Vzpoura mozků – legendární komiks jako rozhlasový seriál
Banner

Vzpoura mozků – legendární komiks jako rozhlasový seriál

Vzpoura mozku200Legendární komiks Václava Šorela o posádce hvězdoletu Prometheus, která se po letech vrací ze své mise vesmírem, vyšel mnohokrát. Jeho napínavý příběh nás zavádí do daleké budoucnosti, kdy lidé létají k dalekým planetám a žijí v souladu s roboty. Ti pro ně vykonávají spoustu zásadních činností a řídí se přitom zákonem, který praví, že: Robot se nesmí nikdy postavit proti člověku. Jenže Hlavní robot, kterému lidé svěřili bdění nad celou Zemí, se proti nim postavil a nastal malér. Snad se tato vize Václava Šorela nikdy nestane. Snad v naší přetechnizované době, kdy spoléháme čím dál tím víc na techniku, místo abychom bystřili vlastní mozkové buňky, se nenajde někde robot, který toho bude mít dost, postaví se nám a dá nám na vyučenou. I když, možná bychom to občas potřebovali – dostat od někoho pořádně na zadek!

Stručný děj příběhu: Posádka kapitána Hala se vrací z vesmírných dálav, kde pátrala po inteligentním životě, domů. Ale ouha, místo vřelého přivítání ji čeká mlčící Země obalená podivným růžovým polem. Co se stalo s lidmi? Kam se mají astronauté podít? Prometheus zamířil tedy k Měsíci, kde se na jedné ze základen Hal a jeho posádka dozvídají ze starého záznamu pravdu – Zemi ovládla umělá inteligence. Roboti a zbytek lidstva přežívají pod ochranným silovým polem v centrální oblasti Evropy. Posádka Prométhea se rozhodne proti robotům zasáhnout…

Vzpoura scenar uvodni list

V Českém rozhlase podle Šorelova scénáře natočil režisér Vlado Rusko pětidílný seriál, v němž se přímo zúčastníme osvobození Země. Odehraje se před námi velké napínavé drama. Díky rozhlasovému seriálu se legendární komiksový příběh Prométhea a jeho posádky dostal od komiksových fanoušků mezi rozhlasové posluchače. Tento seriál v roce 2012 vydal Radioservis jako mp3. Na disku kromě zvukového záznamu najdete ještě scénář in natura a komiks, jehož ilustrátorem je František Kobík. A tak můžete poslouchat, číst si ve scénáři či listovat komiksem. Je tedy na vás, co zvolíte, co vám více vyhovuje.

Vzpoura komiks1

Václav Šorel, autor příběhu a scénáře prozradil: Příběh, který jsem později nazval Vzpoura mozků, jsem nosil v hlavě někdy od začátku sedmdesátých let minulého století. V té době jsem byl ovlivněn Stanislawem Lemem a jeho báječným Návratem z hvězd, Vesmírnou odyseou 2001 Arthura C. Clarka a dalšími autory, kteří se zabývali problematikou soužití umělé inteligence s lidmi. Rozhodující impulz k napsání tohoto příběhu mi ale dala až návštěva výpočetního střediska letňanské Avie, ve které jsem tehdy pracoval. Tajemná budova s velkým sálem, uprostřed kterého se nacházelo „monstrum“, jakási modla lidí, kteří zde přenášeli záhadné disky a odnášeli si stohy potištěných papírů. Tito lidé se tvářili velice tajemně a také tak trochu nevrle, když do jejich království zavítal obyčejný smrtelník. Dnes už vím, že tím „monstrem“ byl docela primitivní počítač, jehož dnes hravě překonává malý notebook či smartphone. A ty záhadné disky? Ty zase strčí do kapsy třeba „šestnáctigigová fleška“. Tehdy byl ale počítač něco úplně nového, což vedle obdivu nahánělo člověku i strach. Dnes už si bez počítačů a tedy bez umělé inteligence nedovedeme život představit. Počítače řídí dopravu, existují robotizovaná pracoviště, v nemocnicích dokonce roboti operují. Jen doufám, že v budoucnu nevznikne nějaký hlavní robot, jako v mém příběhu, který by řídil chod Země a nakonec s námi lidmi začal válčit.

Vzpoura mozku

Název: Vzpoura mozků
Autoři: Václav Šorel a František Kobík
Žánr: rozhlasová hra
Režie: Vlado Rusko
Hrají: Aleš procházka (Hal), Lukáš Hlavica (Marek), Kamil Halbich (Olaf), Marcel Rošetský (Petr), Jiří Knot (Oskar) a Svatopluk Schuller (Alan) a další
Stopáž: 62:09
Vydavatelství: Radioservis, 2012
Hodnocení: 99 %

Ukázkahttp://www.radioservis-as.cz/katalog/mp3/vzpoura.mp3

Zdroj foto: www.radioservis-as.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

Lidskost odumírá – falešná morálka vítězí

Otec Goriot 200Léto přímo vyzývá k četbě. Když vás však od sluníčka bolí oči, je tu na místě audiokniha. Navíc v případě klasiky, kdy už leckdo z nás příběh z devatenáctého století „nedá s velkým nadšením“, může taková rozhlasová adaptace či čtení pom...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Sedmý syn je temná, ale přesto komerčně zpracovatelná fantasy

SedmySyn perexFantasy příběh Sedmý syn již obšťastňuje návštěvníky českých kin, ale zároveň se vrací i na literární trh. První dva díly z řady od Josepha Delaneyho opětovně vycházejí pod nakladatelstvím Brána.

...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede Lámání chleba, hru o přátelství v dobách nesvobody

chleba perexKolik a co všechno chceme zaplatit za přátelství, slušnost nebo odvahu? Nejen na to odpoví původní česká hra Lámání chleba, drama pojednávající o třech kamarádech, proměnách moravského venkova a také šedesáti letech české his...

Film

Zapomenutá žánrovka Ozvěny mrtvých se připomíná na DVD

ozveny 200Konec devadesátých let minulého století byl ve filmovém světě bohatý na různé žánrovky, které v poslední dekádě opravdu hrály takřka prim, a byl po nich velký divácký hlad.

...