Kniha bez hluchých míst, nevhodná na koupaliště

Kniha bez hluchých míst, nevhodná na koupaliště

Tisk

200 prece nezemresPřiznávám, že thrillery nepatří mezi mé oblíbené čtivo a tak jsem si jednu takovou vzala sebou na koupaliště. Záměr byl jednoduchý, budu více ve vodě a knihu si jen tak po chvilkách prolistuji, ať vím o, co jde. Jméno autora mi také nic neříkalo, ale upoutal mne název „A přece nezemřeš“, náhodou podobný mé oblíbené knížce od Joy Fieldingové „Ještě mě nezabíjej“.

 

 

 

A také náhoda přivádí dva neznámé lidi do situace, kdy pochopí, že mají-li vyváznout se zdravou kůží, musí se nejen poznat, ale také společnými silami se z toho dostat. Únosci čubku a chcípáka naložili v jedněch poutech do auta a vezli neznámo kam. Má neznalost osoby Jacka Reacherta mi umožnila dívat se na něho očima Holly Johsonové, navíc se potýkající se zraněnou nohou. Oba, v počátečních úvahách o tom druhém, došli ke stejnému závěru „je mojí povinností pomoci tomu druhému“. Dlouhá a úmorná cesta je sblížila, i když Jack svou neustálou analýzou přišel na to, že to není bezbranná dívka, které chtěl pomoci s věcmi s čistírny, ale agentka FBI s výcvikem. Stejně jí chtěl pomoci. Holly v něm odhadla vojáka, ale on se držel svého prvního vzájemného představování, je vyhazovač z baru. Jak dobrý je voják poznala, když ji, při jednom přenocování na opuštěné farmě ve stáji, jeden z únosců chtěl znásilnit. Přivázaná na řetěz, s bolavou nohou a rukama v poutech, bez šance se dlouho ubránit. Jack se dokázal ze řetězu a pout dostat, zabít násilníka a tělo odstranit tak, aby nebylo pochyb o tom, že utekl. Také neustále analyzoval situaci i z pohledu únosců a viděl jejich chyby. Proč byla Holly unesena nedokázal přímo odhadnout, ale věděl, že jí někdo bude chtít za něco moc důležitého vyměnit a tak jí přímé nebezpečí nehrozí. Že hrozí jemu, neřešil, i když měl příležitosti cestou utéci, zůstal. Holly věřila, že jí kolegové z FBI pomohou, Jack spoléhal jen sám na sebe. FBI se zpožděním jí začala hledat, malý utajený tým našel i hlavního únosce Jacke Reacherta. Ale to už byli tisíce mil daleko v horách, kde údajně měl vzniknout nový svět pod vedením brutálního, samolibého vůdce vládnoucího železnou silou Borkena. Teprve tam zjistili, že jsou ve státě Montána, což předtím nedovedli odhadnout. Pro Holly byla připravena speciální místnost s odposlechem, pro Jackeho vězení a pak smrt. Oba se snažili ze svých vězení dostat a pomoci tomu druhému. Jack byl úspěšnější,  i když žádný pokus se nezdařil, ale přitom pochopil, že jde o něco mnohem horšího, než o vyhlášení nového státu, jak to Borken prezentoval. Musel ještě hodně analyzovat jejich situaci, hodně věcí zjistit a vyřešit, než objevil skutečnou podstatu únosu a odhalil i osoby, které Borkemu zvenčí za peníze šly na ruku.

prece nezemres

A protože jsem knížku přečetla jedním dechem a moc se mi zalíbila, zajímal mne i její autor.

Spisovatel Lee Child vlastním jménem Jim Grant se narodil 29.10.1954 v Anglii, žije v USA. Vystudovaný právník, pracoval v divadle, později jako ředitel v televizi a když místo bylo zrušeno, začal psát. Již jeho prvotina „Jatka“ s postavou Jacka Reachera, bývalého vojenského policisty, samotářského tuláka, který ve své zemi byl stále cizincem, slavila okamžitý úspěch. S touto postavou napsal dalších devět úspěšných románů, některé se dočkaly  druhého a třetího vydání i u nás. Na svém webu autor uvádí 19 svých románů, u nás jich vyšlo 15 od roku 2000. Jeho „Poslední výstřel“ byl zfilmován a hlavní roli vytvořil Tom Cruise.

V knížce jsem nenalezla žádné „hluché místo“, které by mi umožnilo alespoň krátké osvěžení na koupališti a i když jsem se snažila něco zkusit přeskočit, musela jsem se k tomu zpátky. Vím, že se k tomuto spisovateli zase vrátím, ale nebudu si ho už brát k lenošení u vody.

Název: A přece nezemřeš  (Die Trving)
Autor: Lee Child
Překlad: Iva Harissová
Žánr: detektivní thriller
Nakladatelství: BB/art s.r.o.
Rok vydání: 2013
Počet stran: 333
Hodnocení: 99%

Zdroj foto: BB/art


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Alžběta Bartošová – Mladá talentovaná Slovenka, která si užívá Prahu.

bart200Herečka Alžběta Bartošová nyní hraje v divadle Kalich v představení Horečka sobotní noci a nově od září v Atlantidě.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Sharon Oldsová – Papežův penis a jiné básně

PapezuvPenis perexBásně Sharon Oldsové jsou živelné, počínají i končí ve slabinách a nikoliv v mozku. Je to poezie spontánní, vzniká neuvědoměle a není vykalkulovaná. Kdo byste v jejích verších chtěl hledat nadnesené m...


Literatura

Být starý neznamená, že přestanete žít

laska v backorach perexStáří není obvykle vnímáno jako životní období, které by mohlo být zajímavé nebo dobrodružné. A přitom to tak klidně může být. Protože být starý neznamená, že život vám už nic hezkého nenabídne.

Divadlo

Hadry, kosti kůže. Miroslav Hanuš exceluje v roli Wericha

hadry perexVila na Kampě – U Sovových mlýnů 501/7. Dříve Dobrovského, dnes Werichova vila. Od roku 1945 až do své smrti roce 1980 zde žil „národní klaun a národní rabín“ Jan Werich. V roce 1948, půl roku po odchodu Jiřího Voskovce, se sem do přízemí nastěho...

Film

Na co jít na Mezipatrech - osobní tipy ředitele

mezipatraUmělecký ředitel Mezipater Aleš Rumpel dává osobní tipy na filmy, které budou promítány v rámci 13. ročníku filmového festivalu Mezipatra, který začíná ve čtvrtek 8. listopadu v Praze.

...