Fredrik Backman: Medvědín
Banner

Fredrik Backman: Medvědín

mluveneslovo medvedin perexNový román od švédského spisovatele Fredrika Backmana, autora bestselleru Muž jménem Ove, vychází česky jako audiokniha MEDVĚDÍN v podání Pavla Soukupa

 

 
 
Nový Backmanův román, který jako audioknihu vydáváme v těsném sledu po jeho knižní premiéře, je překvapivě také silnou sociální sondou do společenství malého města, rodinných vztahů a intenzivního propojení s místním fenoménem, jímž je hokejový klub. Vyprávění si však ponechává dostatek humoru, který zdařile kombinuje a sehrává vyrovnanou partii s hlubším akcentem událostí. Narátor, již čtvrtý v naší backmanovké řadě, tak musí obratně bruslit na pomezí dramatu a tragikomedie a citlivě vystihnout vhodnou náladu. Pavel Soukup tohle vše zvládá s noblesou sobě vlastní a příběh svým nadhledem i vypravěčským talentem mistrně oživuje,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook.
 
Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Medvědína to znamená všechno. Vítězství by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace i talentované sportovce, kteří by dali jejich obci přednost před většími městy v kraji… Hokejem žije Peter Andersson, bývalý hráč a sportovní ředitel místního klubu, dýchá pro něj sedmnáctiletý Kevin, hokejový génius a naděje celého města i bojovný Benji, který se bojí přiznat svoji sexuální orientaci. Bez bruslí na nohou si svůj život nedokáže představit ani talentovaný outsider Amat. Do vítězství vkládá společně s nimi naděje celý Medvědín. Ovšem Peterovu dceru Mayu víc než hokej zajímá hraní na kytaru a také Kevin. Neodolá a přijme pozvání na oslavu, po níž si celé město začne klást úplně jinou otázku, než jestli jejich hokejový tým vyhraje či prohraje.
 
 
Je to nesmírně napínavý příběh ze života, v němž je velký kus pravdy. Když jsem jednou vedl svého syna na Bohemku na fotbal, zhrozil jsem se reakcí publika při zápase. Což se v tomhle románu také projevuje, ovšem v jiné v dimenzi. Týká se to třeba reakcí rodičů, kteří s jistou zavilou ambicí investují dětské životy do vlastní existence, aby z toho měli prachy,“ líčí prostředí, v němž se audiokniha odehrává, její vypravěč Pavel Soukup. A dodává: „Medvědín je pro mě především o sportu, ale taky o životě v malém městě na konci světa i o vztazích na základní škole. A o tom, že nad jakékoliv vítězství a nad jakoukoliv euforii z něho je cesta k němu, která se ovšem může zvrhnout. Může se pokazit nejrůznější korupcí nebo nemorálním přístupem. Dobrat se vítězství je krásná věc, ale když ho získáte faulem, podloudností a násilím, tak bledne, ztrácí smysl. Ten pohár je najednou jen kus plechu.“ Autor románu Fredrik Backman je u nás spjatý především s texty, které vtipně líčí lidské osudy, ovšem aktuální titul má o něco závažnější téma. „Humoru je ale v audioknize pořád hodně – vyvažuje stinné, vážnější polohy. Humor je už i ve větné skladbě, často se míjejí paradoxy, plusy vyvažují mínusy a naopak. Mám šestnáctiletou dceru, a byl jsem v pokušení jí dát příběh okamžitě přečíst, ale pak jsem si řekl, že počkám, až to natočíme a dal jsem jí až hotovou audioknížku. Odehrává se v ní natolik dramatická situace, že zaplaťpámbu za to odlehčení,“ vysvětluje interpret, jehož text nepřestával překvapovat. „Čekal jsem, že budu číst o kariéře nějakého klubu, týmu či talentovaného hokejisty, ale netušil jsem, jak se to zvrtne, a že se to změní takřka v detektivku. Pak jsem předpokládal i jiné vyústění toho detektivního dramatu. A myslel jsem si, že se tam semele krutá bitka na způsob Steinbeckových Hroznů hněvu, že se téma msty vyvine jiným způsobem…“ prozrazuje herec.
 
