Věci, které zůstávají utajeny naší mysli, nad námi získávají moc.
Banner

Věci, které zůstávají utajeny naší mysli, nad námi získávají moc.

myce200Druhý díl ságy MYCELIUM od spisovatelky Vilmy Kadlečkové s názvem Led pod kůží vychází jako velkolepá audio adaptace v podání osmi pečlivě vybraných interpretů. V hlavních rolích se opět představí Jaroslav Plesl, Jana Stryková a další staří známí z první audioknihy.

 

Ansámbl tentokrát doplnil ještě herec Marek Holý coby mediant Jerald Craig. „Mycelium je pro nás srdeční projekt.  Jsme hrdí, že česká autorka, Vilma Kadlečková napsala tak neuvěřitelně propracovanou sci-fi pentalogii a snad ještě více, že zpracováním dokážeme intenzivněji zprostředkovat neotřelou, temnou, ale okouzlující a uhrančivou atmosféru prostoupenou celým dílem. Nedovedu si už představit, při složitosti děje a množství postav, četbu jedním hlasem. Naopak, celé Mycelium se správně rozbují teprve při vícehlasému zpracování. Náš výběr a obsazení, v němž nechybí Jaroslav Plesl, Jana Stryková, Klára Issová, Valérie Zawadská a další, pak odpovídá kvalitě předlohy,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook.

myce4

Se zvukovým pokračováním své oceňované knihy (ceny Akademie SFFH 2013 jako Kniha roku a Nejlepší původní česká nebo slovenská kniha) je spokojená i autorka. „Druhý díl Mycelia je v audiu stejně povedený jako ten první. Působí ještě kompaktnějším, ucelenějším dojmem. Líbí se mi skvělé hlasy herců i hudba, která je tajemná, dobře navodí atmosféru a přitom na sebe nestrhává pozornost. Upřímně doufám, že se i druhé Mycelium bude posluchačům líbit,“ prohlásila po poslechu nahrávky spisovatelka Vilma Kadlečková. Ságu Mycelium tvoří pět svazků, z nichž čtyři (Jantarové oči, Led pod kůží, Pád do temnot, Vidění) vydalo nakladatelství Argo a pátý (Hlasy a hvězdy) vyjde příští rok. Romány na sebe bezprostředně navazují a tvoří jednolitý příběh, na němž autorka pracovala dvanáct let. Každá kniha má vlastní zápletku, která se vyřeší a na konci uzavře, ale děj zároveň představuje stupeň ve vývoji celého příběhu. Každá je navíc vyprávěna z pohledu různých postav, jejichž dějové linie ve zvukové verzi získaly vlastní hlas.
Když Lucas Hildebrandt zjistil, že trpí nevyléčitelnou, smrtelnou chorobou, rozhodl se, že se při své práci pro vesmírnou Radu alespoň pokusí zabránit rozrůstajícímu se vlivu mimozemské civilizace Össeanů, na jejichž myceliální technologii je lidstvo závislé. Rovnováhu sil by mohl navždy změnit tajemný Aš~šád z Fomalhiwy, cizinec obdařený psychotronickým nadáním, jehož Lucas úspěšně dovezl na Zemi. Jenže – bude možné s ním i nadále spolupracovat? Své plány má s ním i s Lucasem úplně každý, včetně samotných Lodí, jejichž sdílené vědomí se obrací ke Studni planetárního ticha a vybírá si svou oběť. Össeanka Kamëlë cítí Jejich záměr a zoufale se snaží odvrátit neodvratné; ale všechny okolnosti jsou proti ní. Dělá, co může, aby se vyhnula církevnímu Vykonavateli, záměrům velekněží i vlastní minulosti. Od Lucase Hildebrandta se nesmí nechat poznat, od ostatních se nesmí nechat zabít – a Fomalhiwanovi nesmí uvěřit.
„Při četbě druhého dílu jsem se opět setkal s postavou Lucase Hildebrandta. Je obdivuhodné, do jakých hloubek a analýz se autorka pouští, kam až v úvahách jednotlivých postav zašla. Jak precizně a s vytříbeným smyslem pro detail pracuje s každou situací a okolností, do jakých se hrdinové dostávají. Dává to velkou možnost ztotožnění se. Mycelium je obrovský fantazijní svět, ale s dokonale propracovanými realistickými scénami,“ líčí herec Jaroslav Plesl, který ztvárnil hlavního hrdinu, své dojmy z pokračování příběhu. A dodává: „Nejsilněji na mě působily momenty, kdy se Lucas ve vzpomínkách setkává se svým otcem. A konkrétně právě pohled na Lucasova otce se může v tomto druhém dílu pro posluchače pootočit. Mně samotnému při četbě jejich dialogů mnohokrát přeběhl mráz po zádech.“

