V březnu znovu na Kuks
Banner

V březnu znovu na Kuks

Email Tisk

kuks200Barokní hospital Kuks se po rozsáhlé obnově otevře návštěvníkům koncem března. Po dvacetiměsíční rekonstrukci budou moci návštěvníci znovu obdivovat krásy jedné z nejvýznamnějších barokních památek. Rekonstruovaná památka nabídne návštěvníkům několik novinek; vedle nové expozice muzea farmacie to budou i obnovené interiéry památky, renovované nádvoří a bylinková zahrada za hospitálem. Restaurátoři nedávno dokončili opravu nástěnných maleb z cyklu Tanec smrti. Série padesáti obrazů, které znázorňují rovnost lidí v posledním okamžiku života, byla dosud ukrytá pod silnou vrstvou vápna. 

 

Kuks je oblíbeným cílem většiny turistů, kteří do Královéhradeckého kraje míří. Projekt rekonstrukce hospitálu i dalších objektů v obci Kuks je svým rozměrem v oblasti památkové péče unikátní. Pro návštěvníky se připravuje několik prohlídkových tras, vhodných i pro rodiny s dětmi.

Kuks1

 

Hospital Kuks je unikátní památkou. Barokní komplex v údolí řeky Labe založil hrabě František Antonín Špork. Původní využití hospitálu dodnes připomíná barokní lékárna, která je jednou z nejstarších v Evropě; kromě ní je přístupný i klášterní kostel a pod ním umístěná hraběcí hrobka. Prostor před průčelím hospitálu zdobí sochy Ctností a Neřestí od Matyáše Bernarda Brauna, který je autorem i nedalekých pískovcových reliéfů v nedalekém místě zvaném Betlém.

Kuks3

 

Hospitál nabízí možnost svatebních obřadů, vzdělávacích aktivit, v nabídce jsou i tradiční kulturní akce – hudební festivaly, jarmarky, vinobraní, recitály a další. V areálu je také tradiční bylinková zahrada. Hospitál bude slavnostně otevřen 26. března ve 13 hodin a první návštěvníci budou moci absolvovat prohlídku v sobotu a v neděli 28. a 29. března. Sezona začne naplno 1. dubna 2015. Památka bude otevřena každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Kuks4

 

 

ilustrační foto autor, podle podkladů Národního památkového ústavu, www.npu.cz
Kontakt: Hospital Kuks, 544 43 Kuks, www.hospital-kuks.cz


 
Banner

PřihlášeníAnketa

  • Slavnosti brambor
    Klub kreslířů a humoristů se zapojil do skvělé bramborové akce. Více v přiloženém plakátu. Návštěvníci se budou moct potěšit nad...
  • Výstava časopisu TAPÍR
    Náhodou jsme se dozvěděli, že v Branické obecné knihovně „Husmíl“ pořádají výstavu s časopisem Tapír. Jsme mile překvapeni a děkujeme....
  • Tapír č. 5 září/říjen
    Od 30. srpna vychází již páté číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – rozhovor s režisérem Karlem...

Partneři

Hledat

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (3)

Čtěte také...

Jizerská padesátka: běžkaři uctívají památku horolezců

Jizerska padesatka 200Na lyžařském stadionu Bedřichov v Jizerských horách odstartuje v neděli, 13. ledna 2013 již 46. ročník klasického běžkařského závodu Jizerská 50 ČSOB Pojišťovny. Avšak již v pátek 11.1. a v...


Literatura

Nechte děti dělat pokusy

domaci laborator 200V nakladatelství Edika ve společnosti Albatros Media vyšla v září kniha Domácí laboratoř plná vzrušujících experimentů pro začínající vědce. Zaručeně se u nich také poučíte i pobavíte.

...

Divadlo

Oživlý duch Vánoc na Teplickém zámku

duch vánoc perexZveme Vás a Vaše přátele v pátek 15. 12. od 16 do 20 hodin na akci OŽIVLÝ DUCH VÁNOC NA TEPLICKÉM ZÁMKU Aneb VÁNOCE JAKO V POHÁDCE (s Divadlem V Pytli).

Film

Krvavý boj za skotskou svobodu

statecne srdceTěžký historický film Statečné srdce (1995) ztvárňuje něco, co je v období každé krize velmi aktuální. I když zabíjet není právě nejlepší řešení, můžeme se podívat, jak se daly řešit podobné problémy kdysi dávno.

...