Muzeum romské kultury v Brně připravilo retrospektivní výstavu „Století pohrom – století zázraků Rudolfa Dzurka“. Vzhledem ke křehkosti obrazů jde na dlouhou dobu o poslední příležitost vidět dílo tohoto věhlasného romského umělce v takto velkém rozsahu. Od 23. října do 20. března bude mít veřejnost unikátní příležitost prohlédnout si dílo jednoho z nejvíce ceněných romských umělců. Rudolf Dzurko (1941 – 2013) pocházel z tradiční romské osady na východním Slovensku, poválečný přesun rodiny do severních Čech pro něj znamenal zásadní životní zvrat.
„Pracoval jako dělník ve sklářských závodech a zhruba ve třiceti letech začal z barevné skleněné drtě – vlastně odpadního materiálu – tvořit své naivistické obrazy,“ vysvětluje kurátorka výstavy a ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. Ačkoliv od 70. let Dzurko vystavoval, živil se všelijak, třeba jako topič nebo zedník. Po roce 89 koupila několik jeho obrazů Národní galerie a dnes se hodnota jeho díla počítá v milionech.
„Výstavu tvoří 39 skleněných obrazů a 8 dřevěných soch, většina pochází ze sbírky Muzea romské kultury, některá zapůjčili různí soukromí majitelé. Dílu Rudolfa Dzurka bude v muzeu věnován rozsáhlý prostor, respektive veškeré prostory určené pro přechodné výstavy. Zatímco přízemní velký sál ukáže obrazy spojené tématem světa Romů, jejich bídy i fantazie, bláznovství i lidskosti a také věčného hledání svého místa, ve druhém patře budou k vidění díla inspirovaná ženou, matkou i milenkou, ústředním to motivem autorových úvah. K frekventovaným námětům patří v Dzurkově íle i smrt, k té se stále vrací až s obsesivní nutkavostí, ale také jistou dávkou břitkého humoru. Zbývající díla pak uvádějí příběhy Romů do historických souvislostí 20. a 21. století tak, jak tyto události vnímal sám autor,“ zve Jana Horváthová.
A dodává, že jde pravděpodobně na dlouhou dobu o poslední dílo vidět obrazy Rudolfa Dzurka v takovémto rozsahu. V důsledku použité techniky jsou totiž velmi křehké a tak budou poté opět uloženy do depozitáře, řadu z nich bude nejspíš nutné také postupně zrestaurovat.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 23. 10. 2014 od 16 hod. za přítomnosti autorových synů Rudolfa a Víta, atmosféru pomůže vyladit geniální devítiletý klavírista Radek Bagár. Dvakrát obdržel první cenu v mezinárodní soutěži mladých klavíristů do 11 let Amadeus, v roce 2012 vyhrál Prague Junior Note. A o rok později se zúčastnil festivalu Mozartovy děti a projektu Dva hlasy – dva světy – dvě kultury, třikrát hrál již s brněnskou filharmonií.
RUDOLF DZURKO Století pohrom – století zázraků Rudolfa Dzurka
Brno: Muzeum romské kultury
23. 10. 2014 – 20. 3. 2015
otevřeno: út – pá, ne 10.00 – 18.00.
Muzeum romské kultury, Bratislavská 67, Brno
www.rommuz.cz
Rudolf Dzurko (1941 – 2013)
Pocházel z tradiční hudebnické rodiny z romské osady v Pavlovicích na východním Slovensku. Od roku 1945 žil v severních Čechách, kde pracoval jako dělník ve zdejších sklářských závodech. Od počátku 70. let se začíná věnovat tvorbě obrazů z barevné skleněné drtě, tvoří také sochy ze dřeva a pískovce. Jeho dílo ho proslavilo již za života, absolvoval řadu samostatných výstav a jeho díla jsou součástí sbírek řady renomovaných muzeí a galerií.
O Muzeu Romské kultury
Historie Muzea romské kultury sahá do roku 1991, kdy bylo založeno z iniciativy romských intelektuálů jako nevládní nezisková organizace. Od 1. 1. 2005 se Muzeum romské kultury stalo státní příspěvkovou organizací. Muzeum spravuje fondy tradičních řemesel a profesí, vybavení interiéru, oděvu a šperku, výtvarného umění, písemného materiálu, plakátů a pozvánek, audio, foto a videodokumentace aj. Pořádá také řadu veřejných akcí – každoroční Muzejní noc, přednášky a besedy, módní přehlídky, koncerty či videoprojekce či slavnostní křty knih a hudebních nosičů (nejen) vlastní produkce aj. Pro děti z okolí muzea je po několik dní v týdnu připraven program v Dětském muzejním klubu; školní děti a mládež mohou využít animační programy k výstavám. Je jediným muzeem, které se věnuje výhradně historii a kultuře Romů, v Evropě.
< Předchozí | Další > |
---|
- ŠPATNÉ SPANÍ, ŠPATNÝ DEN
- Autorka slavných filmů, seriálů a knih Markéta Zinnerová se dočkala ocenění
- Další záhady světa – příjemná povinnost pro milovníky záhad
- Staré Mesto začalo s rekonštrukciou
- Prahu zaplaví dýně a duchové
- Tip na originální vánoční dárek nejen pro seniory: stolní hra Konečně doma inspirovaná dokumentem Šmejdi
- JAKPAK JE TAM U VÁS DOMA...?/ Břetislav Kotyza - literární soutěž K21
- TO JE SVĚTOVÝ/ Tereza Cimburková - literární soutěž K21
- ŽIVOTNÍ DESTINACE/ Barbora Adamcová- literární soutěž K21
- JUNIOR NA CESTÁCH/ Monika Petrlová - literární soutěž K21