 
Nahrávku v režii Michala Bureše doplňuje na povrchu ledově chladná hudba, která uvnitř tiše vře v mixu piana s táhlým ostřím elektrické kytary. Nechybí však ani typické hokejové „varhany“, které odlehčují a oddělují jednotlivé pasáže, vyprávění „hecují“ a ženou kupředu.
 
 
Audiokniha vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 349 Kč i jako 2CD mp3 za 379 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix si však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.
 
mluvene slovo medvedin01
 
 
Přidejte se na OneHotBook Facebook, abyste nepropásli soutěže o pozoruhodné ceny ani novinky ze světa audioknih, literatury a čtení!
Medvědín ukazuje, jak daleko jsou rodiče schopni zajít, aby ochránili své děti — bez ohledu na to, jestli je jejich dítě obětí, nebo pachatelem.“ – deník Aftonbladet
Medvědín je příběh o rodinách, přátelství a věrnosti, nerovnosti, ženské zranitelnosti, chlapském fackování a rodičovství… Život žádného člověka není tak nepodstatný, aby se o něm nemohl vyprávět příběh — Backman píše o nás všech. Medvědín je román s velkým srdcem.“ – Jönköpings-Posten
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Fredrik Backman (* 1981)
Pochází ze Stockholmu, pravidelně píše sloupky do švédských novin a na svůj blog. Jeho prvního románu Muž jménem Ove (2012; česky Host 2014) se jen ve Švédsku prodalo přes sedm set tisíc výtisků a práva byla prodána do třiceti zemí. Na jeho základě také vznikl v roce 2015 stejnojmenný film, který získal nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Po úspěšné prvotině autorovi vyšly další čtyři knihy: Co by můj syn měl vědět o světě, Babička pozdravuje a omlouvá se, Byla tady Britt-Marie a Medvědín. Všechny už mají také svoji audiopodobu.
Pavel Soukup (* 1948)
Vystudoval žurnalistiku na Univerzitě Karlově a poté úspěšně absolvoval DAMU. Hrál v Městských divadlech pražských, především v Divadle ABC, a stal se členem souboru Hudebního divadla v Karlíně. Známý je i z televizních obrazovek, kde se objevil v množství filmů, pohádek a seriálů. Ještě známější je ovšem jeho hlas – namluvil komentář k mnoha dokumentům a byl několikrát oceněn za mistrovství v dabingu. Dále účinkoval v audioknihách vydavatelství OneHotBook: TO (2017), Píseň krve (2017).
 
 
 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 36

Z archivu...

Čtěte také...

Lidskost odumírá – falešná morálka vítězí

Otec Goriot 200Léto přímo vyzývá k četbě. Když vás však od sluníčka bolí oči, je tu na místě audiokniha. Navíc v případě klasiky, kdy už leckdo z nás příběh z devatenáctého století „nedá s velkým nadšením“, může taková rozhlasová adaptace či čtení pom...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

O medvědovi, kterému nikdo nevěřil, že medvědem je!

altByl jednou, přesně řečeno v úterý, jeden medvěd a ten stál na kraji vysokého lesa a díval se na nebe. Ve velké výšce uviděl hejno divokých hus, které táhly k jihu.

 

...

Divadlo

OLDstars si v Divadle v Celetné zahrávají s ohněm

200 tvarPoklidný pražský divadelní srpen rozruší TVÁŘ V OHNI (Feuergesicht) Maria von Mayenburga. Ke kultovnímu textu nejznámějšího současného německého dramatika se soubor, složený ze studentů pražských uměleckých škol, vrací po pěti letech.

...

Film

Autorem titulní písně k novému filmu o dopingu Fair Play režisérky Andrey Sedláčkové je Miro Žbirka

fairplay perexRežisérka Andrea Sedláčková dokončila v česko-slovensko-německé koprodukci film Fair Play o mladé atletce Anně, která se v normalizačním Československu dostane do státem řízeného dopingového programu. Dopingové skandály ve vr...