GALERIE KAPLE A GALERIE SÝPKA NABÍZÍ VÝBĚR TĚCH NEJLEPŠÍCH FOTOGRAFICKÝCH SNÍMKŮ Z 21. ROČNÍKU PRESTIŽNÍ FOTOSOUTĚŽE CZECH PRESS PHOTO.

GALERIE KAPLE A GALERIE SÝPKA NABÍZÍ VÝBĚR TĚCH NEJLEPŠÍCH FOTOGRAFICKÝCH SNÍMKŮ Z 21. ROČNÍKU PRESTIŽNÍ FOTOSOUTĚŽE CZECH PRESS PHOTO.

Email Tisk

photo 200Dvě stě osmnáct fotografických snímků z 21. ročníku nejprestižnější české fotosoutěže Czech Press Photo je v současné době umístěno v galerii Kaple a galerii Sýpka. Již pošesté nabízejí jedinečnou příležitost shlédnout nejzásadnější události uplynulého roku pomocí objektivů fotoreportérů žijících v České a Slovenské republice.

Po dobu dvou měsíců hostí jedinečnou fotografickou expozici významného formátu galerie ve Valašském Meziříčí. Czech Press Photo je obdobou mezinárodní soutěže World Press Photo a od roku 1995 podporuje zájem o fotožurnalismus jako prostředek mezilidského poznání a porozumění současného světa. Hlavním smyslem soutěže i výstav je umožnit veřejnosti být očitým svědkem událostí uplynulého roku a umožnit publicitu tomu, co má ve zkomercializovaných médiích malou nebo žádnou šanci. Czech Press Photo je platformou pro prezentaci moderního vizuálního žurnalismu a vzhledem k tomu, že fotografie se díky internetu čím dál víc sbližuje s dalšími médii, dosavadní fotografická soutěž se od roku 2013 rozšířila i o video sekci s kategoriemi ONLINE AKTUALITA a ONLINE FEATURE.

Valašské Meziříčí již pošesté nabízí veškeré oceněné fotografie i videa a zároveň výběr těch nejlepších neoceněných prací, které také zaujaly porotu i diváky. K vidění je tedy dohromady 218 nejlepších fotografií a 7 reportážních videí.

photo1

Téma migrace na 21. ročníku CPP zcela dominovalo. Vítězná fotografie Jana Zátorského zobrazující uprchlíky na maďarsko-srbské hranici zachycuje změť lidských těl. Snímek získal vedle hlavní ceny „Křišťálového oka“ také první cenu v kategorii Aktualita. „Vítězný snímek migrantů chaoticky padajících přes sebe, ve snaze překonat maďarskou hranici, v sobě obsahuje nejen žurnalistickou informaci a symboliku současné uprchlické krize v Evropě, ale je zároveň i vizuálně silným obrazem připomínajícím apokalyptická malířská plátna velkých mistrů,“ uvedla mezinárodní porota k Fotografii roku. Uprchlické téma samozřejmě zcela ovládlo hlavní kategorie AKTUALITA i REPORTÁŽ a vloudilo se i do sekce PORTRÉT.
Vedle závažných témat nabízí výstava i citlivý a originální pohled na témata menšinová, mezi něž patří například kategorie UMĚNÍ A ZÁBAVA, PŘÍRODA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, SPORT a KAŽDODENNÍ ŽIVOT a LIDÉ, O KTERÝCH SE MLUVÍ, kde dominoval coby fotografický objekt prezident České republiky.
Mimo hlavních osmi kategorií, v nichž se uděluje první až třetí cena či čestné uznání se dále vyhlašuje CENA UNHCR, cena NIKON SPORT AWARDS, CENA TRIGEMA, CENA DĚTÍ, CENA FOTONOVA, CENA ČTENÁŘŮ IDNES.CZ, CANON JUNIOR AWARDS a CENA VÝBORU DOBRÉ VŮLE a podstatnou cenou pro široké publikum je CENA DIVÁKŮ, kterou v tomto ročníku obdržel Jiří Částka za snímek zachycující festival balónového létání ve Francii. Poslední kategorií je GRANT PRAHY, který doprovází stejná částka jako hlavní cenu soutěže, tedy 120.000 korun. Roční stipendium na fotografování proměn hlavního města obdržel Martin Frouz za snímky oprav Husova pomníku.

Výstava ve Valašském Meziříčí dává možnost intenzivně prožít radost, smutek, strach, hněv, znechucení, překvapení a další silné emoce v nejvypjatějších okamžicích života. Navštívit ji můžete až do 8. září 2016.

photo2

Galerie Kaple a galerie Sýpka ve Valašském Meziříčí mají otevřeno denně v ÚT-PÁ od 9. do 17. hodin, v SO-NE od 13. do 17. hodiny, v pondělí je zavřeno. Vstupné 20 Kč, snížené 10 Kč, Studenti a školní exkurze zdarma. Vstupenku lze uplatni i v Muzejním a galerijním centru.
Detailní informace najdete na webových stránkách  galerie.kzvalmez.cz

Popisky:
1.    Fotografie roku JAN ZÁTORSKÝ, MF Dnes, Ze série Uprchlíci na maďarsko-srbské
2.    2. místo - Příroda a životní prostředí, RADEK KALHOUS, Mafra, Krajiny ze tmy,
3.    Cena diváků, Jiří Částka, volný fotograf, Lorraine Mondial Air Balloon, Chambley-Bussières, FrancieSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Přihlášení  • Tapíří letní dárek
    Máte již poslední číslo Tapíra přečtené a nechce se vám čekat na nové, které vyjde 30. srpna? Připravili jsme pro...
  • Mezinárodní festival kresleného humoru 2019
    Čtvrtý ročník skončil a opět se vydařil. Kdo jste nepřijeli, budete celý rok litovat, že jste nebyli. Tak příští rok...
  • Tapír červenec-srpen 2019
    Od 28. června vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Václavem Vydrou a Pavlem Rakem...

Rozhovor

Občas to hraničí s akousi schizofréniou, říká o své práci operní pěvec Šimon Svitok

simon svitok perexBylo to začátkem loňského roku,  co barytonista Šimon Svitok, sólista a zároveň umělecký šéf Státní opery Banská Bystrica, oslavil dvacet let působení na divadelní scéně. Bylo to pěkné výročí a tak jsem tomu věnoval několik člán...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Jak se loví gorila?

jak se lovi gorila perexChtěli byste vědět, jak se loví gorila? Na vnitřní straně vesele pomalovaného obalu se píše: „Jenže to se z našich písniček a básniček nedozvíte. To spíš, jak se loví písmenka a noty, aby z nich byl malý příběh n...

Z archivu...


Literatura

Luca D´Andrea – Podstata zla

podstata zla 200Hlavní postava knihy – mladý Jeremiáš Salinger pracuje jako newyorský televizní autor. Společně se svou dcerou Clarou a ženou Annelise se odstěhují do jejího rodného městečka Siebenhochu v Jižním Tyrolsku. Tam se spolu se svým dlouhol...

Divadlo

Na podzim do divadla: Laktační psychóza

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Tentokrát vás zveme na Malou Scénu ve Zlíně, která si to s koncem ještě rozmyslela a zve vás na představení Laktač...

Film

Autor*vize*meze*televize

tele200Jaká je podoba televize? Jakým jazykem se vyjadřuje? Co svými pořady sděluje? V čem se liší poslání veřejnoprávních a soukromých televizí? Jak se vytváří iluze reality, potažmo "jediné" pravdy? O tom všem pojednávaly příspěvky na konferenci, která zaštítě...