Přípravy druhého ročníku úspěšného designérského setkání jsou v plném proudu

Přípravy druhého ročníku úspěšného designérského setkání jsou v plném proudu

zlin200Během posledního listopadového víkendu proběhne v prostorách zlínského zámku unikátní akce spojená s přehlídkou autorské tvorby mladých designérských talentů. Ti mají již od konce srpna možnost registrovat se a využít tak příležitost k vlastní prezentaci. Netradiční designerské setkání se letos představí pod novým názvem Zlín Design Market, který lépe vystihuje podstatu projektu a přinese veřejnosti možnost nakoupit v předvánočním období originální dárky.

 

 

Loňský premiérový ročník přilákal svým pestrým programem přes 2 500 návštěvníků. I letos tak bude designérské setkání založeno na obdobné koncepci. Vystaveny budou designérské počiny začínajících i již známých designérů a designérských značek. Lidé si mohou zakoupit umělecké předměty z mnoha oblastí jako například móda, doplňky, šperky, grafika apod. „Akce se uskuteční v předvánočním období, a proto bychom lidem rádi nabídli možnost, kde zakoupit neotřelé vánoční dárky a zároveň se seznámit se současnou tvorbou nadějných zlínských designérů,“ vysvětluje Miroslava Kupčíková, zástupce organizátora akce. V rámci doprovodného programu proběhnou také workshopy, přednášky, výstavy a komentované prohlídky a nově i atraktivní módní přehlídka.

Akce je součástí projektu Zlín Design, který vznikl pod záštitou obecně prospěšné společnosti Zlínský zámek a jeho cílem je umožnit mladým a nadějným tvůrcům prezentovat a propagovat své designérské originály. Zároveň však nabízí prostor renomovaným designérským značkám, které v mnohém inspirují a motivují začínající tvůrce i návštěvníky z řad široké veřejnosti. Zlín Design Market tak představuje akci, díky níž se organizátoři snaží o návrat ke kořenům zlínského designu a k odkazu na tradici města Zlína jako města designu.

zlin3

 

Zlín Design Market proběhne ve dnech 28. – 29. listopadu a designéři mají možnost se registrovat až do 18. října prostřednictvím webu www.zlin-design.cz , kde také naleznou podrobnější informace k celému projektu.

DOPROVODNÝ PROGRAM ZLÍN DESIGN MARKET

Módní přehlídka

28. 11. 2015 v 17 hod – Módní přehlídka Atelieru Design oděvu

Atelier Design oděvu je dynamicky se rozvíjející ateliér UTB ve Zlíně. Práce studentů reagují na aktuální dění v módním průmyslu. Velký důraz je kladen na rozvoj konceptuální tvořivosti a originality. Témata jsou flexibilní, zaměřená tak, aby studenti komplexně rozvíjeli svoji kreativitu. Těšit se můžete na modely Jana Černého, který získal letos ocenění na Fashion Live Bratislava, na Terezu Otáhalíkovou, která reprezentovala Atelier na přehlídce v Moskvě, ale i na spoustu dalších jedinečných modelů.

Workshopy pro malé i velké nadšence

Kaligrafie  –    28. 11. 2015 v 10 hod - do 13 hod
               28. 11. 2015 v 14 hod - do 17 hod
Lektor: Lenka Baroňová. Přednáška s praktickými ukázkami z oblasti vývoje a tvorby písma, techniky psaní kaligrafickým perem. Workshop je určen pro zájemce starší 15 let a zároveň pro praváky.
                 
Leptání skla – 29. 11. 2015 v 10 hod – do 12 hod
Lektor: Miroslava Kupčíková. Seznámení se zajímavou technikou povrchové úpravy skla, postupem práce a následné vytvoření si vlastního originálního vánočního dárku. Workshop je určen pro zájemce starší 18 let.

zlin5

 

Origami –      29. 11. 2015 v 13 hod – do 15 hod
Lektor: Tereza Anderlová. Skládání japonského origami. Připravený bude také originální japonský čaj pro zpříjemnění předvánoční atmosféry. Workshop je určen pro malé i velké skládače.

