Jak to dopadne, když si zvířátka na farmě hrají na lidi.

Jak to dopadne, když si zvířátka na farmě hrají na lidi.

FarmaZvirat perexMilé děti! Byla jedna farma a na ní žila šťastná a spokojená zvířátka. Korýtka a misky měla vždy plné a hodný hospodář se staral, aby měla čisté boudičky a chlívky... Pardon, to jsme někde jinde. Tohle není Farma zvířat George Orwella! Tak znovu a lépe.

 

 


Příběh o nabytí svobody, počátečním entuziasmu, euforii, postupném vystřízlivění a následném rozčarování z pera George Orwella zrcadlí změny, které se udály v průběhu staletí na nejrůznějších místech již mnohokrát. Hromadící se nespokojenost většinou vyvolá nepokoje, které nezřídka vedou k revoluci. Tentokrát se v hlavních rolích představují tvorové doposud podřízení člověku. Vítejte na Farmě zvířat!

Orwell vizionář
Když se nespokojená zvířátka díky charismatickému vůdci sjednotí v jeden šik a vymaní se z krutovlády lidí, začnou si na farmě vládnout sama. Na vedoucích pozicích, u korýtek, se ocitají prasata, ke korytu nejvýše postavenému se dostane pořádný kanec. Časem se jejich pomocníky stávají oddaní a stále hladoví psi, kteří jsou schopni za kousek kosti udělat cokoli. Těžkou práci oddřou tahouni – trpěliví a klidní koně, další zvířátka jsou součástí davu. Počáteční idyla a pospolitost se mění v atmosféru plnou intrik, záludností, dezinformací a dalších zrůdných praktik. Charismatický vůdce začne být nenáviděn a očerňován, nakonec zlikvidován. Stává se z něj jakási legenda. Vedoucí kanec tloustne a zvyká si na stále větší moc. Ano, to je pořád ještě recenze MP3 Farma zvířat od Radioservisu.

Toto podobenství je stejně nadčasové jako další Orwellův román, 1984. Oba nosiče jsou perlou do vaší audiotéky i díky kvalitní dramatizaci Českého rozhlasu. Farmu zvířat nahráli v roce 1994, do MP3 podoby byla převedena v roce 2009 nakladatelstvím Radioservis. Vypravěčem je Josef Vinklář, jehož hlasový projev, již sám o sobě tak signifikantní, vás rozhodně nebude nudit ani ukolébávat ku spánku. Hudební improvizace Jiřího Hoška a hlasy zvířátek dokreslují celou atmosféru absurdního dramatu, v němž se, čas od času, zmanipulovaný animální dav povzbuzuje protivnou budovatelskou hymnou. Pokaždé, když zvířátka spustila svůj oblíbený song, byla to jediná chvíle, kdy mě popadla touha přehrávač okamžitě vypnout. Jinak se dá celý příběh pohodlně vyslechnout i na jeden zátah, věnujete-li mu 4 hodinky a 4 minuty svého času.

Farma zvířat
George Orwell

farma zvirat

Překlad: Gabriel Gössel
Překlad veršů: Miloš Holub
Dramatizace: Marie Kamenová
Dramaturg: Jiří Hubička
Hudební improvizace: Jiří Hošek ml.
Režie: Pavel Linhart
Čte: Josef Vinklář
Stopáž: 4 hodiny 4 minuty

Hodnocení: 100 %

www.radioservis-as.cz/katalog/zbozi.php?detail=1612

( 1 hlas )


 
Banner

Rozhovor

Anna K. a Kryštof Michal hodnotí festivalovou sezónu

anna k krystof michalOpen Air Festival sice hostil zahraniční hvězdy velkých jmen, které na sebe strhly značnou pozornost, ale Kultuře21 neunikly ani stálice české poprockové scény. Kryštof Michal ze Support...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (25)

Z archivu...

Čtěte také...

Biomanželka - Provokativní humoristický román Michala Viewegha jako audiokniha

biomanzelkaHumoristický a částečně autobiografický román nejpopulárnějšího českého spisovatele Michala Viewegha. Čte Radek Valenta.

...


Literatura

Ze zahrádky rovnou na talíř

moje zahradni kucharka 200V nakladatelství CPress ve společnosti Albatros Media v květnu vyšla Moje zahradní kuchařka lákající na recepty v duchu hesla: ze zahrádky rovnou na talíř! Stojí tato barevná příručka s podtitulem Sezónní recepty za...

Divadlo

Nora aneb Domeček pro panenky

nora D21 200V úterý 18. prosince se v Divadle D21 uskutečnila velkolepá premiéra klasické severské hry Nora (taktéž známé pod názvem Domeček pro panenky). Kultura21 vám přinesla pozvánku i rozhovor s režisé...

Film

Nový dokument The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years, bude mít světovou premiéru 15.9.2016, těšit se na ni můžeme i v Čechách.

the beatles 200Oscarový režisér Ron Howard (Apollo 13, Rivalové, Šifra mistra Leonarda či Inferno) natočil jedinečný dokument o jedné z nejúspěšnějších a kritiky nejuznávanějších skupin v historii populární hudby, The Beatles. A jak název napovídá, zachy...