Pojď jen blíž, uslyšíš…

Pojď jen blíž, uslyšíš…

Pojd jen bliz200Omlouvám se, že jsem v titulku trochu upravila název nového CD Radioservisu Pojď jen blíž, uvidíš…, které přináší originální nahrávky humorných písniček a zvukových reklam z let 1927–1943. Prostě mi to nedalo! Jde o pětadvacet písniček, scének, reklamních textů, popěvků v podání takových es jako byli Jára Pospíšil, Ferenc Futurista, Jára Kohout, Jindřich Plachta, Sláva Grossmann a mnoho dalších.

 

Ačkoliv se dostaneme do časů minulých, obsah mnoha se nám zdá zcela současný. Především dostaneme-li se k tématům jako jsou politika, fotbal a daně. I tehdy se třeba hřímalo z poslanecké židle, že by se měly zlepšit podmínky ve věznicích, a je blahosklonně v písni dodáno: nebudeme se s ním přece hádat, on to zná, on to ví, on tam byl… Tak tento kuplet v podání Slávy Grossmana mne rozesmál asi nejvíc. Stejně povedené (a velmi aktuální) je Přiznání k dani, kde opět slyšíme zmíněného protagonistu. Velmi zdařilé jsou scénky Plachtovy a Kohoutovy. A konečně jsem se díky tomuto CD dozvěděla, odkud měla manželova babička trefnou odpověď na hloupou otázku: Proč tak na mne koukáš? Prý vždycky odvětila: Protože mám oči, kdybych měla místo očí syrečky, tak bych na tebe smrděla. Manžel mne takto zlobí, jakmile se uřeknu! A kdo onu odpověď pronesl pravděpodobně první? Komik Jára Kohout na Radiožurnálu!

Doba minulá zdá se nám být rozpustilá. Dýchá na nás rozverná atmosféra, jak ji známe z filmů třicátých a čtyřicátých let. Právě proto, že život tehdy nebyl snadný, zemi trápila vysoká nezaměstnanost a obavy z možné další války, která nakonec skutečně vypukla dřív, než se všichni stihli z té první vzpamatovat, se v rozhlase a na filmovém plátně tančilo, veselilo a švitořilo. Nebyl chléb – byly hry.

Je třeba se zmínit ještě o reklamních sloganech, které na CD najdeme. Vychvalování různých výrobků či značek je jaksepatří podbízivé. Netřeba je hanět, jsou naprosto shodné s těmi, které vídáme a slýcháme v reklamních blocích rádií a televizí dnes. Nicméně onen punc doby minulé jim dodává určitý šmrnc.

Jak tedy hodnotit nové CD – jako perličku doby minulé, jako ukázku dobové reklamy, meziválečného humoru a hudby. Největším překvapením pro každého tak zůstane značná nadčasovost některých textů, jenž v podání velmi zdatných humoristů uslyšíte.
Tak tedy: Pojď jen blíž…

Ukázka:
http://www.radioservis-as.cz/katalog/mp3/pojd_jen.mp3

Pojd jen bliz

Název: Pojď jen blíž, uvidíš…
Podtitul: Originální nahrávky humorných písniček a zvukových reklam z let 1927–1943
Edice Fonogram
Stopáž: 78:56 minut
Vydavatelství: Radioservis, a. s., 2013
Hodnocení: 85 %

Zdroj foto: www.radioservis-as.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 28

Čtěte také...

Přítelkyně z domu smutku nejsou žádní andělé

200knihaVyšla audiokniha Evy Kantůrkové - Přítelkyně z domu smutku a my vám přinášíme recenzi.

...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Maxim Čáp: Silnější pes

silnejsi pes 200Silně kontroverzní kniha o fotbalu. Pokud zdaleka netušíte, jakýže hnus se skrývá v zákulisí českého fotbalu, raději ji nečtěte. Pokud tušíte, pak si ji přečtěte. Garantuji vám, že i tak se vám z ní trošku zvedne kufr. Maxim Č...

Divadlo

Hraběnka Marica v podání půvabné Terezy Mátlové - Severočeské divadlo v Ústí nad Labem

hrabenka marica 1V pátek 13. prosince v 19.00 hodin uvedlo Severočeské divadlo s.r.o. premiéru jedné z nejoblíbenějších a nejhranějších operet Emmericha Kálmána HRABĚNKU MARICU.  Příběh lásky plný veselých zápletek, okouzlí též temp...

Film

Parchanti spí možná dobře, ale diváci mohou mít zlé sny

200film1Režisérka Claire Denisová se svěřila, že impuls k natočení filmu Parchanti spí dobře jí poskytlo Kurosawovo klasické drama Zlý chlap spí dobře. Zvolila název Les salauds (neboli Parchanti), odkazujíc tak k japonskému mistru, jehož dílo bylo ve Franc...