Stříbrní Chilané aneb Legenda žije
Banner

Stříbrní Chilané aneb Legenda žije

200perexVydavatelství Audioberg je v české audioknižní tůni poměrně mladou rybkou, přesto však už může posluchače zaujmout hned několika vydanými tituly i svým edičním plánem. Ostatně tvůrci a interpreti, kteří pro Audioberg točí, mají s audioknihami mnohaleté zkušenosti a lze tak předpokládat, že své know-how uplatní i u produktů nového vydavatele. Jednou z prvních audioknih, které pod hlavičkou Audiobergu vyšly, je dvojCD Stříbrní Chilané aneb Legenda žije. Abychom byli úplně přesní - vydavatelem je Klub přátel Josefa Masopusta, Audioberg je výrobcem nahrávky.

 

 

Pokud bychom chtěli audioknihu Stříbrní Chilané zařadit do nějaké tématické škatulky, sdílela by ji nejspíš jen s Nepilovou Má stoletá láska Sparta nebo Pavlovými Dukla mezi mrakodrapy či Pohádka o Raškovi. Sportovní tématika, tím méně sportovní dokument, nemá mezi českými audioknihami příliš širokou základnu a obdobné je to nejspíš s takto specificky zaměřenými posluchači. Sám jsem, coby sportovní nefanoušek, neměl ani potuchy o českém úspěchu na mistrovství světa ve fotbale v Chille roku 1962. Zajímalo mne proto, jestli tvůrci dokázali toto téma zpracovat tak, aby oslovilo skupinu mně podobných nesportovních audioknižních posluchačů.

perex

V případě Stříbrných Chilanů zcela jistě neprohloupí ten, kdo dá přednost fyzickému nosiči před on-line stažením mp3 verze. Za vyšší cenu totiž dostane, spolu se dvěma CD, také dvaceti čtyř stránkový booklet Chilský deník 1962-2012 s mnoha archivními fotografiemi, výstřižky a poznámkami - skvělý k listování při poslechu. Celkově lze design audioknihy označit za nadstandardní a Audiobergu, resp. VR Atelieru, za něj patří uznání.

První CD obsahuje téměř hodinovou dramatizaci Jana Jiráně Českou uličkou ke stříbru, která provede posluchače od kvalifikace, přes cestu do Chile a mistrovská utkání, až k slavnému finále. Do rolí jednotlivých aktérů zápasu byli obsazeni například Jaromír Meduna, Ivan Trojan nebo Martin Myšička, vypravěčem je Michal Pavlata a svou audioknižní premiéru (tipuji) si v Chilanech odbyl i Jaromír Bosák. Historická fakta jsou, spolu s osobními zážitky členů výpravy, zpracována přístupnou formou, takže se ani laik v postavách neztrácí.

Druhé CD je delší - má celkem sedmdesát sedm minut a obsahuje klasickou zvukovou reportáž s názvem Chilané se vracejí autora Jana Kaliby. Archivní záznamy a autentické rozhovory s účastníky a pamětníky obsahují v podstatě totéž co dramatizace na prvním disku, forma reportáže však dodává celému příběhu na autentičnosti. Posluchači se navíc dostane i zpráva o návratu o padesát let starších aktérů na místo chilského úspěchu. Komu by i toto bylo málo, dozví se na webu www.chilane.cz, jak osudy českých Chilanů pokračují.

Odpověď na otázku, zda dokáží Stříbrní Chilané od Audiobergu oslovit i běžného posluchače, zní ANO. Audiokniha je pro laiky pozoruhodným způsobem, jak se seznámit s padesát let starým československým fotbalovým úspěchem. Pro fanoušky je snad naprostou nutností. Nadmíru využívá možností fyzického nosiče (booklet) i sítě internetu (www.chilane.cz). Zakoupit ji lze například na stránkách vydavatele nebo on-line prostřednictvím služby audioteka.cz.


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 32

Z archivu...

Čtěte také...

Pusťte dětem oblíbenou a nadčasovou klasiku Anne ze Zeleného domu

anne ze zeleneho domu 200

Příběhy Anne ze Zeleného domu byly mnohokrát zfilmovány či adaptovány jako televizní seriál. Patrně nejznámější je trilogie televizních filmů s kanadskou herečkou Megan Follows v...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Cestou necestou za posvátnými místy jihovýchodních Čech

altJih Čech si většina lidí spojuje s rybníky. Ty jsou nejprofláklejším magnetem na turisty, k jejich břehům míří kroky nejednoho výletníka, jejich fotografie nechybí na žádné z pohlednic. Není nutno pochybovat, rybníky dodávají jihočeské kr...

Divadlo

JENOM ŽIVOT (Juste une vie, 2009)

jenomZivot perexJe večer a do Marionina bytu nečekaně vpadne promoklý a zraněný Sam. Měl autonehodu. Více než deset let se neviděli. Od té doby, kdy Sam Marion opustil. Počáteční starost o Samovo zdraví i fascinující set...

Film

Návštěvní den na Barrandově - výlet do zákulisí české továrny na sny

navstevni den barrandovV sobotu 1. září se Barrandov Studio otevře veřejnosti. Nepropásněte jedinečnou příležitost k unikátnímu výletu do filmového zákulisí a poznejte, jak funguje opravdová „továrna na sny“. Jeden z největší...