Pražské věže - Tak trochu jiný pohled na město

Pražské věže - Tak trochu jiný pohled na město

Tisk

Vez 200Existuje nespočet způsobů, jak poznat neopakovatelnou krásu města. Dívat se z věží z ptačí perspektivy, obdivovat neobvyklé pohledy na historická náměstí, červené střechy domů, na řeku Vltavu, její mosty i nábřeží, to vše patří k nezapomenutelným zážitkům.

 

 

 

V minulosti věže, které nepatřily církvi a jednotlivým kostelům, byly většinou v majetku obce. Byly součástí opevnění; byly to takzvané věže strážné, které se na noc zamykaly. Často sloužily jako hlásky: ohlašovaly se z nich troubením požáry. Z některých věží zvony odbíjely čas, u některých bývaly celnice při vstupu do města, některé věže sloužily jako skladiště.

Jen z velké výšky lze zjistit celkový počet pražských věží. Nedávno se o to pokusilo pár odborníků,  kteří z leteckého pohledu jen v centru města napočítali na 120 nejvýznamnějších věží, které vyfotografovali, přesně zdokumentovali a změřili. Celkový počet všech pražských věží odhadli asi na tisíc, nepočítaje v to věžičky měšťanských domů. Nejvzácnější a nejkrásnější věže jsou dnes zpřístupněny. Každá z nich nabízí jiný, neopakovatelný pohled na město.  

Staroměstská mostecká věž byla odpradávna vstupní branou na Karlův most ze Starého Města. Je považována za nejkrásnější bránu gotické Evropy a nejpůsobivější dílo civilní gotiky na světě. Byla dokončena před rokem 1380 jako součást opevnění Karlova mostu. Je dílem huti Petra Parléře, stavitele Karlova mostu. Tento skvost gotické architektury vznikal asi čtvrt století a pracovala na něm stovka kameníků. 

         Vez 1                                                                                                                            

Zcela jiný je pohled na město nabízí Malostranská mostecká věž na protější straně Karlova mostu. Byla postavena na místě starší věže románské po roce 1464; její podoba navazuje na koncepci věže Staroměstské, není zde však původně plánovaná sochařská výzdoba. Oddělena branou s cimbuřím stojí vedle ní starší a menší mostecká věž románského původu z doby kolem roku 1170.            

Další pohled na Malou Stranu nabízí věž v sousedství známého chrámu sv. Mikuláše. Věž, zvonici či hlásku, postavil stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer roku 1755. Věž patřila Malostranské obci, nikoliv církvi, což dokládá znak Malé Strany nad vchodem. V 90. letech byla věž rekonstruována a interiér byl upraven pro zpřístupnění veřejnosti.  K ochozu ve výšce 65 metrů vede 299 schodů. Jiný pohled nabízí věž Staroměstské radnice, kdysi sídla samosprávy Starého Města. Jádrem komplexu radnice byl nejstarší gotický dům, k němuž byla ve 14. století přistavěna mohutná hranolová věž vysoká 66 metrů.

Vez 3


Další zajímavé pohledy na město poskytuje pozdně gotická Prašná brána z roku 1475, která byla postavena jako součást opevnění a zároveň jako vstup do Starého Města. Tudy vcházely do města korunovační průvody českých králů. Brána má bohatou sochařskou výzdobu provedenou většinou  stavitelem Matějem Rejskem. V 19. století byla novogoticky přestavěna. Je vysoká 65 metrů, vyhlídkový ochoz je ve výšce 44 metrů, točité schodiště má 186 kamenných stupňů. Dnešní název Prašná pochází z 18. století, kdy bývala skladištěm střelného prachu.


Nad budovami Klementina, sídla Národní knihovny, se tyčí Astronomická věž, vysoká 52 metrů. Na vrchol vede 172 točitých schodů. Na kupoli věže je olověná socha Atlanta, který drží zeměkouli. Historie věže úzce souvisí s univerzitním vzděláním, v němž důležitou roli hrála matematika a astronomie. Kolem roku  1750 zde byla započata astronomická a klimatická pozorování a měření a věž byla osazena astronomickými přístroji. Roku 1775 zde byly zahájeny soustavné záznamy meteorologických a klimatických měření, která se zde konají dodnes. Od roku  1842 bylo z Klementina ohlašováno poledne mávnutím praporu, které bylo doprovázeno dělovou salvou z Hradčan.

Vez 2


Petřínská rozhledna, vysoká 60 metrů, stojí na vrchu Petřín v nadmořské výšce 327 metrů. Byla postavena v roce 1891 jako kopie Eiffelovy věže v Paříži. Rozhlednu tvoří osmiboká ocelová konstrukce uprostřed s tubusem pro výtah a dvojím točitým schodištěm s 299 schody.

Zdroj: podklady Prague City Tourism


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kreslím jako každý, od té doby, co mi dali do ruky tužku

vaclav-moravecCo nám na sebe prozradil ilustrátor Petr Vyoral, patron naší výtvarné soutěže? Přečtěte si náš krátký rozhovor a třeba se i nechte inspirovat. Povídat si totiž budeme hlavně o tom, jak se stát ilustrátorem knih.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Miluj svůj život 2019: Kalendář plný radostné všednosti

kalendar 1Utíká to utíká, rok 2019 je skoro za dveřmi. A není od věci si najít s předstihem kalendář, který dokáže každý den ponouknout k tomu, abychom se lépe a lépe podívali na svět kolem sebe. Abychom ho ocenili. Všechno.

 

 

...

Z archivu...


Literatura

Noc literatury má za sebou další ročník!

altŠestým rokem se četlo, poslouchalo, snilo a přemýšlelo. Ojedinělý projekt, jakým beze sporu Noc literatury je, dotáhnuli pořadatelé zdárně do konce. Středa 16. května se tedy zapsala do historie jako šestý ročník projektu, s ohromným zájm...

Divadlo

Unikátní akce: Festival Tanec Ostrava

festival tanec ostravaLetos se již po 12. uskuteční jediná přehlídka soudobého tance, fyzického a pohybového divadla v Ostravě. Unikátní akce zve příznivce ladného i nekonvenčního umění, kde schopnost ‚čtení mezi řádky‘ je více než vítanou. O čem, že j...

Film

Kozímu příběhu nepomohl ani sýr

kozi pribeh se syremPřed čtyřmi roky natočil Jan Tománek Kozí příběh - pověsti ze staré Prahy a kolem nerozlučných protagonistů, Kuby a jeho mluvící kozy (ale nikoli tak užvaněné jako osel ve Shrekovi), rozvinul napínavé ...