Napínavý detektivní příběh pro děti slavné švédské autorky vyšel jako audiokniha

Napínavý detektivní příběh pro děti slavné švédské autorky vyšel jako audiokniha

lindgren 200Já prostě miluji knihy Astrid Lindgrenové! Její příběhy jsou přitažlivé a srozumitelné jak dětem, tak dospělým. Stačí si připomenout příběhy šesti dětí z Bullerbynu, Pippi Dlouhou punčochu, Lottu z Rošťácké uličky atd. A rozhodně nesmíme zapomenout na příběhy dětského detektiva Kalleho Blomkvista a jeho přátel.

Autorka píše tak typickým stylem, že ji okamžitě poznáte. Jednoduše, ale chytře, děj je plynulý, lehce meandrující, vždy s pointou, která v lidech rozeznívá jejich nejlepší niterní struny. Svět je srozumitelný, spravedlivý, zlo je nakonec vždy potrestáno a lidskost, odvaha a přátelství zvítězí. Při čtení nebo poslechu jejích vyprávění vždy omládnu a jsem znovu ta malá holka, která prožívá drobná i větší dobrodružství.

Svěřte případ Kallovi je určen větším dětem. Třináctiletý Kalle Blomkvist je totiž všímavý kluk, kterému hned tak něco neujde. Spolu se dvěma svými kamarády – Evou-Lottou a Andersem tvoří spolek rytířů Bílé růže. Ten má své úhlavní nepřátele v podobném bratrstvu Červené růže. Bojují spolu o velký poklad, totiž o Velkého bručouna. Veselé souboje autorka popsala v sérii příběhů: Detektiv Kalle má podezření, Svěřte případ Kallovi a Kalle Blomkvist zasahuje. V knížce Svěřte případ Kallovi naruší právě probíhající souboj skutečná vražda. A Eva-Lotta viděla vraha! Jde jí tak o život. Úkolem jejích kamarádů je ochránit ji a pomoci usvědčit vraha. Kniha vyšla poprvé v roce 1959. Nahrávka Českého rozhlasu z roku 1991, vysílaná pod názvem Svěřte případ Bílé růži, dodala příběhu nový rozměr. V režii Karla Weinlicha vystupuje v roli Kalle Blomkvista Petr Hotmar, Evu-Lottu namluvila Irena Jeřábková a Anderse Jiří Luhan. Ve vedlejší roli se mj. objevuje Stanislav Zindulka. Všechny dialogy jsou velmi přirozené. Líbí se mi zejména neformální vztah dětí k strážmistrovi Björkovi. Co by za to naši městští strážníci a policisté dali! Jednotlivé skeče jsou vhodně přerušovány hudbou, čímž se stupňuje napětí a děj se oživuje. Celá nahrávka je přiměřeně dlouhá, takže ji vydrží poslouchat i neposednější děti.

Školní děti i jejich rodiče tenhle příběh určitě potěší. Poslech na dobrou noc před usnutím nebo třeba při nekonečném cestování na dovolenou v autě naše děti spolehlivě zabaví. Může to být tip na bezva vánoční dárek

Název/ název v originále: Svěřte případ Kallovi / Mästerdetektiven Blomkvist lever farligt
Autor: Astrid Lindgrenová
Překlad: Olga Štrosová
Rozhlasová úprava: Helena Sýkorová
Interpreti: Pet Hotmar (Kalle), Jiří Luhan (Anders), Irena Jeřábková (Eva-Lotta), Tomáš Longa (Sixten), Jakub Dvořák (Jonte), Petr Březina (Benka), Jaroslav Konečný (strážmistr Björk), Jiří Samek (komisař Stenberg), Jiří Ornest (Klas), Stanislav Zindulka (poštmistr), Artur Šviha (děda Gren) a Zdeňka Tichá (paní Lisanderová).
Celkový čas: 52:58 minut
Kategorie: audiokniha
Typ: nahrávka Českého rozhlasu z roku 1991 pod názvem Svěřte případ Bílé růži.
Vydavatel: Radioservis, a. s., 2015
Hodnocení: 100 %

lindgren text

Astrid Lindgrenová (1907-2002)

Spisovatelka patří k nejúspěšnějším autorům literatury pro děti, její knihy byly přeloženy do desítek jazyků, mnohé byly zfilmovány. V roce 1958 jí byla udělena Cena Hanse Christiana Andersena, nejvýznamnější cena pro autory dětské literatury. Mezi její nejpopulárnější knihy patří Pipi Dlouhá punčocha, Děti z Bullerbynu, Ronja, dcera loupežníka, Bratři Lví srdce nebo detektivky Svěřte případ Kallovi, Detektiv Kalle má podezření a Kalle Blomkvist zasahuje…

OBSAH:
1. Velký bručoun 14:14
2. Vražda 12:05
3. Bojar 13:06
4. „Válka" pokračuje 13:29

Celkový čas 52:58

Nahrávka: Českého rozhlasu z roku 1991 (pod názvem Svěřte případ Bílé růži).

Překladatel: Olga Štrosová
Interpret slova: Petr Hotmar jako Kalle , Jiří Luhan jako Anders , Irena Jeřábková jako Eva-Lotta , Tomáš Longa jako Sixten , Jakub Dvořák jako Jonte , Petr Březina jako Benka , Jaroslav Konečný jako strážmistr Björk , Jiří Samek jako komisař Stenberg , Jiří Ornest jako Klas , Stanislav Zindulka jako poštmistr , Artur Šviha jako děda Gren , Zdenička Tichá jako paní Lisanderová
Autor literární předlohy: Astrid Lindgrenová
Režisér pořadu: Karel Weinlich
Rozhlasová dramatizace: Helena Sýkorová
Rok vydání: 2015
Rok nahrávky: 1990
Copyright: ℗ Český rozhlas 1990

Zdroj foto: Radioservis, a.s.


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 28

Čtěte také...

Trýznivé vzpomínky na německou okupaci

askenazy 200Rozhlasová hra Bylo to na váš účet vznikla v roce 1964. Režisér Jiří Horčička zvolil, jak jinak, jedinečné interprety a Ludvík Aškenazy sepsal jedinečný příběh. Drama, které bylo, je a bude stále aktuální – vyrovnání se s minulostí. Každého přec...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Relaxace – brána k uvolnění těla i ducha

relaxace perex 200 1Na pultech knihkupectví se objevila další z řady knih zaměřujících se na relaxační techniky. Téma je to velmi vyhledávané, relaxaci člověk potřebuje v dnešním hektickém světě stále častěji jako ...

Divadlo

Když se dětská říkanka změní v rukách šílence ve smrtící zbraň

200divLuxusní sídlo ležící na neobydleném ostrově skýtá mnoho příležitostí, jak příjemně strávit víkend ve společnosti osmi navzájem si cizích hostů, o jejichž potřeby se má starat manželský pár. Svou polohou a opuštěností se však může stát i příhodným místem pr...

Film

Emoji ve filmu poprvé zavedou do tajného světa uvnitř mobilu

emoji perOblíbení Emoji vás vůbec poprvé zavedou do tajného světa uvnitř vašeho mobilu.

 

 

...