Ukázka z knihy Dům číslo 6

Ukázka z knihy Dům číslo 6

200 dumV půl šesté se dostal zpátky do kanceláře. Tak rád by zajel domů k Markétě a dal si horkou koupel a teplý čaj, zapnul zprávy a u nich pěkně usnul na pohovce. Takhle může leda tak do noci čučet do spisu na výpovědi Kieczka a jeho „ta ví hovno“, než bude pořádně unavený, aby i na proleženém gauči dokázal usnout.

O knihu můžete soutěžit ZDE.

Vytočil Markétino číslo, ale nebrala to. Nechá ho ještě pěkně podusit a po pár dnech si to snad rozmyslí. Nebylo by to poprvé, akorát ty krabice, ty mu zatím nikdy nesbalila. Nechápal, co jí na něm tak vadilo? Mohla si dělat, co chtěla, nikdy nežárlil, dával jí docela dost peněz a na rozdíl třeba od Kieczka jí nosil i tašky s nákupem. Ten svou blondýnu s překrásnýma nohama teda rozhodně nerozmazloval.

Čas od času taky vzal Markétu někam na víkend nebo šli do restaurace, když se jim zrovna nechtělo vařit. Nevadily mu její více či méně potrhlé kamarádky ani její rodiče, kteří na jejich společný život starostlivě dohlíželi. Nechával, ať se ona i její rodina samy starají, jako by se ho nic ani netýkalo. Měla svůj prostor k rozletu, v ničem ji nikdy neomezoval a neříkal jí, co by měla či neměla dělat. Totéž vyžadoval i od ní a docela to klapalo, až na občasné výkyvy, když se zrovna nezachoval tak, jak ona očekávala. To, že se zdržel malinko déle v práci a že to bylo v jejích očích důvodem k tak radikálnímu rozchodu, mu přišlo banální.

Po těch nic neřešících úvahách se raději posadil k počítači a trochu zapátral ve spisu. Našel mapy a výpisy z katastru a taky několik starých fotografií, snad ještě ze šedesátých let, když dům postavili. Ty černobílé obrázky mu byly tak vzdálené, jevily se stejně depresivní jako dnešní zkušenost. Na prolézačkách se houpaly jakési děti v teplákových soupravách, visely hlavou dolů a za nimi stál dům U Trati nový a čistý, se záclonami v každém okně, přesto ale na něj obrázek působil tísnivě, tím, jak byl šedivý a strohý, pořízený v době, kdy bylo šedé úplně všechno, stromy holé a lidé vypadali jako z nějaké jiné, vzdálené země.

Otočil fotografii a na zadní straně četl nápis: Architekt Slezák navrhl dům v progresivním bruselském stylu. Pak tam bylo uvedeno Architektura v socialistickém Československu a datum 5. 8. 1966. Vejnar zašlou fotku otočil několikrát a vrátil ji mezi ostatní, žádná už ale nebyla publikovaná v časopise Architekt jako tahle. Prchal jich podle všeho dohledal několik desítek, včetně mnoha článků.

dum

Prohlížel si jednu po druhé a na několika z nich uviděl stát vedle sebe víc stejných domů, jako byl ten U Trati, tak, že tvořily celý komplex. Prchal nashromáždil neobyčejné množství nejrůznějších dokumentů, protože navzdory všem sousedům se snažil o záchranu nevzhledného paneláku v jeho původní podobě a zapsání v památkovém ústavu jako posledního dokladu bruselského stylu ve vítkovickém areálu.

Vejnar architektuře dvakrát nerozuměl. Znal sice restauraci z Letné, o které věděl, že je navržena v onom záhadném bruselském stylu, ale nikdy by jej ani ve snu nenapadlo, že ohyzdný rozpadající se paneláček uprostřed mrtvé zóny je taková perla architektury, aby stálo za to vynaložit pro něj množství úsilí a energie. Podivoval se Prchalovi, že pro něco tak odpudivého ztratil tolik času, který mohl věnovat sportu nebo ženské nebo čemukoliv, co běžně lidé jeho věku dělají.

