Jak to dopadne, když si zvířátka na farmě hrají na lidi.

Kultura21.cz

Jak to dopadne, když si zvířátka na farmě hrají na lidi.

FarmaZvirat perexMilé děti! Byla jedna farma a na ní žila šťastná a spokojená zvířátka. Korýtka a misky měla vždy plné a hodný hospodář se staral, aby měla čisté boudičky a chlívky... Pardon, to jsme někde jinde. Tohle není Farma zvířat George Orwella! Tak znovu a lépe.

 

 


Příběh o nabytí svobody, počátečním entuziasmu, euforii, postupném vystřízlivění a následném rozčarování z pera George Orwella zrcadlí změny, které se udály v průběhu staletí na nejrůznějších místech již mnohokrát. Hromadící se nespokojenost většinou vyvolá nepokoje, které nezřídka vedou k revoluci. Tentokrát se v hlavních rolích představují tvorové doposud podřízení člověku. Vítejte na Farmě zvířat!

Orwell vizionář
Když se nespokojená zvířátka díky charismatickému vůdci sjednotí v jeden šik a vymaní se z krutovlády lidí, začnou si na farmě vládnout sama. Na vedoucích pozicích, u korýtek, se ocitají prasata, ke korytu nejvýše postavenému se dostane pořádný kanec. Časem se jejich pomocníky stávají oddaní a stále hladoví psi, kteří jsou schopni za kousek kosti udělat cokoli. Těžkou práci oddřou tahouni – trpěliví a klidní koně, další zvířátka jsou součástí davu. Počáteční idyla a pospolitost se mění v atmosféru plnou intrik, záludností, dezinformací a dalších zrůdných praktik. Charismatický vůdce začne být nenáviděn a očerňován, nakonec zlikvidován. Stává se z něj jakási legenda. Vedoucí kanec tloustne a zvyká si na stále větší moc. Ano, to je pořád ještě recenze MP3 Farma zvířat od Radioservisu.

Toto podobenství je stejně nadčasové jako další Orwellův román, 1984. Oba nosiče jsou perlou do vaší audiotéky i díky kvalitní dramatizaci Českého rozhlasu. Farmu zvířat nahráli v roce 1994, do MP3 podoby byla převedena v roce 2009 nakladatelstvím Radioservis. Vypravěčem je Josef Vinklář, jehož hlasový projev, již sám o sobě tak signifikantní, vás rozhodně nebude nudit ani ukolébávat ku spánku. Hudební improvizace Jiřího Hoška a hlasy zvířátek dokreslují celou atmosféru absurdního dramatu, v němž se, čas od času, zmanipulovaný animální dav povzbuzuje protivnou budovatelskou hymnou. Pokaždé, když zvířátka spustila svůj oblíbený song, byla to jediná chvíle, kdy mě popadla touha přehrávač okamžitě vypnout. Jinak se dá celý příběh pohodlně vyslechnout i na jeden zátah, věnujete-li mu 4 hodinky a 4 minuty svého času.

Farma zvířat
George Orwell

farma zvirat

Překlad: Gabriel Gössel
Překlad veršů: Miloš Holub
Dramatizace: Marie Kamenová
Dramaturg: Jiří Hubička
Hudební improvizace: Jiří Hošek ml.
Režie: Pavel Linhart
Čte: Josef Vinklář
Stopáž: 4 hodiny 4 minuty

Hodnocení: 100 %

www.radioservis-as.cz/katalog/zbozi.php?detail=1612

( 1 hlas )


 
Banner

Rozhovor

Fotograf Ondřej Prosický: „Nebaví mě zpracovávat fotografie, nejraději bych byl pořád venku a fotografoval.“

prosicky 200Tentokrát nám k rozhovoru kývl fotograf Ondřej Prosický, jehož fotografie můžete znát například z časopisu Koktejl či Příroda. Jaká zvířata rád fotí, kolik si bere s sebou vybavení a co se děje na jeho workshopech?

...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (11)

Z archivu...

Čtěte také...

Trýznivé vzpomínky na německou okupaci

askenazy 200Rozhlasová hra Bylo to na váš účet vznikla v roce 1964. Režisér Jiří Horčička zvolil, jak jinak, jedinečné interprety a Ludvík Aškenazy sepsal jedinečný příběh. Drama, které bylo, je a bude stále aktuální – vyrovnání se s minulostí. Každého přec...


Literatura

Válka růží 1 – Bouře

valka ruzi 200V březnu vydalo nakladatelství Plus historický román Conna Igguldena Válka růží 1 s podtitulem Bouře. Podíváme se do pohnuté historie nejen britského ostrova a necháme se strhnout jak postavami, tak barvitým líčením dějin.

Divadlo

Divadlo Archa: Kdo je srab a kdo je hrdina aneb představení Vadí-nevadí.cz

arc 200V září a říjnu můžete zavítat do divadla Archa na dokumentárně divadelní inscenaci Vadí–nevadí.cz od autorů Jany Svobodové a Philippa Schenkera. Ti spolu s hudebníkem Janem Burianem a videoartistou Jaroslavem Hrdličkou postavili na náměstí...

Film

ZOO: Nikdy nevíš, kdo přistoupil.

ZOO 200Zoo je povídkový film odehrávající se v kupé během jedné cesty vlakem. Rozjetý vlak jen tak nezastavíš, nevyskočíš, zůstáváš jeho součástí, dokud sám nezabrzdí. Známý svět zůstává tam venku, uzavřený ubíhá za okny, jen se zrcadlí v odrazech skel vlaku. V...