Pokrok nezastavíte, tak buďte alespoň v obraze

Pokrok nezastavíte, tak buďte alespoň v obraze

Tisk

pokrok bez povoleni 200V nakladatelství Grada vyšla kniha slovenského odborníka Róberta Chovanculiaka s názvem Pokrok bez povolení a podtitulem Jak sdílená ekonomika, crowdfunding a kryptoměny změnily svět.

 

 

 

Kniha se točí kolem konceptů, o kterých se v poslední době hodně mluví. Jedná se o sdílenou ekonomiku a s ní spojený Uber nebo Airbnb, crowdfunding, bitcoiny a blockchain. Osobně jsou mi tato témata blízká a na knihu jsem byla moc zvědavá.

V první řadě musím pochválit celkový koncept knihy. Dlouho jsem se nepotkala s tak smysluplnou a promyšlenou strukturou. Kniha je rozdělena na tři velké části: Sdílená ekonomika a informační asymetrie, Crowdfunding a veřejné statky a Právo a pořádek v internetové anarchii. Ty se dále dělí na podkapitoly. Autor v nich představuje problém nejčastěji v podobě selhání trhu, pak se věnuje jeho řešení, které většinou spočívá právě v nějaké moderní technologii. Kapitoly jsou doplněny také textem se žlutým proužkem, které může čtenář přeskočit, aniž by přišel o něco podstatného. Vše navíc doplňují velmi zajímavé citáty.

Sám Róbert Chovanculiak v úvodu popisuje, že je kniha psaná srozumitelným jazykem a její náročnost postupně roste, ale laik by s ní neměl mít problém. Naprosto s ním souhlasím, protože se mi také nejlépe četly části o sdílené ekonomice a crowdfundingu. Je to však hlavně tím, že mi témata byla blízká a spoustu zmíněných věcí jsem znala. Poslední část mě však nejvíce obohatila – dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací především o dark netu známého hlavně z detektivek a také o bitcoinech.

„Konec konců darknet a kryptoměny jsou jen prostředky. A ty se mohou využít na dobré i špatné účely. Stejně jako je možné použít nůž na překrojení avokáda, ale i na umlčení protivného souseda, je možné použít darknet a kryptotrhy na útek před diktátory, ale i na útěk před spravedlností. Pohoršovat se nad tím, že šifrovací i anonymizační technologie využívají i zločinci, je stejné jako pohoršovat se nad tím, že zločinci používají ke komunikaci telefon nebo auto k přepravě.“ (str. 215)

Smekám před autorem, jak se mu vše podařilo psát srozumitelně a především čtivě. Když už měl člověk pocit, že hlava další informace nepřijímá, přišlo nějaké odlehčení, nebo další podkapitola.

Pokrok bez povolení se bude nejvíce líbit „zasvěceným“ lidem – těm, kteří o problematice už něco vědí, nebo se o ni zajímají. Knihu by si měl ale přečíst každý, aby měl informace a na základě toho si mohl vytvořit názor a také, aby nebyl najednou pozadu.

Róbert Chovanculiak absolvoval doktorandské studium na Ekonomické fakultě v UMB v Banské Bystrici. Od roku 2015 pracuje jako analytik v Institutu ekonomických a společenských analýz. Je autorem stovek článků a domácích i mezinárodních studií. Ve volném čase rád knížky, činky a dobré jídlo.

pokrok bez povoleni

Pokrok bez povolení
Jak sdílená ekonomika, crowdfunding a kryptoměny změnily svět
Autor: Róbert Chovanculiak
Překlad: Jana Kupková
Žánr: populárně naučná
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2020
Počet stran: 272
Hodnocení: 82 %

https://www.grada.cz/pokrok-bez-povoleni-9510/


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Prospěli jsme svému zdraví, zdraví našich klientů a hlavně se chováme šetrně k přírodě, co více si přát“

Tezop 200iskárna EZOP je zlínská společnost, která vznikla už v roce 1993 a od té doby se vyvíjí a upevňuje svou pozici především v oblasti tiskových služeb, reklamy a různých výstavních expozic. Všechny jejich tisky jsou ekologické a víc nejen o nich nám prozr...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Klidnou vodou pohne Vír od Frode Granhuse

Vir 200Pod podivně znějícím severským jménem Frode Granhus člověk netuší, co si představit. Ale lakonicky znějící název knihy Vír je  mrazivý norský detektivní román, a i proto byste mu měli dát šanci a  začíst se. Naprosto vás ...


Literatura

Neviditelné řemeslo aneb Tajemství redakční práce vám rozšíří obzory

Neviditelné řemesloJste milovníkem knih a chcete znát i pozadí vzniku samotné knihy? Co všechno stojí za vydáváním knih než se vám dostane pod čtenářské oko? Přesně tímto se zabývá Neviditelné řemeslo s podtitulem Tajemství redakční práce.

...

Divadlo

Etiketa je životní styl

dobre mravy 200Už v předminulé sezóně, v červnu roku 2016 mělo premiéru představení Dobré mravy, které se inspirovalo a vycházelo z nikoho jiného z etikety Ladislava Špačka, guru českého společenského chování. Co toto ztřeštěné představení přineslo?

Film

Profil: Satjádžit Ráj (1921-1992)

satyajit perexTématem letošního ročníku zlínského festivalu Culturea byla kultura indická, se kterou se návštěvníci mohli blíže seznámit např. během tanečních hodin inspirovaných Bollywoodem, tedy indickou „továrnou na sny”. Indická kinematografie, to ale...