Do Zlína se díky Ballerine vrací balet
Banner

Do Zlína se díky Ballerine vrací balet

Ballerine 200Ballerine je poměrně nová baletní škola, která díky paní Vladimíře Podlezové vznikla ve zlínském areálu Svitu. Kromě toho, že se tady rodí baletní talenty, je zde možnost navštívit také kurzy fit baletu, seniorfitness nebo capoieru. Nechte se nalákat k návštěvě v našem článku.

 

Ve Zlíně má balet dlouholetou tradici, která však zanikla před 20 lety s odchodem baletek lektorek. Vznikaly různé kroužky a pokusy o výuku baletu, ale nebylo to ono. V červenci roku 2014 proto založila Vladimíra Podlezová baletní školu Ballerine a splnila si tak svůj sen. Balet ji očaroval už ve dvou letech, kdy shlédla Louskáčka a díky podpoře rodičů a svému nadšení u něj zůstala. Studovala na taneční konzervatoři v Brně a později pak na Baletní škole I. V. Psoty při Národním divadle v Brně. Časem došla k rozhodnutí, že chce předávat baletní umění i dalším.

Ballerine 1

„Některé lidi už dneska nudí aerobicy, zumby a tyhle jiné sporty. Já bych balet ani neřadila mezi sporty. Podle mě je to umění a to člověka naplňuje rovnováhou a harmonií. To tam ti lidi najdou,“ zdůraznila paní Vladimíra Podlezová v rozhovoru pro Český Rozhlas Brno.

Baletní školu Ballerine od září navštěvovalo 38 děvčat, dnes je jich téměř 50, a to ve věku 18 měsíců až 18 let.

Ballerine 2

Na hodinách používají v Ballerine francouzskou terminologii, vzdělávají děti v oblasti klasické hudby a celkově jdou uměleckou cestou. Také se snaží připravit děti na konzervatoř a speciální průpravou tady procházejí krasobruslařky a gymnastky, které zde získávají základní baletní pohybové dovednosti jako doplněk k jejich sportovnímu tréninku. „Věřím tomu, že z naší školy vychováme budoucí profesionály, které třeba jednou potkáme na prknech velkých divadelních scén,“ dodává Vladimíra Podlezová.

Ballerine 3

Baletních tříd je dohromady pět a jsou určeny opravdu pro děti od 18 měsíců do dospělosti. První třída nese název Baletní batolení a děti se zde společně s rodiči učí správné držení těla a z batolení se posléze stává opravdová chůze. Nechybí ani baletní hry a vážná hudba, které lekce doprovází.  Druhá třída je pro děti od 3 do 5 let a je zaměřena na klasický balet a taneční gymnastiku. Jde v ní o správné držení těla a vnímání rytmu hudby a její součástí je například cvičení na zemi nebo u tyče. Děti se přirozenou formou naučí baletní terminologii ve francouzském jazyce, něco o historii baletu a klasické hudbě, ale především základní baletní prvky a pozice rukou a nohou.

Ballerine 4

Pro děvčata od 5 do 8 let je určena třetí třída představující běžnou lekci baletu zaměřenou na klasický balet, taneční gymnastiku i historický tanec.  Zde se učí i různé variace baletů. Čtvrtá třída je pro slečny od 8 do 15 let a zahrnuje jak klasický balet, taneční gymnastiku, historický tanec, tak lidový tanec, moderní balet a základy taneční tvorby. V rámci cvičení u tyče tato děvčata zvládají až 30 prvků. Poslední třída je určena pro starší 15 let a probíhá s ohledem pokročilost uchazečů. Její součástí může být i tanec na špičkách.

Ballerine 5

Pro širokou veřejnost jsou určeny hodiny fit baletu, které nejsou zaměřené na výkonnost, ale na základy držení těla, které upevní postavu a také zvednou přirozené sebevědomí. Hodina je vedena s ohledem na fyzické možnosti účastníků a cvičení doprovází klasická hudba z vybraných baletních děl světových mistrů.

