Reklama
Banner

V rozhlasové hře Arsène Lupin kontra Sherlock Holmes ožívá nesmrtelný lupič-gentleman

lupin kontra holmes perexObří modrý diamant pocházející z majetku francouzských králů. Půvabná Blondýnka, která je ve skutečnosti nedostižným kriminálním komplicem. Uznávaná mezinárodní kapacita Sherlock Holmes. Ustaraný pařížský Inspektor Ganimard posedlý touhou zatknout zločince Arsèna Lupina. Ti všichni se spojí v detektivním příběhu, který otřásá elegantní Paříží. A sám lupič-gentleman? Ten se zatím zvolna prochází po nábřeží Seiny, rozverně se usmívá a v prstech obratně točí hůlkou z Napoleonovy pozůstalosti…


Když francouzský spisovatel Maurice Leblanc (1864–1941) vydával na sklonku devatenáctého století v Paříži své psychologické romány, pravděpodobně sám netušil, že zanedlouho vynese na literární scénu skutečné eso. Již roku 1905 autor poprvé uvedl do světa postavu jménem Arsène Lupin, a stvořil tak skutečnou legendu kriminálního románu. Nepolapitelný lupič-gentleman, který si s brilantní lehkostí zahrává s pařížskou policií a láme srdce žen stejně rychle jako zámky nedobytných sejfů, představoval ve své době zcela nový typ hrdiny: zdvořilý, vždy usměvavý a charismatický zločinec, který je zároveň i kultivovaným znalcem umění, galantním ctitelem žen, vegetariánem, abstinentem a v neposlední řadě nebezpečným a sebevědomým protivníkem. Mužové zákona, v čele s ustaraným pařížským inspektorem Ganimardem, se marně pachtili po Lupinových stopách a bojovali o sympatie čtenářů. Měli proti sobě soupeře, jemuž od počátku nelze odolat, ani se mu rovnat.

lupin kontra holmes1

Maurice Leblanc se při tvorbě této nezapomenutelné figury francouzského podsvětí inspiroval životním příběhem skutečného zločince, marseilleského rodáka Alexandra Jacoba (*1897). Jeho literární Arsène Lupin se jako ztělesnění francouzské elegance a šarmu rychle uchytil a stal se hrdinou dvacetisvazkové série románů (1908–1929), která se začala raketově šířit v cizojazyčných překladech. Leblancův lupič-gentleman při tom sehrál rovnocennou partii s jinou legendou, která již tou dobou sklízela sympatie čtenářů za kanálem La Manche: neomylným britským logikem Sherlockem Holmesem.

Právě z tohoto kontrastu dvou hrdinů a přístupů těží také příběh Arsène Lupin kontra Sherlock Holmes, který již brzy potěší české posluchače jako rozhlasová hra vydavatelství Tympanum. Nepolapitelný, šarmantní a poněkud uličnický lupič gentleman Arsène Lupin se v něm setkává s legendárním logikem Sherlockem Holmesem. Střet a souboj dvou osobností spustí řetězec napínavých událostí, v nichž se zablýskne vzácný modrý diamant, ale nebude chybět ani pořádná dávka mužské cti, dámského půvabu, intrik a překvapivých a nápaditých zvratů. Lakonický a noblesní humor, který je pro postavu Arsèna Lupina příznačný, ještě vynikne v kontrastu s metodickým Holmesem a jeho železnou logikou a téměř zázračnou předvídavostí. Souboj dvou nejdůmyslnějších a nejkreativnějších mužů, kteří ačkoli každý na jiné straně zákona, zkříží samozřejmě zbraně podle pravidel dvorské etikety, může začít…

Vydavatelství Tympanum, které Arsèna Lupina uvede na trh 16. dubna 2014, přináší tento strhující příběh v nové podobě – jako rozhlasovou hru. Velkorysá dramatizace, v níž spojilo síly 17 českých herců, vznikla pod taktovkou zkušeného režiséra Dimitrije Dudíka s hudebním doprovodem skladatele Kryštofa Marka. Scénář audioknihy Arsène Lupin kontra Sherlock Holmes jako by byl ovlivněn stylem hollywoodského scénáristy Charlieho Kaufmana. Tvůrci se rozhodli pro přístup v rozhlasových adaptacích nebývalý a rozehráli časovou linku příběhu způsobem, v němž se řetězec jednotlivých scén a motivů spojuje jako skládačka – na samém konci je pak publiku odměnou úchvatná pointa a celistvý dramatický obraz.

