Reklama
Banner

„Vy idiote!“ rezonuje celou audioknihou

idio200Dostojevského dielo je každému aspoň okrajovo známe. Málokto sa síce odváži na 600-stranovú knihu, niektorí ukončia čítanie pred stranou 200 (čo je veľká chyba) a tí, ktorých je veľa, no v porovnaní s inou brakovou literatúrou málo, prirovnávajú jeho dielo ku geniálnemu a neskutočnému.

 

Audiokniha, ktorá je mojou prvou osobnou skúsenosťou s nahovoreným literárnym dielom, nesie názov Dostojevského románu Idiot. Hlavná postava, knieža Myškin, je dobrý človek, ktorý si nekladie v láske a v odpúšťaní ľuďom žiadne hranice. Pripomína Krista, jeho novozákonnú formu lásky a obety. Snaha pomôcť hlavnej „zápornej“ postave, Nastasii Filipovne (Jana Hlaváčová), i napriek všetkým prekážkam, je obdivuhodná. Čitateľ románu i poslucháč audioknihy určite pocituje veľký údel, ktorý si prostý a veľkodušný knieža kladie za svoju povinnosť. Láska k ľuďom, láska ku každému – to je neviditeľný podnadpis diela Idiot. Každá postava je iná a originálna, v každej môžeme nájsť kúsok zo seba. Môžeme sa ale nájsť aj v bezhraničnej dobrotivosti, ktorú všetci nazývajú idiotskou?

Ako čitateľka Dostojevského románu som mala obavy, ako sa kniha dá vtesnať do dvojhodinového rozprávania a keď som vypočula prvú časť, obavy sa zväčšovali, pretože úryvky sú naozaj krátke a v knihe nepokrývajú ani 5 strán.
Na moje veľké prekvapenie sa do deja dalo rýchlo dostať. Emocionálne zafarbenie hlasu hlavného hrdinu mi dalo dobrú počiatočnú indíciu o jeho duševnom i duchovnom stave. Musím vyzdvihnúť prácu Jana Hartla, ktorý sa s postavou skutočne stotožnil a jeho hlas odpovedal predstave L.N. Myškina dokonale.

Pri knihe sa rozhodne nedá relaxovať, je plná napätých situácií, ktoré tvoria hlavnú os príbehu. Postavy často nečakane skríknu, emócie sa stupňujú a vyžiadajú si tak sústredenie poslucháča. Som veľmi potešená, že táto veľmi moderná forma klasických románov sa nezmrštila iba v suché prerozprávanie. Rovnako ma teší, že krátkosť ukážok neuberá celkovej obsahovej náplni románovej predlohy.

idio

 

Idiot
Autor: Fjodor Michajlovič Dostojevskij
Celkový čas: 2 hodiny
Radioservis, 2016, 2CD
Překlad: Tereza Silbernáglová
Dramatizace: Jan Strejček
Režie: Josef Melč
Hrají: Jan Hartl (kníže Myškin), Václav Postránecký (Parfen Rogožin), Jana Hlaváčová (Nastasja Filipovna), Martin Růžek (generál Jepančin), Ludmila Vostrčilová (Lizaveta Prokofjevna), Klára Jerneková (Aglaja), Taťjana Medvecká (Adéla), Josef Somr (Lebeděv), Rudolf Hrušinský st. (generál Ivolgin), Eduard Cupák (Gavrila Gaňa Ardalionovič), Růžena Merunková (Varvara), Vladimír Ráž (Tockij), Radovan Lukavský (prolog a epilog)
Hodnotenie: 100 %
http://www.radioteka.cz/detail/CRo_adm_103548/Fjodor-Michajlovic-Dostojevskij-Idiot

( 0 hlasů )


