Jeffery Deaver: Prázdné křeslo
Reklama
Banner
Banner

Jeffery Deaver: Prázdné křeslo

audio prazdnekreslo perexTřetí díl bestsellerové série s Lincolnem Rhymem a Amélií Sachsovou amerického spisovatele Jefferyho Deavera nazvaný PRÁZDNÉ KŘESLO vychází jako audiokniha v podání herce Jana Vondráčka, jehož hlas znají příznivci detektivek také ze seriálu Mentalista, v němž dabuje titulní postavu.

 

 

Při poslechu již třetího dílu série oceníte inovativní způsob vyprávění či brilantní uvažování detektiva, který tok svých myšlenek předkládá vždy precizně a detailně zasazený v kontextu nejmodernějších vyšetřovacích postupů a technologických metod a překvapí až geniálním citem pro detail. Jan Vondráček, už hlasově srostlý s protagonisty, zdařile rozlišuje jednotlivé postavy, posluchače sugestivně vtahuje do děje a spolu s originální akustickou hudbou vykresluje dusnou atmosféru zločinu na zaprášeném americkém venkově. Posluchač si užije netradiční jízdu na rozparáděném pojízdném křesle a spolu s Lincolnem Rhymem kolikrát překvapeně zavyje při nečekané změně směru vyšetřování,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook.

Lincoln Rhyme jede i se svou spolupracovnicí Amélií Sachsovou do Severní Karolíny, aby se podrobil riskantní operaci, která by mu mohla navrátit hybnost. Zde jej poprosí o pomoc šerif nedalekého městečka, v němž byl zavražděn chlapec a uneseny dvě dívky. Nejzdatnějším soupeřem detektiva však nakonec není podezřelý hoch posedlý hmyzem, ani vlastní tělesné postižení, nýbrž Amélie, která se nespokojí s rutinním dopadením předpokládaného pachatele a pouští se do nebezpečného pátrání na vlastní pěst.

Kromě toho, že jde zase o napínavý případ, působí tahle série tím, že detektiv má fyzický hendikep, takže vlastně vyšetřuje z vozíčku, což však kompenzuje svým neobyčejným intelektem. Deaver si navíc libuje v překvapivých zvratech, které mě samotného u detektivek baví: člověk si do poslední chvíle myslí, že už tuší a že všechno je vyřešené, ale ono je to stejně jinak… Je evidentní, že autor se důkladně obeznámil s prostředím, protože se dozvídáme i spoustu odborných záležitostí, které normální laik asi nezná,“ vysvětluje interpret Jan Vondráček, v čem tkví kouzlo téhle audioknižní řady. Herec, který má mnoho zkušeností s prací v rozhlase i s dabingem, ovšem „mluvené slovo“ považuje za nejnáročnější z těchto disciplín. „Kdybych dané postavy daboval, tak uvidím, jak jsou zahrané, a můžu se tomu přizpůsobit. Četba je složitější v tom, že si člověk musí představit, jak ty figury asi vypadají, jak se chovají, jaký mají charakter… A pak je samozřejmě důležité text přečíst tak, aby u toho posluchači neusnuli,“ vysvětluje. A dodává:  „Naštěstí jsou v knize postavy většinou popsané a na základě toho si už můžu trošku představit i to, jaký mají hlas. Třeba skrček asi bude mít jiný projev než dvoumetrový černoch… Ale hlavně vycházím z jejich jednání – podle toho, jak se protagonisté chovají a projevují verbálně, se dá usoudit povaha, životní naladění, tempo, a tedy i hlas. Člověk musí vždycky vycházet z charakteru postavy a to lze čerpat z různých rolí, které v životě odpozoroval. Je to celoživotní práce, kdy v hlavě shromažďujete různé typy i škatulky a potom je můžete v pravý čas použít.

Nahrávku doprovází původní hudba vycházející z moderní americké country. V rozvážném rytmu basového bubnu ladně klouže melodie sehrané pedal steel a klasické akustické kytary, prozpěvuje si foukací harmonika nebo poskakuje lehkonohý rychlík banjo. Atmosférické předěly střídají hutnější, vrstvené plochy elektrické kytary protkané tóny její akustické sestry.

Audiokniha v režii Michala Bureše vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 339 Kč i jako 2CD mp3 za 369 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.

UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout zde:

https://soundcloud.com/onehotbook/jeffery-deaver-prazdne-kreslo-cte-jan-vondracek-demo-onehotbook

Přidejte se na OneHotBook Facebook, abyste nepropásli soutěže o pozoruhodné ceny ani novinky ze světa audioknih, literatury a čtení!

audio prazdnekreslo01

 

Detektivky Jefferyho Deavera tvoří příjemnou protiváhu současné vlně severské krimi. Deaverovy příběhy mne zaujmou díky vyváženému mixu laboratorních metod a klasického logického uvažování charismatického hlavního hrdiny.“
– Tomáš Macháček, naposlech.cz

„I když se třetí titul odehrává v netradičním prostředí, najdete v něm většinu toho, co máte na téhle sérii rádi. Rhymeovu geniální dedukci, jdoucí ruku v ruce s neuvěřitelnou předvídavostí, ale také typickou jízlivostí a ješitností. Neohroženou a krásnou Amélii, která bude muset vyjít jak s vesnickými burany, tak s maloměstskými policisty.“
– Richard Spitzer, centrum detektivky

Jan Vondráček se za mikrofonem jako mávnutím čarovného proutku proměňuje v charismatického kriminalistu i ve svůdnou Amélii zároveň. Své role se chopil skutečně s gustem a je pozoruhodné, jaký koncert pro posluchače dokáže přichystat pouhým hlasem.“
– severskekrimi.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jeffery Deaver (* 1950)
Americký spisovatel napsal svou první prózu už v jedenácti letech, byť šlo o román jen o dvou kapitolách. Zkoušel také uspět v country hudbě, hrál a zpíval po klubech v San Francisku i v Chicagu. Během studií žurnalistiky na Univerzitě v Missouri publikoval v několika časopisech a toužil po postu soudního zpravodaje prestižních listů Wall Street Journal či New York Times. Vystudoval též práva a poté se věnoval firemní advokacii na Wall Street. Od roku 1990 ho naplno zaměstnává pouze psaní knih. Je autorem více než třiceti románů a několika povídkových sbírek. Proslavila ho zejména série s originální postavou kvadruplegického detektiva Lincolna Rhymea, jejíž první díl byl v roce 1999 zfilmován, přičemž hlavní protagonisty ztvárnili Denzel Washington a Angelina Jolie.

Jan Vondráček (* 1966)
V dětství chodil do dramatického kroužku, ale k divadlu se dostal až během vojny po gymnáziu (účinkoval v Armádním uměleckém souboru). Následovalo studium na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU, odchod s celým ročníkem do nově vzniklého Dejvického divadla, účast na mnoha festivalech, řada ocenění a vstup do souboru Divadla v Dlouhé, jehož členem je dodnes. Díky seriálu Mentalista, v němž dabuje hlavního hrdinu, je známý i jeho hlas (Cena Františka Filipovského 2010). Filmoví a televizní diváci jej mohli zaznamenat ve filmech Pokoj v duši (2009), Lidice (2011), Příběh kmotra (2013) nebo v seriálech České století (2013), Život a doba soudce A. K. (2014) či Vraždy v kruhu (2015). Dále účinkoval v audioknihách vydavatelství OneHotBook: série Pax 1–5 (2014–2017), Sběratel kostí (2015), Game (2015), Marťan (2016), Tanečník (2016), Praha noir (2016), Volání netvora (2017), Musela jsem zemřít (2017), TO (2017).Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Ozvěny ze Světa knihy/ BB art

BBcomicspoint perex20. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2014 je sice již minulostí, ale protože zde zástupci redakce Kultury21 objevili spoustu novinek a skvělých knižních titulů a naví...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Audiokniha Za sny potěší nejen milovníky Kryštof

Za sny 200Vydavatelství Bookmedia pod značkou Audiotéka vydalo krátkou audioknihu Za sny, což je druhým knižním počinem Karin Krajčo Babinské. Toto dílo spolu také předčítají, což jen umocňuje posluchačský zážitek.

...

Literatura

Děti ulice to nikdy nemají lehké

nezlomny 200Spisovatelka Hana Hindráková píše vždy silné příběhy, nejčastěji z afrického prostřed. Nejinak je tomu u knihy s názvem „Nezlomný, která vyšla v nakladatelství Alpress.

 

...

Divadlo

Novou sezonu po prázdninách slavnostně zahájí nejen 95. repríza Fausta a Markétky

faust-a-marketka-060Slavnostní zahájení nové sezony: Ypsilonka uvede 95. reprízu Fausta a Markétky(a nejen to). Pražská Ypsilonka zahájí po prázdninách novou sezonu 2017/2018 hned několika důležitými událostmi. První představen...

Film

Každé filmování je velké dobrodružství, říká herec a šansoniér Jiří Bartoň

jiri barton 200Nejen na zámku Libochovice, ale také v Praze a na dalších místech v Česku vznikal během léta německý historický film Ottilie von Faber-Castell. V jedné z rolí se objeví také Jiří Bartoň. Jde o velkoryse pojatý televizní projekt, který pro...