Sezónní novinky v ZOO Liberec? Výstava Giganti i nové přírůstky vzácných zvířat
Banner

Sezónní novinky v ZOO Liberec? Výstava Giganti i nové přírůstky vzácných zvířat

Email Tisk

gig200Pozoruhodná výstava Giganti upozorňující na vybíjení slonů, největší evropské sovy na jednom místě, expozice lemurů tmavých, ale i další akce a nové přírůstky ohrožených zvířat. To vše chystá i očekává v nadcházející letní sezóně 2015 nejstarší ZOO v Česku – ZOO Liberec. O novinkách informoval ředitel zoologické zahrady David Nejedlo, podle jehož slov je toho letos opravdu mnoho k vidění a návštěvníci mají skutečně z čeho vybírat. Jaká budou hlavní lákadla letošního roku, která určitě stojí za návštěvu?

 

 

Mezi hlavní lákadla liberecké zoo v nové letní sezóně patří jednoznačně výstava Giganti v ZOO Liberec, jedna z největších svého druhu v Evropě. Tato unikátní výstava je k vidění od června do 31. října. Celkem 18 modelů zvířat doby ledové obrovských rozměrů bude umístěno na ploše 600 čtverečních metrů přímo u hlavního vstupu do zahrady. Výtvarníci spolu s přírodovědci vytvořili reálné podoby prehistorických zvířat, jako byl jednorožec Elasmotérium nebo pták Moa. Chybět nebude šavlozubý tygr a lev jeskynní. Údiv jistě vyvolá i obrovský lenochod zvaný Megatérium, který dosahoval délky až 6 metrů. Podobně neuvěřitelných rozměrů dosahoval až dvoutunový Glyptodon, příbuzný dnešního malého a hbitého pásovce. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost srovnat tato prehistorická zvířata s těmi současnými, žijícími v zoo. „Příčiny vymření tvorů z doby ledové mohou být určitou paralelou k dnešnímu vymírání slonů v Africe, ale i dalších ohrožených zvířat. Podtitul výstavy „Mamuti pomáhají slonům“, tak mluví myslím za vše,“ upozorňuje na přesah a edukační účel výstavy ředitel nejstarší české zoologické zahrady David Nejedlo, která aktivně podporuje boj proti masivnímu vybíjení slonů v Africe. Dominantním prvkem výstavy tak bude mamut z doby ledové v životní velikosti, na kterého útočí lovci – symbolická paralela k pytláckým útokům na území třetího největšího kontinentu.

gig1

 

Nedávno zahrada přispěla na výpravu české fenky Camy profesionální kynoložky Hany Böhme z České Lípy a její 6 tisíc kilometrů vzdálenou cestu do Konga. Za projektem využití psů při sledování a zatýkání pašeráků slonoviny stojí nezisková organizace Save-Elephants v čele s Arthurem F. Sniegonem z Třince, se kterou ZOO Liberec dlouhodobě a úzce spolupracuje. Část výtěžku z výstavy tak poputuje dle slov ředitele právě této organizaci (http://save-elephants.org).

gig3

 

Výstava by ale mohla pomoci i libereckým slonům. Jejich budoucnost totiž závisí na neodkladné rekonstrukci slonince, která je klíčovou k získání dalšího kontaktního slona. Na tento projekt zahrada potřebuje zhruba 7 milionů korun. Budoucnost chovu slonů v ZOO Liberec je tak spojená s mnoha otazníky.

Výstavu Giganti v ZOO Liberec bude možné navštívit společně se zahradou za výhodné vstupné (120 korun pro dítě od 3 do 15 let, studenty a seniory starší 65 let, 200 korun pro dospělé, 590 korun stojí rodinná vstupenka, která zahrnuje 2 dospělé a 2 děti od 3 do 15 let).

gig6

 

Další atrakce? Puštík bělavý na Soví stezce
Liberecká zoo také nově zve k seznámení s puštíkem bělavým. Návštěvníci nyní mohou vidět pohromadě hned čtyři největší sovy evropského kontinentu na jednom místě. Nově doplnil puštíka bradatého, výra velkého západosibiřského a sovici sněžní. Právě s výry se může puštík směle, co do délky, měřit. Své druhové jméno získala tato krásná sova podle bílých peříček pod maskou, které připomínají vousy. Dalším výrazným znakem je velká kulatá hlava se šedivou tváří a velkýma žlutýma očima. Puštík je specialista na zcela tichý let, což zužitkovává při lovu. Všechny zmíněné sovy, které pomalu ale jistě mizí z naší přírody, jsou v zoo k vidění na tzv. Soví stezce.

gig88

 