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

RENATA PETŘÍČKOVÁ

redaktorka K21

Nechte si poradit, knihy jež uleví duši... Jak jste si asi všimli, zrovna já tu jsem většinou přes knihy, které se nějak zabývají psychologií a seberozvojem. To je velmi široké téma a také patří v knihkupectví k těm nacpanějším regálům. Nějak plynule jsem k nim došla přes pár pokusů s romantickými knihami v ranném mládí a už jsem u nich zůstala. Myslím si, že o takovou knihu alespoň čas od času člověk stojí. Které mne oslovily a ovlivnily nejvíce? Možná tou úplně první byl vždycky Malý princ, kterého když jsem doopravdy pochopila, tak to byl přenádherný sladkobolný pocit. Mám ráda také knihu Elisabeth Haich: Zasvěcení, to je ale bible pro celý život a jsem dosud ráda, že mnoho z tam řečeného je mi zatím zahaleno tajemstvím. Přístupnější a komerčnější jsou pak knihy Davida Deidy, pro muže Cesta pravého muže, a pro ženy snažící se mužům porozumět pak Když jde o muže. Z andělských děl Doreen Virtue pak Chci změnit svůj život, ale nemám na to čas, nebo V zajetí jídla, Zbavte se svých kil bolesti, což jsou její nejméně andělské, nejvíce psychologické a do hloubky ženské duše jdoucí tituly. A mezi poslední okouzlení patří Alberto Villoldo a Návrat duše, což je kniha, která je výtečným základem pro každého, kdo chce vůbec porozumět psychologii, kořenům šamanismu a své vlastní duše. A kdo má rád, stejně jako já tarot, tak kromě své vlastní knihy Základní tarot a Svět tarotu, ráda poradím cokoliv od Barbary Moore.Ta je mojí velkou učitelkou! A když bych měla poradit něco "naživo"? Pak jsou to přednášky Jaroslava Duška všude různě po republice a v pražských divadlech jeho Duše K, Čtyři dohody nebo Pátá dohoda. Přednášky Pjéra la Šéze, které jsou o jungovské psychologii, do které přidává své vlastní názory, které dovolím si říci - jsou velmi podnětné a odvážné. Když zajdu ještě dál, tak příští rok by měl Brno navštívit Clemens Kuby a opět představit své mentální léčení a možná i novou knihu, zatím nevíme...


Hledat

Mimísek 15

Partneři

Z archivu...

Čtěte také...

Německý národ pod vlivem (zfetovaného vůdce)

Totalni raus audio 200Komplexní studie drogové problematiky ve třetí říši, která je však velice přístupná a strhující, německého novináře a spisovatele Normana Ohlera vychází jako audiokniha Totální rauš v podání herce Vasila Fridricha.

...

Nové komentáře

 • 09.06.2017 02:40
  Držte se ...
  Pane Juraji, Jsem ...
   
 • 19.05.2017 06:43
  ...
  chia semínka miluju.
   
 • 18.05.2017 09:05
  Děkujeme
  Dobrý den, děkujeme za ...

Facebook

Twitter


Literatura

Život té druhé: Román, který vás odnaučí závidět

zivottedruhe perex1Díky ostravskému nakladatelství Domino se do Česka dostává jedna z nejčtenějších autorek současnosti – Adele Parks. Že jste o ní ještě neslyšeli? Tahle Britka má na svém kontě už dvanáct románů, přičemž první naps...

Divadlo

Kdo věří pohádkám, ten patří k vítězům...na zámku tě vítá i princ s Popelkou! Fotoreportáž z českobudějovického představení Popelka na ledě.

popelka perexDivácky nejúspěšnější a nejprodávanější muzikál v České republice a Slovensku během Jarního turné 2014 navštívil exkluzivně Liberec, České Budějovice a Ostravu. V sobotu 5. dubna ještě zavítá do Hradce Králové a...

Film

DVD Zvonilka: Tajemství křídel

zvonilka magicbox 200Distribuční společnost Magic Box přináší na DVD další díl volné série Zvonilka s názvem Tajemství křídel. Studio Disney se opět zaměřilo na dívčí publikum a připravilo pro ně ...