lh 1

V hlavních rolích posluchače potěší celá plejáda slavných jmen. Role lupiče gentlemana se s patřičným šarmem zhostil Ivan Trojan. Jeho protivníkem na literárním kolbišti pak bude Viktor Preiss jako Sherlock Holmes. Příběhu dále dodávají na dynamice policejní inspektor Ganimard Pavel Rímský, doktor Watson Jaromír Meduna a elegantní a protřelá Blondýnka Andrea Elsnerová. S osobitými hereckými výkony se ale setkáme i ve vedlejších rolích – mezi jinými zde zazáří Josef Somr, Ivan Řezáč, Miroslav Táborský, Arnošt Goldflam, Stanislav Zindulka a řada dalších.

lh 2

Audioknihu Arsène Lupin kontra Sherlock Holmes si vychutná každý milovník dobře vystavěného příběhu, v němž se napětí nečekaně prolíná s humorem a kde ožívá nefalšované dobrodružství v ušlechtilém stylu. Fanouškům literárního lupiče-gentlemana nabídne tato rozhlasová hra nový zážitek, a jak tomu u audioknih bývá, nejspíš si ji vychutnají i ti, kteří nemají přístup nebo čas na klasické knihy. Protože ponořit se do tajuplných pařížských ulic, na které zvolna usedá stín zločinu, nyní můžete i po sluchu! Kriminální dobrodružství s množstvím zábavy a osobitých výkonů se v knihovničce mluveného slova jen tak neztratí a vyslouží si jistě nejeden opakovaný poslech. Protože okouzlující Arsène Lupin, sršící bláznivými nápady a spřádající geniální zločinecké plány, které nadchnou každého (kromě inspektora Ganimarda), si život opravdu umí užívat, a je v tom nakažlivý!

Q & A Herci v ústředních rolích

VIKTOR PREISS (Sherlock Holmes)

1. Pane Preissi, jaký je Váš vztah k audioknihám a mluvenému slovu?
Audioknihy jsou samozřejmě specifická disciplína a rádio jako takové je, stejně samozřejmě, herecká láska. V tom slova smyslu, že se tam léta letoucí člověk učí práci s mikrofonem a práci neviditelného herce. Audiokniha vám vlastně nějakým způsobem na svých záznamech prodlužuje herecký život.

2. A co tato konkrétní dramatizace a Vaše role v ní? Jaký je Váš Sherlock Holmes?
To nemohu posoudit, to musí posoudit posluchač. Já mám určitou představu mírně arogantního intelektuála, který ví všechno deset kroků předem. A je to zvláštní charakter, kterého by kus od kusu každý popsal jinak, jen se společným jmenovatelem.

3. Jakým protivníkem je vám pan Trojan, v roli Arsèna Lupina?
Máme spolu osobní vztah. Ivánek je zlobidlo a krásně mě dráždí. Jak? My už to máme z privátního života nacvičeno, nemusíme nic zkoušet…

IVAN TROJAN (Arsène Lupin)

1. Jaký je podle Arsèna Lupina jeho soupeř, inspektor Holmes?
Sherlock Homes? Inu talentovaný, má dar. Je si vědom své převahy vůči všem ostatním. Je to sportovní typ a krom toho je chytrý a má smysl pro humor.
(A má rád beaf steak (krvavý) a pistu irského (skotského) piva, je to labužník a umí žit.)

2. Cítíte, že máte navrch jako Lupin?
Maurice Leblanc nám to tak už napsal, a já to s radostí ctím. Je to autorův zájem, aby měl Holmes kvalitního protihráče. Ba možná, chvílemi ještě kvalitnějšího.

3. Jak se Vám letitý vztah s Viktorem Preissem zúročil v této roli? Je pravda, že ho dráždíte a zlobíte?
Bez komentáře, máme takový vztah prošpikovaný jemným lehce černým humorem, děláme si ze sebe legraci a je mi ctí, že si mohu tropit srandu z o pár desítek let staršího než já (o osmnáct).

4. Jaký je váš vztah k audioknihám?
Kladný, já sám to mám rád. Nejčastěji poslouchám mluvené slovo, když jedu autem na delší cestu – pouštím si nahrávky, které mám doma. A navíc mám děti v patřičném věku (dvě pubertální a dvě malé děti). Čteme jim, ale před spaním poslouchají pohádky a ti starší už i povídky. A teď tam máme na poličce vedle kazetového přístroje právě Sherlocka Holmese (s Viktorem Preissem a s Otakarem Brouskem). Tahle látka je velký herecký dějepis.