Gravírování – 29. 11. 2015 v 16 hod - do 18 hod
Lektor: Lubomír Šurýn. Rytí do skla a odebírání materiálu pomocí gravírovacího pera na skleněném podkladu. Můžete si vygravírovat portrét nebo vytvořit návrh podle vlastní představy. K dispozici bude i rytecký stroj z roku 1894, který je opravdovým skvostem. Vyrobené produkty si pak s sebou můžete odnést domů.

Cena workshopů Kaligrafie, Leptání skla, Origami, Gravírování je 150 Kč. Zahrnuje potřebný materiál. Vytvořené výrobky si sebou můžete odnést. Počet účastníků na jednotlivých workshopech je omezen, pro registraci prosím piště na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Platba za workshop bude probíhat na místě - 15 min před zahájením kurzu.

Fabrika na trika – celodenní
Lektor: Zbyněk Šubert. Celodenní workshop – potisk textilu technikou sítotisku. Takto vytvořené tričko nebo taška se mohou stát vaším originálním doplňkem šatníku či dárkem.

Moje dílna – celodenní  
Výtvarná dílna spojená s domácí kavárnou, celodenní tvoření pro dospělé i děti.

zlin22

 

Přednášky pro veřejnost

28. 11. 2015 v 15 hodin – Vít Jakubíček - Baťovská škola pro podnikatele v uměleckém průmyslu - Zlínská škola umění (1939-1949)
Přednáška věnovaná počátkům baťovského výtvarného učiliště, které mělo vychovat budoucí designéry pro firmu Baťa. Původní vize zakladatelů Školy umění budou konfrontovány se skutečnými výsledky, jichž dosáhli vybraní absolventi ve své poválečné profesionální kariéře.

28. 11. 2015 v 18:30 hod – ellement
Zlínská kancelář ellement působí od roku 2002 v oblasti architektury a designu. Propojením těchto oborů dochází k aktivnímu dialogu, jehož výsledkem je komplexní způsob nahlížení na zadání a následné zpracování jednotlivých projektů do nejmenšího detailu. Realizace se pohybují v rozmezí od urbanistických studií, přes veřejné prostory, komerční objekty až po návrhy rodinných domů. Vedle rekonstrukcí a tvorby interiérů se dlouhodobě zabývají i návrhem produktového designu. K samostatným činnostem patří vytváření instalací pro výstavní projekty, s nimi spojená mezioborová spolupráce s umělci, institucemi a kurátory. Jádro kanceláře tvoří architektky Jitka Ressová, Hana Maršíková a designér Jan Pavézka. Stávajícími spolupracovníky jsou Martin Velecký, Ondřej Stolařík, Michal Babic a Kateřina Páterová.

29. 11. 2015 v 11 hod – Roman Šedina - RECYCL3 PROJEKT
Designér porcelánu Roman Šedina a grafická designérka Eva Havelková vytvořili nový projekt Recycl3, který chce vdechnout nový život odpadovým materiálům, jako jsou papírové odřezky, zbytky keramických hmot, dřeva nebo kovovým profilům. Přichází proto s první pěticí produktů vyrobených z odpadu.
    
29 11. 2015 v 14 hod – Patrik Illo
Slovenský vizuální umělec a mezinárodně uznávaný sklářský designér. Spolupracuje s významnými sklárnami na Slovensku, v Čechách a v Polsku. Jeho umělecká díla jsou zastoupena v galeriích a soukromých sbírkách v Evropě a USA. Design, který navrhl je součástí tisícovek domácností po celém světě. Patrik Illo je nositelem významných ocenění za design a vizuální umění – např. Design Plus - Německo, Národní cena za dizajn – uznanie - Slovensko, Dobry Wzor – finalista - Polsko, Cena Oskara Čepana - finalista, Slovensko. Od roku 2010 je vedoucím Ateliéru Sklo na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Mimo to pracuje jako hlavní designér ve společnosti Rona a.s., která je jedním z nejvýznamnějších výrobců skla v Evropě. Svou tvorbu představil na řadě výstav, přehlídek designu, sympozií a veletrhů po celém světě.


