Důl Michal z vlnité lepenky získal Cenu odborné poroty NPÚ. V soutěži středních škol Stavba z vlnité lepenky byly oceněny i zámek Lednice a hrady Karlštejn a Bouzov
Banner

Důl Michal z vlnité lepenky získal Cenu odborné poroty NPÚ. V soutěži středních škol Stavba z vlnité lepenky byly oceněny i zámek Lednice a hrady Karlštejn a Bouzov

Email Tisk

lepenka hrady 200Důl Michal v Ostravě – Michálkovicích, vytvořený z vlnité lepenky studentkou střední průmyslové školy stavební Havířov, získal v jubilejním 10. ročníku soutěže Stavby z vlnité lepenky speciální Cenu odborné poroty NPÚ. Vítězem soutěže se pak stala střední průmyslová škola Zlín za vytvoření modelu zámku Lednice, na druhém místě byla střední průmyslová škola stavební v Lipníku nad Bečvou s modelem hradu Bouzov, a třetí místo získala střední průmyslová škola stavební z Valašského Meziříčí s modelem hradu Karlštejn. Vítězové soutěže, jejíž finále se uskutečnilo 15. června v Zahradách pod Pražským hradem na Malé Straně v Praze, si mezi sebou rozdělili věcné ceny. Výherkyně Ceny odborné poroty NPÚ si užije jeden den plný zážitků na jedné z památek ve správě Národního památkového ústavu.

Soutěž Stavby z vlnité lepenkypořádá český Svaz výrobců vlnitých lepenek ve spolupráci se společností EKO-KOM s cílem poukázat na ekologické přednosti vlnité lepenky používané k výrobě obalů. Národní památkový ústav se stal partnerem letošního 10. ročníku, jehož téma je Národní kulturní památka.

Do soutěže se tento rok přihlásilo rekordních 29 středních škol, které měly každá možnost nominovat dvě stavby. Nakonec se v základním kole sešlo několik desítek modelů hradů, zámků, ale i jiných památkových objektů, které mají status „národní kulturní památka“.  Do finále pak postoupilo deset nejlepších – modely hradů Karlštejn a Bouzov a zříceniny hradu Trosky, zámků Litomyšl, Hradec nad Moravicí, Lednice, Hluboká nad Vltavou a Telč a model technické památky, dolu Michal v Ostravě.  

Finále soutěže a také slavnostní vyhlášení cen se uskutečnilo ve středu 15. června v zahradě Ledebourského paláce, která je součástí veřejně přístupného komplexu historických Zahrad pod Pražským hradem www.palacove-zahrady.cz/cs. Součástí programu byly i komentované prohlídky zahrad, kterým se výstižně přezdívá „tiché místo v srdci Prahy“.

Porota složená ze zástupců Národního památkového ústavu hodnotila, jak se tvůrcům podařilo vystihnout památkové hodnoty objektů, originalitu, s níž ztvárnili jejich kulturně-historický význam, ale také potenciál, které mají zhotovené modely pro prezentaci našeho nejvýznamnějšího kulturního dědictví. Výherkyně Ceny odborné poroty Národního památkového ústavu, studentka ze střední průmyslové školy stavební v Havířově, si odnesla poukaz na den plný zážitků na jedné z památek spravované Národním památkovým ústavem. Porota složená ze zástupců Svazu výrobců vlnitých lepenek, která hodnotila především kvalitu práce s lepenkou, nápad a celkový dojem, ocenila jako nejlepší model zámku Lednice, vytvořený studenty střední průmyslové školy stavební ve Zlíně. Druhý v pořadí se umístil model hradu Bouzov, vytvořený studentem střední průmyslové školy stavební v Lipníku nad Bečvou. Na třetím místě se umístil model hradu Karlštejn, dílo studentů střední průmyslové školy stavební ve Valašském Meziříčí.

lepenka hrady

Národní památkový ústav je největší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Současnými zákony, zejména zákonem památkovým, je mu svěřena řada odborných úkolů týkajících se státní památkové péče. Poskytuje např. odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, metodicky působí na sjednocení přístupů při záchraně a rozvíjení hodnot památkového fondu na území ČR, jehož soupis také vede. Aktivně zasahuje do procesu prohlašování jednotlivých předmětů, objektů a území kulturními památkami a zajišťuje v rámci svých možností jejich dokumentaci. Pro výkon odborné složky památkové péče disponuje sítí 14 územních odborných pracovišť se sídlem v každém kraji. Jako vědecká a výzkumná organizace se Národní památkový ústav podílí na mnoha projektech, plní výzkumné úkoly, poskytuje odborné vzdělávání v oblasti památkové péče a ročně vydá na 50 publikací. Vedle toho spravuje více než sto nemovitých památek v majetku státu – hrady a zámky (od Karlštejna přes Hlubokou, Jindřichův Hradec až po Lednicko-valtický areál), klášterní areály (Plasy, Kladruby u Stříbra, Zlatá Koruna a další), památky lidové architektury (Hamousův statek ve Zbečně, skanzeny v Zubrnicích, Příkazích či na Veselém Kopci) i průmyslové památky (Důl Michal v Ostravě), z nichž většina je přístupná veřejnosti.

(Foto:https://www.npu.cz/cs/pro-media/11235-tz-npu-dul-michal-zamek-lednice-a-hrady-karlstejn-a-bouzov-zazarily-v-soutezi-staveb-z-vlnite-lepenky)Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Přihlášení  • Tapíří letní dárek
    Máte již poslední číslo Tapíra přečtené a nechce se vám čekat na nové, které vyjde 30. srpna? Připravili jsme pro...
  • Mezinárodní festival kresleného humoru 2019
    Čtvrtý ročník skončil a opět se vydařil. Kdo jste nepřijeli, budete celý rok litovat, že jste nebyli. Tak příští rok...
  • Tapír červenec-srpen 2019
    Od 28. června vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Václavem Vydrou a Pavlem Rakem...

Rozhovor

Plavci jedou letní šňůru koncertů s Irenou Budweiserovou

Jan Vancura perexZpěvák Jan Vančura pokračuje v koncertování s Plavci s tradičním repertoárem, na který jsou diváci této slavné skupiny zvyklí. Letošní rok navíc představí na koncertec...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Podzim v trojské botanické zahradě rozzáří hravost a barvy dýní

halloweenDýně, tykve i tykvičky všech barev a tvarů představí dvanáctý ročník výstavy Dýňový podzim v Botanické zahradě hl. m. Prahy. Letošní ročník se ponese v duchu Ameriky a představí stovky plodů známých i méně známých druhů. Závěr výsta...

Z archivu...


Literatura

Věra Čáslavská a dějinné přemety

altJsou knihy, které by člověk neměl minout. Novinka Pavla Kosatíka nazvaná Věra Čáslavská – Život na Olympu patří mezi ně. Příběh slavné gymnastky se dá číst doslova jedním dechem.

Divadlo

Kontroverzní malé feministky pobavily brněnský Kabinet Múz

Minifemini 200Kulturní sdružení Napříč.cz je skupina odvážných a především umělecky nadaných lidí, kteří se snaží společně vytvořit alternativu k současnému tradičnímu konzumnímu proudu umění a zábavy. Toto sdružení předvedlo v rámci osla...

Film

Nebezpečně omamující jízda Rona Howarda

200rushNiki Lauda a James Hunt. Jména, která před pár dekádami vzbudily ve Formuli 1 takový rozruch, že si na své vzájemné rivalitě tito závodníci vystavili schody ke slávě, k níž se ale oba dostali úplně jinými cestami.

...