Napínavý detektivní příběh pro děti slavné švédské autorky vyšel jako audiokniha
Banner

Napínavý detektivní příběh pro děti slavné švédské autorky vyšel jako audiokniha

lindgren 200Já prostě miluji knihy Astrid Lindgrenové! Její příběhy jsou přitažlivé a srozumitelné jak dětem, tak dospělým. Stačí si připomenout příběhy šesti dětí z Bullerbynu, Pippi Dlouhou punčochu, Lottu z Rošťácké uličky atd. A rozhodně nesmíme zapomenout na příběhy dětského detektiva Kalleho Blomkvista a jeho přátel.

Autorka píše tak typickým stylem, že ji okamžitě poznáte. Jednoduše, ale chytře, děj je plynulý, lehce meandrující, vždy s pointou, která v lidech rozeznívá jejich nejlepší niterní struny. Svět je srozumitelný, spravedlivý, zlo je nakonec vždy potrestáno a lidskost, odvaha a přátelství zvítězí. Při čtení nebo poslechu jejích vyprávění vždy omládnu a jsem znovu ta malá holka, která prožívá drobná i větší dobrodružství.

Svěřte případ Kallovi je určen větším dětem. Třináctiletý Kalle Blomkvist je totiž všímavý kluk, kterému hned tak něco neujde. Spolu se dvěma svými kamarády – Evou-Lottou a Andersem tvoří spolek rytířů Bílé růže. Ten má své úhlavní nepřátele v podobném bratrstvu Červené růže. Bojují spolu o velký poklad, totiž o Velkého bručouna. Veselé souboje autorka popsala v sérii příběhů: Detektiv Kalle má podezření, Svěřte případ Kallovi a Kalle Blomkvist zasahuje. V knížce Svěřte případ Kallovi naruší právě probíhající souboj skutečná vražda. A Eva-Lotta viděla vraha! Jde jí tak o život. Úkolem jejích kamarádů je ochránit ji a pomoci usvědčit vraha. Kniha vyšla poprvé v roce 1959. Nahrávka Českého rozhlasu z roku 1991, vysílaná pod názvem Svěřte případ Bílé růži, dodala příběhu nový rozměr. V režii Karla Weinlicha vystupuje v roli Kalle Blomkvista Petr Hotmar, Evu-Lottu namluvila Irena Jeřábková a Anderse Jiří Luhan. Ve vedlejší roli se mj. objevuje Stanislav Zindulka. Všechny dialogy jsou velmi přirozené. Líbí se mi zejména neformální vztah dětí k strážmistrovi Björkovi. Co by za to naši městští strážníci a policisté dali! Jednotlivé skeče jsou vhodně přerušovány hudbou, čímž se stupňuje napětí a děj se oživuje. Celá nahrávka je přiměřeně dlouhá, takže ji vydrží poslouchat i neposednější děti.

Školní děti i jejich rodiče tenhle příběh určitě potěší. Poslech na dobrou noc před usnutím nebo třeba při nekonečném cestování na dovolenou v autě naše děti spolehlivě zabaví. Může to být tip na bezva vánoční dárek

Název/ název v originále: Svěřte případ Kallovi / Mästerdetektiven Blomkvist lever farligt
Autor: Astrid Lindgrenová
Překlad: Olga Štrosová
Rozhlasová úprava: Helena Sýkorová
Interpreti: Pet Hotmar (Kalle), Jiří Luhan (Anders), Irena Jeřábková (Eva-Lotta), Tomáš Longa (Sixten), Jakub Dvořák (Jonte), Petr Březina (Benka), Jaroslav Konečný (strážmistr Björk), Jiří Samek (komisař Stenberg), Jiří Ornest (Klas), Stanislav Zindulka (poštmistr), Artur Šviha (děda Gren) a Zdeňka Tichá (paní Lisanderová).
Celkový čas: 52:58 minut
Kategorie: audiokniha
Typ: nahrávka Českého rozhlasu z roku 1991 pod názvem Svěřte případ Bílé růži.
Vydavatel: Radioservis, a. s., 2015
Hodnocení: 100 %

lindgren text

Astrid Lindgrenová (1907-2002)

Spisovatelka patří k nejúspěšnějším autorům literatury pro děti, její knihy byly přeloženy do desítek jazyků, mnohé byly zfilmovány. V roce 1958 jí byla udělena Cena Hanse Christiana Andersena, nejvýznamnější cena pro autory dětské literatury. Mezi její nejpopulárnější knihy patří Pipi Dlouhá punčocha, Děti z Bullerbynu, Ronja, dcera loupežníka, Bratři Lví srdce nebo detektivky Svěřte případ Kallovi, Detektiv Kalle má podezření a Kalle Blomkvist zasahuje…

OBSAH:
1. Velký bručoun 14:14
2. Vražda 12:05
3. Bojar 13:06
4. „Válka" pokračuje 13:29

Celkový čas 52:58

Nahrávka: Českého rozhlasu z roku 1991 (pod názvem Svěřte případ Bílé růži).

Překladatel: Olga Štrosová
Interpret slova: Petr Hotmar jako Kalle , Jiří Luhan jako Anders , Irena Jeřábková jako Eva-Lotta , Tomáš Longa jako Sixten , Jakub Dvořák jako Jonte , Petr Březina jako Benka , Jaroslav Konečný jako strážmistr Björk , Jiří Samek jako komisař Stenberg , Jiří Ornest jako Klas , Stanislav Zindulka jako poštmistr , Artur Šviha jako děda Gren , Zdenička Tichá jako paní Lisanderová
Autor literární předlohy: Astrid Lindgrenová
Režisér pořadu: Karel Weinlich
Rozhlasová dramatizace: Helena Sýkorová
Rok vydání: 2015
Rok nahrávky: 1990
Copyright: ℗ Český rozhlas 1990

Zdroj foto: Radioservis, a.s.


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Z archivu...

Čtěte také...

Stříbrní Chilané aneb Legenda žije

200perexVydavatelství Audioberg je v české audioknižní tůni poměrně mladou rybkou, přesto však už může posluchače zaujmout hned několika vydanými tituly i svým edičním plánem. Ostatně tvůrci a interpreti, kteří pro Audioberg točí, mají s audioknihami mnohaleté...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Muž, který nevrhá stín

muz stin 200Knihu Vadima Petrova, Muž, který nevrhá stíny, můžeme označit politickým románem na pozadí doby československé revoluce v roce 1989.

...

Divadlo

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem nabízí Last Minute pro studenty

divadloUsti perexVýhodnou nabídku pro studenty, lačnící po umění, nachystalo ústecké divadlo. U vybraných představení, která budou v programu divadla označena zkratkou LM, poskytne studentům výraznou slevu.

 

...

Film

Nový film o atentátu na Heydricha vstoupí do kin 8. června jako Smrtihlav

Smrtihlav 6Do českých kin se chystá další zahraniční film s účastí hollywoodských hvězd, který se věnuje atentátu na Reinharda Heydricha. Premiéru bude mít 8. června 2017 a do kin vstoupí pod názvem Smrtihlav. Film vznikl na základě oceňované knihy HHhH Fra...