Liberecká zoo otevírá nový „Ostrov poloopic“
Během června 2015 rozšíří ZOO Liberec své portfolio zvířat o další zajímavý druh – lemura tmavého, který obývá deštné lesy ostrova Madagaskar. Ten je sice v Liberci chován „neexpozičně“ již od září roku 2014, ale až v průběhu tohoto června poloopice obsadí v areálu netradiční místo – ostrov v jezírku. Na něm se od dubna připravuje chovatelské zázemí a vyrůstá bambusová konstrukce. Skupinu lemurů, která bude mít za sousedy pelikány a vodní drůbež, reprezentují čtyři samci pocházející z Olomoucké zoo. Již tam získala čtveřice neobvyklá jména korespondující s čertovským vzhledem, a to Azrael, Rarach, Satanáš a Belzebub. Lemuři dosahující v dospělosti hmotnosti kolem 2,4 kilogramů a délky od 91 do 110 centimetrů se tak připojí k dalším opům, které je možno v ZOO Liberec vídat – k šimpanzům, gibonům, makakům, tamarínům, paviánům a mangabejům.

Pro zajímavost samice po 127 dnech březosti rodí jediné mládě. Samci jsou u tohoto druhu černě zbarvení, samice mají barvu hnědo-rezavou. Stejně jako všichni lemuři je i lemur tmavý ohrožený vyhubením. Dožívá se kolem 20 let věku.

gig77

 

Letošek bohatý na přírůstky v zoo
Od začátku roku přibylo do libereckých chovů mnoho mláďat, která budou v letní sezóně v expozicích k vidění. Jedná se např. o mláďata zebry Chapmanovy, buvolce běločelého, takina čínského, orlosupa bradatého, papouška nestor kea. Z těch posledních, která přišla na svět v květnu a červnu, pak jistě stojí za zmínku pět mláďat v přírodě silně ohroženého kozorožce dagestánského a dvě dlouhonohé samice antilopy koňské.

Zoo svou kolekci zvířat obohatila i zajímavými novými exempláři – chov šelem se v dubnu rozrostl o dva samce lvů berberských. Ti jsou ve věku dospívání, kdy na nich lze pozorovat růst majestátní hřívy a mizení malých skvrn na srsti, kterými se lvíčata vyznačují v raném věku.

Do pavilonu tropů přibyl pár krajty mřížkované, obrovského hada, který patří mezi rekordmany v délce a obvykle dorůstá 3 - 4 metrů. Někteří jedinci mohou dorůst i délky neuvěřitelných 9 metrů. Liberecké krajty jsou výjimečné i tím, že pocházejí z ostrova Bali. Tamní varianta tohoto plaza je v chovech velmi málo vídaná a liší se od jiných krajt specifickou barevností.

Čas letních prázdnin by pak měl být ve znamení očekávaného porodu žirafy Rothschildovy a zebry bezhřívé. Obě tato zvířata navíc v ZOO Liberec obývají jednu společnou expozici.

gig7

 

Oslavte Světový den žiraf
Liberecká zoo se 20. 6. po roce opět připojí k Světovému dni žiraf (z anglického World Giraffe Day), do kterého aktivně vstupuje na pět desítek zoo z celého světa. Všichni návštěvníci vyšší než 200 centimetrů a ti, nosící příjmení Rothschild (nutno předložit na pokladně občanský průkaz) budou mít v tento den vstup do zoo zdarma. „Uspořádáme rozhovory se zoology o chovu žiraf, bude možné se přihlásit na prohlídku žirafího pavilonu, který je jinak nedostupný a připravujeme další aktivity pro děti na žirafí téma,“ prozradil ředitel zoologické zahrady Liberec David Nejedlo s tím, že součástí tohoto dne bude i připomínka narozenin bílého tygra Parise. Ten oslaví své 10. výročí (narodil se dne 16. 6. 2005 ve francouzské zoologické zahradě Beauval). Blahopřát mu přijdou i hráči hokejového týmu HC Bílí tygři Liberec, kteří svou návštěvu zoo doplní o autogramiádu. Děti se mohou v tento den pochlubit doneseným vlastním bílým plyšovým tygrem, který jim poslouží i jako volná vstupenka do zoo. Během dne vznikne i skupinové foto tohoto plyšovo-tygřího shromáždění.

Akce na záchranu nejvyšších živočichů na světě se symbolicky uskuteční v předvečer nejdelšího dne v roce (letního slunovratu) a má za cíl připomenout alarmující situaci žiraf ve volné přírodě. V průběhu posledních 15 let se totiž v Africe snížil počet divokých žiraf o 60 tisíc jedinců na současných 80 tisíc, v 7 zemích dokonce tato zvířata definitivně vyhynula. Letošní ročník je věnován speciálně poddruhu žiraf Rothschildových. S jejich chovem začala liberecká zahrada přesně před 30 lety. Na území Ugandy žije v současnosti volně už jen zhruba 1100 těchto nádherných zvířat.

