Toulky českou minulostí v rozhlasové verzi
Banner

Toulky českou minulostí v rozhlasové verzi

tou 200Toulky českou minulostí patří k mým nejoblíbenějším knihám. Velmi ráda je čtu a stále se k nim vracím, kdykoliv si potřebuji něco z našich dějin blíže osvětlit. Stejně tak ráda jsem poslouchala jejich rozhlasovou verzi, kterou vysílal Český rozhlas 2 – Praha. U tohoto vysílání se totiž velmi dobře dělají nepopulární domácí práce, jako je žehlení či úklid skříní. O cestách autem nemluvě. Takže když začaly vycházet coby  audioknihy, moc mě to potěšilo.  

 

Audiokniha Toulky českou minulostí 1, zpracovaná redaktorem brněnského rozhlasu Josefem Veselým, představuje velmi zajímavé a poutavé vyprávění, které vychází ze stejnojmenné velmi populární knižní podoby Petra Hořejše. Pozorný posluchač, preferující poslech před četbou, má možnost se seznámit přitažlivou formou s méně známými fakty historie. Toto první dvojalbum zahrnuje celkem 50 příběhů: od nejstarších obyvatel našeho území, mýtické postavy, až po historicky doložené přemyslovské panovníky, konče Břetislavem I. (Příběhy českých dějin pak pokračují dalšími CD a celá série jich zahrnuje momentálně 18.)

V úvodu prvního dílu si lze poslechnout rozhovor Josefa Veselého s Petrem Hořejšem. Petr Hořejš, píšící pod pseudonymem Petr Hora, vykonal úctyhodný kus práce. Zmapoval českou historii pohledem redaktora, laika, ale právě proto je jeho dílo velmi blízké čtenářům milujícím historii. Zaměřil se nejen na historická data, ale i na nejrůznější konsekvence, upozorňoval na souvislosti a propojenost domácích událostí se světovými, ale hlavně své čtenáře bavil poukazem na to, jak přes všechny změny zůstává člověk stále stejný: nepoučený, toužící po štěstí a lásce, po moci a majetku atd. Sám autor ví o životě své: vystudoval novinářství na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, absolvoval v roce 1961, do roku 1970 pracoval jako redaktor v nakladatelství Albatros. V prvních letech normalizace upadl v nemilost, byl ze své práce vyhozen a pracoval jako pomocný dělník -  čerpač a měřič vodních zdrojů. V maringotce psal své sloupky i kapitoly budoucích knih. Publikoval pod pseudonymy Petr Hora, Péťa Vařič, Péťa Rodič či Péťa Radič v Mladém světě, což byl v oněch letech velmi populární časopis. (Z jeho knihy Péťa Vařič jsem se učila vařit senzační studentské recepty za babku). V letech 1990-1991 byl ředitelem nakladatelství Albatros, pak tři roky redaktorem Mladého světa a pak pracoval na volné noze. Podílel se mj. na úspěšném televizním pořadu O poklad Anežky české. Toulky začal psát v roce 1979 a píše je dodnes, ačkoliv není historik. Přitom prostudoval horu literatury. Pokusil se moderním a populárním způsobem interpretovat naše dějiny pro běžné čtenáře. Josef Veselý jej nazval Palackým 20. století.

tou 1


Jednotlivé příběhy na obou CD se velmi dobře poslouchají. Ke slovu se zde dostávají i profesoři historie a archeologové, komentující nejrůznější důležité nálezy na našem území. Slovo je vhodně doprovázeno hudbou, která celé vyprávění zdařile doplňuje a dobarvuje. Petr Hořejš svým originálním přístupem k historickým událostem nám zpřístupnil často nezáživné kapitoly dějepisných učebnic. Učinil historii stravitelnější, srozumitelnější, lidštější. A Josef Veselý mu to nezkazil.
CD je určeno všem zájemcům o českou historii. Myslím si, že by mohlo být s úspěchem využíváno ve výuce dějepisu na našich školách. Tohle provedení se mi velmi líbí a mohu jej vřele doporučit.

