BERTINO ÚDOLÍ

BERTINO ÚDOLÍ

Email Tisk

bertino udoli 200Město Ústí nad Labem má v těsné blízkosti svého centra dvě rarity. Tou první je doposud fungující kamenolom, tou druhou, daleko příjemnější, je lesopark. Vznikl v místech, kde se ve středověku těžilo stříbro, a bývalo to bohaté naleziště. Město totiž čas od času, podle svých finančních možností, dávalo do zástavy svou poddanskou obec Stříbrníky, aby jí zase vykoupilo zpět.

 

Nejstarší záznamy o těžbě stříbra jsou od roku 1438, na území existovala i tzv. dědičná štola sloužící k odvodňování šachet a jam. V posledním doposud nalezeném dokladu z roku 1491 město propůjčuje stříbrný důl Bartoloměji Čapkovi. Pozůstatky po štolách jsou patrné i dnes, zejména při slabém poprašku sněhu v místech zaniklých štol země „dýchá“. Z těch dob vznikl úzký a hluboký terénní zářez na mariánském vrchu s několika roklemi a převažujícími třetihorními horninami. Terén je rozdělen Stříbrnickým potokem.

bertino udoli 1


V 80. letech 19. století si toto místo oblíbila paní Bertha a protože její manžel byl významný a bohatý ředitel Spolku pro chemickou a hutní výrobu, byla její myšlenka k vybudování přírodního parku podpořena i náležitě vysokým peněžním darem. Na její počest bylo údolí nazváno jejím jménem v roce 1899. Vznikly cesty protínající celé území s lavičkami, místy se záhony okrasných květin, ale také umělý vodopád a altán. Údolí se brzy stalo vyhledávaným místem pro procházky a koncerty. Správcem celého areálu se stal Horský spolek, který jej udržoval až do konce II. světové války.    

bertino udoli 2


V poválečné době celé údolí postupně chátralo. V polovině 50. let se údržby ujali tzv. Podskaláci, jejichž domy bývaly pod Mariánskou skálou. V roce 1959 se areál slavnostně otevřel pod názvem Skalní údolí a pořádaly se tam různé akce. Menších úprav se údolí dočkalo v 70. letech, ale většinou se stávalo smetištěm. V roce 2003 byl lesopark úplně upraven a obnoven i s původním názvem Bertino údolí a stal se opět přírodním klenotem. Stromy v celém údolí jsou různého stáří od majestátních různých druhů dubů, buků, jasanů přes břízy, akáty až po křoviny. Na úbočích se vyskytují různé bylinky od bršlic kozích noh, považovaných za plevel, přes kuklíka až po vlaštovičník. Zastoupeny jsou i živočišné druhy, brouky a motýly počínaje, přes obojživelníky až po savce.

bertino udoli 3


Je velmi smutné, když člověk si přírody i práce jiných neváží a dále toto údolí považuje za své smetiště. Jinak by tam v dubnu letošního roku nemohli dobrovolníci vysbírat 1,5 tuny odpadu, pneumatiky, plasty, plechovky, sklo až po lepenku a rozřezané kabely. Pro obyvatele to není dobrá vizitka.


Do Bertina údolí se dostanete u první esovité zatáčky za garážemi v Důlcích a podél Stříbrnického potoka nahoru do Stříbrníků a přes sídliště v Doběticích  lesem  až na Erbenovu vyhlídku.


Pramen :  Bertino údolí
Foto : Ústecký deník, Venušanka


 
PřihlášeníAnketa

  • Výstava Most
    Ve sportovní hale Most proběhla 1. dubna 2019 vernisáž výstavy tří autorů kresleného humoru, členů našeho Klubu kreslířů a humoristů,...
  • Soutěž s Tapírem
    Předplaťte si Tapíra a můžete vyhrát víkendový pobyt v lázních. Předprodej je možný vyřešit ZDE: www.send.cz/tapir Klikni do obrázku pro zvětšení:...
  • Výstava Pirkl, Veverka a Urban
    Srdečně vás zveme na výstavu tří kreslířů z našeho Klubu kreslířů a humoristů, které znáte i z časopisu Tapír. Přijďte...

Rozhovor

Mandrage: Akustické turné jsme chtěli udělat jinak, než ostatní kapely a teď hrajeme divadlo!

Mandrage 200Kapela Mandrage má za sebou první čtyři koncerty svého akustického turné. Za čtrnáctiletou existenci kapely je to poprvé, co se na podobné turné vydala. Koncerty reflektující historii kapely je možné navštívit v divadlech ve vybraných městech Č...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (28)

Čtěte také...

Prezentuje se jako Fotograf bez talentu a přesto má více pracovních nabídek než „profíci“. Získává je drzou marketingovou komunikací.

fotografie200Skrytá identita, sarkasmus, cynismus a originální (neotřelé) fotografie tvoří soubor komunikační strategie používané Fotografem bez talentu na jeho oficiální stránce na Facebooku. Po necelých dvou letech od založení stránky získal základnu fan...


Literatura

Seznamte se s Public relations

public relations 200V nakladatelství Grada před pár dny vyšla publikace nejen pro profesionály a pracovníky z oboru s názvem Public relations. Denisa Hejlová na necelých 300 stran vytvořila cennou publikaci - pojďte se na ni s námi podívat.

Divadlo

Na podzim do divadla: Listopad

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Tentokrát vás zveme hru s příznačným názvem Listopad v podání Šaldova divadla.

...

Film

Srpnový návod na přežití podle AXN

axn 200Ve druhé polovině prázdnin se společně s AXN zaměříme na to, jak přežít, vydělat spoustu peněz a jak si nabytého jmění dosytnosti užít.

...