myce8


Interpreti se opět museli potýkat také s náročným fiktivním mimozemským jazykem, pro který jsou charakteristické nejrůznější přehlásky. „Ač jsem si össenštinu postupně vybavovala, problémy mi samozřejmě dělala, a jaké! Některé výrazy spíše připomínají jazykolamy, vřele doporučuji každému zkusit si přečíst některá jména nahlas!“ uvedla Jana Stryková, která je hlasem Össeanky Kamëlë. Audiokniha tak má přidanou hodnotu i pro ty, kteří už četli knihu – kromě toho, že jim příběh znovu „ožije před ušima“ se posluchači také konečně dozví, jak se záhadné výrazy vyslovují.  „Jen co jsem knížku poprvé otevřela, hned mi bylo jasné, že tohle bude opravdu oříšek. S cizími termíny bývá vždycky potíž, a tady se to jimi jen hemží. Navíc příběh je do značné míry založen na tom, že ta řeč je nevyslovitelná a nezapamatovatelná! A jak ten mimozemský jazyk vlastně číst? Nakonec jsem ve spolupráci s autorkou problematické výrazy do textu foneticky a pěkně po slabikách přepsala. Byla to dost piplačka, ale pak už to hercům šlo jako po másle,“ objasnila režisérka Jitka Škápíková, jak se s tímto problémem vypořádala už při prvním díle a v druhé audioknize v uvedeném postupu pokračovala.
Nahrávku opět doprovází původní hudba, která v sobě pojí temně industriální motivy kombinované s elektronickými beaty i „plechově“ znějícími perkusemi, temné chorály upomínající církevní podstatu össenské civilizace, či lehce mystické melodie poukazující na podivnou podstatu schopností Aš~šáda z Fomalhiwy. Ústřední melodie je zde doplněna o výrazný rytmický prvek evokující předzvěst boje a střetu, podobný zlověstnému válečnému pochodu.

Vilma Kadlečková: MYCELIUM- Led pod kůží
účinkují: Jaroslav Plesl (Lucas Hildebrandt), Jana Stryková (Kamëlë), Kristýna Frejová (Fiona Fergussonová), Klára Issová (Pinkertina Wardová), Marek Holý (Jerald Craig), Valerie Zawadská (Maëwënë), Jan Meduna (Rantanagan), Jitka Škápíková (loď Angaëdaë)
délka: 16 hod. 31 min.
vydává: OneHotBook

myce9

 

Audiokniha v režii Jitky Škápíkové vychází jako CD mp3 za 339 Kč i ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí jako mp3 za 299 Kč.  Jako první je online k dostání na portálu Audiolibrix, kde si navíc členové předplatitelského klubu mohou koupit audioknihu jen za 199 Kč.

Přidejte se na OneHotBook Facebook, abyste nepropásli soutěže o pozoruhodné ceny ani novinky ze světa audioknih, literatury a čtení!

