Závěrečný prodloužený víkend MHF Český Krumlov slibuje mimořádné zážitky

Email Tisk

Cesky Krumlov 200Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2014 se blíží do finále. Připraveny jsou ještě čtyři koncerty, které nabídnou klasickou hudbu, operní árie i crossover ve čtyřech různých koncertních prostorách – dva interiérové koncerty se konají v Maškarním sále a v Zámecké jízdárně českokrumlovského zámku, další dva potom pod širým nebem v Pivovarské zahradě a v Zahradě Kooperativy.

Prvním z nich bude středeční komorní koncert v podání Tria Martinů, které je v současné době jedním z nejvyhledávanějších evropských komorních souborů. Příští sezónu trio oslaví pětadvacet let. Všichni tři členové – Petr Jiříkovský (klavír), Pavel Šafařík (housle) a Jaroslav Matějka (violoncello) – jsou vynikajícími sólisty a jsou pravidelně zváni ke spolupráci s jinými význačnými umělci ze světa klasické hudby. V Maškarním sále zazní v jejich podání díla Josefa Suka, Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Rovněž tímto koncertem festival vzdá poctu českým skladatelům v rámci Roku české hudby.

Do atmosféry letních koncertů patří rovněž večery, při nichž hudba přesahuje úzce vymezené hranice. Letošní festival nabídl několik koncertů jiných žánrů než klasické hudby, posledním z nich bude čtvrteční večer s číší vína v Zahradě Kooperativy. Zazní autorské skladby souboru Pacora trio, jehož hudba je postavená na prolínání jazzu a folklóru a je podbarvená prvky vážné hudby. Společně se slovenskou sopranistkou Lindou Ballovou, která loni zpívala po boku světoznámého tenoristy José Cury na jeho vůbec prvním bratislavském koncertě, pak protagonisté nabídnou cyklus židovských písní v úpravě pro soprán a etno-jazzové trio.

Cesky Krumlov2

Pátečnímu večeru bude opět vévodit klasická hudba. V Zámecké jízdárně vystoupí Pavel Haas Quartet, který se etabloval jako jeden z nejvýznamnějších komorních souborů současnosti. V roce 2007 Kolínská filharmonie kvarteto nominovala za jednu z „Vycházejících hvězd“ (Rising Stars) ECHO. Následovala řada koncertů ve významných koncertních sálech po celém světě. „Hrají naprosto precizně a zároveň plnokrevně... U mladých Čechů dokonale splynula virtuozita s hloubkou... Pavel Haas Quartet představuje to nejlepší z české tradice – vroucnost, libozvučnost, osobitost, citovost...,“ říkají hudební kritici o tomto souboru, nesoucím jméno českého skladatele, který zahynul v Osvětimi. V podání Pavel Haas Quartet zazní skladby Ervína Schulhoffa, Antonína Dvořáka a Johannesa Brahmse.

Závěrečný operní galakoncert 23. ročníku MHF Český Krumlov bude skutečně velkolepý – tento večer patří pěveckým hvězdám Velkého divadla v Moskvě, tzv. Bolšovo těatra. Do Českého Krumlova zavítají přední sólisté této moskevské scény všech hlavních hlasových oborů. Představí se sopranistky Makvala Kasrashvili a Anna Aglatova, mezzosopranistka Yulia Mazurova, tenorista Oleg Kulko a basista Mikhail Kazakov. Program koncertu pěvci nastudují za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a pod dirigentskou taktovkou Leoše Svárovského. Výběr sólistů Velkého divadla, pěvců mladé a střední generace a držitelů mnoha prestižních ocenění, je skutečně reprezentativní, každý z nich disponuje vynikající hlasovou technikou podepřenou neobyčejně působivou hlasovou kultivovaností. Preciznost hudebního nastudování se tak pod letním nebem v Českém Krumlově bude snoubit s nadhledem, zkušeností i energií.

Dramaturgicky pestrý program čerpá z operního odkazu nejen nejslavnějších ruských klasiků, ale také italských a francouzských operních velikánů. Nebude chybět hudba Michaila Ivanoviče Glinky z opery Ruslan a Ludmila, Alexandra Porfirjeviče Borodina z opery Kníže Igor a Petra Iljiče Čajkovského z oper Piková dáma a Evžen Oněgin. Vedle toho se však posluchači mohou těšit také na italské belcantové operní árie z pera Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho, Gioacchina Rossiniho, Pietra Mascagniho nebo Ruggiera Leoncavalla. Francouzský nádech opernímu večeru dodá slavná Habanera z Bizetovy Carmen, ale i další ukázky z oper Charlese Gounoda a Léa Délibese. Závěrečný koncert MHF Český Krumlov 2014 se koná v sobotu 16. srpna od 20:30 v Pivovarské zahradě.

