SVATÁ HORA

SVATÁ HORA

Tisk

svata hora 200Krásný park se stromy neobyčejných tvarů s některými dalšími zvláštnostmi, je vhodné místo pro rozjímání a prožití přítomnosti Bohyně a Matky Země pro vyznavače pohanství. Pro nás ostatní je to krásná procházka v místech s neobyčejně silnou pozitivní energií k  osmiúhelníkové budově, která chrání studánku. Již při  cestě  na Svatou Horu můžete obdivovat dub Svatého Václava, tento 25 m vysoký strom s obvodem kmene 516 cm  je  potomek dubu, který zde podle pověsti rostl od 13. stol a po zásahu bleskem r. 1643 shořel. Ještě téhož roku byl vybrán a posvěcen strom, který jej nahradil.  V roce 2004 byl dub vyhlášen památným stromem. A jak vznikla Svatá Hora u Příbrami?

Podle pověsti již od 13 století, kdy Panna Marie zachránila rytíře Malovce před hordou lapků, jí z vděčnosti tam nechal vystavět kapli, jehož zdivo se stalo později součástí klášterního komplexu budovaného od 16 století a zasvěceného mariánskému kultu. Za doby působení jezuitů byl vystavěn poutní areál, který se stal perlou raně barokní architektury. Na výstavbě komplexu a jeho úpravách, se podílelo mnoho význačných umělců známých i méně známých jmen, po celá staletí.  Již před hlavním vstupem do areálu na rozsáhlém dlážděném prostranství stojí mariánský sloup z roku 1661. Východní křídlo ambitů s plastikami proroků a svatých králů bylo vytvořeno J. Brokoffem v letech 1702 až 1705. Nad sloupovým portálem uprostřed je socha Panny Marie Svatohorské od K.I. Dienzenhofera (1732) .Kamenný Březnický portál z roku 1707 je ozdoben sochami od O.F. Quitainera. V rozích ambitů jsou čtyři osmiboké kaple s lucernami podle C. Luraga a štukovou výzdobou od italských umělců. Petr Brandl vytvořil oltářní obraz Zvěstování Panny Marie (1697), který je dnes umístěn v Národní galerii v Praze. Uprostřed komplexu stojí na vysoké kamenné terase původní poutní gotický kostel z 14-15 století, přestavěný a rozšířený podle architekta C. Luraga (1660-1673). Ten se také podílel (1662-1699) na dnešním řeholním domě, barokní sochy Kalvárie a sv. Vojtěcha jsou od M. Hubera.
Kaple s arkádami na východní straně postavili v letech 1674-1676 architekti D. Orsi a G.D.Canevale. Z města vedou kryté „svaté schody“ po nichž se vystupovalo v kleče od roku 1658 a upravené v letech 1727-29 K.I.Dienzenhoferem.

svata hora1
Stříbrný tepaný hlavní oltář uvnitř kostela, byl budován od roku 1684-1775 (J.Kogler) s lidovou soškou Panny Marie Svatohorské (korunována byla v roce 1732). Bohatá štuková výzdoba klenby a stěn z roku 1665 je od S. Cereghettiho. Tam je také uctívána vzácná gotická soška Panny Marie Svatohorské na unikátním stříbrném oltáři (200kg čistého stříbra). Soška pamatuje i pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic, kterému město Příbram věnoval Karel IV, často tam na svém hradě pobýval a soška byla v jeho kapli. Když byl hrad v roce 1574 zbořen, dostala se do měšťanských rukou, po roce 1620 ji jezuité přenesli na Svatou Horu. Při velké barokní slavnosti v roce 1732 byla soška slavnostně korunována. Od té doby je napodobována a také i v současnosti denně oblékána do jiných šatů. Také ji byla věnována 34. kaple Svaté cesty z Prahy do Staré Boleslavi, založené jezuity v roce 1674.

svata hora2
Císař Josef II zrušil kláštery roku 1782 a od roku 1861 spravoval Svatou Horu řád redemptoristů. Ti byli vyhnáni v roce 1950 a většina byla odsouzena a končila ve vězení. V roce 1958 byl na Leopoldově poslán do korekce Dominik Metoděj Trčka za to, že zazpíval o vánocích koledu. Na následky podchlazení a nemoci brzy zemřel a v roce 2001 byl ve Vatikánu papežem Janem Pavlem II blahořečen. Redemptoristé pak působili v utajení a slavnosti Korunovace se věřící zúčastňovali i za sledování StB, i když mnozí z toho měli problémy. V roce 1978 severní poloviny areálu vyhořela, příčina požáru nebyla nikdy objasněna. Již od roku 1971 na nátlak úřadů museli redemptoristé místo postupně opouštět, v roce 1980 odchází poslední. Na jaře roku 1990 se opět vrací a pomalu začínají probíhat opravy. Ta největší v letech 2015-2016 , při kterých archeologové odkryly několik vrstev původního ambitového dvorního dláždění, a v suterénu byly nalezeny pece či skalní masiv. Znovunalezený byl Pražský portál s původními nástěnnými malbami z 18 století. Nálezy, jejichž množství se blíží ke stovce, jsou zdokumentovány a vystaveny. Provedené opravy fasád a výmalby ambitů, na jejichž stropech jsou vyobrazeny zázračné zásahy Panny Marie Svatohorské, dokazují proč celý areál, je odedávna cílem nejen poutníků, ale i obdivovatelů umění a historie.  

svata hora3
http://svata-hora.cz/
foto: autorka


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Aleš Prager: „Když jsem vstoupil do knižního světa, všichni z oboru říkali, že je to běh na dlouho trať – tak běžím. “

ales pragerLetos na jaře jste si na webu K21 mohli přečíst rozhovor "Kniha, kterou má cenu číst" se začínajícím táborským spisovatelem Alešem Pragerem. A protože je Aleš ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Dokáže se žena na ulici vyhrabat ze dna? Podpořte vydaní knihy, která popisuje jeden smutný příběh

Cesta životaPomozte knize Cesta života na svět. Kristýna Kaňoková v ní představuje opravdu pozoruhodný příběh osmnáctileté ženy, která se ocitne na ulici a bojuje o možnost vrátit se zpět do normálního života. Vychází v nakladatelství Pointa.

...

Literatura

Přeneste se do Itálie a začtěte se do jednoho snu probdělé noci

BOEMO200Spisovatel Jiří Raichl tentokrát spojil síly s Monikou Alžbětou Svobodovou a společně napsali dílo Boemo e Bastardella – sen probdělé noci. Kvalitě to rozhodně na ničem neubírá.

 

...

Divadlo

Do divadla i o prázdninách! Pozvěte přátele na promítání

letní pohodaUžijte si divadlo z pohodlí domova, třeba ve společnosti přátel při letní grilovačce. Na Dramoxu najdete stovky inscenací, které jste během roku nestihli vidět nebo které už mají po derniéře. Dobrá zpráva pro všechny divadelní fanoušky – o zážitk...

Film

Chystá se nový český film PŘIŠLA V NOCI - černá komedie Jana Vejnara a Tomáše Pavlíčka

prisla v noci200Na sklonku loňského roku skončilo natáčení nového českého filmu Přišla v noci. Poslední klapka projektu, za kterým stojí autorské duo Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar, padla 25. listopadu. Černá komedie vypráví o páru třicátníků, jehož poklidný...