Baletky v modrém
Banner

Baletky v modrém

Email Tisk
ImageLidské osudy dokážou být pěkně propletené. Blanka Kubešová to ví velmi dobře a její nový román na této spletitosti staví. Na spletitosti i náhodě. Sledujeme společně s ní osudy dvou třicátnic – Luďky a Hedy. Obě jsou trošku zvláštní, podivínské, zatím bezdětné. První z nich, Luďka, se dítěti nebrání, chtěla by ho, ale brání se sexu – je pro ni utrpením. Svého muže Richarda miluje, ale díky matčině výchově se mu nedokáže oddat tak, jak by chtěl on.

…Některý chlapi neuměj myslet na nic jinýho, to vám neřekli? Myslej, že jsme povinny je hladově přijmout, sotvaže si zamanou. Ženský nezbývá, než se podvolit… Až k tomu dojde, snaž se při tom myslet na něco jinýho, třeba že zavařuješ okurky. Okurky, chápeš?

Luďka má ještě jeden celoživotní mindrák. Je přesvědčena, že není hezká – opět zásah z dětství. Tento názor jí podsunul otec. Nelíbila se mu hubená brýlatá dcera. Jediné, co kdy ohodnotil, byly její dlouhé nohy. Luďka byla doma nešťastná, o to šťastnější bývala v hodinách baletu. Naplňoval ji – a hlavně tam byla Laňka, učitelka baletu! Ta v ní neviděla jen Vyžle, jak jí ostatní holky přezdívaly, ale budoucí primabalerínu.

Nakonec Luďka balet opustila. Vystudovala psychologii a stala se psychoterapeutkou v manželské poradně. Její mladší kolega Sváťa ji svádí. Líbí se mu její ladnost, plachost, bezbrannost. Jistoty se hroutí. Richard zuří, tuší, že jeho žena mu uniká. I jeho dohnaly stíny minulosti. Musí se velmi přemáhat, aby nebyl jako jeho otec – násilník bijící ženu i syny.

Heda je šťastná, čeká dítě. Má milujícího manžela. Snaží se vytěsnit z mysli dobu dětství – ambiciózní matka a její snaha mít doma špičkovou baletku, hladovění (baletka nemůže být obézní), prázdniny u babičky a dědečka. Tam bylo jídla dost, bylo tam krásně – až na podivné dědečkovo chování k vnučce, když byli sami doma.

Mohla mu něco odepřít? Mohla vůbec něco dělat? Copak netoužila mu vynahradit babiččinu nelásku? Milovala víc dědův obličej a hlas, anebo jeho ruce? Věděla, že by ji nikdy neuhodil. Byl laskavý i teď, když ji hladil. Peřina, její jistota a úkryt, teplý temný bunkr, byly najednou pryč, ale dědovy oči zůstávaly dál jakoby zasněné a smutné. Musí to být, holčičko, nemůžu za to, tak si už zvykni…

Image
Heda také měla jen balet. Holky jí říkaly Fazole, byla vysoká a hubená, však ji maminka přísně odměřovala potraviny. Vyžle byla její kamarádka i soupeřka – obě chtěly být v souboru první. Ale to bylo dávno. Moc dávno. Teď Heda čeká první vysněné dítě, kterému nikdo nebude ubližovat.

Osud si opět zahrál na klaviatuře a stalo se – Heda při autonehodě přišla o dítě. Její život se zhroutil. Vyčítá sobě, světu – všem. Její milující manžel se snaží ji vrátit do reality, pořídí jí pejska. Ale vše se zhoršuje. Pro Hedu se stane pes středobodem světa, je pro ni ztraceným dítětem. Dokonce vyžaduje, aby se k její fenečce všichni chovali jako k děcku. Vaškovi přerůstá situace přes hlavu, nakonec svou ženu donutí k návštěvě psychologické poradny. A tam se sejdou – spolužačky, kamarádky, rivalky z baletu…

Blanka Kubešová napsala román plný emocí, silných podnětů, skvěle propracovaných postav. Všichni aktéři životního dramatu mají v sobě hluboko uschované vzpomínky z dětství. Všichni se za ně jakoby stydí, nechtějí je dostat ze svých niter. Všichni trpí a s nimi jejich okolí. Psychologický román Blanky Kubešové má jen jednu vadu – trošku bloudíte vzpomínkami, těžko se určuje doba, kdy které události nastaly. Je jasné, že člověk nebývá přesný, něco si pamatuje jen letmo, a tak události zařadíte zběžně. Přesto si myslím, že by příběhu prospěla dobová nápověda, abychom měli jasno, co se kdy odehrálo. Ale to je jediná moje výtka k velmi dobrému románu.

O autorce:

Blanka Kubešová se narodila v roce 1944 v Praze. Po emigraci v srpnu 1968 debutovala v nakladatelství 68 Publishers prózou Deník Leošky Kutheilové, v níž zaznamenala absurdnost i úzkost života v padesátých letech. Dnes je autorkou devíti knih, televizních scénářů a divadelních her. Její beletristické práce vycházejí ze zázemí psychologické prózy a popisují příběhy svérázných antihrdinů snažících se včlenit do složitého soukolí společenské morálky.