Obsah:
1. O nejstarších obyvatelích českých zemí / člověk vzpřímený
2. Svět kamene / člověk neandrtálský
3. Člověk cromagnonský
4. Od lovců k nejstarším zemědělcům
5. Nejstarší zemědělci / první revoluce dějin
6. Člověk doby bronzové
7. Člověk doby železné
8. Keltové na jevišti dějin
9. Keltská města / o obyvatelích keltských oppid
10. Keltové mezi námi
11. Germáni na scéně dějin
12. „Naši“ Germáni – Markomani a Kvádové
13. Stěhování národů
14. Stěhování národů a Slovanů s nimi
15. Lid praotce Čecha (nejstarší Slované)
16. Slované a Avaři
17. Říše kupce Sáma
18. Meteor na nebi Evropy?
19. Svědectví rozpadlých pevností
20. Čtyři velkomoravští panovníci
21. Konstantin (Cyril) a Metoděj
22. Staré pověsti moravské aneb Jak se hledá Metodějův hrob
23. Staré pověsti české aneb Causa praotce Čecha
24. SPČ aneb O Krokovi a jeho dcerách
25. SPČ aneb O sestrách Libušiných
26. SPČ aneb Libuše a Přemysl
27. SPČ aneb Dívčí válka
28. SPČ aneb Horymír a Šemík
29. SPČ aneb Lucká válka
30. SPČ aneb Ještě o lucké válce a hlavně o Durynkovi
31. Mezi pověstmi a historií aneb Legendární knížata
32. Nejstarší přemyslovský kníže – Bořivoj
33. O kněžně Ludmile, jejích synech, snaše a vnucích
34. Vražda kněžny Ludmily
35. Kníže Václav
36. Život knížete Václava
37. Atentát na hlavu státu
38. Pondělí 28. září, časně ráno, Stará Boleslav
39. Knížecí vražda
40. Soukromá podobizna knížete českého sv. Václava a blah. Podivena
41. Boleslav I., řečený Ukrutný
42. Boleslav II., řečený Pobožný
43. Slavníkovci
44. Vyvraždění Slavníkovců; sv. Vojtěch
45. Osud svatého Vojtěcha Slavníkovce
46. Od Boleslava k Boleslavovi
47. Český stát v ohrožení - Boleslav III. Ryšavý, Jaromír, Oldřich
48. Vyvraždění Vršovců, Jaromír a Oldřich
49. Oldřich
50. Břetislav I.

Hodnocení: 100 %

Název: Toulky českou minulostí
Autor: Josef Veselý
Interpret: Iva Valešová, Věra Zástěrová, František Derfler, Igor Bareš, Josef Veselý
Celkový čas nahrávky: 12 hodin, 8 minut
Kategorie: audioknihy
Nosič: CD-MP3
Typ: první díl sady CD
Žánr: mluvené slovo
Vydavatel: Radioservis (ČR), 2008, reedice 2013

Fotografie: Radioservis, a. s. 

Toulky českou minulostí od Radioservisu


( 3 hlasů )


 
 


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 39

Z archivu...

Čtěte také...

Smlsněte jednohubku od Miloše Čermáka

Valcik 200Za pár dní skončí crowdfundingová kampaň zaměřená na třetí povídkovou knížku od Miloše Čermáka. Ta se bude jmenovat Valčík na přivítanou a vyjde před Vánoci. Vydavatelství OneHotBook si pro své fanoušky připravilo ochutnávku v audioknižní podobě, kt...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Andersenův Starý dům a jiné pohádky

I když je Hans Christian Andersen (1805 – 1875) známý především jako spisovatel pohádek pro děti, na své si určitě v jeho příbězích přijdou i dospělí. Když jsem byla malá a maminka mi předčítala, pohádky dánského vypravěče nebyly zrovna na seznamu mých oblíbených. Byly pro mě moc „bojavé“ a ko...

Divadlo

Divadlo na cucky uzavře sezónu pohádkovým titulem

tucnaci 200Olomoucké nezávislé Divadlo na cucky připravilo na závěr letošní sezóny inscenaci pro děti i pro dospělé. Hru současného německého autora Ulricha Huba Tučňáci na arše soubor poprvé uvede o víkendu 18. a 19. června.

...

Film

Alena Mihulová vzpomíná na Karla Kachyňu i svůj život bez něho

muj 200U herečky Aleny Mihulové - narodila se přesně před půlstoletím, 4. května 1965 - občas vzniká dojem, jako kdyby se její existence zploštila na soužití s režisérem Karlem Kachyňou. Jistě měl na ni mimořádný vliv a jejich manželství neublížil ani více než ...