Zájem o audioknihy opět meziročně vzrostl

Zájem o audioknihy opět meziročně vzrostl

zajemoaudioknihy perexZájem o audioknihy měl i v roce 2017 stoupající tendenci. Dle Asociace vydavatelů audioknih (AVA) tak pokračuje trend zaznamenaný v posledních letech. Trh si celkově polepšil o 14% oproti roku 2016. Výrazně tomu pomáhá i činnost Asociace a každoroční udílení Ceny AVA - O2 Audiokniha roku. To se bude letos konat 3. května již popáté.


„Jsme rádi, že můžeme potvrdit takto dobré zprávy, které jistě potěší nejen posluchače literatury, ale i nakladatele,“ říká nová výkonná ředitelka AVA Jana Ohnesorg. „Kromě nárůstu zájmu o audioknihy mezi čtenáři - posluchači, roste i počet vydaných titulů, což společně potvrzuje oblíbenost audioknih a kontinuální posun celého trhu.

Řečí čísel se dá rok 2017 dle AVA shrnout následovně. Celkový objem trhu vychází ze součtu hlášení fyzických a digitálních prodejů členských firem AVA s jeho následným přepočtem na koncové ceny včetně DPH. Jeho hodnota byla 127 726 966 Kč. Proti roku 2016 se tak jedná o nárůst o 14,1 %. Vydáno bylo celkem 240 titulů, což je zhruba o třetinu více, než v roce předchozím. Třemi nejsilnějšími vydavateli audioknih a mluveného slova byli v roce 2017 OneHotBook (20,48 %), Supraphon (20,44 %) a Tympanum (18,60 %). Výrazně je zastoupen ještě Radioservis (16,14 %) a Albatros Media (12,67 %). Ostatní vydavatelé se o zbývající podíl na trhu dělí takto: Bookmedia 4,63 %, Popron Music 3,14 %, Publixing 1,39 %, Mladá fronta 1,23 %, Kristián Entertainment 0,87 % a Audiotéka 0,41 %.
V roce 2017 se celkem prodalo více než 300 000 fyzických nosičů audioknih a mluveného slova. Prodej fyzických nosičů, jehož podíl činil za uplynulý rok 62,3 %, je stále převažující formou distribuce. Podíl digitálního prodeje vykázal zajímavý meziroční nárůst na 37,7 %.
Podrobné informace naleznete v přiložené Zprávě o trhu audioknih a mluveného slova v ČR za rok 2017 nebo na www.asociaceaudioknih.cz.

V loňském roce proběhlo v režii Asociace také další vyhlášení Ceny AVA - O2 Audiokniha roku, tentokrát s novým partnerem O2 Czech Republic a.s., který nabízí svým zákazníkům audioknihy prostřednictvím portálu a aplikace O2 Active. „Jsme rádi, že spojení s tak silným partnerem nám pomohlo jednak zviditelnit trh s audioknihami a jednak dovolit si nabídnout posluchačům větší servis během loňského knižního veletrhu Svět knihy, kde jsme zrealizovali poslechový stánek a věnovali audioknihám dostatečný prostor. Spolupráce s O2 Czech Republic a.s. bude pokračovat i v tomto roce. I díky tomuto spojení si poprvé troufneme vyhlásit Ceny AVA - O2 Audiokniha roku samostatně mimo knižní veletrh a to už 3. května. Místo konání již brzy zveřejníme. Nicméně neznamená to, že bychom na Světu knihy nebyli přítomni. Opět připravujeme speciální akce k audioknihám a mluvenému slovu a samozřejmě jsme garantem, dnes již tradičního, Sálu audioknih. Další novinky se příznivci mluveného slova a audioknih mohou dozvědět i na našich webových stránkách www.asociaceaudioknih.cz, které jsme právě oblékli do nového kabátu, “ dodává Jana Ohnesorg.

Prestiž Ceny AVA - O2 Audiokniha roku dokládá fakt, že celkově přihlásili vydavatelé za rok 2017 osmdesát sedm titulů. Nejobsazenější kategorie jsou Nejlepší interpret a Jednohlasá četba. Uzávěrka přihlášek za loňský rok skončila dne 18. 12. 2017.

Více informací včetně statutu soutěže naleznete na:
www.asociaceaudioknih.cz
http://www.audiokniharoku.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 38

Z archivu...

Čtěte také...

Ostré předměty

ostre 200Není to tak dlouho, co audioknižní posluchači pěli ódy na opravdu skvělý kousek v podobě Zmizelé od Gillian Flynn. Nutno říct, že OneHotBook nezahálelo a svým fanouškům přichystalo ještě před Vánoci další povedený kousek od této americké bestseller...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Jeffrey Eugenides: Sebevraždy panen

200litKonečně jsme se dočkali. V říjnu vyšlo v nakladatelství Host další dílo jednoho z nejoceňovanějších amerických spisovatelů této doby, držitele Pullitzerovy ceny a autora knih Hermafrodit a Hra o manželství, které již v ČR vyšly a měly velký úspěch. Jedn...

Divadlo

Brněnské kolo aneb Jak ukrást Věstonickou Venuši
vestonickavenuse perMěstské divadlo Brno jako úvodní představení na Open air scéně, v překrásném prostředí Biskupského dvojka, s osvětleným chrámem sv. Petra a Pavla v pozadí, uvedlo další muzikálovou světovou premiéru. (Uf to byla dlouhá věta, a...

Film

Rusovlasá a vzpurná Rebelka zpříjemní konec prázdnin

rebelkaVýpravná akčně-dobrodružná pohádka protkaná kouzlem a folklórem skutečného Skotska. V těchto dnech do českých kin přichází nový dobrodružný fantasy animák o odvážné rusovlásce Meridě. Americký film Brave (statečná), v českém nepříliš...