Reklama

Pojď jen blíž, uslyšíš…

Pojd jen bliz200Omlouvám se, že jsem v titulku trochu upravila název nového CD Radioservisu Pojď jen blíž, uvidíš…, které přináší originální nahrávky humorných písniček a zvukových reklam z let 1927–1943. Prostě mi to nedalo! Jde o pětadvacet písniček, scének, reklamních textů, popěvků v podání takových es jako byli Jára Pospíšil, Ferenc Futurista, Jára Kohout, Jindřich Plachta, Sláva Grossmann a mnoho dalších.

 

Ačkoliv se dostaneme do časů minulých, obsah mnoha se nám zdá zcela současný. Především dostaneme-li se k tématům jako jsou politika, fotbal a daně. I tehdy se třeba hřímalo z poslanecké židle, že by se měly zlepšit podmínky ve věznicích, a je blahosklonně v písni dodáno: nebudeme se s ním přece hádat, on to zná, on to ví, on tam byl… Tak tento kuplet v podání Slávy Grossmana mne rozesmál asi nejvíc. Stejně povedené (a velmi aktuální) je Přiznání k dani, kde opět slyšíme zmíněného protagonistu. Velmi zdařilé jsou scénky Plachtovy a Kohoutovy. A konečně jsem se díky tomuto CD dozvěděla, odkud měla manželova babička trefnou odpověď na hloupou otázku: Proč tak na mne koukáš? Prý vždycky odvětila: Protože mám oči, kdybych měla místo očí syrečky, tak bych na tebe smrděla. Manžel mne takto zlobí, jakmile se uřeknu! A kdo onu odpověď pronesl pravděpodobně první? Komik Jára Kohout na Radiožurnálu!

Doba minulá zdá se nám být rozpustilá. Dýchá na nás rozverná atmosféra, jak ji známe z filmů třicátých a čtyřicátých let. Právě proto, že život tehdy nebyl snadný, zemi trápila vysoká nezaměstnanost a obavy z možné další války, která nakonec skutečně vypukla dřív, než se všichni stihli z té první vzpamatovat, se v rozhlase a na filmovém plátně tančilo, veselilo a švitořilo. Nebyl chléb – byly hry.

Je třeba se zmínit ještě o reklamních sloganech, které na CD najdeme. Vychvalování různých výrobků či značek je jaksepatří podbízivé. Netřeba je hanět, jsou naprosto shodné s těmi, které vídáme a slýcháme v reklamních blocích rádií a televizí dnes. Nicméně onen punc doby minulé jim dodává určitý šmrnc.

Jak tedy hodnotit nové CD – jako perličku doby minulé, jako ukázku dobové reklamy, meziválečného humoru a hudby. Největším překvapením pro každého tak zůstane značná nadčasovost některých textů, jenž v podání velmi zdatných humoristů uslyšíte.
Tak tedy: Pojď jen blíž…

Ukázka:
http://www.radioservis-as.cz/katalog/mp3/pojd_jen.mp3

Pojd jen bliz

Název: Pojď jen blíž, uvidíš…
Podtitul: Originální nahrávky humorných písniček a zvukových reklam z let 1927–1943
Edice Fonogram
Stopáž: 78:56 minut
Vydavatelství: Radioservis, a. s., 2013
Hodnocení: 85 %

Zdroj foto: www.radioservis-as.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

IRENA AMBROŽOVÁ


redaktorka ve věku kolem třiceti let :-)

    Pochází z Prahy, kde strávila celý svůj život, kromě půlročního studia v Litvě a několika měsíčního toulání se Asií.

    Vystudovala Provoz a řízení letecké dopravy na ČVUT a Enviromental Engineering na ČZU. Pracuje jako dispečer v letecké dopravě.

    Pro K21 píše od léta 2014, před tím pracovala jako redaktorka a korektorka pro Studentpoint.cz, též přispívala do Informuji.cz, Info-Koktejl, CityBee a dalších. Na K21 má ráda příjemnou atmosféru podobně naladěných lidí  a možnost se dostat k zajímavým knižním a filmovým titulům.

    Mezi koníčky Ireny patří: literatura, letectví, cestování, tvůrčí psaní (je spoluautorkou dvou almanachů Odemykání), sport (zejména běh – členka běžeckého oddílu SK Svěrák, aktivně se účastní běžeckých závodů všech délek  a profilů, od krátkých krosů až po silniční maratony), běhá i Spartan race, ráda trávím čas v horách a nepohrdne dobrým pivem a vínem.

    A Ireny motto? „Daleká ať cesta má! Marné volání“

Banner

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 26

Z archivu...

Čtěte také...

Ruku na srdce, náhody neexistují - audiokniha, kterou si načetl autor Petr Rajchert

rukunasrdce 200Vánoční dárek v podobě audioknihy si daroval sám autor Petr Rajchert, který si svoji prvotinu Ruku na srdce, náhody neexistují, načetl do audio podoby.  Dobrodružný romantický thriller, jehož základ tvoří...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Kambioni jsou tu naposled

large200Poslední díl série s názvem Kronika kambionů nedávno vyšel a nese podtitul Polibek z temnot. I tentokrát nabízí Jaime Reed kombinaci nadpřirozena, romantiky i akce.

...

Divadlo

Cirkus Cirkör, Cahin Caha a Cirk La Putyka připravují pro Letní Letnou společný projekt Lacrimae

Unikátní představení, které se jindy a jinde nebude již opakovat, připravují pouze pro letošní Letní Letnou tři přední evropské soubory z oblasti nového cirkusu – Cahin Caha z Francie, Cirkus Cirkör ze Švédska a <...

Film

Letní filmová škola myslí na dětského diváka a festivalové soutěživce

Filmova skola 200Workshopy animovaného filmu, oslava 50 let Večerníčku, Lunapark filmových vynálezů, představení divadla Koráb a další aktivity nabízí Letní filmová škola Uherské Hradiště v rámci dětského programu. Největší nesoutěžní filmový festival...