Do Zlína se díky Ballerine vrací balet
Banner

Do Zlína se díky Ballerine vrací balet

Ballerine 200Ballerine je poměrně nová baletní škola, která díky paní Vladimíře Podlezové vznikla ve zlínském areálu Svitu. Kromě toho, že se tady rodí baletní talenty, je zde možnost navštívit také kurzy fit baletu, seniorfitness nebo capoieru. Nechte se nalákat k návštěvě v našem článku.

 

Ve Zlíně má balet dlouholetou tradici, která však zanikla před 20 lety s odchodem baletek lektorek. Vznikaly různé kroužky a pokusy o výuku baletu, ale nebylo to ono. V červenci roku 2014 proto založila Vladimíra Podlezová baletní školu Ballerine a splnila si tak svůj sen. Balet ji očaroval už ve dvou letech, kdy shlédla Louskáčka a díky podpoře rodičů a svému nadšení u něj zůstala. Studovala na taneční konzervatoři v Brně a později pak na Baletní škole I. V. Psoty při Národním divadle v Brně. Časem došla k rozhodnutí, že chce předávat baletní umění i dalším.

Ballerine 1

„Některé lidi už dneska nudí aerobicy, zumby a tyhle jiné sporty. Já bych balet ani neřadila mezi sporty. Podle mě je to umění a to člověka naplňuje rovnováhou a harmonií. To tam ti lidi najdou,“ zdůraznila paní Vladimíra Podlezová v rozhovoru pro Český Rozhlas Brno.

Baletní školu Ballerine od září navštěvovalo 38 děvčat, dnes je jich téměř 50, a to ve věku 18 měsíců až 18 let.

Ballerine 2

Na hodinách používají v Ballerine francouzskou terminologii, vzdělávají děti v oblasti klasické hudby a celkově jdou uměleckou cestou. Také se snaží připravit děti na konzervatoř a speciální průpravou tady procházejí krasobruslařky a gymnastky, které zde získávají základní baletní pohybové dovednosti jako doplněk k jejich sportovnímu tréninku. „Věřím tomu, že z naší školy vychováme budoucí profesionály, které třeba jednou potkáme na prknech velkých divadelních scén,“ dodává Vladimíra Podlezová.

Ballerine 3

Baletních tříd je dohromady pět a jsou určeny opravdu pro děti od 18 měsíců do dospělosti. První třída nese název Baletní batolení a děti se zde společně s rodiči učí správné držení těla a z batolení se posléze stává opravdová chůze. Nechybí ani baletní hry a vážná hudba, které lekce doprovází.  Druhá třída je pro děti od 3 do 5 let a je zaměřena na klasický balet a taneční gymnastiku. Jde v ní o správné držení těla a vnímání rytmu hudby a její součástí je například cvičení na zemi nebo u tyče. Děti se přirozenou formou naučí baletní terminologii ve francouzském jazyce, něco o historii baletu a klasické hudbě, ale především základní baletní prvky a pozice rukou a nohou.

Ballerine 4

Pro děvčata od 5 do 8 let je určena třetí třída představující běžnou lekci baletu zaměřenou na klasický balet, taneční gymnastiku i historický tanec.  Zde se učí i různé variace baletů. Čtvrtá třída je pro slečny od 8 do 15 let a zahrnuje jak klasický balet, taneční gymnastiku, historický tanec, tak lidový tanec, moderní balet a základy taneční tvorby. V rámci cvičení u tyče tato děvčata zvládají až 30 prvků. Poslední třída je určena pro starší 15 let a probíhá s ohledem pokročilost uchazečů. Její součástí může být i tanec na špičkách.

Ballerine 5

Pro širokou veřejnost jsou určeny hodiny fit baletu, které nejsou zaměřené na výkonnost, ale na základy držení těla, které upevní postavu a také zvednou přirozené sebevědomí. Hodina je vedena s ohledem na fyzické možnosti účastníků a cvičení doprovází klasická hudba z vybraných baletních děl světových mistrů.

