Barevné knihy O zvířátkách s veršovanými příběhy zaujmou malé i velké

Barevné knihy O zvířátkách s veršovanými příběhy zaujmou malé i velké

o-zviratkach ezop 200V nakladatelství Presco Group vyšly dvě krásné knihy o zvířátkách: Ezop o zvířátkách a Rudyard Kipling o zvířátkách. Nenechte si je ujít!
O co jde?

Jedná se o veršované povídky a bajky, které převyprávěla Elli Woolardová a ilustrovala Marta Altésová. Do češtiny je pak přebásnil Robin Král, překladatel, textař, básník a úspěšný spisovatel knížek pro děti. Ten to měl podle mě opravdu těžké a odvedl výbornou práci. A grafická úprava je pak třešničkou na dortu těchto knih.

Ezopovy bajky

Postava Ezopa je zahalena tajemstvím, ale jeho bajky se předávají už několik let. Tyto krátké příběhy se vyznačují poučením a často poukazují na nějaké negativní lidské vlastnosti. Nejinak je tomu i v této knize, kde se nachází celkem 8 bajek.

Některé jsou známé, jako například závodící zajíc se želvou nebo příběh o psu a jeho obrazu, s jinými jako třeba s úvodní bajkou Dva poutníci a medvěd jsem se setkala poprvé. Zaujalo mě také vyprávění o lišce a paviánovi, kde mě navíc překvapilo a potěšilo zařazení právě paviána.

„Dobrý šéf má býti moudrý, spravedlivý, uvážlivý,
Když se ale sečtou volby, tak se potom leckdo diví.
Být tak jedním ze zvířátek, koho bys chtěl za vládce?
Chytrou kmotru, nebo klauna, s kterým je prý legrace?“ (str. 55)

o-zviratkach ezop

Kipling není jen Kniha džunglí

Příběhy v této knize vychází ze sbírky povídek o zvířátkách Rudyarda Kiplinga s názvem Just so Stories. Přiznávám, že jsem od tohoto britského spisovatele znala jen Knihu džunglí, a tyto příběhy pro mě byly tak příjemným obohacením. Jsou plné fantazie a jsou zaměřené především na to, jak zvířata přišla ke svým typickým vlastnostem.

Najdete zde pouhých pět příběhů o velbloudovi, velrybě, nosorožci, slonovi a divoké kočce. Jeden je lepší než druhý, až mi bylo líto, že jich zde není více. Zaujal mě především lenivý velbloud a nenasytný nosorožec, který je navíc nádherně vykreslen. V tomto ohledu je krásný také (nepřirozeně růžový) pavián. Toho budu mít s knihou spojeného.

Finální verdikt

Knihy o zvířátkách mě velmi mile překvapily a hned na první pohled jsem se do nich zamilovala. Ilustrace jsou opravdu krásné, roztomilé a hravé. Pro děti tím pádem to pravé! Navíc jsou i věrné, Marta Altésová dokázala u jednotlivých zvířat zachytit jejich typické znaky a je vidět, že je nekreslila poprvé. Do obrázku navíc vtiskla i emoce a skvěle tak doplnila texty.

Příběhy stojí za to, každý je originální a ze všech plyne nějaké ponaučení. Veršovaná forma je neotřelá a zkrátka skvělá. Až na pár zádrhelů se četla velmi dobře, někde mě rušilo rozdělení na dalších stránkách, ale zase to umožňovalo dodat příběhu napětí.

Několik příběhů jsem z legrace před spaním četla manželovi a fungovaly na něj dokonale – usnul aniž by znal pointu. Takže pokud máte doma malé milovníky zvířátek, nebo je potřebujete uspat, určitě po těchto knihách sáhněte!

o-zviratkach rudyard-kipling

Ezop O zvířátkách
Rudyard Kipling O zvířátkách
Autoři: Elli Woolardová (převyprávěla), Robin Král (přebásnil), Marta Altésová (ilustrace)
Žánr: pro děti od 3 let
Nakladatelství: Presco Group
Rok vydání: 2020
Počet stran: 93, 94
Hodnocení: 95 %

https://www.presco.cz/ezop-o-zviratkach-versovane-bajky/

https://www.presco.cz/rudyard-kipling-o-zviratkach-versovane-povidky/Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Písně jsou venku, mám místo na nové!

jonasova 200Adélka Jonášová je skvělá holka a složila písničku pro mého hyperaktivního psa Jonáše. Má novou desku a pěje ve třech s mámou Pavlínou Jíšovou a partnerem Reném Součkem, autorem frýdecko-místecké hymny Fajne-Mjesto.

...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Zvláštní příběh, román z pera slovenské autorky

zvlastni pribeh200Slovenská autorka Katarína Gillerová svým nejnovějším románem nevstupuje na pole literatury poprvé. Naopak, Zvláštní příběh je podle všeho jejím dvanáctým románem a někteří tuto spisovatelku dokonce označují za „slovenskou Daniell...


Literatura

Hledáte poklidnou detektivku plnou sněhu?

Snezna slepota 200Do horkých letních dní se hodila kniha Sněžná slepota odehrávající se v městečku Siglufjördur na severu Islandu. Jaká tato detektivka byla?

...

Divadlo

Herecká legenda Lubomír Lipský oslaví devadesáté narozeniny

lubomir lipsky200Herecká legenda Lubomír Lipský oslaví 19. dubna významné životní jubileum, devadesáté narozeniny, a to aktivně na jevišti Divadla ABC, kde stále hraje v komedii Pan Kaplan má třídu rád. Městsk...

Film

NFA identifikoval doposud ztracený film Georgese Mélièse Soutěž eskamotérů

 

soutez eskamoteru 200V Praze dne 11. 10. 2016 – Národní filmový archiv (NFA) patří mezi světové filmové archivy, které se mohou pyšnit filmovými kolekcemi z počátku kinematografického věku. Mezi kolekcemi, k...