Pojď jen blíž, uslyšíš…
Banner

Pojď jen blíž, uslyšíš…

Pojd jen bliz200Omlouvám se, že jsem v titulku trochu upravila název nového CD Radioservisu Pojď jen blíž, uvidíš…, které přináší originální nahrávky humorných písniček a zvukových reklam z let 1927–1943. Prostě mi to nedalo! Jde o pětadvacet písniček, scének, reklamních textů, popěvků v podání takových es jako byli Jára Pospíšil, Ferenc Futurista, Jára Kohout, Jindřich Plachta, Sláva Grossmann a mnoho dalších.

 

Ačkoliv se dostaneme do časů minulých, obsah mnoha se nám zdá zcela současný. Především dostaneme-li se k tématům jako jsou politika, fotbal a daně. I tehdy se třeba hřímalo z poslanecké židle, že by se měly zlepšit podmínky ve věznicích, a je blahosklonně v písni dodáno: nebudeme se s ním přece hádat, on to zná, on to ví, on tam byl… Tak tento kuplet v podání Slávy Grossmana mne rozesmál asi nejvíc. Stejně povedené (a velmi aktuální) je Přiznání k dani, kde opět slyšíme zmíněného protagonistu. Velmi zdařilé jsou scénky Plachtovy a Kohoutovy. A konečně jsem se díky tomuto CD dozvěděla, odkud měla manželova babička trefnou odpověď na hloupou otázku: Proč tak na mne koukáš? Prý vždycky odvětila: Protože mám oči, kdybych měla místo očí syrečky, tak bych na tebe smrděla. Manžel mne takto zlobí, jakmile se uřeknu! A kdo onu odpověď pronesl pravděpodobně první? Komik Jára Kohout na Radiožurnálu!

Doba minulá zdá se nám být rozpustilá. Dýchá na nás rozverná atmosféra, jak ji známe z filmů třicátých a čtyřicátých let. Právě proto, že život tehdy nebyl snadný, zemi trápila vysoká nezaměstnanost a obavy z možné další války, která nakonec skutečně vypukla dřív, než se všichni stihli z té první vzpamatovat, se v rozhlase a na filmovém plátně tančilo, veselilo a švitořilo. Nebyl chléb – byly hry.

Je třeba se zmínit ještě o reklamních sloganech, které na CD najdeme. Vychvalování různých výrobků či značek je jaksepatří podbízivé. Netřeba je hanět, jsou naprosto shodné s těmi, které vídáme a slýcháme v reklamních blocích rádií a televizí dnes. Nicméně onen punc doby minulé jim dodává určitý šmrnc.

Jak tedy hodnotit nové CD – jako perličku doby minulé, jako ukázku dobové reklamy, meziválečného humoru a hudby. Největším překvapením pro každého tak zůstane značná nadčasovost některých textů, jenž v podání velmi zdatných humoristů uslyšíte.
Tak tedy: Pojď jen blíž…

Ukázka:
http://www.radioservis-as.cz/katalog/mp3/pojd_jen.mp3

Pojd jen bliz

Název: Pojď jen blíž, uvidíš…
Podtitul: Originální nahrávky humorných písniček a zvukových reklam z let 1927–1943
Edice Fonogram
Stopáž: 78:56 minut
Vydavatelství: Radioservis, a. s., 2013
Hodnocení: 85 %

Zdroj foto: www.radioservis-as.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Z archivu...

Čtěte také...

Buďte u řešení šestého případu oddělení Q


Nesmirny audio 200Audiokniha Nesmírný, tedy šestý díl ze série z oddělení Q od Jussiho Adlera-Olsena, vyšel příhodně pár dní před vydáním dalšího dílu s názvem Selfie. A také mě zastihl „připravenou“, protože jsem zrovna dočetla předešlý díl, takže jsem se mohla s chutí zap...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Život té druhé: Román, který vás odnaučí závidět

zivottedruhe perex1Díky ostravskému nakladatelství Domino se do Česka dostává jedna z nejčtenějších autorek současnosti – Adele Parks. Že jste o ní ještě neslyšeli? Tahle Britka má na svém kontě už dvanáct románů, přičemž první naps...

Divadlo

Je tanec vaše vášeň? Pak vás zveme na TANCESSE 2012

altV květnu 11.-13. května Brno opět ožije tancem a pohybem.  Již počtvrté se sem sjedou soubory z nejrůznějších končin republiky.  Zahraniční hostem festivalu bude soubor z Polska Akro Dance Theatre Torun. Festival pořádá

Film

Světla, kamera, akce … začalo natáčení nového filmu LÍBÁNKY

libanky ana geislerova jan hrebejkKoncem srpna začalo natáčení nového filmu Jana Hřebejka podle scénáře Petra Jarchovského Líbánky, který uzavře volnou trilogii příběhů se současnosti, tvořenou úspě...