Bratři Lví srdce, dobrodružství pro děti nebo horor?
Banner

Bratři Lví srdce, dobrodružství pro děti nebo horor?

Email Tisk

bratrilvisrdce perexBratři Lví srdce vás zvou na dobrodružnou cestu, přinášející příběh dvou dětí v nostalgickém pojetí pohádkového světa. Tento příběh ve mně vyvolává rozporuplné pocity. Zanechal na mé duši výrazné stopy. Jak asi bylo autorce, co vše musela prožívat, že jí to inspirovalo k napsání zrovna takového strašidelného příběhu?

 

 

Je to spíše horor. Již na začátku se mi vtíravě krade do mysli poznámka: „Tohle že by měly číst 8leté děti? No to snad ne!“ Nikdy bych takový příběh nedala číst ani svému 9 letému synovi a už vůbec ne dítku s obrovskou fantazií.  Při čtení mezi řádky se mi úzkostí a smutkem stahovalo srdce. Mám ráda knihy spisovatelky Lindgrenové. Kdo by neznal její Děti z Bullerbynu.

Bratři Lví srdce je ovšem úplně jiná sorta užitého žánru. Sourozenci Jonatán a Karel putují pohádkovým světem Nangijalou, ohrožovanou krutovládou Tengila.  

Karel, vypravěč celého příběhu je mladším a velmi nemocným bratrem Jonatána, prakticky od narození odsouzenému ke smrti, nemohoucímu, upoutaný na lůžku, ale s milujícím bratrem, který je útěchou a světlem jeho dlouhých dnů. Maminka hodně pracuje, doma šije oblečení a stará se o chlapce. Tatínek Alex Lev prostě zmizel, jednoho dne se vydal na moře a nevrátil.

Bratři žili jeden pro druhého. A také jeden pro druhého by zemřeli, a to doslova. Jednou vypuknul v domě požár, maminka nebyla zrovna doma, odnášela šaty zákaznici a chlapci zůstali sami. Jonatán jako vždy bavil Karla a vyprávěl mu o pohádkové zemi Nangijale, kde bude stejně mrštný, obratný a zdravý jako kterékoliv jiné dítě. To proto, aby zmírnil Karlův – Suchárkův, tak mu Jonatán říkal, strach z blížící se smrti. A tak se při požáru stalo, že Jonatán s Karlem na zádech vyskočil z okna před blížícími se plameny a na místě zemřel.

Nedovedu si představit krutější okamžik v životě matky, když tragicky zemřel její krásný, zdravý syn a zároveň musí čekat na smrt přeživšího ale umírajícího Karlíka. Nakonec přijde o oba.

A tady příběh bratrů Lví srdce začíná. Oba se setkají v Nangijale na Dvoře Jonatána. Karlík je zdravý a nic jej nebolí. Užívají si vzájemné štěstí. Ovšem až do doby, kdy mu Jonatán vyjeví trápení jejich údolí. Tengil, krutovládce, který by se rád zmocnil jejich nového domova. No a tak se stalo, že oba bratři jdou vstříc novému dobrodružství k záchraně údolí. Na své cestě se ztratí, opět naleznou, potkají spoustu přátel i nepřátel, zrádce a bojují s krvežíznivou Katlou. Nestvůrným baziliškem v moci Tengila. I ji přelstí a přemůžou. Ale smrt ani oni nepřebijí. A tak se opět nacházíme na začátku.

Katla Jonatána ožehla svým plamenem a způsobila mu ochrnutí s pozvolnou smrtí. Suchárek je zničený při pomyšlení nad ztrátou svého bratra. Znovu už ne. Nevydržel by tu bolest. Musí být přeci jiná cesta. Také je. Jonatán mu řekne o Nangilimě. Pohádkovém světě, kde je štěstí, mír, ztracení přátelé, dědeček, a hlavně žádný Tengil. Jen stačí udělat jednu důležitou věc. Skočit.  Karlík ví, co tím bráška myslí. Musí spolu vyšplhat na sráz a skočit dolů. Tentokráte je to na něm. Dostal se i s bratrem na sráz a skočil s pocitem, že už se nikdy nebude muset bát.

Takže ve zkratce, příběh na mě působí jako podrobný návod k sebevraždě dítěte, které uvěří, že když skočí, dostane se do krásné země bez zlých pohádek. Tak trochu rozumím i  možnému záměru, zbavit děti strachu z nemocí a ze smrti. Otázkou však zůstává, zda to stejně pochopí i dítě. Rozhodně se tento příběh podobá spíše hororu než pohádce.

Pokud se i tak rozhodnete příběh dítěti číst, apeluji na váš zdravý rozum a prosím o pečlivé vysvětlení smyslu příběhu malému čtenáři. Mnohokráte děkuji, Věrka Dupynová.

Bratři lví srdce

bratrilvisrdce
Autor: Astrid Lindgrenová
Žánr: literatura
Nakladatelství: Albatros
Rok vydání: 2013
Počet stran: 151 str.
Hodnocení: 40%

www.albatrosmedia.cz

( 13 hlasů )

 

Komentáře   

 
+1 #6 nejlepší knihablanka M. 2016-06-13 13:39
Knihu Bratři Lví srdce považuji za jednu z nejlepších knih pro děti vůbec. Když jsem si ji poprvé přečetla, bylo to pro mne jako pohlazení. Ano, je to velice dojemný příběh, ale je to příběh o velké lásce o statečnosti, příběh naděje a dobrodružství. Na rozdíl od podbízivých knih pro děti, kterých je nepřeberné množství a kde příběhy hýří výlučně radostí a optimismem, tohle dílo připouští, že součástí života je i smrt. Myslíte si, že bychom to měli před dětmi tajit? Názoru, že se jedná o návod k sebevraždě, autorka čelila již od uvedení knihy. Naštěstí se ale ukázalo, že je to velice povrchní úhel pohledu.
Citovat
 