 

„Projev Jaroslava Plesla se k postavě Lucase Hildebrandta přivinul jako jeho druhé já, v retrospektivách dostává nádech pobaveného smutku, v interakci s Fionou Fergussonovou pak té správné úmyslné ironie, při konfliktech se zürëgahlem pečlivě budované odměřenosti a v dialozích s Pinkertinou uvěřitelné náklonnosti.“ ‒ Knihožrout.cz
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
VILMA KADLEČKOVÁ (*1971)
Narodila se v Praze, absolvovala střední ekonomickou školu a obor vědecké informace a knihovnictví na FF UK. Počátkem 90. Let se podílela na vzniku hry Dračí doupě, poté pracovala jako redaktorka a překladatelka. Většina jejích děl náleží k cyklu Legendy o argenitu, jehož součástí jsou např. romány Na pomezí Eternaalu, Meče Lorgan či Stavitelé věží. Motiv argenitu se objevuje i v pětidílné sáze Mycelium, jejíž první čtyři díly (Jantarové oči, Led pod kůží, Pád do temnot, Vidění) vyšly v nakladatelství Argo. První kniha této pentalogie Jantarové oči získala ceny Akademie SFFH 2013 jako Kniha roku a Nejlepší původní česká nebo slovenská kniha; třetí kniha Pád do temnot byla roku 2014 Akademií SFFH rovněž oceněna jako Nejlepší původní česká nebo slovenská kniha. Kromě oceňované ságy vydala znovu také svou novelu O snovačce a přemyslovi (Argo, 2015). Více na www.argenite.org

JAROSLAV PLESL (*1974)
Absolvoval divadelní fakultu JAMU v Brně, od roku roku 2001 je členem souboru Dejvického divadla. Televizní diváci jej znají ze seriálu Čtvrtá hvězda a filmové publikum ze snímků Pravidla lži, Grandhotel, Muži v říji, Největší z Čechů, Čtyři slunce nebo Rozkoš. Za svůj herecký výkon ve vedlejší roli hrobníka Olina ve filmu Díra u Hanušovic (2014) získal ocenění Český lev. Pro vydavatelství OneHotBook ztvárnil Lucase Hildebrandta v audioknize Mycelium: Jantarové oči (2014), vypravěče v Pádu Cařihradu (2014) a part Fredericka Clegga v audioknize Sběratel (2015).

JANA STRYKOVÁ (*1979)
Vystudovala činoherní herectví na DAMU, od roku 2010 je členkou souboru Divadla na Vinohradech. Natočila několik filmů (např. Případ Andrey S., Zakázané uvolnění, Child 44) i seriálů (např. Ordinace v Růžové zahradě, Dokonalý svět). Pro vydavatelství OneHotBook se kromě své účasti na četbě ságy Mycelium zhostila také partu Midori v audioknize Norské dřevo (2013), role Sonmi-451 v Atlasu mraků (2013), postavy Amy Dunnové ve Zmizelé (2014), ženských figur v Posledním Laponci (2014) a četby příběhu pro děti v titulu Klubíčko veselých pohádek (2015).

 

Ze vztahu Lucase a jeho otce mrazí v zádech
Rozhovor s  Jaroslavem Pleslem a Janou Strykovou k audioknize MYCELIUM: Led pod kůží

Máte rádi science fiction?

Jaroslav Plesl: Setkání se žánrem sci-fi je pro mne vždy trochu návratem do dětství, kdy jsem byl milovníkem Malého boha, což byl komiks, který vycházel v časopise ABC. A samozřejmě Verneovek! Sci-fi je pro mne neskutečně široký svět, kde se může stát cokoli, a můžete potkat kohokoli. A když má navíc přidanou hodnotu v podobě skutečného románu, velmi chytrého a troufnu si říct s filosofickým přesahem, jako je tomu v případě Mycelia, je to vždy zážitek.


Jaký byl po roce zase návrat k vaší postavě  v druhém Myceliu? Vnímáte v ní nějaký posun, vývoj?
Jana Stryková: Určitě. O Kamëlë se ve druhém dílu dozvídáme mnohem více než v dílu prvním a to je myslím ten hlavní důvod, proč mě tato kniha bavila ještě víc. Při čtení mě totiž zajímají hlavně pohnutky jednotlivých postav, akční scény jsou až jejich vyústění.