Promítání studentských filmů

Podstatou Ateliéru Animované tvorby je příběh a jeho hrdinové, kteří ho vypráví. Tvorba každého animovaného filmu učí trpělivosti, nutí hledat stále nové způsoby, jak dát představám a myšlenkám adekvátní podobu. Animace je hra plná fantazie, která by měla bavit nejen diváka, ale i svého autora.

 
Coffee time – Monika Hrdličková
Jak zachránit princeznu – Alžběta Gobelová
Jaro/Spring – Kateřina Čupová
Kauza perník – Pavel Jindra
Kde rostou motýli? – Vlaďka Macurová
Kouzelníci – Yana Shevchenko
Nekudrň – Veronika Jelínková
O šunce – Eliška Chytková
Případ – Martin Živocký
Racek – Noemi Valentíny
Skála – Ondřej Javora
Jak Pumpot s čertem zatočil - František Dečman
The Aping – Filip Javora
Trojúhelník –Eliška Habartová, Lenka Zaydlarová
Světýlko – Noemi Valentíny
Erwin – Petr Jindra
Křídla mrtvé můry - Barbora Hermanová
Na dobrou noc - Martina Stankušová
Říjen 2050 - Alžběta Göbelová
Stalo se v ZOO - Veronika Zacharová
Mezi stromy - Pavla Baštanová
Stopy - Naomi Valentíny
 

Výstavy

Václav Chad - "Nevěděli jsme kdy skončí válka" - Galerie Václava Chada
Tvorba Václava Chada zahrnuje pouhých pět let, ale svým rozsahem, podobou a významy se řadí k výrazným výtvarným projevům českého umění první poloviny čtyřicátých let 20. století. Chadovy práce, které se tu představují v kontextu Školy umění, jsou svědectvím hledání svobodného prostoru v nesvobodě, záměrně pobuřují, překračují tabu, odmítají líbivost a prázdné estetizování. Vynikají bezprostředností výpovědi, v níž se střetávají představy začínajícího malíře s nutností reagovat na složitou dobu, v níž žil. Právem se řadí k progresivní linii okleštěného českého umění první poloviny čtyřicátých let.
Komentovaná prohlídka: 29. 11. 2015 – 13.00 hod; Alena Pomajzlová (kurátorka výstavy)

Ostrov umění v moři průmyslu - Zlínská škola umění (1939-1949) - Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
Výstava Zlínská škola umění (1939-1949) bude vůbec prvním a zcela jedinečným počinem kriticky reflektujícím činnost instituce, kde byla mezi léty 1939-1949 vychována řada předních českých umělců a designérů. Škola umění byla založena navzdory nelehké době na sklonku meziválečného Československa v předvečer druhé světové války. Přesto si během deseti let své existence našla důležité místo v mnoha oborech českého výtvarného umění a designu. Výstava představí rozmanitou škálu výtvarných projevů, sahajících od studijních kreseb přes návrhy plakátů a divadelní scény až po plastiky pro veřejný prostor či průmyslový design.
Komentovaná prohlídka: 29. 11. 2015 – 15.00 hod; Vít Jakubíček (kurátor výstavy)


 O umění, architektuře i designu
 
iUmění.cz
Je unikátní nabídka více než 1400 knižních titulů o umění, architektuře, designu, katalogů výstav či knih pro děti, od více jak 150 českých a zahraničních nakladatelů. Vždy aktuální informace ze světa umění  - články, recenze, aktuality a videa o současném českém umění. Nově on-line prodejní galerie originálního současného umění.

Předvánoční čas s přáteli u připravených domácích dobrot
 
Atmosféra zlínského zámku přímo vybízí k návštěvě a prohlídce prostor. Využijte příležitosti na chvíli se v předvánočním čase zastavit a setkat s přáteli. Můžete ochutnat vynikající pečivo, domácí čaje a svařené víno. Bude na Vás čekat i řada dalších regionálních a domácích pokrmů.  

