Když Alzheimer bere vzpomínky…
Banner

Když Alzheimer bere vzpomínky…

kniha-vzpominek 200Bookmedia pod značkou Audiotéka vydala nedávno audioknihu s názvem Kniha vzpomínek, která se dotýká tématu Alzheimerovy choroby. Poslechněte si toto citlivé dílo a zamyslete se nad svými vzpomínkami…

 

 

Autorkou Knihy vzpomínek je Rowan Coleman, která žije s manželem a pěti dětmi v Hertfordshire. Zajímavostí je, že je dyslektičkou, ale pustila se do kariéry spisovatelky a nehodlá se jí vzdát. Napsala už 11 knih (česky vyšlo: Není co ztratit, Matkou ze dne na den, Rodina ze dne na den, Všichni jsme utkáni z hvězd a Léto plné neskutečných věcí), všechny se zaměřují na velká témata a právě Kniha vzpomínek patří mezi nejúspěšnější. Na Rowan Coleman čtenáři obdivují, že píše bez sentimentu a klišé a naopak s lehkostí a ironií.

Hrdinkou příběhu je čtyřicetiletá Claire, které byla stejně jako jejímu již zesnulému otci diagnostikována Alzheimerova choroba. Terapeutka ji doporučí, aby si psala deník, takzvanou knihu vzpomínek a ona se o to snaží. Nejde jen o její vzpomínky, ale o celý život dotýkající se hlavně její rodiny. Dočkáme se tak promluv její matky Ruth, dcery Caitlin i manžela Grega. Posluchač tak může sledovat různé interpretace daných situací, ale také se seznamuje jak s chodem této domácnosti, tak s touto šílenou nemocí.

Sama jsem nad tímto dílem dost váhala, s Alzheimerovou chorobou mám jisté zkušenosti a nevěděla jsem, jestli poslech zvládnu. Nakonec jsem byla mile překvapena, protože Rowan Coleman se s tématem opravdu odvážně poprala a má dobrý styl psaní. Dokázala vystihnout, jak je tato nemoc zlá, jak člověka ničí zevnitř, co vše udělá s myšlenkami, vzpomínkami, životem jako takovým, ale přesto nebyla nijak negativní nebo plná zoufalství. Bylo zajímavé sledovat ty různé pochody, například jak viděla Claire největšího spojence ve své nejmladší dceři Ester, nebo jak se mnohdy cítila svobodná.

Název Kniha vzpomínek mi neustále evokoval, že půjde o deníkové zápisy různých lidí, ale nebylo tomu tak. V audioknize se střídají promluvy hlavních postav, které občas mimoděk zapisují své vzpomínky, ale dohromady jde spíše o vyprávění příběhu této rodiny.

Audiokniha tak má hned 4 interprety, kdy největší prostor dostává představitelka Claire, Šárka Vondrová. Ta je zkušenou dabérkou, což se zde zúročilo. Její hlas je příjemný a milý, ale dokázala do něj promítnout také zoufalství, nejistotu, vztek nebo také jakési těžce popsatelné lišáctví. Její matku Ruth mluví Dana Syslová, která je známá z filmů především jako maminka nebo zkrátka moudrá žena. Její hlas se zde velmi hodí, dokáže pohladit a místy jakoby zklidnit situaci. Právě v jejím hlase je slyšet neuvěřitelně potřebná trpělivost při práci s pacienty s Alzheimerem. Role dcery Caitlin připadla šikovné Terezii Taberyové, která do ní dokázala promítnout vzpurnost spojenou s pubertou, ale také to, jak jí na mámě a rodině záleží. Mužská postava Grega padla na charismatického Martina Preisse. Ten zde nemá mnoho prostoru, ale působí silně a láskyplně.

Výběr interpretů se Audiotéce povedl – hlasy jsou super a k příběhu perfektně sedí. Co mi však hodně vadilo a nedokázala jsem si na to zvyknout, je pitvoření hlasů při promluv malé Ester. Normálně mi nevadí, když interpreti audioknihy více hrají a dodávají četbě dramatičnost, ale tohle mi opravdu nesedělo. Vždyť ani při četbě si dětské hlasy nepromítáte jinak.

Kniha vzpomínek je moc pěkná a milá audiokniha, která je zároveň velmi silná. Nějaké klišé se v v příběhu také najde, ale odvíjí se přímo před očima a poslech také velmi rychle ubíhá. Za sebe můžu říct, že už se moc těším na další audioknihy od těchto interpretů a také autorky knihy Rowan Coleman.

kniha-vzpominek

Kniha vzpomínek
Autor: Rowan Coleman
Interpreti: Dana Syslová, Martin Preiss, Terezie Taberyová, Šárka Vondrová
Vydavatelství: Audiotéka, Bookmedia
Délka: 11 hodin 7 minut
Typ: audiokniha
Hodnocení: 92 %

https://audioteka.com/cz/audiobook/kniha-vzpominek

Zdroj foto: audioteka.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

Knížky do ucha aneb Velký audioknižní čtvrtek již tento týden

vakc2005. listopadu se poprvé představí Velký audioknižní čtvrtek. Bude zaměřený na audioknihy a stane se tak další akcí, která patří do rodiny Velkého knižního čtvrtku. Na pulty knihkupectví dorazí osm audioknižních novinek.

...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Druhý MANDEL SONETŮ – Miloň Čepelka

druhy mandel sonetu 200Druhý Mandel sonetů. Dvacettři stran poezie a to i s doslovem. Šestnáct básní, čtrnáct řádků, nic víc a nic míň. V těch čtrnácti verších je bravurně popsaná podstata jednotlivých básní. Jakoby básník viděl...

Divadlo

HAMLET tento týden opět na Helfenburku

hamlet 200Studentská umělecká skupina OLDstars z pražských Vršovic se letos potřetí vrací na středověkou hradní zříceninu Helfenburk u Bavorova. Po reprízách uvedených na podzim v Národním památníku na Vítkově tak opět představí v termínu ...

Film

ZKRÁTKA KRAŤAS - Nejlepší krátké animované filmy ve střední Evropě aneb Animace, co není pro děti…

zkratkakratas200Pod názvem „Zkrátka kraťas“ vstoupí do českých kin 21. září 2017 výběr nejzajímavějších krátkých animovaných filmů nadějných mladých filmařů ze zemí střední a východní Evropy. Jde o současnou tvorbu posledních dvou let, zahrnující abstra...