Musel napsat stovky dopisů a oběhnout desítky úřadů, než si jeho snažení úředníci vůbec všimli. Jak to tak ale vypadá, jeho boj s větrnými mlýny byl stejně marný, protože podle katastrálního úřadu byly bytové jednotky nabídnuty k odprodeji nájemníkům, a jelikož o ně nikdo kromě zmizelého Prchala neprojevil zájem, dům brzy zbourají. Lhůta pro privatizaci už dávno uplynula a v domě se neprodal jediný byt. Staré ustoupí novému a na jeho místě vyroste nákupní centrum, hotel a multifunkční bytový dům s terasou na střeše.

Jediný malý bezvýznamný dům v bruselském stylu jim zatím stojí v cestě, ale vlastně už ne tak docela. Město jej nenabídlo ani realitní kanceláři, takže tím definitivně zpečetilo jeho neradostný osud. Celou parcelu kolem už dávno vlastní holandská developerská firma s roztomilým názvem White rabbit a ta městu předložila líbivý projekt. Všechno se mohlo výrazně urychlit, kdyby jim Prchal nestál v cestě se svou urputnou snahou o záchranu jedné barabizny.

Vejnar si spojil ruce na temeni hlavy a na okamžik se zasnil. Představil si chlápka z developerské společnosti převlečeného za králíka s velkou mrkví v tlapě, kterou ohrožuje Prchala jako nožem. Ten výjev mu vyloudil úsměv na tváři a trochu ho rozptýlil při nudném čtení. Tak jednoduché to ale asi nebude. Nechce podceňovat inteligenci svých kolegů a přeceňovat seriózní holandskou firmu, která má za sebou řadu úspěšných projektů bez potřeby vraždit odpůrce a potížisty Prchalova typu. Prchal se s neskrývaným entuziasmem zkrátka snažil zachránit chátrající památku a zjevně ho marné úsilí nějak naplňovalo, nicméně bez jakéhokoliv kladného výsledku.

Na chodbě zaslechl kroky. Přemýšlel, který z kolegů se v tuto hodinu ještě vrací do práce. „Nazdar. Vidím, že pilně studuješ,“ ve dveřích se objevil obličej Ousteckého s úšklebkem, který naznačoval, že se Vejnarovi tak trochu vysmívá za jeho iniciativu. Ještě pár let u policie a taky ho ta přehnaná aktivita přejde… „Šéf mi dal ten případ,“ vysvětlil zcela zbytečně. „Hm. Vidím, že spíš pořád na hanbě,“ mrkl Oustecký na gauč. „A jak jsi s tím Prchalem vlastně daleko?“ zeptal se jakoby mimochodem. Mezi policisty občas vládla rivalita a Vejnar dobře věděl, že jestli se mu podaří případ vyřešit, Ousteckého tím trochu naštve. „Nic moc,“ řekl po pravdě. „Dívám se, že lustruješ Kieczka. Ten v tom asi prsty nemá. Možná si na něj pamatuješ, hrával kdysi fotbal, první ligu, dokud se nezranil. Byl docela dobrý.“ „Nezajímám se o fotbal.“ „To je škoda, bys věděl, že je to slušný rapl.“ „Podle tebe v tom ale nejede…“ Oustecký ledabyle listoval spisem, který z velké části nashromáždil. „Asi ne. Má jiné starosti. Dluží, kam se podívá, a jen o vlásek unikl exekuci.“ „Peníze by mohly být přece slušný motiv pro vraždu.“ „To sice ano, ale určitě ne pro vraždu studenta, který má velké kulové. Kieczko si založil malou firmu, pronajímá pár výherních automatů a s odřenýma ušima se mu ty dluhy daří splácet. Takže si myslím, že má svých starostí dost a do ničeho se už raději moc nemíchá.“ „Neříkej mi, že mu automaty vynáší víc než fotbal…“ „To sotva. Měl fakt smůlu. Je to tak tři roky, co se zranil a s fotbalem musel skončit. Nějakou dobu se ještě snažil hrát druhou ligu, ale víc času strávil v nemocnici než na hřišti, tak to zabalil. Pak měl chvíli podíl v sázkové kanceláři, ale trochu ho vypekli společníci. Hodili na něj ty dluhy.“ „Asi smolař, co?“ „Ani ne tak smolař jako spíš idiot. Viděl jsi tu jeho kočku? To mi řekni, proč s ním taková ženská je?“ Vejnar se zasmál. „Asi má vysokou pojistku. Nevím proč, ale tak nějak by mi do profilu vraha zapadal.“ „Nesmíš dát na první dojem a za nesympatický ksicht ho zatknout nemůžeš,“ zasmál se starší kolega a ukázal křivé zuby. Ze stolu si vzal zapomenutý mobil a zmizel. Kancelář se znovu ponořila do ticha. Vejnar ještě chvíli listoval spisem, než se natáhl na nenáviděný gauč. Před spaním zhltl rozdrobenou bábovku paní Prchalové, a ještě než usnul, zavzpomínal na Kieczkovu přítelkyni s dlouhatánskýma nohama a přitažlivě opálenou pletí.