Bistro Jako doma
Polévkárna - nabídka polévek, pečiva i sladkostí. Místo, kam lze zajít na skutečně kvalitní a chutné pokrmy včetně bezlepkových.
 
Dary kraje
Krámek s poctivými potravinami převážně od malých regionálních výrobců.

Zámecká kavárna
Příjemné posezení v historické části zámecké kavárny s výhledem na podzimní Zlín. Ochutnat můžete výborné bylinkové čaje, svařené víno a ke kávě si dát výtečný domácí štrůdl, bábovku nebo perníčky pro mlsné jazýčky.

Palačinkárna
Tradiční i nové recepty.  Vše připravováno výhradně z čerstvých surovin, bylinek ze zahrádky i vlastního těsta. Jedinečné kombinace chutí.

Restaurant Day
Rádi ochutnáváte speciality z různých koutů světa? Restaurant Day se koná čtyřikrát do roka po celém světě, ale speciálně ho najdete také na ZDM 2015!  Přijďte ochutnat domácí levandulové sušenky, francouzské koláče a jiné dobroty.

Pro naše nejmenší návštěvníky
 
Dětský koutek
Stylové hraní v krásném dětském koutku. Retrostavebnice, jedinečné nafukovací Fatra hračky jako je Prasátko, Žirafa, Buvol nebo velká Housenka. Zatímco děti si budou hrát, rodiče mohou v klidu vychutnat příjemnou atmosféru u kafíčka.


 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz

Tapír

  • Tapír v Bratislavě
    Poskytli jsme kreslené vtipy na výstavu pro Ingka Centres Slovensko s.r.o. v Avion Shopping Park Bratislava. Kdo nevěří, ať tam běží… Přejeme příjemnou zábavu.
  • Tapír vs. Dikobraz
    Navázali jsme úžasnou spolupráci. Detaily ještě dolaďujeme, ale už teď můžeme říct, že Tapír dostal silného parťáka a kreslený humor...
  • Tapír č. 4/2020
    Od 30. června vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor se spoluzakladatelem a zároveň šéfredaktorem...

Rozhovor

Petr Klemeš: „Program nám letos narostl o několik set procent.“

chillibrani 200Festival milovníků pálivého Chillibraní se bude konat 5. září 2015 na brněnském koupališti Riviéra. Připraven je celodenní program pro děti a dospělé, kterému dominuje soutěž Mistrovství ČR a SR v pojídání pálivého - Chilližrout 2015. O to...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Drsně, vegansky a po mexicku
vegan 1Veganských kuchařek je na českém trhu stále víc a víc. A to je dobře, protože každý má možnost si vybrat svého oblíbence. Ať už je vegan, nebo chce ve svém životním stylu udělat alespoň pár změn. Blogerská dvojice Thug Kitchen tak dlouho experimentov...

Literatura

Dobrodružný komiks pro malé egyptoložky

Marcy perexMarcy a hádanka od sfingy je druhým dílem komiksové série Bájná pokladnice profesora Brownstona, jejímž autorem je Joe Todd-Stanton. Tento mladý britský kreslíř vystudoval ilustraci na Bristolské univerzitě...

Divadlo

Vyhynutí včelstev – naše smrt

altFalešní proroci hlásali konec světa už sice bezpočtukrát, zatím to chválabohu nikdy nevyšlo, na druhé straně nemusí být takováto představa totálního zániku planety Země pouhopouhou utopií. Naplnit ji mohou, ač se to na první pohled může zdát nereálné, i

Film

11. Festival krátkých filmů Praha expanduje do regionů!

krat200Nejlepší a nejinspirativnější krátké filmy z celého světa už pojedenácté míří do hlavního města. Představí se na 11. ročníku Festivalu krátkých filmů Praha, který se uskuteční v kině Světozor od 20. do 24. ledna 2016. Pořadatelem Festivalu krátkých fil...