Zámek Světlá nad Sázavou nabízí zajímavou expozici

Zámek Světlá nad Sázavou nabízí zajímavou expozici

Email Tisk

svetl200Noví majitelé zámku ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku usilují o to, aby se zaskvěl ve své původní kráse. V červnu byl slavnostně otevřen již druhý návštěvnický okruh, který představuje sbírku historických hodin, zbraní a polychromovaných plastik.

 

Zájemci si mohou prohlédnout kolekci historických hodin, která obsahuje pendlovky, sloupkové, intarzované, ale také sluneční hodiny. Zámek ve Světlé nad Sázavou představuje skutečné unikáty. Nejstarší exponát pochází z první poloviny 17. století. Součástí výstavy je rozsáhlá obrazová galerie členů rodu Valdštejnů a polychromované plastiky převážně s náboženskou tematikou. Nový prohlídkový okruh doplňuje expozice zbraní. Je možné si prohlédnout například meč, kterým provedl kat Mydlář exekuci 27 českých pánů, ale i další zbroj ‒ kuše, balestry, meče, dýky. Výstava zbraní je přístupná do konce prázdnin. Ve zrekonstruovaných interiérech zámku mohou návštěvníci obdivovat exponáty z Uměleckoprůmyslového musea v Praze, Národního muzea a Muzea Vysočiny Třebíč.

Historie světelského zámku sahá až do středověku, kdy Štěpán ze Šternberka nechal roku 1393 vystavět na levém břehu řeky Sázavy gotickou tvrz chráněnou příkopy. V roce 1429 připadlo  panství rodu Trčků z Lípy. Roku 1567 nechal Burian III. Trčka z Lípy přestavět stávající tvrz na lovecký zámek v renesančním stylu. Trčkové tu sídlili až do roku 1636, kdy byl jejich majetek zkonfiskován a připadl královské komoře. Po třicetileté válce se zde vystřídalo několik majitelů.  Jan Bartoloměj z Vernieru světelský zámek rozšířil o dnešní východní křídlo.

svetl2

 

Roku 1722 se stal zámek majetkem rodu Černínů. František Antonín Černín pokračoval v dalších úpravách zámku v duchu baroka. Stavební úpravou prošel i zámecký park.

Další přestavba proběhla v letech 1774-1775, kdy na zámku působil rod Kolovratů Krakovských.   V roce 1809 přestal zámek sloužit svému původnímu účelu, a na nějaký čas se proměnil ve vojenskou nemocnici.

Novým majitelem zámku se stal v roce 1817 hrabě František Josef Zichy, který provedl stavební úpravy v empírovém stylu.V roce 1821 přešel zámek do majetku rodu Salm-Reifferscheidtů. Ti si v roce 1869 přizvali k přestavbě svého sídla vídeňského architekta Svatoše; jeho úkolem bylo upravit zámek s ohledem na původní umělecké slohy. Svatošovou přestavbou zámek získal svou dnešní podobu. Vznikla jednopatrová historizující budova o čtyřech křídlech, která uzavírají obdélné nádvoří s kašnou. Na stavbě jsou jasné renesanční, barokní, empírové a novorenesanční prvky.

Na počátku 20. století se na zámku usídlila Pozemková banka. Brzy na to se zámek stal majetkem továrníka Richarda Morawetze. Ten však musel ještě před válkou opustit Čechy a zámek využila ke svým účelům německá posádka. Od roku 1949 na zámku sídlila střední zemědělská škola, která zde zůstala až do roku 2011. Od roku 2007 bylo ve východním křídle zámku provozováno Muzeum Světelska.

svetl8

 

V roce 2013 zámek změnil majitele; jejich hlavním cílem se stala záchrana kulturní památky a její zpřístupnění veřejnosti. První okruh, věnovaný expozici historického evropského skla, byl zpřístupněn v červnu 2014. V letní sezóně byly otevřeny expozice Království panenek a dětský okruh. Druhý okruh, Expozice historických hodin a zbraní, obrazů a soch, je složen ze tří částí a nabízí další zrekonstruované prostory zámku.

Otevírací doba zámku Světlá nad Sázavou                                                                                               

červen – září: út - ne: 10 - 17 hod.                                                                                                          

květen a říjen: so, ne: 10 - 17 hod., út - pá: na objednávku,                                                               

listopad – duben: po-ne: na objednávku                                                                                               
 www.zameksvetla.czNejnovější články:
Starší články:

 
PřihlášeníAnketa

  • Mezinárodní festival kresleného humoru 2019
    Čtvrtý ročník skončil a opět se vydařil. Kdo jste nepřijeli, budete celý rok litovat, že jste nebyli. Tak příští rok...
  • Tapír červenec-srpen 2019
    Od 28. června vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Václavem Vydrou a Pavlem Rakem...
  • Tapír č. 3- 2019
    Od 30. dubna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Miloslavem Martenkem (kreslíř, humorista, letec…)...

Rozhovor

Sami si vytvárame svojich nepriateľov cez svoju pasivitu

iv 200V kníhkupectve Panta Rhei v Bratislave 8. septembra pokrstil knihu Štěstí na míru český motivátor a autor bestsellerov o osobnostnom rozvoji Ivo Toman. Slovensko mu je dôverne známe, keďže na ňom vyštudoval ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Píča Hovna Hitler Praha

Palan 200Může se láska ohnout a políbit si prdel? Lukáš Palán je na české scéně takřka neznámé jméno. Vloni vydal básnickou sbírku s „lehce“ obscénním názvem Píča Hovna Hitler Praha. Na první pohled provokativní dílo, které vzbuzuje kontroverzní pocity.


Literatura

Historická detektivka od úspěšné autorky Diany Gabaldon

loed john200Historická detektivka od Diany Gabaldon, autorky světově úspěšné románové série Cizinka, čtenáře nezklame. Přeneseme se do Londýna osmnáctého století, do prostředí bohatých paláců a chudých příbytků, veřejných domů a páchnoucích nebezpečných temn...

Divadlo

Pohádka O Človíčkovi akrobatickými kousky pořádně rozvibruje bránici

O clovickovi 200Městské divadlo Zlín razí heslo „děti do divadla patří“, a tak se první letošní premiéra, která se konala 20. ledna 2013, týkala především dětských diváků. Ti měli tu čest spatřit první uvedení pohádky O...

Film

Kam kráčí Letní filmová škola?

altNapěchovaný program letošní Letní filmové školy, od soboty 21. července 2012 opět pořádané v Uherském Hradišti, pentlí, jako vždy, široký vějíř hostů i doprovodných programů. Organizátorům ani na okamžik nevešlo na mysl, že touha stále bobtnat – v...