Slatiňany vzpomínají na natáčení Dobré Vody

Slatiňany vzpomínají na natáčení Dobré Vody

Tisk

Dobra voda 200V srpnových nedělních podvečerech mohou diváci České televize opět prožívat příběh inženýra Hovory, jeho syna Libora, stájného na penzi Hanouska, klisny Jasné i dalších hrdinů oblíbeného seriálu Dobrá Voda, který natočil v roce 1982 František Filip podle scénaře Jiřího Hubače. Hlavním místem natáčení byl hřebčín ve Slatiňanech.


 Ve Slatiňanech čeká od konce června na návštěvníky Švýcárny, v níž sídlí Interaktivní muzeum starokladrubského koně, výstava nazvaná Vzpomínky na Dobrou Vodu. Objekt Švýcárny posloužil před třicetiti lety též jako jeden z exteriérů. V seriálu představoval stavení, v němž bydlel Josef Kemr alias stájný Hanousek.

Dobra voda


  Jádrem výstavy jsou neznámé fotografie z natáčení, z nichž většina pochází z fotoalb slatiňanských občanů, dále jsou k vidění scénáře či originální kancelářský stůl ze statku. Hlavní lákadlo však představuje třicetiminutový dokumentární film Dobrá Voda po třiceti  letech, v němž přímo ve Slatiňanech na natáčení filmu vzpomínají režisér František Filip, manželka Petra Haničince Radka Haničincová, herci Ivana Andrlová (Irena Šemberová), Rudolf Jelínek (Němec Lothar), Ladislav Mrkvička (Janýr) a Lukáš Vaculík (Michal Slavík). Jejich vzpomínky jsou prokládány scénami ze seriálu.V dokumentu se objevují i nové záběry míst z natáčení a celkový dojem umocňuje hudba, která byla pro tento dokument speciálně složena na motivy hudby původního seriálu.

Dobra voda1


  V muzeu se návštěvník může seznámit s problematikou chovu starokladrubských koní, s průběhem opravy objektu Švýcárny, jejíž stavba spadá do poloviny 19.století, s životem profesora Bílka, zachránce starokladrubských vraníků, dále se standardem starokladrubských koní, prohlédnout si box pro koně, vyzkoušet jízdu na kočáře a řízení koňského spřežení a v promítacím sále shlédnout odborné i tematické filmy o koních, kování, reprodukci koní, životu koní a mnoho dalšího.


 Za pozornost stojí i dva české rekordy, zapsané v České knize rekordů. Ve Švýcárně se nachází největší plyšový kůň, vysoký 177 cm a vážící 80 kg, a největší sbírka historických vzorků bičišťat (285 kusů) na území České republiky.

Dobra voda2


 Vzpomínky na oblíbený seriál oživí i  koně pasoucí se v nedalekých výbězích a možná i stájný Hanousek, který, když nespí, vítá osobně návštěvníky Švýcárny.

Vzpomínky na Dobrou Vodu
Místo: Interaktivní muzeum starokladrubského koně Švýcárna Slatiňany
Otevírací doba: květen až září od úterý do neděle
                             od 10 do 12 hod 30 min od 13 hod do 17 hod
Vstupné: rodinné 80 Kč
               dospělí – 40 Kč,  děti + senioři  25 Kč


Zdroj foto: autorka článku


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Arch of Hell: „Pokud si chcete pořádně zablbnout, zapařit nebo i zaběhat, jsme pro vás ta správná volba!“

arch of hell 200Jednou z českých kapel vystupujících na festivalu Made of Metal jsou brněnští Arch of Hell. Vystoupí zde v sobotu od půl čtvrté odpoledne. Jak se těší a na co se můžete těšit, to prozradila Tereza Nesvatbová.



<...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Jede jede mašinka, v ní dvě děti a maminka

Masinka 1Ráda jezdím s dětmi vlakem. Jakože fakt ráda. Na kratší cesty dávám přednost autu, ale na ty delší volím vlak. Můžu za jízdy kojit, přebalovat, číst (z toho bych se v autě pozvracela, i kdybych zrovna neřídila a tu možnost měla). Nemusím řešit parkování...


Literatura

Ztracení hledači jiných světů

mortificatio perexNe náhodou autor použil název počítačové hry o hranici mezi životem a smrti, kde se prolíná realita a fantazie. Tentokráte, na rozdíl od E-knihy „V proudu řeky Styx“ nepoužívá své jméno, ale představuje se jako Nigredo, což označ...

Divadlo

Kolečko v Disku pracuje s buchtami i bohyněmi

buchty a bohyne200Petr Kolečko (Okresní přebor) napsal divadelní hru přímo na míru čtyřem absolventkám, čtvrtého ročníku Katedry herectví činoherního divadla pražské DAMU, Nikol Kouklové, Evě Josefíkové, Marii Poulové

Film

Nemám Vánoce rád a Silvestr přímo nesnáším, říká režisér Zdeněk Troška

zdenek perexI když v poslední době slavil v kinech úspěchy s komediemi nebo pohádkami, filmografie Zdeňka Trošky má přece jenom rozmanitější žánrový rozměr. Patří tam třeba historický film Poklad hraběte Chamaré nebo kom...