RUR na 2CD
Banner

RUR na 2CD

rur 200Výňatek z Čapkova Významu RUR z roku 1923 říká: „Ti, kdo si myslí, že ovládají průmysl, jsou jím ovládáni sami … výplod lidského mozku se nakonec vymkl lidem z rukou … A nyní moje druhá idea, komedie o pravdě … Myslím, že je to možné, a je to nejdramatičtější prvek v moderní civilizaci, že lidská pravda stojí proti pravdě neméně lidské, ideál proti ideálu, pozitivní hodnota proti hodnotě neméně pozitivní a že zápas se neodehrává, jak se nám často říká, mezi vznešenou pravdou a mrzkou sobeckou špatností.“

Přiznám se, že jsem nikdy neměla odvahu si tuhle knihu přečíst. Když jsem byla školou povinná a setkala se poprvé s Čapkovým dílem, připadalo mi to téma těžké, čistá utopie, nesmyslnost, zbytečnost. Čapkovo dílo není lehké. V některých případech je ovšem velmi nadčasové. Když se mi dostal do ruky tento nosič, s chutí jsem po něm sáhla a měla rázem dalšího společníka při jízdě autem – celé RUR (Rossum´s universal robots – Rossumovi univerzální roboti) na dvou CD. Zaposlouchala jsem se a od první minuty byla vtažena do děje. Hned v první kapitole jsem se setkala se slečnou Gloryovou, která do té chvíle neměla ani ponětí o existenci nějakých robotů. Příběh začíná a my se dostáváme do jiného světa. Do světa umělých lidí, které člověk vytvořil pro svoji potřebu a potěchu a trochu i z vychloubačnosti. Chvíli se zdá, že má pan Rossum celý svět u nohou. Jenže netuší, že se mu to může vymknout z ruky. Když potom stojí tváří v tvář vzpouře svých robotů, dojde mu rázem, že mu jde o život.

Dvě CD z dílny Radioservisu v celkovém čase hodinu a půl přináší původní zvukový záznam představení z roku 1968 ve hvězdném obsazení. Namátkou uvedu například:
-    Harry Domin – Otakar Brousek st.
-    Helena Gloryová – Jaroslava Adamová
-    Ing. Fabry – Vladimír Brabec
-    Robot Primus – Jaromír Hanzlík
-    Robotka Helena – Růžena Merunková
a mnoho dalších postav obsazených známými a uznávanými herci. Nahrávku Českého rozhlasu režíroval František Štěpánek a je to dílo hodné vaší pozornosti. Na samotném obalu je komentář Kristiny Váňové, ředitelky Památníku Karla Čapka ve Strži, kde se kromě jiného píše: „Utopické RUR je v pořadí třetí drama Karla Čapka. Bylo dopsáno v roce 1920, kdy také vyšlo poprvé tiskem. Premiéru v Národním divadle mělo 25. ledna 1921. Ještě předtím jej sehráli ochotníci Jednoty divadelních ochotníků Klicpera v Hradci Králové. Úspěch Čapkovy hry byl okamžitý a mimořádný, ve velmi krátké době bylo přeloženo a uváděno na zahraničních scénách a třicetiletý autor se tak rázem stal uznávaným dramatikem. Přestože tato Čapkova hra je v současnosti na divadelních prknech uváděna jen výjimečně, její poselství je v postmoderní době až mrazivě aktuální, a proto si zaslouží čtenářovu a posluchačovu pozornost!“A přesně to říkám já. Možná je to tím, že jsem starší a o životě už něco vím. Možná je to tím, že jako dospělá vnímám úplně jinak dění a souvislosti v naší společnosti. Užasle jsem poslouchala děj a nedělalo mi žádný problém si to všechno představit.

rur

 

Dejte si pauzu a dopřejte si čas jen pro sebe. Měli bychom se víc zamýšlet nad tím, co se děje kolem nás. A to nejen prostřednictvím televize a ostatních médií, která na nás denně hrnou vesměs negativní informace. Ne, že by RUR bylo pozitivní, to neříkám, ale už v době svého vzniku jím chtěl Čapek něco říct. Měl šestý smysl? Nebo měl strach? Co tím chtěl vlastně říct? Karel Čapek byl mimořádný člověk, který po sobě zanechal velké myšlenky. Proč? Neznám na tu otázku odpověď. Ale jednoznačně vím, že chtěl, aby společnost, v níž žil, byla lepší. Je mi z toho smutno, když vidím, co se děje všude kolem nás. Žijeme pod tíhou informací zraňujícího charakteru, hrozeb a zla, a to žijeme ve 21. století. Bojíme se. Je přirozené, že se člověk bojí toho, čemu nerozumí, co nechápe, co nechce… A potom si poslechnu tohle a je mi ještě smutněji z toho, že on to cítil už tehdy, před téměř sto lety. A jeho slova se naplnila.

Název: RUR
Autor: Karel Čapek
Žánr: 2CD mluvené slovo / Drama
Natočil: Český rozhlas 1968
Vydal: © JAZZ Music, s.r.o. 2014 ve spolupráci s Radioservisem, a.s.
Celkový čas: 99:50   

RUR od Radioservisu

( 0 hlasů )

                                                               

 


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 32

Z archivu...

Čtěte také...

CD a DVD Karel Štolba – Marta Skarlandtová: Touha jménem Einodis

stolba200Původní český komorní muzikál Letní scény Divadla Ungelt pro Martu Kubišovou a Anetu Langerovou. Příběh inspirovaný nevšedním osudem baronky Sidonie Nádherné, poslední majitelky zámku Vrchotovy Janovice.

...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Procházka po britských galeriích a muzeích

altNejen milovníkům Velké Británie a umění je určena kniha Britské galerie a muzea vydaná Radioservisem. Autor Jaroslav Beránek chce dokázat i pochybovačům, že Británie má co nabídnout…

Divadlo

Čapek a 60's aneb Šedesátky, v Městských divadlech pražských
 
Capek 1V Divadle Rokoko proběhla 3. června premiéra inscenace Čapek režiséra Pavla Kheka a dramaturgyně Věry Maškové, mapující poslední chvíle života Karla Čapka a jeho boj se zbabělostí, fanatismem a zaslepeností. 1...

Film

Přísloví praví: když se kácí les, létají třísky

ruzena polsky filmPolský režisér Wojciech Smarzowski na sebe upozornil již ponurým dramatem Dům zla, kde uhrančivě rozehrál až ke zločinu vedoucí patologické vztahy jak mezi lidmi, tak ve společnosti, a ...