PRO AKTIVNÍ A ZVÍDAVÉ SENIORY

PRO AKTIVNÍ A ZVÍDAVÉ SENIORY

Email Tisk

seni 200Stárnutí je přirozený jev života, který čeká každého. Jeho proces ovlivňuje mnoho činitelů – klima, sociální situace, povolání, výživa i dědičné sklony. Celoživotní aktivita, ať psychická či fyzická, dovede stárnutí zpomalit.

 

 

Lépe je mozek opotřebovat, nežli nechat zrezivět (K. Lewin, psycholog). Každodenní zatěžování mozku příznivě ovlivňuje život starších lidí a pomáhá odbourávat stres. Proto jsem z nakladatelství Fragment vybrala dvě knížky určené aktivním babičkám a zvídavým dědům. Je již dokázáno, že zejména učení cizích jazyků i v pokročilém věku je dobrým stimulátorem pro mozkové závity.

Angličtina pro aktivní seniory.
O anglickém jazyku se ví, že většina slov se jinak píše a jinak vyslovuje, což studujícím zpočátku dělá potíže. Ovšem každý začátek je těžký, stačí vzpomenout na záludnosti azbuky. Proto hned na začátku se uvádí výslovnost jak s fonetickými znaky, tak si lze na připojeném CD správnost ověřit. Když si to student trochu osvojí, může se pomalu začít seznamovat s běžným životem anglických důchodců v jednotlivých kapitolách. K tomu mimo článků se slovní zásobou, výkladu gramatiky, doplňovaček a frází k článkům patří i cvičení. Na připojeném CD si ověří správnou výslovnost, v knize se uvádí přehledná orientace, pod jakým číslem to na něm je. Od čtvrté lekce se uvádí i dvojjazyčné texty.  Velká a výrazná písmena umožňují snadné čtení. Je určena pro samouky, vždy záleží na motivaci, ale v praxi se osvědčilo učení v malých skupinkách nebo s lektorem, a nemusí to vždy být odborník. Pro ty, kteří mají z minulosti alespoň částečné znalosti, je to vhodný způsob, jak na ně navázat či si to zopakovat. Tak hodně úspěchů.

seni 2

 

Název: Angličtina pro aktivní seniory
Autoři: Iva Dostálová a Stephen Douglas
Žánr: učebnice + CD
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání:2013
Počet stran: 154
Hodnocení: 80 %

Pro ty, kdo nemusí cizí jazyk, ale rádi si ověří své znalosti, je určena knížka Bystrá hlava. Formou zábavných testů z literatury, filmu, přírody, historie, našich osobností, ověření znalostí o naší zemi i o Praze se ukáže, co vše člověk vlastně nezná.  Vždy za jednotlivými kapitolami jsou správné odpovědi, velké a výrazné písmo umožňuje snadné čtení.
Oblíbeným spisovatelem fantastických románů je J. Verne. Doplňte názvy některých jeho děl:
a) … mil pod mořem
b) Tajuplný …
c) Děti kapitána …
Víte, který legendární hunský vůdce je podle pověsti pohřben v hrádku na vrcholu Štandler ve Frýdku-Místku?
Doplňte: Zkratka P. S. používaná v osobní korespondenci pochází z jazyka …, zkracuje slovo p… a znamená …
Ulice Na Žertvách je nazvána podle žertvy, což byla:
a) slavnost
b) oběť
c) pevnost
K ochucování likéru (např. francouzského pernodu a řeckého ouza) se používá:
a) anýz
b) tymián
c) rozmarýn

Název: Bystrá hlava pro seniory
Autorky: Zdeňka Zubíková a Renáta Drábová
Žánr: populárně naučný
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2013
Počet stran: 64
Hodnocení: 95 %

Bystrá hlava pro seniory

Angličtina pro aktivní seniory

 

Věřím, že obě publikace přinesou radost i poučení pro starší generaci, obohatí jejich život a budou i vhodným dárkem nejen pro aktivní seniory.

Zdroj foto: vydavatelství Fragment

 Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Anketa


Partneři

Hledat

Čtěte také...

Clemens Kuby v dubnu v Praze

clemens-kuby 200Tvrdí, že „kdo chce něco změnit, musí začít sám u sebe.“ Příležitost, aby to osudu dokázal, měl vpravdě drtivou. Příčné ochrnutí po úrazu, měsíce bolestivé rekonvalescence a pak doslova zázračné uzdravení, podle jeho slov silou vůle a u...

Nové komentáře


Literatura

Kdo naposledy prolije krev polobohů?

bohove olympu200Bohyně Gaia sice je díky svým stoupencům den ode dne silnější, avšak jejímu úplnému probuzení a následné zničující pomstě chybí už jen jeden malý detail – kapka krve. Tato poslední a zároveň nejmocnější esence znovuzrození koluje v žilá...

Divadlo

Ljuba Krbová se představí v současné běloruské hře To všechno ona

To vsechno ona 20010., 11. a 12. ledna 2015 proběhnou v klubovém prostoru H20 na Žižkově premiéry inscenace To všechno ona.

 

...

Film

Největší přehlídka srbského filmu ve Vsetíně

altEvropské filmy se těší velké oblibě a v rámci filmových festivalů jsou horkým kandidátem na zaručený způsob zahnání případné nudy a zajímavým kulturním zážitkem. Specialitou jsou pak festivaly zaměřené pouze jedním směrem. Tedy tím zeměpisným. A právě takov...