Dlouho se převaloval na rozvrzaném gauči, než se mu podařilo usnout. V noci se několikrát vzbudil, v kanceláři bylo hrobové ticho a mnohem víc neútulno než za dne. Zběžně zkontroloval mobil, který vedle času nesděloval nic. Žádný vzkaz od Markéty. Tohle vypadalo vážně. Chvíli se díval z okna na prázdné ulice, aby zaplašil dotěrné myšlenky na Markétu. Doma by se napil mléka, chvilku si poseděl jen tak na záchodě a prošel by se po bytě. Naproti z okna míval výhled přes dvůr do zahrady, ale tady v kanclu? Výhled na šedivé domy lemující široké ulice, kudy projel za tu dobu jenom taxík. V oknech naproti byla černočerná tma, aby ne, když to byla banka.

Po ránu měl chuť pořádně provětrat motorku a při jízdě si protřídit myšlenky. Hlavou mu vrtal ten prázdný byt. Se šéfovou pomocí by se do něj mohl poměrně rychle nastěhovat, a než dům zbourají, měl by nejen kde bydlet, ale za ten čas by si taky mohl dát trochu dohromady vlastní život. Nájem by platil minimální a v klidu by si hledal něco normálního mimo periferii v blízkosti parku a řeky. Teď zkrátka potřebuje najít nějaké bydlení co nejrychleji, aby zkrátil na minimum dobu, kdy bude muset poslouchat ustavičné dotěrné poznámky svých naprosto dokonalých rodičů s dokonalým životem, který si ve své dokonalosti dokázali společně zařídit, ale žel zplodili o něco méně dokonalého syna.

Na druhou stranu jej ten dům jaksi nepochopitelně přitahoval. Zajímalo jej, jak lidé mohou dlouhodobě žít v depresivním prostředí, aniž to nějak trvale poznamená jejich osobnost. Jako na laboratorních krysách by mohl zkoumat patologické změny chování svých sousedů, mezi nimiž se může skrývat, nebo se dokonce skrývá vrah.


 

Rozhovor

„Lákají nás spíše neznámí autoři“, říká majitel aukční síně Tomáš Hejtmánek


hejtmanek perexV pražské galerii Arthouse Hejtmánek aktuálně probíhá výstava děl sochaře a malíře Milana Beránka. Podařilo se nám vyzpovídat majitele aukční síně, pana Tomáše Hejtmánka. Jaké byly začátky jeho kariéry a jaké lákadlo chystá pro zájem...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Než se rozední, zbývá jim poslední tanec...

svitani nad savanou 200Hana Hindráková vydala další knihu Svítání nad savanou s podtitulem Než se rozední, zbývá jim poslední tanec. Její fanoušci nepřijdou o Afriku, ale mohou se těšit na více odpočinkové čtení.


Literatura

Druhý díl románu pro pankáče

punkovy prapor 200Ve vydavatelství Papagájův Hlasatel Records vyšel druhý díl knihy Punkový prapor, tentokrát s dvojkou na konci a podtitulem Restart. Stalo se tak po třech letech a čtenáře čeká další, trochu vyspělejší punková zpověď.

...

Divadlo

Městské divadlo Zlín začalo zkoušet muzikál My fair lady

200divPo Řeku Zorbovi a Divotvorném hrnci uvede Městské divadlo Zlín 26. dubna v 19.00 ve Velkém sále další velký broadwayský muzikál My fair lady. Režie se chopil Zdeněk Dušek, který se zlínskými herci v minulosti nastudoval například úspěšnou ...

Film

Jak buřiči a rozvratníci zachránili Hollywood

bezstarostni jezdci zurici byciŠedesátá léta narušila snad všude na světě zavedené pořádky, které v kinematografii dosud panovaly. Zejména režiséři se chtěli vymanit z područí služebnosti - ať již ji zosobňovaly ideologické tlaky, jak...