Plzeň se kulturně otevírá nejen pro rok 2015

Plzeň se kulturně otevírá nejen pro rok 2015

Email Tisk

Plzen 200Kultura jako nedílná součást našich životů, jako pestrobarevná výpověď o nás samých či o zemi, v níž žijeme. V příštím roce bude na tomto poli jednoznačně dominovat město Plzeň, které se stalo Evropským hlavním městem kultury pro rok 2015, což je vnímáno jako velký úspěch s ještě větším potenciálem.

Počínaje 17. lednem 2015 odstartuje rok plný kulturních událostí (kolem šesti set) odehrávajících se nejen v Plzni ale celkově v Plzeňském kraji, jehož kořeny sahají do roku 2010, kdy byla Plzeň vybrána jako Evropské hlavní město kultury. Od té doby se na projektu podílí velké množství lidí, kteří odvedli zajisté velký kus práce, jež můžete po novém roce zhodnotit i vy coby návštěvníci. Každý si zde jistě přijde na své, neboť projekt nabídne opravdu bohatý program od nového cirkusu přes výstavy, divadlo, tanec, koncerty až po akce ve veřejném prostoru. Cílem projektu ovšem není pouze nabídnout pestrou škálu kulturního vyžití, ale zejména otevřít se lokálně – tedy zapojit i občany, otevřít se směrem do Evropy prostřednictvím účasti evropských tvůrců, zahraničních návštěvníků nebo spolupráce s belgickým městem Mons (také Evropské hlavní město kultury 2015) společně s nímž vytvoří virtuální most napříč Evropou. Nakonec je cílem také udržitelnost takové kulturní činnosti i pro nadcházející roky a udržitelné projekty celkově.

Plzen Cirque

Otevření Plzně“ tedy proběhne ve velkém stylu, a to za doprovodu několika desítek umělců, herců, akrobatů, hudebníků a zejména celého města a dalších návštěvníků formou celkem čtyř průvodů, které se setkají na náměstí Republiky. Třešničkou na dortu, ze kterého budete moci ukrajovat celý rok, bude první rozeznění nových zvonů v plzeňské katedrále. Součástí zahájení bude i největší videomapping vytvořený v České republice, jehož autory jsou Josef Lepša a Jan Hrdlička z 3dsense ale i mnoho a mnoho dalších umělců, sdružení, spolků a dalších, kteří tak budou představovat to, co je pro město, kraj i obyvatele charakteristické, jeho zájmy a činnosti. Slavnostní zahájení bude probíhat po tři dny v režii uměleckého šéfa projektu Plzeň 2015 Petra Formana.

Plzen Japan

Celoroční program projektu čítá tolik položek, že je těžké vybrat jen pár z nich na ukázku. Z těch nejčastěji zmiňovaných jsou to ale celoroční Sezona nového cirkusu plná souborů z Francie, Španělska, Itálie či Švýcarska ale i českého souboru Cirku La Putyka. Dále Festival světla obdobný jako Signal festival konající se již dvakrát v Praze, Tanec Praha v Plzni, v rámci něhož vystoupí soubory Les Slovaks či Les Ballets Bubeníček a další. Výstavy věnované plzeňským rodákům Jiřímu Trnkovi a Gottfriedu Lindauerovi ale i dalším významným umělcům – designérovi Ladislavu Sutnarovi, architektovi Adolfu Loosemu a jeho bytovým interiérům nebo autorovi kovových soch Čestmíru Suškovi. Projekt Skryté město vám pomůže objevit skrytou identitu Plzně. Veřejnému prostoru bude zasvěceno například Město jako výstava, které má přitáhnout pozornost k zanedbávaným místům města či Pěstuj prostor s účelem zapojení obyvatel. V průběhu léta se bude konat festival 9 týdnů baroka oslavující barokní bohatství Plzeňského kraje a festivaly divadelní, filmové a hudební či multižánrový festival Živá ulice. Mezi festivaly budou i ty představující kultury z různých koutů světa.

Plzen Sokol

V rámci projektu Evropské hlavní město kultury vznikla i celá řada nových staveb či prostorů – Nové divadlo (nová budova Divadla Josefa Kajetána Tyla), nová budova Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, kreativní zóna DEPO 2015, kulturní prostor Papírna nebo zrekonstruovaný Světovar.

Plzeň zkrátka maximálně využívá toho, co má k dispozici a co ji jako město dělá tak jedinečným, což je zejména její historie a tradice (nejen ta pivní), kultura a umění, sport, univerzita, značka Škoda a průmysl obecně. V souvislosti s tím se i odvíjí celkové přípravy projektu a možná částečně i čtyři témata, s nimiž od začátku pracují – Umění a technologie, Vztahy a city, Tranzit a menšiny a Příběhy a prameny. Nechte se proto vtáhnout do víru plzeňského světa i Plzeňského Prazdroje, nechte se vtáhnout městem, které se tímto otevírá.

Plzen ziva ulice

http://www.plzen2015.cz/
http://plzenehmk2015.blogspot.cz/
http://www.kreativnievropa.cz/cs/evropske-hlavni-mesto-kultury/


 
Banner

PřihlášeníAnketa

  • Výstava Most
    Ve sportovní hale Most proběhla 1. dubna 2019 vernisáž výstavy tří autorů kresleného humoru, členů našeho Klubu kreslířů a humoristů,...
  • Soutěž s Tapírem
    Předplaťte si Tapíra a můžete vyhrát víkendový pobyt v lázních. Předprodej je možný vyřešit ZDE: www.send.cz/tapir Klikni do obrázku pro zvětšení:...
  • Výstava Pirkl, Veverka a Urban
    Srdečně vás zveme na výstavu tří kreslířů z našeho Klubu kreslířů a humoristů, které znáte i z časopisu Tapír. Přijďte...

Rozhovor

Na Velikonoce pojedu k mamince do Brna, říká Eva Pilarová

eva 200Zatímco v těchto týdnech podniká čtyřnásobná držitelka zlatého slavíka Eva Pilarová ještě s několika svými kolegy Evergreen Tour, na podzim ji čekají dva velké gala koncerty, kterými oslaví 55 let na scéně. Koncerty proběhnou 27. října v Mahenově divadle ...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (28)

Čtěte také...

Kniha a DVD RETRO HRAČKY - Herec Josef Polášek touží po traktoru

retro hracky polasekJosef Polášek představil knihu a DVD RETRO HRAČKY. Dárková knížka s DVD připomíná více než 100 legendárních hraček a her padesátých až osmdesátých her. „Když jsem byl malý, měl jsem ...


Literatura

Vidíš-li vosu, nehýbej se!

vidis-vosu-nehybej-se 200Eva Houserová, autorka s mnohaletými zkušenostmi jako redaktorka a editorka ženských časopisů, má skutečný dar zaujmout. Jako žena se dokáže vcítit do toho, co žena pr...

Divadlo

Festival TANECVALMEZ opět představí českou i světovou taneční špičku

Tanecvalmez 200Už 8. ročník festivalu TANECVALMEZ proběhne první týden v červnu ve Valašském Meziříčí. Příznivci současného tanečního umění se tentokrát mohou těšit na opravdové hvězdy – špičkový norský soubor Jo Strømgren Kompani, přední taneční skupina...

Film

Severský filmový čtvrtek vyprodala islandská komedie

kralovska cesta 200První čtvrtek v srpnu patřil pravidelnému setkání u promítání severského filmu. Skandinávský dům společně s Komorním kinem Evald tentokrát přichystaly pro návštěvníky dramatickou komedii Královská cesta, která nás zavedla do malé k...