Název: Baletky v modrém
Autor: Blanka Kubešová
Nakladatelství: Eroika, 2011


 

Komentáře   

 
0 #5 Baletky v modrémMáša Kafková 2012-01-19 19:53


Mám všechny práce Blanky Kubešové a právě jsem dočetla její poslední, Baletky v modrém. Jsem nadšená. Každý odstavec, kde popisuje prostředí si dokážu představit, tak je to díky perfeknímu vyobrazení živé.
Dovedu se vžít i do chování osob. Líbí se mi jazyk a nesmírně bohatá slovní zásoba.
Věřím, že kniha má jistě velký úspěch mezi čtenáři. Mám ráda všechny práce B. Kubešové, ale tohle je zase něco zcela jiného. Děkuju a doporučuju!
Máša Kafková
Citovat
 
 
0 #4 Blanka Kubešová je superLáďa Křivánek 2012-01-19 17:58
Velice pěkná recenze. Blanka Kubešová dokáže uchvátit snad každého čtenáře, ať jsou to již její knížky či články kdekoliv. Její citlivá duše se dovede vžít do jakékoliv situace a mistrně ztvárnit jakékoliv téma do velice čtivých forem. Její tvorbu jsem si zamiloval již před 25 lety při četbě její prvotiny Deník Leošky Kutheilove, která vyšla v torontském nakladatelství manželů Škvoreckých 68 Publishers. Teprve až před několika lety jsem se seznámil i s jejími články v Pozitivních novinách a později na CzechFolks Plus (http://czechfolks.com/plus/category/autori/blanka-kubesova/), a od té doby se vždy těším na další a další. Po shlédnutí ukázek Baletek na CzechFolsPlus (http://czechfolks.com/plus/2011/11/01/vaclav-zidek-baletky-v-modrem/ a http://czechfolks.com/plus/ads/Baletky_v_modrem.swf) jsem si hned objednal knížku u kamarádů doma a moc se již těším až ji budu moci otevřít. Více podrobností o Blance Kubešové a jejích článcích se můžete dočíst v rubrice O autorech na CzechFolksPlus (http://czechfolks.com/plus/o-autorech/) či v její prezentaci: (http://czechfolks.com/plus/videos/BlankaKubesova2.swf) Gratuluji autorce jak k Baletkám, a budu se těšit na její další články a knížky.
Láďa Křivánek, Montreal
Citovat
 
 
0 #3 Román, který vřele doporučuji všem...Václav Židek 2012-01-17 17:49
Přečetl jsem většinu knížek paní Blanky Kubešové a její poslední dílko Baletky v modrém řadím hned vedle “Deníku Leošky K.”, “Bráchy Jerryho” a “Vltavěnky” k těm nejlepším.
Je až neuvěřitelné, jak se autorce podařilo znalecky proniknout do psychiky a charakterů lesbiček... Paní Kubešová není jenom skvělou a dobrou spisovatelkou, ale i dobrou psycholožkou, která rozumí lidské duši. Poněvadž je autorka stále lepší a lepší, přál bych si moc, aby neustala ve psaní a pokračovala dále - zcela jistě byla, je a bude nemalým přínosem pro českou literaturu. Z názvu knihy by leckterý čtenář mohl mylně usoudit, že se jedná o literaturu pro ženy, ale není tomu tak – je rovněž zajímavá a vhodná i pro mužské čtenáře.
Na závěr mého kratičkého ohlasu bych rád upřímně poděkoval paní Blance za skutečně nádherný a umělecký zážitek.

Václav Židek
Kolín Nad Rýnem
Citovat
 
 
0 #2 Jak to paní Kubešová dělá,Pavel Pávek 2012-01-17 14:10
že když sedne k počítači a začne ťukat na klávesnici vznikne pokaždé krásné dílo? Myslím, že jsem při výběru autorů docela náročný, ale BK mě nikdy nazklamala.
PaP
Citovat
 
 
0 #1 Baletky v modrémJanina Svobodová - knihovnice 2012-01-17 11:54
Moc pěkně napsaná recenze.
Při čtení článku jsem se vrátila do příběhů "Baletek" , které jsem už četla koncem roku 2011, a opět jsem měla sevřený krk.
Zdálo by se, že kniha je určena ženám, ale opak je pravdou. V naší knihovně ji čtou nejen ženy, ale i muži. Vřele knihu doporučuji.
S díky zdraví J.Svobodová
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Anketa


Partneři

Hledat

Čtěte také...

Vánoce se blíží a s nimi přicházejí vánoční příběhy

krtek a vanoce albatrosJe sice teprve říjen, ale podle obchodníků už se blíží čas vánoční a je třeba vytáhnout vánoční sortiment. V některých supermarketech se už objevily adventní čokoládové kalendáře, vedle nich se kupí čokoládové figurky a vrství ván...

Nové komentáře


Literatura

Regula Elizabeth Fiechter: Mystická Lenormand

Mysticka  Lenormand 200Pro Regulu Elizabeth Fiechterovou musel být splněný sen dostat do rukou vzácnou možnost „přepracovat, uhladit a načechrat“ své oblíbené karty. Lenormand, nádherné, věky přežívající dílo madame Lenormand, která s těmito kar...

Divadlo

Pejsek a kočička bavili děti první festivalové odpoledne

altDivadelní přehlídka Setkání 2012 Stretnutie není jen o věhlasných divadelních souborech a profláklých tvářích prken, která znamenají svět. Není ani o výhradně dospělém divákovi. Děti jsou ve zlínském divadle vítány, a tak hned první od...

Film

SLOVENSKÉ POZDRAVY WALERIANU BOROWCZYKOVI

borowczyk walerian200Odborné filmové časopisy vycházejí se zpožděním. Uplynulý rok se již uzavřel, avšak čtenáři dosud marně čekají na rovnou polovinu plánovaných čísel – v Česku zatím dluží čtvrtletník Iluminace jen dvě čísla ze čtyř, na Slovensku...