Reklama
Banner

Pojď jen blíž, uslyšíš…

Pojd jen bliz200Omlouvám se, že jsem v titulku trochu upravila název nového CD Radioservisu Pojď jen blíž, uvidíš…, které přináší originální nahrávky humorných písniček a zvukových reklam z let 1927–1943. Prostě mi to nedalo! Jde o pětadvacet písniček, scének, reklamních textů, popěvků v podání takových es jako byli Jára Pospíšil, Ferenc Futurista, Jára Kohout, Jindřich Plachta, Sláva Grossmann a mnoho dalších.

 

Ačkoliv se dostaneme do časů minulých, obsah mnoha se nám zdá zcela současný. Především dostaneme-li se k tématům jako jsou politika, fotbal a daně. I tehdy se třeba hřímalo z poslanecké židle, že by se měly zlepšit podmínky ve věznicích, a je blahosklonně v písni dodáno: nebudeme se s ním přece hádat, on to zná, on to ví, on tam byl… Tak tento kuplet v podání Slávy Grossmana mne rozesmál asi nejvíc. Stejně povedené (a velmi aktuální) je Přiznání k dani, kde opět slyšíme zmíněného protagonistu. Velmi zdařilé jsou scénky Plachtovy a Kohoutovy. A konečně jsem se díky tomuto CD dozvěděla, odkud měla manželova babička trefnou odpověď na hloupou otázku: Proč tak na mne koukáš? Prý vždycky odvětila: Protože mám oči, kdybych měla místo očí syrečky, tak bych na tebe smrděla. Manžel mne takto zlobí, jakmile se uřeknu! A kdo onu odpověď pronesl pravděpodobně první? Komik Jára Kohout na Radiožurnálu!

Doba minulá zdá se nám být rozpustilá. Dýchá na nás rozverná atmosféra, jak ji známe z filmů třicátých a čtyřicátých let. Právě proto, že život tehdy nebyl snadný, zemi trápila vysoká nezaměstnanost a obavy z možné další války, která nakonec skutečně vypukla dřív, než se všichni stihli z té první vzpamatovat, se v rozhlase a na filmovém plátně tančilo, veselilo a švitořilo. Nebyl chléb – byly hry.

Je třeba se zmínit ještě o reklamních sloganech, které na CD najdeme. Vychvalování různých výrobků či značek je jaksepatří podbízivé. Netřeba je hanět, jsou naprosto shodné s těmi, které vídáme a slýcháme v reklamních blocích rádií a televizí dnes. Nicméně onen punc doby minulé jim dodává určitý šmrnc.

Jak tedy hodnotit nové CD – jako perličku doby minulé, jako ukázku dobové reklamy, meziválečného humoru a hudby. Největším překvapením pro každého tak zůstane značná nadčasovost některých textů, jenž v podání velmi zdatných humoristů uslyšíte.
Tak tedy: Pojď jen blíž…

Ukázka:
http://www.radioservis-as.cz/katalog/mp3/pojd_jen.mp3

Pojd jen bliz

Název: Pojď jen blíž, uvidíš…
Podtitul: Originální nahrávky humorných písniček a zvukových reklam z let 1927–1943
Edice Fonogram
Stopáž: 78:56 minut
Vydavatelství: Radioservis, a. s., 2013
Hodnocení: 85 %

Zdroj foto: www.radioservis-as.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

ROBERT ROHÁL

redaktor K21

Pokud máte rádi český popík a potrpíte si třeba zrovna na osmdesátá a devadesátá léta minulého století, pak by vám mohlo konvenovat debutové album zpívajícího textaře, jehož jméno zní Vlady Gryc. CD dostalo název podle jedné z dvanácti písní - Já svý sny mám - a představuje nejen příjemné melodické písničky, ale i nový svěží hlas protagonisty, který je zároveň autorem všech textů. Témat má Vlady Gryc patrně na rozdávání, protože co píseň, to jiný příběh. Vůbec, texty jsou v případě Grycova debutu silnou stránkou, mají hloubku, jiskru i vtip. Patrně za to může i inspirativní hudební složka, což spadá na vrub hitmakera Hellmuta Sickela. Ti dříve narození si ho zcela jistě pamatují jako někdejšího manžela zpěvačky Heleny Vondráčkové, pro kterou napsal a zaranžoval hlavně v osmdesátých letech celou řadu hitů. Však se také všechny písničky opírají o vybroušený melodický styl již zmíněných osmdesátek a ozvěn let devadesátých, to vše s aranžérskými fígly současných hudebních trendů. Výsledkem jsou chytlavé písničky zabíhající hned do několika hudebních žánrů, až už jde o blues, rokenrol, šanson či latinu, s čímž ovšem zpěvák nemá problém. Pokud bych měl jmenovat alespoň pár titulů, které mě chytly na první poslech, pak je to určitě vyloženě letní hit Te Quero nebo titulní hitovka Já svý sny mám. Stejně tak se mi ale líbí autobiograficky laděný šanson Můj život, crazy písnička Tchýně (která se dočkala ve formě filmové minigrotesky originálního videoklipu) nebo óda na slavnou filmovou hvězdu - Marilyn... Další pozoruhodností debutového alba ostravského rodáka je účast slavných hostů, třeba rockové zpěvačky Tanji... Ale ocenil jsem i vyloženě vymazlený booklet plný zajímavých fotek a navíc se všemi texty, což není v této době zcela běžné. I to je další důvod, proč albu, které si nehraje na velké umění, ale přesto se po všech stránkách povedlo, přeji dobrý start a ještě lepší prodej.

Banner

Hledat

Mimísek 20

Partneři

Čtěte také...

Legendární pařížský komisař Maigret se vrací! Tentokrát v podání Josefa Vinkláře, Josefa Somra a Oty Sklenčky

Maigret 200I kdyby Georges Simenon nevystoupil na literární Parnas se svým komisařem Maigretem, vstoupil by patrně do dějin frankofonní literatury jako jeden z nejplodnějších spisovatelů 20. století. Jeho literární odkaz čítá na 400 románů a 1000 kratších po...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Pohádky z kočičího pelíšku

Pohadky pelisek 200Nakladatelství CPress  ve společnosti Albatros Media přináší nejmenším čtenářům příběh neposedného a popletého kocourka, jehož veselé příhody sepsala a ilustrovala Magda Jelínková Nováková.

 ...

Divadlo

Na festival Ibérica přijedou hvězdy flamenka. Ujmou se i role lektorů ve tvůrčích dílnách

Iberica 200Festival španělské kultury Ibérica, který mezi 11. a 16. srpnem zamíří do Prahy, Brna a Boskovic, nabídne už pojedenácté uhrančivá představení plná vášnivého flamenka a španělských rytmů, ale také filmovou přehlídku či tvůrčí ...

Film

Jan Svěrák představuje nový snímek Tři bratři

Tri bratri perexNová pohádka Tři bratři vůbec poprvé spojila v celovečerním snímku autorskou trojici Svěrák – Uhlíř – Svěrák. Výpravný film s plejádou známých herců a oblíbených melodií křísí z popela žánr klasické p...