RUR na 2CD

rur 200Výňatek z Čapkova Významu RUR z roku 1923 říká: „Ti, kdo si myslí, že ovládají průmysl, jsou jím ovládáni sami … výplod lidského mozku se nakonec vymkl lidem z rukou … A nyní moje druhá idea, komedie o pravdě … Myslím, že je to možné, a je to nejdramatičtější prvek v moderní civilizaci, že lidská pravda stojí proti pravdě neméně lidské, ideál proti ideálu, pozitivní hodnota proti hodnotě neméně pozitivní a že zápas se neodehrává, jak se nám často říká, mezi vznešenou pravdou a mrzkou sobeckou špatností.“

Přiznám se, že jsem nikdy neměla odvahu si tuhle knihu přečíst. Když jsem byla školou povinná a setkala se poprvé s Čapkovým dílem, připadalo mi to téma těžké, čistá utopie, nesmyslnost, zbytečnost. Čapkovo dílo není lehké. V některých případech je ovšem velmi nadčasové. Když se mi dostal do ruky tento nosič, s chutí jsem po něm sáhla a měla rázem dalšího společníka při jízdě autem – celé RUR (Rossum´s universal robots – Rossumovi univerzální roboti) na dvou CD. Zaposlouchala jsem se a od první minuty byla vtažena do děje. Hned v první kapitole jsem se setkala se slečnou Gloryovou, která do té chvíle neměla ani ponětí o existenci nějakých robotů. Příběh začíná a my se dostáváme do jiného světa. Do světa umělých lidí, které člověk vytvořil pro svoji potřebu a potěchu a trochu i z vychloubačnosti. Chvíli se zdá, že má pan Rossum celý svět u nohou. Jenže netuší, že se mu to může vymknout z ruky. Když potom stojí tváří v tvář vzpouře svých robotů, dojde mu rázem, že mu jde o život.

Dvě CD z dílny Radioservisu v celkovém čase hodinu a půl přináší původní zvukový záznam představení z roku 1968 ve hvězdném obsazení. Namátkou uvedu například:
-    Harry Domin – Otakar Brousek st.
-    Helena Gloryová – Jaroslava Adamová
-    Ing. Fabry – Vladimír Brabec
-    Robot Primus – Jaromír Hanzlík
-    Robotka Helena – Růžena Merunková
a mnoho dalších postav obsazených známými a uznávanými herci. Nahrávku Českého rozhlasu režíroval František Štěpánek a je to dílo hodné vaší pozornosti. Na samotném obalu je komentář Kristiny Váňové, ředitelky Památníku Karla Čapka ve Strži, kde se kromě jiného píše: „Utopické RUR je v pořadí třetí drama Karla Čapka. Bylo dopsáno v roce 1920, kdy také vyšlo poprvé tiskem. Premiéru v Národním divadle mělo 25. ledna 1921. Ještě předtím jej sehráli ochotníci Jednoty divadelních ochotníků Klicpera v Hradci Králové. Úspěch Čapkovy hry byl okamžitý a mimořádný, ve velmi krátké době bylo přeloženo a uváděno na zahraničních scénách a třicetiletý autor se tak rázem stal uznávaným dramatikem. Přestože tato Čapkova hra je v současnosti na divadelních prknech uváděna jen výjimečně, její poselství je v postmoderní době až mrazivě aktuální, a proto si zaslouží čtenářovu a posluchačovu pozornost!“A přesně to říkám já. Možná je to tím, že jsem starší a o životě už něco vím. Možná je to tím, že jako dospělá vnímám úplně jinak dění a souvislosti v naší společnosti. Užasle jsem poslouchala děj a nedělalo mi žádný problém si to všechno představit.

rur

 

Dejte si pauzu a dopřejte si čas jen pro sebe. Měli bychom se víc zamýšlet nad tím, co se děje kolem nás. A to nejen prostřednictvím televize a ostatních médií, která na nás denně hrnou vesměs negativní informace. Ne, že by RUR bylo pozitivní, to neříkám, ale už v době svého vzniku jím chtěl Čapek něco říct. Měl šestý smysl? Nebo měl strach? Co tím chtěl vlastně říct? Karel Čapek byl mimořádný člověk, který po sobě zanechal velké myšlenky. Proč? Neznám na tu otázku odpověď. Ale jednoznačně vím, že chtěl, aby společnost, v níž žil, byla lepší. Je mi z toho smutno, když vidím, co se děje všude kolem nás. Žijeme pod tíhou informací zraňujícího charakteru, hrozeb a zla, a to žijeme ve 21. století. Bojíme se. Je přirozené, že se člověk bojí toho, čemu nerozumí, co nechápe, co nechce… A potom si poslechnu tohle a je mi ještě smutněji z toho, že on to cítil už tehdy, před téměř sto lety. A jeho slova se naplnila.

Název: RUR
Autor: Karel Čapek
Žánr: 2CD mluvené slovo / Drama
Natočil: Český rozhlas 1968
Vydal: © JAZZ Music, s.r.o. 2014 ve spolupráci s Radioservisem, a.s.
Celkový čas: 99:50   

RUR od Radioservisu

( 0 hlasů )

                                                               

 


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 27

Z archivu...

Čtěte také...

Hlasování veřejnosti do cen Audiokniha roku se rozbíhá

AK ROKU 200Stejně jako loni, mohou i letos své sympatie audioknihám vyjádřit všichni posluchači. Na stránkách www.audiokniharoku.cz právě začalo hlasování veřejnosti Cena posluchačů – Audiokniha roku. Svým hlasem teď můžete i vy pomoct k vítězství oblíbené ...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Deník třídního otloukánka aneb Jak jsem zvítězil nad šikanou

Deniktridnihootloukanka perex"Pravidla, jimiž se řídí druhý stupeň základních škol, nám často zůstávají záhadou. Ale pro Erika Haskinse je to záhada, kterou potřebuje vyřešit a velmi rychle. Do šesté třídy to byl normální kluk, ale z nějak...

Divadlo

Olomoucké shakespearovské léto

Shakespeare perOlomoucké Divadlo Tramtarie uspořádá i letos během léta divadelní festival open air s názvem Olomoucké shakespearovské léto. Na programu bude opět divácký hit Kabaret nahatý Shakespeare, který si oblíbili diváci napříč generacemi. Nahat...

Film

Z nepřítele se stane spojenec. Epický příběh Alfa má první trailer

alphaPodívejte se na první trailer i epickému příběhu Alfa, který vypráví o vzniku přátelství, jež navždy změnilo svět.

 

 

 

...