Doteky Afriky
Dne 18. 7. se zoo stane hostitelem 5. ročníku akce nazvané Doteky Afriky. „Nemusíte nutně do Afriky, abyste se jí mohli dotknout. Nechte Afriku, aby se dotkla Vás,“ zní motto akce. V zahradě Lidových sadů Liberec, se návštěvníci seznámí se zcela odlišnou kulturou afrického kontinentu prostřednictvím hudebních vystoupení, workshopů a přednášek. Patrony letošního ročníku jsou muzikant a entomolog Dan Bárta a emeritní velvyslankyně v Keni, Gita Fuchsová. Návštěvníci se mohou kromě patronů těšit také na umělecké skupiny z Mali, Ugandy, Konga či Kamerunu. V rámci festivalu proběhne i bohatý doprovodný program plný přednášek a aktivit, během kterých se přítomní dozvědí mimo jiné, jak to chodí v africké škole, jak se hraje petanque s kokosy či si mohou nechat zaplést vlasy do copánku africkou kadeřnicí. Vstupné bude činit pro dospělé 150 korun a děti od 3 do 15 let, studenti společně se seniory budou mít vstupné snížené na 100 korun. Součástí je i vstupenka do samotné ZOO Liberec. Více o akci na webech http://www.zooliberec.cz  a http://www.myinscape.com.

gig5

 

ZOO Liberec v novém „online“ kabátě
Liberecká zoo v červnu 2015 spustí také své nové webové stránky. Portál ZOO Liberec na http://www.zooliberec.cz přinese uživatelům modernější grafický kabát, větší komfort při hledání praktických informací před návštěvou, novinek ze zoo a chystaných akcích. „Důraz jsme kladli hlavně na intuitivnější strukturu a grafickou přehlednost. Oproti starému webu bude na novém většina sekcí navzájem propojená, základní menu bude stále dostupné a zlepší se přehlednost klíčových míst webu,“ uvedl mluvčí liberecké zoo Jan Kubánek s tím, že nově bude web i responzivní. Bude se tedy obdobně zobrazovat na všech mobilních zařízeních a přinese tak návštěvníkům větší uživatelské pohodlí. Stránky budou obsahovat zásadní informace užitečné k návštěvě, doplňkových služeb, přehlednější informace o chovaných druzích zvířat, včetně map výskytu a ohrožení ve volné přírodě, inovovaný e-shop s moderními on-line platebními metodami a další novinky.

Pro více informací prosím navštivte http://www.zooliberec.czNejnovější články:
Starší články:

 
Přihlášení  • Tapír č. 5 září – říjen
    Od 30. srpna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Ivo Šmoldasem – Tapír na houbách...
  • Tapíří letní dárek
    Máte již poslední číslo Tapíra přečtené a nechce se vám čekat na nové, které vyjde 30. srpna? Připravili jsme pro...
  • Mezinárodní festival kresleného humoru 2019
    Čtvrtý ročník skončil a opět se vydařil. Kdo jste nepřijeli, budete celý rok litovat, že jste nebyli. Tak příští rok...

Rozhovor

Vyzrálost člověka se pozná podle toho, že dokáže dělat něco i pro druhé, říká Alena Hájková

alena hajkova perexAtraktivní, zajímavá, temperamentní, akční, inteligentní, empatická, pokorná...  Tak nějak bych charakterizoval paní Alenu Hájkovou, jednatelku agentury VIP osobnosti. Řadu let organizuje zajímavé akce, na jiných zase spoluprac...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Týden kulturních fabrik bude v plzeňském Světovaru probíhat již od 16. září

200fabV plzeňském Světovaru se ve dnech 16.9.-19.9.2013 koná Týden kulturních fabrik. Je věnován možnostem využití bývalých průmyslových staveb s jejich ...


Literatura

Nekonečný Zimní příběh

zim 200Nakladatelství Jota vydalo pořádnou bichli ve formě The New York Times bestseller Zimní příběh od Marka Helprina. Dokáže však tato oceněná knížka zaujmout i českého čtenáře?

 

...

Divadlo

Českolipský divadelní podzim má ambice znovu vrátit této akci prestiž

ceskolipsky divadelni podzimLetošní, již 36. ročník festivalu Českolipský divadelní podzim má ambice znovu vrátit této akci prestiž, kterou měla před lety, kdy se do České Lípy sjížděly amatérské soubory z celých Čech i ...

Film

PŘEHLÍDKA ANIMOVANÉHO FILMU 2012

prehlidka animovaneho filmu olomoucPřehlídka animovaného filmu (PAF) se zabývá širokým pojetím fenoménu animace v kontextu kinematografie, mediálních studií a vizuálního umění. 11. ročník Přehlídky animovaného filmu PAF