Stínozem je plná magie a mysteriózna

Stínozem je plná magie a mysteriózna

Stínozem 200x200Hororový žánr je v České republice poměrně oblíbený, což je znát i na zájmu samotných nakladatelů. Ti vydávají jednu strašidelnou knihu za druhou. Mezi nejvýznamnější spisovatele posledních desetiletí v této kategorii patří jednoznačně Peter Straub. A právě jeho román Stínozem vydalo nedávno Naše nakladatelství.

Peter Straub si u nás nikdy nezískal takovou popularitu jako Stephen King, přestože právě s mistrem hororu spolupracoval na knihách Černý dům a Talisman. I proto se některé jeho romány dočkávají vydání až po desítkách let. Zářným případem je právě Stínozem, která v originále vyšla již v roce 1980.

Děj

Jejími hlavními hrdiny je dvojice chlapců Del a Tom, kteří studují na soukromé střední škole v Nové Anglii. V ní musí bohužel čelit šikaně, kterou místní profesoři přehlížejí. Letní návštěva Delova strýce v jeho sídle Stínozemi se proto zdá být tím správným odreagováním. Tajemný muž je navíc proslulým kouzelníkem, od kterého se mohou chlapci hodně naučit. Svět magie je totiž hodně přitahuje. Brzy ovšem poznají, že může skrývat i nejedno nebezpečí.

Pomalejší začátek

Většina čtenářů i recenzentů se shodla na tom, že se kniha rozjíždí možná až příliš poklidně. Na začátku máte možnost sledovat školní problémy naší ústřední dvojice, tak nějak se s nimi seznamovat a jen občas zahlédnout částečky kouzlení. Větší prostor dostane magie až ve Stínozemi, která je ovšem od úvodu vzdálená několik desítek stránek.

Bohužel ani po přesunutí do Stínozemě se nekoná žádná velká akce. Autor sice velice zajímavým způsobem buduje temnou atmosféru, ale někdy až zbytečně moc skáče ze snění do reality a leckdo se v tom může ztratit. Rozhodně se nedá říct, že by se jednalo o kdovíjak čtivou knihu. Nedočkáte se žádných lekaček ani moc brutálních momentů.

Parádní atmosféra

Abych ale jenom nekritizoval. Celkové prostředí působí velice impozantně a tajemně. I některé momenty působí hodně mysteriózně a fanoušci podobných příběhů si jistě přijdou na své. Celý svět Stínozemě je především prosycen magií. Občas ani nebudete tušit, jestli se děj odehrává ve skutečném světě nebo je celá scéna jen dokonalou iluzí.

Kniha ovšem není vyloženě klasickým hororem. I když někdy způsobuje lehké chvění chlupů po celém těle, daleko více se svou náladou blíží k temné fantasy. Dva chlapci, kteří provázejí čtenáře celým příběhem, pro mě nebyli upřímně tolik zajímaví. Daleko více vás upoutá postava samotného kouzelníka Colemana Collinse, který vzbuzuje svým chováním velkou úctu i obavy.

Koupit či nekoupit? Toť otázka.

Z románu Stínozem mám trochu rozporuplné pocity. Nemůžu říct, že mě jeho čtení bavilo od začátku do konce. Na druhou stranu v něm autor vytvořil opravdu tajemnou atmosféru, která vás pohltí svou mysteriózností. Určitě se najde i řada čtenářů, které samotný příběh tolik nezaujme. Ale někteří fanoušci tohoto tvůrce budou snad nadšeni. Prostě to zkuste a uvidíte.

Stínozem 450

Stínozem

Autor: Peter Straub

Překlad: Petr Kotrle

Žánr: Horor, Fantasy

Nakladatelsví: Naše nakladatelství, značka Fobos

Rok vydání: 2020

Počet stran: 488

Hodnocení: 60 %Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Strašně nerad se vzdávám, říká textař a zpěvák Vlady Gryc

vlady gryc perexZpívající textař, který se už před lety odstěhoval z Česka do Německa. To je Vlady Gryc. Zpívání, textařinu a muziku ale nikdy neopustil, naplno se tomu i věnuje Berlíně, kdy už nějaký čas žije. Přitom je v čilém pracovním kontaktu ...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Vzpomínka na Zemi: Závěrečný díl dystopické trilogie představuje hrozbu

 

vzpominka na zemi perexPo Temném lese následuje závěrečný díl čínské trilogie s názvem Vzpomínka na zemi, kterou vydalo nakladatelství Host. Završuje více než 400 let dlouhou éru lidstva a jeho kosmického vývoj...


Literatura

Tajemství zdravé páteře
mechzad 1Odborných knih o tom, jak se zbavit bolestí zad, již vyšla celá řádka. Ne každá z nich však dokáže uspokojit laiky či odborníky. Stuart McGill, profesor spinální biomechaniky na Univerzitě ve Waterloo v Kanadě, dlouhodobě zkoumal fungování bederní p...

Divadlo

Manželské vraždění jako dárek k výročí

manzelske vrazdeni perexNelekejte se, krev v tomto článku nepoteče. Řeč je o divadelní hře Manželské vraždění francouzského dramatika Erika-Emmanuela Schmitta, kterou si přidalo do repertoáru Městské divadlo Z...

Film

Miloš Forman slaví osmdesátiny
ImageMiloš Forman jako jediný z českých režisérů, kteří kdy emigrovali (připomeňme uměleckou rezignaci Gustava Machatého, Františka Čápa, Ivana Passera, Vojtěcha Jasného, nemluvě o Janu Němcovi atd.), plně souzněl s cizím prostředím a pro...