Román Muž, který stál v cestě je jeho literární debut.

Proč si knihu přečíst?

Jedna věc je literární obsah, který je tak těžce zařaditelný a nepopsatelný, až je z toho úzko. Možná to lze zaškatulkovat jako pohádku pro dospělé o lásce a magii, možná jde o magickou baladu z Prahy, snad to každý vnímá jinak. Magický román se surrealistickými prvky se v české literatuře jen tak nevidí a rozhodně ne v moderní době. Na mě osobně tam ale bylo těch fantaskních a nenormálních prvků až zbytečně moc. Velmi dobře mi ke knize sedly ilustrace pedagožky, spisovatelky a malířky Kateřiny Sidonové.

Jaký je můj verdikt?

Upřímně, čekala jsem něco trochu jiného a taky jsem knihu nečetla ve správné konstelaci, ač jsem si ji přečetla dvakrát. Čtenář musí mít bohatou představivost a vidět dál, než kam sahá příběh. Romantickým a zbloudilým duším se však tento nadčasový magický příběh lásky zalíbí.

rytec kameji

Název: Rytec kamejí
Autor: Ivan Fíla
Ilustrace: Kateřina Sidonová
Žánr: román
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2019, pevná
Počet stran: 192
Hodnocení: 75 %

Knihu k recenzi poskytlo Knihcentrum.cz a vy si ji můžete koupit zde: https://www.knihcentrum.cz/rytec-kamejiSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Juraj Hnilica: V našich textech písní převládá hodně emocí, o sexu, bláznivých věcech a pro teenagery

DSC 1314webSlovenský úspěšný zpěvák Juraj „Ďuro“ Hnilica se vydal v tomto měsíci na turné po českých městech. Pro náš magazín nám poskytl v minulých dnech rozhovor.

...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Pod pokličkou firmy Google

Google 200Vyhledávač Google znají všichni, nad skvěle fungující firmou už přemýšlí méně lidí. Koho zajímá, jak to v Google funguje, jak se baví, jaká je tam atmosféra, anebo jak mít také tak dobrou společnost, neměla by ho tato kniha minout.


Literatura

Český bestseller 2015 bude znám 13. května 2016

Nejprodávanější knižní novinky za uplynulý kalendářní rok budou slavnostně vyhlášeny a oceněny v pátek 13. května v 17:17 hodin ve Velkém sále Průmyslového paláce v rámci veletrhu Svět knihy 2016. Sedmnáctého slavnostního udílení prestižních ocenění se zúčastní autoři, nakladatelé a také sami čtenáři.

...

Divadlo

„Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť.“

masaryk stefanik 200Městské divadlo Zlín chtělo oslavit letošní významné výročí 100 let vzniku Československa originálně a velkolepě a také tak, aby se nejednalo o jednorázovou akci. Pustili se tedy do spolupráce s Divadlem Aréna Bratislava a za...

Film

Je rolí člověka průměrovat pravdu?

role200Pravda je esenciálním prvkem finského dramatu Role člověka. Tento snímek zahájí desátou přehlídku Severská filmová zima v pražském kině Lucerna, a to ve čtvrtek 13. února 2020. Příběh filmu vychází ze stejnojmenné knihy autora Kariho Hotakainena. Přijďte ...