 
+2 #5 NesouhlasFerguss 2015-12-04 12:57
Nesouhlasím, právě to že se ze smrti nemoci a umírání dělá tabu vede k tomu, že se s těmito věcmi nedokážeme vyrovnat.
Dovolím si zacitovat překladatelku Jarku Vrbovou:
"Když jsem pak v osmdesátém devátém knihu znovu přinesla do Albatrosu, dočkala jsem se sice vstřícného přijetí, téma smrti však pořád zůstávalo problematické. Redaktoři požádali o vyjádření profesora Matějčka, výborného dětského psychologa. A ten napsal veskrze pozitivní posudek, který Albatros přesvědčil. Uvedl v něm mimo jiné, že ze své rozsáhlé praxe může jasně doložit, jak moc se děti otázkou smrti samy zabývají a jak se jim většinou nedostává pomoci. Ta může podle něj spočívat jedině v tom, že se z takového tématu nedělá tabu, že se dětem umožní něco si o něm přečíst, promluvit si o něm. Otevřenost uvolňuje napětí, pomáhá dětem odreagovat se. Pan profesor Matějček byl zkrátka nadšený způsobem, jakým autorka s motivem smrti nakládá, a chválil ji za její odvahu a psychologickou dovednost. "
Citovat
 
 
+3 #4 Také nesouhlasímIrena 2014-12-08 10:18
Jsem matka a také jsem se k této knížce dostala až díky svým dětem. A byla jsem překvapená, že jim právě vůbec nepřišla depresivní, moc se jim naopak líbila a dodnes ji mají moc rády.
Návodná (k sebevražde) jim tedy vůbec nepřišla.
Citovat
 
 
+5 #3 Také nesouhlasímSynura 2014-10-14 21:25
Ztotožňuji se s názorem ostatních dvou diskutujících - pokud autorka knížku poprvé četla jako "dospělá a rozumná", nedokáže ji pojmout tak, jak byla určená. Taky jsem ji četla v cca 8 - 9 letech a ačkoliv mi přišla na konci smutná, tak ve mně rozhodně žádné depresivní pocity nevzbuzovala, a už vůbec jsem ji nevnímala jako nějaký "návod k sebevraždě".

Dodnes ji považuji za jednu z asi 3-4 nejlepších dětských knížek, které jsem jako dítě četla a milovala. Byla jsem z ní tehdy nadšená a přečetla jsem ji několikrát.

To že není příběh jednoduchý, až stupidní, a že se věnuje i vážnějšímu tématu, neznamená, že to není pro děti. Nepodceňujte je...
Citovat
 
 
+6 #2 NesouhlasímLemonie 2014-06-01 20:40
S názorem autorky tohoto článku se prostě nemůžu ztotožnit a to jednoduše proto, že posuzuje dětskou knížku dospěláckým pohledem. Bratři Lví Srdce rozhodně nepovažuji za horor a návod k sebevraždě, ale spíše s citem podanou pomocnou ruku dětem, které někoho ztratily. Sama jsem knížku četla asi v 9 letech a v tomhle ohledu mi velmi pomohla a ovlivnila mě na celý život.
Citovat
 
 
+6 #1 pro dětiLucie.k 2014-03-10 10:08
Tak tuhle knížku jsem četla asi v devíti, deseti letech, ale depresivně na mě nepůsobila vůbec, byla napínavá a jen mi připadala trošku neukončená. Já si myslím, že pro děti vhodná je a že naopak to, že nejsou zatížené dospěláckými city, je chrání před tím, před čím recenzentka varuje. Mě by vůbec nenapadlo jako dítě v tom hledat něco, co by se týkalo konce života. Byl to dobrodružný příběh. Snad je to něco jiného u dítěte, které už bolest nebo velký strach poznalo, ale pokud žije klidně a velké emoce ještě nezná, tak ani knížka je nevyvolá. Pocit mateřské lásky, strach z velké ztráty, to v dětské mysli, v normálních podmínkách, v útlém věku ještě neexistuje. Takže bych se toho vůbec nebála. Jsou to překážky, které člověk nabral tím, že se stal dospělým a nemůže už číst "dětskýma očima", proto se nám to teď zdá děsivé...
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Anketa


Partneři

Hledat

Z archivu...

Čtěte také...

Lhaní - obranný mechanismus či akt milosrdenství?


lhani 200Lhaní tu bylo odedávna. Již ve starověkých kulturách v podobě náboženského či mocenského klamu, ale i v naprosto běžném životě. Ve starověkém Řecku měly lež a klam dokonce svou bohyni – Apaté. Její obdobou byla poté ve starověkém Římě bohyně Fra...

Nové komentáře


Literatura

Po hlavě a nadoraz s Honzou Tománkem

po hlave a na doraz tomanekKniha je životním příběhem Honzy Tománka, obyčejného kluka, který po úrazu ochrnul. V tuto chvíli se jeho život láme a osud jako by se chtěl za vše špatné omluvit. Dává mu šance, do kterých se vrhá po hl...

Divadlo

DVĚ KOMEDIE V KOMEDII – DVOJITÁ PREMIÉRA VE VILE ŠTVANICE

Dve komedie 200Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvádí svou pražskou premiéru Dvou komedií v komedii při slavnostním otevírání nového kulturního prostoru VILA Štvanice. Tentokrát si Geissleři vzali pod drobnohl...

Film

Spravedlnost má své číslo – do českých kin míří Sedm statečných!

sedm statecnych200Klasický příběh v moderním podání - to je akční western Sedm statečných z režie Antoina Fuqua, na který se můžete již 22. září těšit v našich kinech.

...