Reklama

Napínavý detektivní příběh pro děti slavné švédské autorky vyšel jako audiokniha

lindgren 200Já prostě miluji knihy Astrid Lindgrenové! Její příběhy jsou přitažlivé a srozumitelné jak dětem, tak dospělým. Stačí si připomenout příběhy šesti dětí z Bullerbynu, Pippi Dlouhou punčochu, Lottu z Rošťácké uličky atd. A rozhodně nesmíme zapomenout na příběhy dětského detektiva Kalleho Blomkvista a jeho přátel.

Autorka píše tak typickým stylem, že ji okamžitě poznáte. Jednoduše, ale chytře, děj je plynulý, lehce meandrující, vždy s pointou, která v lidech rozeznívá jejich nejlepší niterní struny. Svět je srozumitelný, spravedlivý, zlo je nakonec vždy potrestáno a lidskost, odvaha a přátelství zvítězí. Při čtení nebo poslechu jejích vyprávění vždy omládnu a jsem znovu ta malá holka, která prožívá drobná i větší dobrodružství.

Svěřte případ Kallovi je určen větším dětem. Třináctiletý Kalle Blomkvist je totiž všímavý kluk, kterému hned tak něco neujde. Spolu se dvěma svými kamarády – Evou-Lottou a Andersem tvoří spolek rytířů Bílé růže. Ten má své úhlavní nepřátele v podobném bratrstvu Červené růže. Bojují spolu o velký poklad, totiž o Velkého bručouna. Veselé souboje autorka popsala v sérii příběhů: Detektiv Kalle má podezření, Svěřte případ Kallovi a Kalle Blomkvist zasahuje. V knížce Svěřte případ Kallovi naruší právě probíhající souboj skutečná vražda. A Eva-Lotta viděla vraha! Jde jí tak o život. Úkolem jejích kamarádů je ochránit ji a pomoci usvědčit vraha. Kniha vyšla poprvé v roce 1959. Nahrávka Českého rozhlasu z roku 1991, vysílaná pod názvem Svěřte případ Bílé růži, dodala příběhu nový rozměr. V režii Karla Weinlicha vystupuje v roli Kalle Blomkvista Petr Hotmar, Evu-Lottu namluvila Irena Jeřábková a Anderse Jiří Luhan. Ve vedlejší roli se mj. objevuje Stanislav Zindulka. Všechny dialogy jsou velmi přirozené. Líbí se mi zejména neformální vztah dětí k strážmistrovi Björkovi. Co by za to naši městští strážníci a policisté dali! Jednotlivé skeče jsou vhodně přerušovány hudbou, čímž se stupňuje napětí a děj se oživuje. Celá nahrávka je přiměřeně dlouhá, takže ji vydrží poslouchat i neposednější děti.

Školní děti i jejich rodiče tenhle příběh určitě potěší. Poslech na dobrou noc před usnutím nebo třeba při nekonečném cestování na dovolenou v autě naše děti spolehlivě zabaví. Může to být tip na bezva vánoční dárek

Název/ název v originále: Svěřte případ Kallovi / Mästerdetektiven Blomkvist lever farligt
Autor: Astrid Lindgrenová
Překlad: Olga Štrosová
Rozhlasová úprava: Helena Sýkorová
Interpreti: Pet Hotmar (Kalle), Jiří Luhan (Anders), Irena Jeřábková (Eva-Lotta), Tomáš Longa (Sixten), Jakub Dvořák (Jonte), Petr Březina (Benka), Jaroslav Konečný (strážmistr Björk), Jiří Samek (komisař Stenberg), Jiří Ornest (Klas), Stanislav Zindulka (poštmistr), Artur Šviha (děda Gren) a Zdeňka Tichá (paní Lisanderová).
Celkový čas: 52:58 minut
Kategorie: audiokniha
Typ: nahrávka Českého rozhlasu z roku 1991 pod názvem Svěřte případ Bílé růži.
Vydavatel: Radioservis, a. s., 2015
Hodnocení: 100 %

lindgren text

Astrid Lindgrenová (1907-2002)

