Recenze na audioknihu Pražská zima
Banner

Recenze na audioknihu Pražská zima

prazska zima 200Madeleine Albrightová je velmi zajímavá osobnost s českými kořeny, která nás může v lecčems inspirovat a v lecčems zneklidňovat. Byla jsem proto velmi zvědavá na její knihu. Ale shodou okolností se mi dříve dostala do rukou zkrácená audiokniha. Cestovala se mnou do španělské Valencie, kde jsem ji po večerech poslouchala. Promlouval ke mně hlas Dany Syslové (Madeleine) coby vypravěčky, vyprávějící o nelehkých letech předválečného, válečného a poválečného Československa (od roku 1937 až do roku 1948), které prožívala. Známé věci podává z jiného úhlu, dozvídáme se informace, o kterých jsme toho zase tolik nevěděli, v souvislostech, o kterých jsme nemuseli vědět vůbec. Vypráví o známých lidech i o své rodině, ale nejdůležitější je zde historie. Madeleine Albrightová není historička, psycholožka, socioložka ani novinářka, je skutečná politička. Proto se na politické dění dívá ze své zkušenosti, ačkoliv popisovaná léta prožila jako malá holčička, které tehdy různé souvislosti unikaly.

Ačkoliv mám Danu Syslovou jako herečku ráda, tentokrát mě trochu při poslechu rušil její způsob četby tohoto příběhu. Měla jsem dojem, že několik hodin hutného textu nepříliš povzbudivých úseků dějin jí sedí míň než třeba pohádky, ale možná mi prostě jenom nesedla. Když jsem přemýšlela o tom, koho bych chtěla slyšet místo ní, nikdo mě nenapadl. Jedině samotná Madeleine Albrightová. Její autentický hlas by tomuto vyprávění dodal tu správnou šťávu. Jinak je asi lepší přečíst si knihu o samotě a představovat si události ve své fantazii bez rušivých momentů. Naštěstí nejsem sama, koho něco podobného napadlo. Audioknihu doplňuje nahrávka Madeleine Albrightové, pořízené na besedě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Posluchač se tak může dozvědět další údaje z jejího osobního života.

Příběh je poutavý a stojí za to si jej přečíst či poslechnout. Kdo má rád zkrácené verze knih, nebo nemá čas na čtení, zato stráví spoustu času na cestách, tomu může být audiokniha příjemným společníkem. Pokud ale rádi čtete a máte čas, možná vás více potěší kniha, už proto, že je úplná. Rozhodně je však dobře, že existuje další příspěvek k onomu úseku našich nelehkých dějin. Rozhodně je nám i dnes zapotřebí nadhled a odvaha.

prazska zima

Název/ název v originále: Pražská zima/Prague Winter
Autor: Madeleine Albrightová
Překlad: Tomáš Vrba
Rozhlasová úprava: Lenka Svobodová
Interpret: Dana Syslová
Délka: 4 hodiny 47 minut
Kategorie: audiokniha
Typ: desetidílná četba z knihy, vydané v roce 2012
Vydavatel: Radioservis, a. s., 2013

Zdroj foto: audioteka.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Z archivu...

Čtěte také...

Vyšlo láskyplné andělské CD „ANDĚLSKÁ MEDITACE S PRŮVODCI PRO KAŽDÝ DEN“

Andele 200Nové andělské CD vám pomůže zvládat celý pracovní týden s úsměvem, energií a klidnou a harmonickou myslí.
Andělé mi skrze automatické psaní předali poselství a laskavá slova, která budou léčit Vaše nitro,...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Mezi řádky 1: Tommy Taylor a falešná identita

Tommy 200Dostal se mi do mých rukou další komiks. Po Želvách Ninja a dalších komiksech, recenzuji pro mě neznámé dílo. Dostali se ke mně autoři Mike Carey a Peter Gross. Napsali a nakreslili Mezi řádky – Tommy Taylor a falešná identita.  Autoři jsou už uzná...

Divadlo

Národní divadlo slavnostně zahájilo svou již 132. sezonu módní přehlídkou pro veřejnost

nd 200Při příležitosti otevření již „více než stoleté“ sezóny Národního divadla, byla pro veřejnost připravena akce módní přehlídky protagonistů čtyř odvětví Národního divadla - baletu, činohry, opery a Laterna Magiky. Moderace mó...

Film

Šimon a Matouš nikdy nezestárnou a budou bavit ještě mnoho generací

Film Šimon a Matouš jedou na riviéru (1975) byl ve své době velmi populární a podepsal se na duši nejednoho malého rváče. Proč je mlácení a urážení lidí taková legrace, těžko říci. Oba hrdinové totiž narazí na šéfy mafie, kteří jsou sice mocní a n...