Uplynulý čtvrtý festivalový víkend nabídl divákům dva komorní večery v Maškarním sále, koncert legendární ruské violoncellistky Natalie Gutman v Zámecké jízdárně a Poctu českým muzikálům v podání hvězd české populární a muzikálové scény pod širým nebem v Pivovarské zahradě. Festival nezapomněl ani na dětské publikum – v neděli společně s oficiálním partnerem festivalu, energetickou skupinou E.ON, pro děti připravil program plný písniček, her, soutěží i vzdělávacích aktivit s názvem Dětské odpoledne v rytmu energie.  

Cesky Krumlov1


Harfa a flétna v Maškarním sále

Přestože jsou flétna a harfa svou stavbou i způsobem hry zcela odlišnými hudebními nástroji, bývají v komorní hudbě využívány společně. Oba nástroje disponují velmi subtilní zvukovou charakteristikou a kombinace jejich barev přináší novou kvalitu. O tom se přesvědčili i návštěvníci českokrumlovského festivalu ve středu 6. srpna v Maškarním sále, kde vystoupila harfistka Jana Boušková společně s korejskou flétnistkou žijící v Paříži, Jae-A Yoo. „V Českém Krumlově jsem poprvé a tak nádherný sál jsem ještě nikdy na svých koncertních cestách neviděla,“ řekla nadšeně Jae-A Yoo. Před vyprodaným sálem zazněly jak sólové skladby, tak tři různě pojaté Fantazie psané pro duo harfa-flétna, a to z pera flétnisty Franze Dopplera a harfisty Antonia Zamary a dále dvou francouzských autorů Camilla Saint-Saënse a Gabriela Faurého. „Město Český Krumlov považuji za náš poklad, a atmosféra Maškarního sálu i vřelé reakce publika vytvořily úžasné okamžiky,“ ocenila po koncertě Jana Boušková.


Turecké pianistky sestry Önderovy a Antonín Dvořák

O den později se tamtéž uskutečnil koncert tureckých sester-dvojčat Ferhan a Ferzan Önderových, které od studií na Vysoké škole hudby a múzických umění ve Vídni našly svůj druhý domov v Rakousku. Českokrumlovskému publiku přednesly obě řady Dvořákových Slovanských tanců pro klavír na čtyři ruce. Jak po koncertě řekly, toto dílo obě milují již od dětství. Z českých autorů mají dále na svém repertoáru i Janáčkovy a Smetanovy skladby. Jako přídavek zahrály Libertango Ástora Piazzoly a přímo pro ně psanou skladbu s názvem Ráno v Istanbulu Fazila Saye. A jak je to s jejich osobnostmi – jsou si jakožto dvojčata Ferhan a Ferzan podobné, nebo je každá z nich zcela jiná? Za obě odpověděla Ferzan: „Řekly bychom to takto: jedna à la Chopin, druhá à la Liszt. Já jsem jednoznačně ta klidnější a Ferhan ta temperamentnější a dominantnější. Už za našich studií ona hrála Stravinského a já spíše Mozarta a Schuberta. Skvěle se tak doplňujeme a tím dosahujeme rovnováhy.“ Podobnost i odlišnost zdůraznily i svými kostýmy – sestry vystoupily v šatech stejného střihu, odkazujících k orientálnímu stylu, Ferhanina barva byla ovšem červená a Ferzanina černá.  

 „První dáma violoncella“ Natalia Gutman

V pátek hostoval v Zámecké jízdárně orchestr Kammerphilharmonie dacapo München s dirigentem Franzem Schottkym a s Natalií Gutman, nazývanou „první dáma violoncella“. Legendární ruská violoncellistka má bohaté koncertní zkušenosti, studovala u nejlepšího z nejlepších, violoncellisty Mstislava Rostropoviče. K Česku má specifický vztah – v roce 1961 jako studentka Moskevské konzervatoře zvítězila v soutěži Pražského jara. A právě tady odstartovala její oslnivá kariéra. „Toto vítězství mi otevřelo mnohé dveře. Tehdy jsem poznala dirigenta Leopolda Stokowského, který mě pak pozval, abych s ním vystoupila v Carnegie Hall. Od doby mého prvního účinkování na Pražském jaru mám české publikum moc ráda,” vzpomíná Natalia Gutman.  

Cesky Krumlov3


Po vítězství na Pražském jaru absolvovala turné, při němž navštívila i Český Krumlov: „Pamatuji si na návštěvu zdejšího unikátního Barokního divadla. Pak jsem v Čechách dlouho nebyla, moc mě proto potěšilo pozvání do Českého Krumlova na tento koncert.“ A jaké jsou její další profesní plány? „Po Krumlovu odjíždím do Švýcarska a Belgie, kde povedu mistrovské kurzy, a v září v Mnichově budu porotkyní v mezinárodní hudební soutěži ARD.” Dirigent Franz Schottky ke spolupráci s Natalií Gutman uvedl: „Natalia je velmi spontánní umělkyně, a pro mě jako pro dirigenta je právě tato spontaneita zajímavá. Poprvé jsme se na pódiu setkali před dvěma lety v Mnichově, kdy jsem organizoval koncert k 100. výročí narození dirigenta Sergiu Celibidache, jehož jsem byl já žákem a Natalia Gutman jeho neoblíbenější sólistkou. Dnes v Krumlově jsme na tuto naši spolupráci navázali. Byl to krásný zážitek, potěšilo nás velmi přátelské přijetí a skvělá organizace.“ K atmosféře festivalu a města dodal: „Těším se na prohlídku města, které mě nadchlo, i když jsem zatím viděl jen část. Tento festival má velké jméno nejen díky krásnému prostředí, ale i díky věhlasným umělcům, kteří zde účinkovali.