Jaroslav Plesl: Při četbě druhého dílu jsem se opět setkal s postavou Lucase Hildebrandta. Je obdivuhodné, do jakých hloubek a analýz se autorka pouští, kam až v úvahách jednotlivých postav zašla. Jak precizně a s vytříbeným smyslem pro detail pracuje s každou situací a okolností, do jakých se hrdinové dostávají. Dává to velkou možnost ztotožnění se. Mycelium je obrovský fantazijní svět, ale s dokonale propracovanými realistickými scénami. Nejsilněji na mě působily momenty, kdy se Lucas ve vzpomínkách setkává se svým otcem. A konkrétně právě pohled na Lucasova otce se může v tomto druhém dílu pro posluchače pootočit. Mně samotnému při četbě jejich dialogů mnohokrát přeběhl mráz po zádech.

Jaké bylo vrátit se zase po roce k össenštině? Dělala vám výslovnost problémy, nebo se vám naopak všechno hned vybavilo?

Jana Stryková:  Ač jsem si össenštinu postupně vybavovala, problémy mi samozřejmě dělala, a jaké! Některé výrazy spíše připomínají jazykolamy, vřele doporučuji každému zkusit si přečíst některá jména nahlas!


Byla jste za tu dobu už zvědavá, co s Kamëlë  bude dál?
Jana Stryková: Další díly jsem zatím dopředu nečetla, chci se nechat překvapovat. Nejvíce mě samozřejmě zajímá její minulost, vztahy a samozřejmě tajná láska. Doufám, že v příštích dílech najde své štěstí! A vedle toho stihne zachránit celý svět, vždyť je to akční hrdinka.


Překvapilo vás v druhém dílu Mycelia něco, co jste nečekali?
Jana Stryková:  Asi nekonečná fantazie autorky. Ta je dech beroucí.

Jaroslav Plesl: To, co Lucas zažívá je neočekávané a překvapující. Ale to je principem poutavého románu. Nadchlo mne kolik dějových zvratů, ale i zvratů vztahových a osobních se ve druhém dílu Mycelia odehrává a zase musím připomenout nepřekotnost a lásku k drobnohlednému pohledu, který autorka užívá. Moc se těším na další pokračování!


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

Co se stane během několika vteřin, kdy se zastaví srdce?

Playground 200Celosvětově proslulá švédská autorská dvojice, která publikuje svou tvorbu pod pseudonymem Lars Kepler, nepíše jenom detektivní sérii s komisařem Joonou Linnou. Autoři uspěli také s drsnou městskou fantasy o otázkách života a smrti nazvanou P...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Seznamte se s prasátkem Pigym a jeho kouzelným světem

prasatko pigy 200Ilustrátor Jan Vajda je zodpovědný za vytvoření jedinečných postaviček v čele s prasátkem Pigym. Ten pomáhá ztvárnit celý svět prasátka Pigyho a promítnout jej do knih. Vydavatelem je Nakladatelství Fragment a první ze série knih s ná...

Divadlo

MASO KRŮTÍ

maso krutiOny: MASO KRŮTÍ bývá označováno za dívčí punkovou divadelní formaci. Přesto, že samotné členky nevědí, co spojení těchto slov přesně znamená, nevyhýbají se mu. Poté, co v sobě objevily kolektivní zálibu v něžném punku, začaly tvrdě formovat své a...

Film

V ČESKÉM FILMU SE LETOS VYSKYTNE “TRHLINA‘‘: MLADÍ TVŮRCI PŘIPRAVUJÍ NAPÍNAVOU AKČNÍ SCI-FI

trhlina 200Jste nesmrtelní. Dokážete vidět do budoucnosti. Do své vlastní i do budoucnosti ostatních. Jak s tím naložíte?! Mladý debutující režisér Jan Haluza připravuje natáčení krátkometrážní sci-fi TRHLINA, která v čes...