PRO AKTIVNÍ A ZVÍDAVÉ SENIORY
Banner

PRO AKTIVNÍ A ZVÍDAVÉ SENIORY

Email Tisk

seni 200Stárnutí je přirozený jev života, který čeká každého. Jeho proces ovlivňuje mnoho činitelů – klima, sociální situace, povolání, výživa i dědičné sklony. Celoživotní aktivita, ať psychická či fyzická, dovede stárnutí zpomalit.

 

 

Lépe je mozek opotřebovat, nežli nechat zrezivět (K. Lewin, psycholog). Každodenní zatěžování mozku příznivě ovlivňuje život starších lidí a pomáhá odbourávat stres. Proto jsem z nakladatelství Fragment vybrala dvě knížky určené aktivním babičkám a zvídavým dědům. Je již dokázáno, že zejména učení cizích jazyků i v pokročilém věku je dobrým stimulátorem pro mozkové závity.

Angličtina pro aktivní seniory.
O anglickém jazyku se ví, že většina slov se jinak píše a jinak vyslovuje, což studujícím zpočátku dělá potíže. Ovšem každý začátek je těžký, stačí vzpomenout na záludnosti azbuky. Proto hned na začátku se uvádí výslovnost jak s fonetickými znaky, tak si lze na připojeném CD správnost ověřit. Když si to student trochu osvojí, může se pomalu začít seznamovat s běžným životem anglických důchodců v jednotlivých kapitolách. K tomu mimo článků se slovní zásobou, výkladu gramatiky, doplňovaček a frází k článkům patří i cvičení. Na připojeném CD si ověří správnou výslovnost, v knize se uvádí přehledná orientace, pod jakým číslem to na něm je. Od čtvrté lekce se uvádí i dvojjazyčné texty.  Velká a výrazná písmena umožňují snadné čtení. Je určena pro samouky, vždy záleží na motivaci, ale v praxi se osvědčilo učení v malých skupinkách nebo s lektorem, a nemusí to vždy být odborník. Pro ty, kteří mají z minulosti alespoň částečné znalosti, je to vhodný způsob, jak na ně navázat či si to zopakovat. Tak hodně úspěchů.

seni 2

 

Název: Angličtina pro aktivní seniory
Autoři: Iva Dostálová a Stephen Douglas
Žánr: učebnice + CD
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání:2013
Počet stran: 154
Hodnocení: 80 %

Pro ty, kdo nemusí cizí jazyk, ale rádi si ověří své znalosti, je určena knížka Bystrá hlava. Formou zábavných testů z literatury, filmu, přírody, historie, našich osobností, ověření znalostí o naší zemi i o Praze se ukáže, co vše člověk vlastně nezná.  Vždy za jednotlivými kapitolami jsou správné odpovědi, velké a výrazné písmo umožňuje snadné čtení.
Oblíbeným spisovatelem fantastických románů je J. Verne. Doplňte názvy některých jeho děl:
a) … mil pod mořem
b) Tajuplný …
c) Děti kapitána …
Víte, který legendární hunský vůdce je podle pověsti pohřben v hrádku na vrcholu Štandler ve Frýdku-Místku?
Doplňte: Zkratka P. S. používaná v osobní korespondenci pochází z jazyka …, zkracuje slovo p… a znamená …
Ulice Na Žertvách je nazvána podle žertvy, což byla:
a) slavnost
b) oběť
c) pevnost
K ochucování likéru (např. francouzského pernodu a řeckého ouza) se používá:
a) anýz
b) tymián
c) rozmarýn

Název: Bystrá hlava pro seniory
Autorky: Zdeňka Zubíková a Renáta Drábová
Žánr: populárně naučný
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2013
Počet stran: 64
Hodnocení: 95 %

Bystrá hlava pro seniory

Angličtina pro aktivní seniory

 

Věřím, že obě publikace přinesou radost i poučení pro starší generaci, obohatí jejich život a budou i vhodným dárkem nejen pro aktivní seniory.

Zdroj foto: vydavatelství Fragment

 Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

 • Tapír v novém
  Milí čtenáři, Tapír bude v novém roce v novém provedení. Chystáme pro vás změnu, kterou jistě oceníte. Všichni se připravují...
 • Tapír přichází před Ježíškem.
  Nezadržitelně se blíží Vánoce a konec letošního roku. Na to si ale ještě chvíli počkáme a aby nám to čekání...
 • Tapíří listopadování
  Podzim je tady v plném proudu, na horách už se objevil první sníh, proběhla výměna šatníku za teplejší svršky (i...

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

  32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

  Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

  Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

  Životní motto:

  Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

Holešovice Fashion Market po deváté – proč být fádní, když lze být šik?

fash 200Oblečení, tašky, šperky, doplňky, workshopy, módní přehlídky, hudba a mnoho dalšího. To vše a nejen to byl devátý ročník tradičního Holešovice Fashion Marketu, který se konal v pátek 26. a v sobotu 27. září v pražské Holešovické ...

Nové komentáře

Facebook

Twitter

Z archivu...


Literatura

Bio (logicky odbouratelná), v první osobě napsaná autografie

gilliameska perexPřestože se britská komediální skupina Monty Python pracovně rozešla už před mnoha a mnoha lety, její fluidum působí dodnes a stále přitahuje nové a nové zájemce o tento nekorektní, ale zároveň intelektuální, způsob humoru. Ti dokola ...

Divadlo

Gazdova krv vás dostane korektními i nekorektními vtipy

altDivadelní festival Střetnutí Stretnutie zahájila hra Gazdova krv, ve které excelovala tvář festivalu Szidi Tobias a nejen ona.

 

...

Film

Petr Zelenka natáčí nový film Ztraceni v Mnichově

Ztraceni v Mnichove 200Režisér Petr Zelenka, tvůrce divácky úspěšných komedií Knoflíkáři, Rok ďábla a  Příběhy obyčejného šílenství se po sedmi letech vrací s novým snímkem podle vlastního námětu a  scénáře