15. setkání ve střední části Moravského krasu

15. setkání ve střední části Moravského krasu

Zelezo cestovani 200Technické muzeum v Brně organizuje, zajišťuje a částečně realizuje činnosti v areálu Staré huti u Adamova (národní kulturní památky ve správě Technického muzea v Brně) jako je i patnáctý ročník setkání ve střední části Moravského krasu.

 

Návštěvníci z řad široké veřejnosti budou moci vybírat z bohatého programu:


• volně přístupná expozice železářství
• ukázkové tavby v replikách kusových železářských pecí používaných v okolí slovanskými hutníky v období 9. století – ukončení taveb v 16.30 hod.
• pálení dřevěného uhlí v milíři (stavba milíře bude probíhat od 17. května, jeho zapálení je naplánováno na poledne v pondělí 18. května, v sobotu 23. května bude milíř rozebírán)
• výroba dehtu
• kovářské zpracování výsledků předchozích taveb
• odlévání barevných kovu tradiční metodou do hliněných forem
• pálení vápna v selské vápence
• soustružení dřeva na replice středověkého pružinového soustruhu, řezbářství
• výroba keramiky na kopacím hrnčířském kruhu
• textilní technologie využívané v období raného středověku (tkaní na karetkách, na desce a na lucetu)
• mletí mouky na rucním mlýnku a pecení chleba v rekonstrukci středověké pece
• prezentace ochrany přírody a krajiny v CHKO Moravský kras
• botanická vycházka

Zelezo 1

Cílem akce je zejména připomenutí staré železářské tradice místa i okolí (v 8. -11. století významné hutnické centrum) a lesních i dalších řemesel provozovaných v období raného středověku.

Součástí akce je doprovodný program pro děti a mládež, zajišťovaný Technickým muzeem v Brně a dalšími zúčastněnými subjekty. Jeho cílem je aktivní zapojení a názorné vyzkoušení jednotlivých činností samotnými návštěvníky. Jako příklad můžeme uvést mletí obilí na ručním mlýnku, poznávání dřevin a dalších přírodnin, seznamování se s textilními technikami nebo úkoly v samotné expozici Technického muzea Brno. Tyto aktivity jsou součástí projektu S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem, který finančně podpořilo Ministerstvo kultury CR.

Dopravu mezi Adamovem–zastávkou a Starou hutí (Býčí skálou a po dvakráte i Výpustkem) zajišťuje historický autobus ze sbírek Technického muzea v Brne.

SOUCÁSTÍ SETKÁNÍ JSOU I NÁSLEDUJÍCÍ AKCE:

Jeskyně Býčí skála
• komentované prohlídky pro veřejnost (9. –16. hod.), doporučuje se terénní obuv a teplý oděv (délka prohlídky je cca 90 minut)
Jeskyni má ve své správě speleologická skupina ZO 6–01 Býčí skála České speleologické společnosti. Jeskyně je přístupná též ve dnech 8., 9. a 10. května, 16. a 17. května, 24. května.

Jeskyně Výpustek
Jeskyně Výpustek je v péci Správy jeskyní České republiky / Správy jeskyní Moravského krasu, pro účastníky Setkání vstup se slevou 50 % (poukaz na slevu ve Staré huti a v jeskyni Stará Drátenická).

Stará Drátenická jeskyně
• prohlídka běžně nepřístupné jeskyně
• promítání „Nové objevy v Nové Drátenické a Čertově díře“
Zajišťují členové České speleologické společnosti, ZO 6–05 Křtinské údolí

Švýcárna
• prohlídky ekologického volnočasového centra (11.00, 13.00, 15.00)
• ekohry a řemesla pro děti, mládež i dospělé
• výstava k opravě Švýcárny

Město Adamov
• prohlídka kostela Svaté Barbory a Světelského oltáře (9.00-17.00).


15. SETKÁNÍ VE STREDNÍ CÁSTI MORAVSKÉHO KRASU
Termín: 23. 5. 2015 9.30–17 hodin
Místo: Stará hut u Adamova

Zdroj foto: Blanenský deník

www.technicalmuseum.cz


 

PřihlášeníŽivotní příběh Jana Mikoláška - léčitele, který zkoumal moč

Jan Mikolášek byl velmi talentovaný člověk, který něco dokázal. Nikdo netvrdí, že byl svatý. Právem se však může řadit mezi významné osobnosti našeho lidového léčitelství. Mladá fronta

Dějiny smrti a jiné kratochvíle

Co je to SMRT a co se za ní skrývá, to přitahovala lidi od pradávna – zřejmě od okamžiku, kdy si počali uvědomovat svou smrtelnost. Argo

Tapír


Rozhovor

Teď už jen sklízíme z bohaté úrody celoživotní inspirace

houser200Mám ráda české autory, ostatně, tohle už jsem říkala několikrát. Nejen proto, že domácí produkci tak nějak nejlépe rozumím, ale v neposlední řadě i proto, že jsem sama autorka. Ráda se nechávám inspirovat a obohacovat názory zkušenějších a úspěšných sp...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

ŽIVOTNÍ DESTINACE/ Barbora Adamcová- literární soutěž K21

Letní literární soutěž Kultury21 Všechny vůně a chutě světa dospěla do další fáze. O Ceně poroty je již rozhodnuto a nyní je řada na vás, čtenářích, kterou z povídek vyberete jako vítěznou. Ta pak bude taktéž oceněna. Navíc všichni hlasující budou zařazení do slosování o knihu plnou dobrodružství a zážitků z cest "Narozena pod toulavou hvězdou".

...

Z archivu...


Literatura

Kam se ztratili tři mladí čeští studenti v roce 2001? Román založen na pravdivých událostech.

 

stažený souborValbone - co znamená tento výraz? Je to něčí jméno, název města, nebo snad nějaká společnost? Co když je význam tohoto slova mnohem děsivější? Název knihy Návrat do Valbone by nám mohl napovědět, ale možná nás jen svádí z cesty.

...

Divadlo

Kdo lehce nabude, lehce také pozbude

kdo 200Kdo z nás by nechtěl přijít k velkému jmění, aniž by musel vynaložit příliš velké úsilí pro jeho získání či vydělání. Avšak takový štědrý movitý i nemovitý dar se může velmi rychle proměnit v dar danajský. Své o tom ví i hlavní protagonistka inscenace

Film

Čtyřlístek ve službách krále míří do kin už 31. ledna

ctyrlistek ve sluzbach krale 200Král Rudolf v touze po zlatotvorném kameni mudrců vydává všanc poklad nejcennější - svatováclavskou korunu i blaho celého království. Podle prastaré věštby jedině podivné bytůstky ze vzdálené budoucnosti m...