5. Co byste popřáli nahrávce?
Prodejnost. Dělali jsme to z lásky.

lupin kontra holmes 2

Osoby a obsazení:

Arsėne Lupin, lupič gentleman – Ivan Trojan
Duval, novinář Le Journal de Paris – Ivan Řezáč
policejní inspektor Ganimard, úhlavní nepřítel Arsėna Lupina – Pavel Rímský
slavný anglický detektiv Sherlock Holmes – Viktor Preiss
Watson, anglický lékař, jeho přítel a pomocník – Jaromír Meduna
Architekt Destange – Stanislav Zindulka
Herschmann, neúspěšný dražitel modrého diamantu, majitel zlatých dolů v Africe – Josef Somr
baronka z Crozonu, majitelka modrého diamantu – Dana Černá
baron z Hautreku, starý muž, posléze mrtvý muž – Jaroslav Kepka
rakouský konzul Bleichen – Arnošt Goldflam
Policista, muž zákona – Jan Kostroun
Policista, jeho kolega – Jiří Knot
Augusta, řádová sestra – Magda Kutková
Charles, sluha – Antonín Hardt
Policejní ředitel města Paříže – Miroslav Táborský
Jacqueline, jeho choť – Milada Čechová
Klotylda, zároveň řádová sestra Lotty, také mademoiselle Tilda i drahoušek Kló neboli Blondýnka – Andrea Elsnerová

Zdroj foto: Tympanum

www.tympanum.cz

www.tympanum.cz/cs/vysledky-hledani/?q=lupin&


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

ROBERT ROHÁL

redaktor K21

Pokud máte rádi český popík a potrpíte si třeba zrovna na osmdesátá a devadesátá léta minulého století, pak by vám mohlo konvenovat debutové album zpívajícího textaře, jehož jméno zní Vlady Gryc. CD dostalo název podle jedné z dvanácti písní - Já svý sny mám - a představuje nejen příjemné melodické písničky, ale i nový svěží hlas protagonisty, který je zároveň autorem všech textů. Témat má Vlady Gryc patrně na rozdávání, protože co píseň, to jiný příběh. Vůbec, texty jsou v případě Grycova debutu silnou stránkou, mají hloubku, jiskru i vtip. Patrně za to může i inspirativní hudební složka, což spadá na vrub hitmakera Hellmuta Sickela. Ti dříve narození si ho zcela jistě pamatují jako někdejšího manžela zpěvačky Heleny Vondráčkové, pro kterou napsal a zaranžoval hlavně v osmdesátých letech celou řadu hitů. Však se také všechny písničky opírají o vybroušený melodický styl již zmíněných osmdesátek a ozvěn let devadesátých, to vše s aranžérskými fígly současných hudebních trendů. Výsledkem jsou chytlavé písničky zabíhající hned do několika hudebních žánrů, až už jde o blues, rokenrol, šanson či latinu, s čímž ovšem zpěvák nemá problém. Pokud bych měl jmenovat alespoň pár titulů, které mě chytly na první poslech, pak je to určitě vyloženě letní hit Te Quero nebo titulní hitovka Já svý sny mám. Stejně tak se mi ale líbí autobiograficky laděný šanson Můj život, crazy písnička Tchýně (která se dočkala ve formě filmové minigrotesky originálního videoklipu) nebo óda na slavnou filmovou hvězdu - Marilyn... Další pozoruhodností debutového alba ostravského rodáka je účast slavných hostů, třeba rockové zpěvačky Tanji... Ale ocenil jsem i vyloženě vymazlený booklet plný zajímavých fotek a navíc se všemi texty, což není v této době zcela běžné. I to je další důvod, proč albu, které si nehraje na velké umění, ale přesto se po všech stránkách povedlo, přeji dobrý start a ještě lepší prodej.

Banner

Hledat

Mimísek 19

Partneři

Z archivu...

Čtěte také...

Pavel Rímský načetl Žraloka od Jaroslava Kmenty

padrino-krejcir-zralok 200Audiokniha Žralok vychází týden po vydání knižní verze. Jde o třetí audioknihu reportéra Jaroslava Kmenty z projektu Padrino Krejčíř. Popisuje poslední fázi vyšetřování jeho činností od roku 2002 po rok 2005. Obsah...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Nalezněte rovnováhu v životě. Kniha o tom, jak být znovu člověkem

BuddhuvMozek perexŽijeme v uspěchané době. Životem leckdy slepě proplouváme, plníme své předem načrtnuté role, fungujeme jako roboti. Z okolního světa se netěšíme, nevnímáme běžnou krásu kolem sebe. Sledujeme často jedi...

Divadlo

Česká baletní symfonie II v Národním divadle – choreografie Kyliána, Zusky a Konvalinky na hudbu Martinů, Dvořáka, Jiráska

CBS perexBalet Národního divadla se připojuje k oslavám Roku české hudby a 17. dubna na scéně Národního divadla uvedl premiéru České baletní symfonie II. Komponovaný večer představuje české choreografy různých generací tvořící n...

Film

Tři bratři se vydali hledat nevěsty

Tri bratri 200Na počátku bylo i z televize známé jevištní pásmo pro děti, poskládané z hudebních variací na čtyři známé pohádky - o Šípkové Růžence, o Červené Karkulce, o Marušce s dvanácti měsíčky a o Budulínkovi. Hudbu složil Ja...