Pocta českým muzikálům v podání hvězd populární hudby

Na sobotní večer připravil festival výlet do světa muzikálu, v němž vystoupily hvězdy české populární hudby – Bára Basiková, Ilona Csáková, Leona Machálková, Petr Kolář, Jan Kříž, Václav Noid Bárta a Pavel Vítek. Koncert s názvem Pocta českým muzikálům byl průřezem českou muzikálovou historií a poctou českým skladatelům a textařům, jejichž dílo dnes patří ke klenotům domácí produkce. Zpěváky doprovodil Festivalový orchestr pod vedením Kryštofa Marka, který se představil nejen jako dirigent, ale také hudební skladatel a textař – z jeho dílny zazněl krásný duet Písek je čas z muzikálu Vánoční koleda. Hudebním večerem diváky provedl Roman Vojtek. Koncertu se zúčastnil i hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. „Je dobře, že festival kromě klasiky nabízí i večery jiných žánrů. Nadšený ohlas publika dnešního koncertu to potvrzuje. Pro mě osobně byl dnešní večer skvělým zážitkem. Vážím si toho, že MHF Český Krumlov navzdory finančním těžkostem trvá, zachovává tradici a že se díky němu můžeme každé léto setkávat s fenomenálními umělci a s krásnou hudbou,” řekl po koncertě Jiří Zimola. Protagonisté koncertu ocenili nápad uspořádat večer českých muzikálů, navíc v nádherném prostředí Pivovarské zahrady s osvětlenou zámeckou věží v pozadí. Atmosféru podpořilo i počasí, které sice hrozilo bouřkou a deštěm, ale kalamita se – jako letos naštěstí při každém z open-air koncertů – Českému Krumlovu těsně vyhnula. „Tento koncert byl jak pro mě, tak pro všechny kolegy úžasným zážitkem. Festival sleduji mnoho let, a když přišlo pozvání vystoupit s muzikálovými melodiemi, moc mě to potěšilo. Písně, které byly pro dnešní večer vybrány, mě provázejí celý život. Ráda jsem si je proto zazpívala se skvělými kolegy a se symfonickým orchestrem,” řekla zpěvačka Bára Basiková.

 

Foto: www.facebook.com/mhfceskykrumlovSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

 • Vladimír Menšík
  V Tapírovi květen 2017 jsme zveřejnili vzpomínku na Vladimíra Menšíka. Protože dnes (9. října) slavíme výročí jeho narození, dovolte, abychom...
 • Podzimní Tapírování
  Léto je pro tento rok definitivně za námi, zahřívat nás už nebudou sluneční paprsky, ale při troše toho štěstí lidské teplo,...
 • Zpátky do školy!
  A je to tady! Už zase! Prázdniny jsou za námi, letní dovolená jakbysmet a nás čeká zase návrat do reality....

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

  Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

  S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

  Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

  Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

  "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 27

Čtěte také...

Poznejte pestrou indickou kulturu na sobotním festivalu v Náprstkově muzeu!

festival indicke kulturyNárodní muzeum zve velké i malé návštěvníky na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, kde se v sobotu 15. 8. 2015 bude konat festival oslavující indickou kulturu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter

Z archivu...


Literatura

Motýlí kůže aneb Mlčení jehňátek po rusku?

Motyli kuze 200Nakladatelství Jota přináší do českých luhů a hájů kultovní ruský román, který Sergej Kuzněcov sepsal teprve roku 2003. Rázem se z něj mezi mladými stal hit. Marketingoví pracovníci ho nazývají „ruským Mlčením jehňátek“, ale já vidím j...

Divadlo

Národní divadlo uvádí: Čarodějův učeň

carodejuv-ucen200Dne 28. února Národní divadlo uvedlo světovou premiéru celovečerního baletního představení s názvem Čarodějův učeň. Ambice tohoto baletu jsou veliké. Oslovit co nejvíce generací, včetně té náctileté. ...

Film

Českou premiéru dokumentu The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years bude doprovázet výstava a vydání CD, reedice živáků z losangeleského Hollywood Bowl

beatlemanie 200Již 15.9. přichází do kin nový dokument oscarového režiséra Rona Howarda The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years, který mapuje období fenomenálního turné Beatles v letech 1962 až 1966, kdy kapela vystupovala 815krát v 15 zemích a...