Spisovatelka patří k nejúspěšnějším autorům literatury pro děti, její knihy byly přeloženy do desítek jazyků, mnohé byly zfilmovány. V roce 1958 jí byla udělena Cena Hanse Christiana Andersena, nejvýznamnější cena pro autory dětské literatury. Mezi její nejpopulárnější knihy patří Pipi Dlouhá punčocha, Děti z Bullerbynu, Ronja, dcera loupežníka, Bratři Lví srdce nebo detektivky Svěřte případ Kallovi, Detektiv Kalle má podezření a Kalle Blomkvist zasahuje…

OBSAH:
1. Velký bručoun 14:14
2. Vražda 12:05
3. Bojar 13:06
4. „Válka" pokračuje 13:29

Celkový čas 52:58

Nahrávka: Českého rozhlasu z roku 1991 (pod názvem Svěřte případ Bílé růži).

Překladatel: Olga Štrosová
Interpret slova: Petr Hotmar jako Kalle , Jiří Luhan jako Anders , Irena Jeřábková jako Eva-Lotta , Tomáš Longa jako Sixten , Jakub Dvořák jako Jonte , Petr Březina jako Benka , Jaroslav Konečný jako strážmistr Björk , Jiří Samek jako komisař Stenberg , Jiří Ornest jako Klas , Stanislav Zindulka jako poštmistr , Artur Šviha jako děda Gren , Zdenička Tichá jako paní Lisanderová
Autor literární předlohy: Astrid Lindgrenová
Režisér pořadu: Karel Weinlich
Rozhlasová dramatizace: Helena Sýkorová
Rok vydání: 2015
Rok nahrávky: 1990
Copyright: ℗ Český rozhlas 1990

Zdroj foto: Radioservis, a.s.


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit





Přihlášení

K21 se představuje

IRENA AMBROŽOVÁ


redaktorka ve věku kolem třiceti let :-)

    Pochází z Prahy, kde strávila celý svůj život, kromě půlročního studia v Litvě a několika měsíčního toulání se Asií.

    Vystudovala Provoz a řízení letecké dopravy na ČVUT a Enviromental Engineering na ČZU. Pracuje jako dispečer v letecké dopravě.

    Pro K21 píše od léta 2014, před tím pracovala jako redaktorka a korektorka pro Studentpoint.cz, též přispívala do Informuji.cz, Info-Koktejl, CityBee a dalších. Na K21 má ráda příjemnou atmosféru podobně naladěných lidí  a možnost se dostat k zajímavým knižním a filmovým titulům.

    Mezi koníčky Ireny patří: literatura, letectví, cestování, tvůrčí psaní (je spoluautorkou dvou almanachů Odemykání), sport (zejména běh – členka běžeckého oddílu SK Svěrák, aktivně se účastní běžeckých závodů všech délek  a profilů, od krátkých krosů až po silniční maratony), běhá i Spartan race, ráda trávím čas v horách a nepohrdne dobrým pivem a vínem.

    A Ireny motto? „Daleká ať cesta má! Marné volání“

Banner

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 26

Čtěte také...

Rudišova Národní třída

narodnitrida perexNázev novely jakoby zřetelně ukazoval, o čem tady bude řeč. Co jiného přece vyprávět o Národní třídě, než příběh hrdinů Sametové revoluce. Také hlavní hrdina novely, který je mezi přáteli znám jako Vandam, o Národní hovoří. Všichni ...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Cesta do hlubin ilustrátorovy duše

deniky ondreje sekory 200Ondřej Sekora (1899–1967) pracoval od roku 1921 v Lidových novinách, ale vlivem politických událostí z nich musel pro židovský původ své manželky, se kterou se odmítl rozvést, po dvaceti letech odejit a v letech 1944–19...

Divadlo

Divadlo dětem: Princezna se zlatou hvězdou na čele

juristova200Na neděli 1. března bude pro nejmenší diváky od 16.00 hodin ve velkém sále Domu kultury Vsetín připravena závěrečná divadelní pohádka letošního cyklu Divadlo dětem 2014/2015. S inscenací Princezna se zlatou hvězdou na čele se představí herci Diva...

Film

KOUZELNÁ TAJEMNÁ CESTA THE BEATLES

the beatles magical mystery tourPřehrávám si LP Magical Mystery Tour a při písni The Fool On The Hill se mi vybaví slova Zdeňka Rytíře, která zpíval Ota Petřina v písni Nebýt tebe z LP Super-Robot (1978): ,,Nebýt...