Ballerine 6

V sobotu 11. 4. 2015 dvě z nejnadanějších žaček Baletní školy Ballerine absolvovaly svou první velkou soutěž, Pardubickou arabesku. Ve své kategorii získaly krásné ocenění - 14. a 15. místo, což je úžasné vzhledem k tomu, že se baletu věnují necelý rok. Jde o druhý velký úspěch Ballerine a její pedagožky Vladimíry Podlezové. Tím prvním bylo přijetí dvou žaček na baletní konzervatoř letos v únoru.

„Naše škola je připravena vychovávat další baletní talenty, jsem na děvčata hrdá a s manažerkou školy Petrou Benešovou se snažíme dát jim co nejvíce příležitostí k prezentaci, což je hodně motivuje,“ uzavírá Vladimíra Podlezová.

Ballerine 7

Na vystoupení baletek se můžete podívat například zde:

25. 4. Akce v divadle a ve Staré Městě Den Země
9.5. Moravia talent - soutěž Zlínský kraj
23. 5 Pochod pro AVON Luhačovice
30.5. Sazovice Filipojakubská noc
29.5. Zlínský filmový festival
30. 5. Moraviatalent - soutěž Zlínský kraj
31.5. Zlínský filmový festival
2.6. Zlínský filmový festival
Konec července - baletní tábor v Moravském krasu
6. a 7. 8. vystoupení na Akademii Václava Hudečka v Luhačovicích v rámci závěrečných koncertů.

Více informací: www.baletzlin.cz nebo na facebooku Baletní škola Ballerine

( 0 hlasů )


 

PřihlášeníBanner

Tapír

  • Tapír č. 1-2020
    Od 9. ledna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Josefem Stehlíkem, sochař a kreslíř...
  • Výstavy v lednu 2020
    Zveme vás na dvě výstavy, které jsme naplánovali hned na začátek roku 2020. PRVNÍ výstava se uskuteční ve sportovní hale...
  • Tapír 6-2019 na listopad a prosinec
    Od 30. října vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Jiřím Werichem Petráškem – Tapír v pivovaru...

Rozhovor

Rozhovor Absolut Deafers

ABSOLUTDEAFERS 200

Absolut Deafers, to jsou mladí rockeři z Ostravy, kteří přináší na českou rockovou scénu mix syrové tvrdosti, melodiky a skvěle znějících metal-rockových riffů. Nyní přicházejí s...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

EVERGREEN TOUR 2015 Je krásné pomáhat... NOVÁ VERZE HITU NEBE NA ZEMI BUDE POMÁHAT

ever 200Nesmrtelný hit Nebe na zemi, autorů Jaroslav Ježek, Jan Werich a Jiří Voskovec, má svou novou podobu. Píseň, kterou zejména mladší posluchači znají pouze v interpretaci Bolka Polívky ve filmu Pelíšky z roku 1999, vznikla v roce 1936. Je ústřední písní s...

Z archivu...


Literatura

Myšlení o fotografii / I : Průvodce modernitou v antologii textů

mysleni o fotografiiPrincip fotografie krystalizoval během 30. let 19. století - protnuly se v něm dvě důležité položky, jednak znalost chemických látek citlivých na světlo, které dovolily fixaci snímaného obrazu, jednak princip...

Divadlo

Inscenace Leviatan a Everyman uvede Ensemble Opera Diversa v brněnské Staré radnici

barton perex divadloRenomované hudební těleso Ensemble Opera Diversa uvede v pondělí 17. prosince v 19. 30 hodin ve freskovém sále brněnské Staré radnice inscenace Leviatan a Everyman. V obou vytvořil hlavní role dnes už pražs...

Film

Příšerky jen pro děti

priserky 200Letošní léto nabízí mnoho zajímavých filmů a tak si do kina můžeme zajít i na Univerzitu pro příšerky. Je to poslední snímek z rodinky Pixarů. Setkáme se tam po dlouhé době nejen s Jimem Sullivanem a Mikem Wa...