Ballerine 6

V sobotu 11. 4. 2015 dvě z nejnadanějších žaček Baletní školy Ballerine absolvovaly svou první velkou soutěž, Pardubickou arabesku. Ve své kategorii získaly krásné ocenění - 14. a 15. místo, což je úžasné vzhledem k tomu, že se baletu věnují necelý rok. Jde o druhý velký úspěch Ballerine a její pedagožky Vladimíry Podlezové. Tím prvním bylo přijetí dvou žaček na baletní konzervatoř letos v únoru.

„Naše škola je připravena vychovávat další baletní talenty, jsem na děvčata hrdá a s manažerkou školy Petrou Benešovou se snažíme dát jim co nejvíce příležitostí k prezentaci, což je hodně motivuje,“ uzavírá Vladimíra Podlezová.

Ballerine 7

Na vystoupení baletek se můžete podívat například zde:

25. 4. Akce v divadle a ve Staré Městě Den Země
9.5. Moravia talent - soutěž Zlínský kraj
23. 5 Pochod pro AVON Luhačovice
30.5. Sazovice Filipojakubská noc
29.5. Zlínský filmový festival
30. 5. Moraviatalent - soutěž Zlínský kraj
31.5. Zlínský filmový festival
2.6. Zlínský filmový festival
Konec července - baletní tábor v Moravském krasu
6. a 7. 8. vystoupení na Akademii Václava Hudečka v Luhačovicích v rámci závěrečných koncertů.

Více informací: www.baletzlin.cz nebo na facebooku Baletní škola Ballerine

( 0 hlasů )


 

PřihlášeníBanner

Tapír

  • Tapír 6-2019 na listopad a prosinec
    Od 30. října vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Jiřím Werichem Petráškem – Tapír v pivovaru...
  • Tapír č. 5 září – říjen
    Od 30. srpna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Ivo Šmoldasem – Tapír na houbách...
  • Tapíří letní dárek
    Máte již poslední číslo Tapíra přečtené a nechce se vám čekat na nové, které vyjde 30. srpna? Připravili jsme pro...

Rozhovor

Fotograf Radek Šich: „Není to jen o tom udělat si pár cvaků a užít si zadarmo koncert“

radek sich 200Pohodlně se usaďte a pojďte si přečíst dlouhý rozhovor s talentovaným mladým mužem Radkem Šichem, který se už několik let věnuje fotografování koncertů. Vyzpovídali jsme ho, jaké to je vidět své idoly, fotit pod pódiem a řeč padla i na ochra...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Záchvaty hokejového šílenství 6: O českém neúspěchu, švýcarské senzaci a švédské radosti

hokej last 200Zatímco někteří čeští novináři i fanoušci-odborníci pokračovali ve veřejném „grilování“ trenéra Hadamczika, ve Stockholmu vrcholil světový šampionát. Výsledek nakonec potěšil každého, kdo v závěrečné fázi turnaje držel palc...

Z archivu...


Literatura

Zmrzlinové sedmé nebe zaujme i navnadí

Zmrzlinove nebe 200Působivé a nenáročné letní čtení v podobě knihy Zmrzlinové sedmé nebe od Abby Clementsové nám na český trh přineslo nakladatelství Argo. Co skrývá tato růžovoučká kniha? Nejjednodušší odpovědí je m...

Divadlo

Tak trochu jiné Dušičky: nechte se zlákat mystickým představením Bardo Thödol v rockově-symfonickém hávu
 
rock opera úvodní

PRAHA, 30. října 2017 – Ve čtvrtek 2. listopadu, tedy v den, kdy si připomínáme památku všech zemřelých, se RockOpera Praha rozhodla uvést své speciální představení Bardo Thödol. Mystické dílo ...

Film

Filmy pod taktovkou orchestru FOK

 

fok 200Filmexport si (nejen) pro fanoušky české filmové klasiky u příležitosti 80. výročí založení Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK přichystal výběr 29 písní, které nahrával právě zmíněný orchestr. Na DVD můžete najít snad tu nejznámější ...