Banner

„Vy idiote!“ rezonuje celou audioknihou

idio200Dostojevského dielo je každému aspoň okrajovo známe. Málokto sa síce odváži na 600-stranovú knihu, niektorí ukončia čítanie pred stranou 200 (čo je veľká chyba) a tí, ktorých je veľa, no v porovnaní s inou brakovou literatúrou málo, prirovnávajú jeho dielo ku geniálnemu a neskutočnému.

 

Audiokniha, ktorá je mojou prvou osobnou skúsenosťou s nahovoreným literárnym dielom, nesie názov Dostojevského románu Idiot. Hlavná postava, knieža Myškin, je dobrý človek, ktorý si nekladie v láske a v odpúšťaní ľuďom žiadne hranice. Pripomína Krista, jeho novozákonnú formu lásky a obety. Snaha pomôcť hlavnej „zápornej“ postave, Nastasii Filipovne (Jana Hlaváčová), i napriek všetkým prekážkam, je obdivuhodná. Čitateľ románu i poslucháč audioknihy určite pocituje veľký údel, ktorý si prostý a veľkodušný knieža kladie za svoju povinnosť. Láska k ľuďom, láska ku každému – to je neviditeľný podnadpis diela Idiot. Každá postava je iná a originálna, v každej môžeme nájsť kúsok zo seba. Môžeme sa ale nájsť aj v bezhraničnej dobrotivosti, ktorú všetci nazývajú idiotskou?

Ako čitateľka Dostojevského románu som mala obavy, ako sa kniha dá vtesnať do dvojhodinového rozprávania a keď som vypočula prvú časť, obavy sa zväčšovali, pretože úryvky sú naozaj krátke a v knihe nepokrývajú ani 5 strán.
Na moje veľké prekvapenie sa do deja dalo rýchlo dostať. Emocionálne zafarbenie hlasu hlavného hrdinu mi dalo dobrú počiatočnú indíciu o jeho duševnom i duchovnom stave. Musím vyzdvihnúť prácu Jana Hartla, ktorý sa s postavou skutočne stotožnil a jeho hlas odpovedal predstave L.N. Myškina dokonale.

Pri knihe sa rozhodne nedá relaxovať, je plná napätých situácií, ktoré tvoria hlavnú os príbehu. Postavy často nečakane skríknu, emócie sa stupňujú a vyžiadajú si tak sústredenie poslucháča. Som veľmi potešená, že táto veľmi moderná forma klasických románov sa nezmrštila iba v suché prerozprávanie. Rovnako ma teší, že krátkosť ukážok neuberá celkovej obsahovej náplni románovej predlohy.

idio

 

Idiot
Autor: Fjodor Michajlovič Dostojevskij
Celkový čas: 2 hodiny
Radioservis, 2016, 2CD
Překlad: Tereza Silbernáglová
Dramatizace: Jan Strejček
Režie: Josef Melč
Hrají: Jan Hartl (kníže Myškin), Václav Postránecký (Parfen Rogožin), Jana Hlaváčová (Nastasja Filipovna), Martin Růžek (generál Jepančin), Ludmila Vostrčilová (Lizaveta Prokofjevna), Klára Jerneková (Aglaja), Taťjana Medvecká (Adéla), Josef Somr (Lebeděv), Rudolf Hrušinský st. (generál Ivolgin), Eduard Cupák (Gavrila Gaňa Ardalionovič), Růžena Merunková (Varvara), Vladimír Ráž (Tockij), Radovan Lukavský (prolog a epilog)
Hodnotenie: 100 %
http://www.radioteka.cz/detail/CRo_adm_103548/Fjodor-Michajlovic-Dostojevskij-Idiot

( 0 hlasů )


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

GABRIELA KUBENOVÁ

výtvarnice

Kniha:


Daniel Glattauer - Dobrý proti severáku

Kniha Dobrý proti severáku je moderní a vtipnou variací na epistolární román. Emmi Rothnerová chtěla přes internet zrušit předplatné časopisu Like. Kvůli překlepu ale její e-mail dostane Leo Leike. Protože Emmi mu dál posílá e-maily, upozorní ji Leo na její omyl. Začne tak nezvyklá korespondence, jakou lze vést jen s osobou naprosto neznámou. Na tenkém ostří mezi absolutním neznámem a nezávaznou intimitou se oba víc a víc sbližují, až si nakonec musí nevyhnutelně položit otázku: snesly by milostné city, které rozkvetly v e-mailech, osobní setkání? A co by se stalo, kdyby ano? Anotace ke knížce, která psala o jednom e-mailovém omylu a nastartovala neobvyklou korespondenci, mne zaujala a e-knihu jsem hned zakoupila. Opravdu mě nepustila a přehltla jsem ji přes noc, dá se to, je to pro mě velice čtivé a děj má spád. Mám ráda podobná nedorozumění i v opravdovém životě a ne jedno se mi už i přihodilo, takže jsem se do toho začetla a stala se téměř součástí knížky.Po poslední větě nastalo… no tohle? To snad nemůže být konec, to nejde, aby to takhle skončilo, to mi snad ten autor udělal schválně…. Ale bylo to tak, byl to konec, žádné další stránky, žádné další věty a dokonce ani slova nenásledovala…. Tohle se mi u málokteré knihy stane……. Ale za pár měsíců jsem objevila volné pokračování…. „Každá sedmá vlna“, neváhala jsem ani minutu, knihu zakoupila, opět v digitální podobě, ačkoli jsem totální milovník knih, které můžu otevřít a ke které můžu i přivonět, a pro mě bylo to pokračování snad ještě lepší. Takže pokud jste milovníky zamotaných životních příběhu a šťastných konců, dejte se do čtení. Daniel Glattauer (nar. 1960) pochází z Vídně, je spisovatel a novinář. Píše sloupky, soudní reportáže a fejetony. Jeho kniha Dobrý proti severáku se stala bestsellerem, v roce 2006 byla nominována na Německou knižní cenu a byla přeložena do mnoha jazyků a adaptována do podoby divadelní i rozhlasové hry. V Německu se dosud prodalo více než osm set padesát tisíc výtisků. Na přání čtenářů vyšlo pokračování Každá sedmá vlna (2009).

Anketa


Chat s osobností

Hledat

Mimísek 9

Partneři

Čtěte také...

Dana Morávková se vrací k Princezně Husopasce

dana moravkova princezna husopaskaPo 23 letech se Dana Morávková vrátila k Princezně Husopasce. Ve studiu v těchto dnech namluvila  oblíbenou pohádku společně s dalšími od bratří Grimmů na CD. Nová...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Jdou Vánoce, ten zlatý čas…

pohadky vanocniho zvonku kozik albatrosUž za měsíc zazvoní zvoneček, rozzáří se stromeček, rozjasní se oči dětí a nastane rozbalování dárků. Budou tady Vánoce. Pro Františka Kožíka prý kouzelné slovo. Alespoň to říká jeho...

Divadlo

Shakespeare bude trávit prázdniny v Ostravě!

shakespeare-logoProjekt SHAKESPEARE OSTRAVA 2016 se počátkem prázdnin přehoupne do druhé poloviny. Oslavy Shakespearova výročí s příchodem léta ale neustanou. Naopak! Blíží se devátý ročník Letních shakespearovských slavností Ostrava, projekt se rozros...

Film

Festival Future Shorts Brno poprvé pod širým nebem!

Summer poster 200Celosvětový putovní festival krátkých filmů Future Shorts se do Brna pravidelně vrací každé tři měsíce již druhým rokem. Tentokrát to bude poprvé, co se promítání uskuteční pod širým nebem, a to 23. července od 21:30 hodin na nádvoř...